Jump to content



Recommended Posts

  • Replies 25,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • astrolabos

    2261

  • PetrosD

    2039

  • HotPeanut

    1614

  • wrong method

    1495

@Wizard! εγω το απεσυρα και παω βουρ για μηχανη, πηγαινα για καινουργιο τουτου αλλά το μετανοιωσα...αρκετο καιρο εμεινα χωρις διτροχο :)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13092039_161043730962479_829996480828213

 

41 Τότε ἐρεῖ καὶ τοῖς ἐξ εὐωνύμων, Πορεύεσθε ἀπ’ ἐμοῦ [οἱ] κατηραμένοι εἰς τὸ πῦρ τὸ αἰώνιον τὸ ἡτοιμασμένον τῷ διαβόλῳ καὶ τοῖς ἀγγέλοις αὐτοῦ· 42 ἐπείνασα γὰρ καὶ οὐκ ἐδώκατέ μοι φαγεῖν, ἐδίψησα καὶ οὐκ ἐποτίσατέ με, 43 ξένος ἤμην καὶ οὐ συνηγάγετέ με, γυμνὸς καὶ οὐ περιεβάλετέ με, ἀσθενὴς καὶ ἐν φυλακῇ καὶ οὐκ ἐπεσκέψασθέ με. 44 τότε ἀποκριθήσονται καὶ αὐτοὶ λέγοντες, Κύριε, πότε σε εἴδομεν πεινῶντα ἢ διψῶντα ἢ ξένον ἢ γυμνὸν ἢ ἀσθενῆ ἢ ἐν φυλακῇ καὶ οὐ διηκονήσαμέν σοι; 45 τότε ἀποκριθήσεται αὐτοῖς λέγων, Ἀμὴν λέγω ὑμῖν, ἐφ’ ὅσον οὐκ ἐποιήσατε ἑνὶ τούτων τῶν ἐλαχίστων, οὐδὲ ἐμοὶ ἐποιήσατε. 46 καὶ ἀπελεύσονται οὗτοι εἰς κόλασιν αἰώνιον, οἱ δὲ δίκαιοι εἰς ζωὴν αἰώνιον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πες το Ελληνικά να καταλάβουμε!

 

41  »Τότε θα πει και σε αυτούς που είναι στα αριστερά του: “Φύγετε από εμένα, εσείς οι καταραμένοι, στην αιώνια φωτιά που έχει ετοιμαστεί για τον Διάβολο και τους αγγέλους του. 42  Διότι πείνασα, αλλά δεν μου δώσατε να φάω, και δίψασα, αλλά δεν μου δώσατε να πιω. 43  Ήμουν ξένος, αλλά δεν με δεχτήκατε φιλόξενα· γυμνός, αλλά δεν με ντύσατε· άρρωστος και στη φυλακή, αλλά δεν με φροντίσατε”. 44  Τότε και αυτοί θα απαντήσουν με τα λόγια: “Κύριε, πότε σε είδαμε πεινασμένο ή διψασμένο ή ξένο ή γυμνό ή άρρωστο ή στη φυλακή και δεν σε διακονήσαμε;” 45  Τότε εκείνος θα τους απαντήσει με τα λόγια: “Αληθινά σας λέω: Στο βαθμό στον οποίο δεν το κάνατε αυτό σε έναν από αυτούς τους πιο μικρούς, δεν το κάνατε σε εμένα”. 46  Και αυτοί θα απέλθουν σε αιώνια εκκοπή, αλλά οι δίκαιοι σε αιώνια ζωή».

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος deninho έγραψε:

13092039_161043730962479_829996480828213

 

41 Τότε ἐρεῖ καὶ τοῖς ἐξ εὐωνύμων, Πορεύεσθε ἀπ’ ἐμοῦ [οἱ] κατηραμένοι εἰς τὸ πῦρ τὸ αἰώνιον τὸ ἡτοιμασμένον τῷ διαβόλῳ καὶ τοῖς ἀγγέλοις αὐτοῦ· 42 ἐπείνασα γὰρ καὶ οὐκ ἐδώκατέ μοι φαγεῖν, ἐδίψησα καὶ οὐκ ἐποτίσατέ με, 43 ξένος ἤμην καὶ οὐ συνηγάγετέ με, γυμνὸς καὶ οὐ περιεβάλετέ με, ἀσθενὴς καὶ ἐν φυλακῇ καὶ οὐκ ἐπεσκέψασθέ με. 44 τότε ἀποκριθήσονται καὶ αὐτοὶ λέγοντες, Κύριε, πότε σε εἴδομεν πεινῶντα ἢ διψῶντα ἢ ξένον ἢ γυμνὸν ἢ ἀσθενῆ ἢ ἐν φυλακῇ καὶ οὐ διηκονήσαμέν σοι; 45 τότε ἀποκριθήσεται αὐτοῖς λέγων, Ἀμὴν λέγω ὑμῖν, ἐφ’ ὅσον οὐκ ἐποιήσατε ἑνὶ τούτων τῶν ἐλαχίστων, οὐδὲ ἐμοὶ ἐποιήσατε. 46 καὶ ἀπελεύσονται οὗτοι εἰς κόλασιν αἰώνιον, οἱ δὲ δίκαιοι εἰς ζωὴν αἰώνιον.

Τόσα χρόνια οι άστεγοι πεθαίνουν σαν τις μύγες το χειμώνα, έπρεπε να έρθουν οι πρόσφυγες και μετανάστες για να ευαισθητοποιηθούν οι αλληλέγγυοι και οι ΜΚΟ. Κρίμα. Αυτο μόνο. 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2016 at 7:34 ΠΜ, το μέλος artyom έγραψε:

 

Λοιπόν ξαναπήγα χτες.14 ώρες εκατσα.Δυστυχως ειμαστε μονο 3 οποτε με το να πηγαινουμε μονο κυριακες δε καταφέρνουμε και πολλά.Τροφή εχει μεχρι και αυριο για τα σκυλια.Οποιος ενδιαφερεται να παει τροφή, μη πάει κροκέτες αλλά να μου στειλει ενα πμ να του πω απο που να παει να παρει κοτοπουλα.Με 40ε κοτοπουλα,βγάζουν πιο πολλες μερες αποτι με 40ε φθηνη κροκετα.

Επισης το μεγάλο χτύπημα ηταν οτι και και οι Γερμανοί της είπαν λογω οτι ειναι πολλα τα προβλήματα,σταματάμε να βοηθάμε.Βσκ αποτι καταλάβε και αυτοι θέλαν τα καλά σκυλιά να τα πάρουν στη γερμανια.Παρακαλέσαμε να μας νοικιάσουν ενα χώρο 4 στρεμματα με 400ε το μηνα,και την υπολοιπη εργασια θα τη καναμε εμείς αλλά δεν συμφώνησαν. Next time θα αρχίσουμε να τα βγάζουμε φώτο μπας και φευγουν σιγά σιγά.

Εχουμε και τους γειτονες που με απειλές μας εχουν πρήξει.

Σήμερα θα τις κόβαν και το ρευμα....αθλια κατάσταση παιδιά.

 

Θα ξανακάνω ενα update.Καταρχάς της πήραμε ενα 50αρακι μηχανακι για να μπορει να μεταφερει τροφές ευκολοτερα στα διπλανα οικοπεδα.Αποσταση ειναι περιπου 50 με 100 μετρα, οποτε θα τη βοηθησει Παρα πολυ.Απο κει και περα, ήρθαν απτη ΔΕΗ 2 ατομα και παρακαλεσε να κάνουν τους κινέζουν.Ευτυχως δεν της το κοψαν και την ειπαν να παει στη ΔΕΗ.Βεβαια δε ξερω τι θα γινει αλλα ελπιζω να της δωσουν παραταση σχετικα με το κοψιμο.

Περα απο αυτο, οι Γερμανοι καναν μια ομαδα για να μαζεψουν χρηματα για το οικοπεδο.

https://www.facebook.com/groups/940015822786034/

Ο οικοπεδάρχης συμφωνησε στα 400ε και δεν εχει θεμα οσα σκυλια και να μπουν μεσα.

Συνεβη και το αλλο απιστευτο, η γυναικα προσέχει ~170 ζωα και παει μια γειτονισα και της λεει ελα λιγο σπιτι μου κτλπ.Παει κανονικα ξερω γω και λεει να ξερω γω εχω ενα σκυλο αλλα δεν εχω λεφτα να το ταισω κτλπ, και της λεει δεν μπορω να κανω κατι ξερω γω εγω εχω λεει 170 ζωα δε μπορω αλλο κτλπ κτλπ.Μετα απο 5 μερες την ξαναπαιρνει και της λεει να ξαναπαει.Ε το σκυλι δεν ειχε φαει αυτες τις 5 μερες και προφανως το πηρε και αυτο.Τσουρεκι το ταισε μιας και μονο αυτο ειχε περισεψει. :(

Το προφιλ της Ευαγγελιας ειναι αυτο https://www.facebook.com/profile.php?id=100005984806916&fref=ts

Εχουμε και κατι μ@λακες που την κραζουν πχ https://www.facebook.com/filozoemporio/?fref=ts που χωρις να εχουν ιδεα μιλανε.

Καλο Πασχα σε ολους.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος artyom έγραψε:

 

Θα ξανακάνω ενα update.Καταρχάς της πήραμε ενα 50αρακι μηχανακι για να μπορει να μεταφερει τροφές ευκολοτερα στα διπλανα οικοπεδα.Αποσταση ειναι περιπου 50 με 100 μετρα, οποτε θα τη βοηθησει Παρα πολυ.Απο κει και περα, ήρθαν απτη ΔΕΗ 2 ατομα και παρακαλεσε να κάνουν τους κινέζουν.Ευτυχως δεν της το κοψαν και την ειπαν να παει στη ΔΕΗ.Βεβαια δε ξερω τι θα γινει αλλα ελπιζω να της δωσουν παραταση σχετικα με το κοψιμο.

Περα απο αυτο, οι Γερμανοι καναν μια ομαδα για να μαζεψουν χρηματα για το οικοπεδο.

https://www.facebook.com/groups/940015822786034/

Ο οικοπεδάρχης συμφωνησε στα 400ε και δεν εχει θεμα οσα σκυλια και να μπουν μεσα.

Συνεβη και το αλλο απιστευτο, η γυναικα προσέχει ~170 ζωα και παει μια γειτονισα και της λεει ελα λιγο σπιτι μου κτλπ.Παει κανονικα ξερω γω και λεει να ξερω γω εχω ενα σκυλο αλλα δεν εχω λεφτα να το ταισω κτλπ, και της λεει δεν μπορω να κανω κατι ξερω γω εγω εχω λεει 170 ζωα δε μπορω αλλο κτλπ κτλπ.Μετα απο 5 μερες την ξαναπαιρνει και της λεει να ξαναπαει.Ε το σκυλι δεν ειχε φαει αυτες τις 5 μερες και προφανως το πηρε και αυτο.Τσουρεκι το ταισε μιας και μονο αυτο ειχε περισεψει. :(

Το προφιλ της Ευαγγελιας ειναι αυτο https://www.facebook.com/profile.php?id=100005984806916&fref=ts

Εχουμε και κατι μ@λακες που την κραζουν πχ https://www.facebook.com/filozoemporio/?fref=ts που χωρις να εχουν ιδεα μιλανε.

Καλο Πασχα σε ολους.

 

Τότε ἐρεῖ καὶ τοῖς ἐξ εὐωνύμων, Πορεύεσθε ἀπ’ ἐμοῦ [οἱ] κατηραμένοι εἰς τὸ πῦρ τὸ αἰώνιον τὸ ἡτοιμασμένον τῷ διαβόλῳ καὶ τοῖς ἀγγέλοις αὐτοῦ· 42 ἐπείνασα γὰρ καὶ οὐκ ἐδώκατέ μοι φαγεῖν, ἐδίψησα καὶ οὐκ ἐποτίσατέ με, 43 ξένος ἤμην καὶ οὐ συνηγάγετέ με, γυμνὸς καὶ οὐ περιεβάλετέ με, ἀσθενὴς καὶ ἐν φυλακῇ καὶ οὐκ ἐπεσκέψασθέ με. 44 τότε ἀποκριθήσονται καὶ αὐτοὶ λέγοντες, Κύριε, πότε σε εἴδομεν πεινῶντα ἢ διψῶντα ἢ ξένον ἢ γυμνὸν ἢ ἀσθενῆ ἢ ἐν φυλακῇ καὶ οὐ διηκονήσαμέν σοι; 45 τότε ἀποκριθήσεται αὐτοῖς λέγων, Ἀμὴν λέγω ὑμῖν, ἐφ’ ὅσον οὐκ ἐποιήσατε ἑνὶ τούτων τῶν ἐλαχίστων, οὐδὲ ἐμοὶ ἐποιήσατε. 46 καὶ ἀπελεύσονται οὗτοι εἰς κόλασιν αἰώνιον, οἱ δὲ δίκαιοι εἰς ζωὴν αἰώνιον.

 

Μπραβο σας στη προσπάθεια που κάνετε να ανακουφισετε κάποιες βασανισμένες ψυχές. Μπράβο και συγχαρητήρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Τόσα χρόνια οι άστεγοι πεθαίνουν σαν τις μύγες το χειμώνα, έπρεπε να έρθουν οι πρόσφυγες και μετανάστες για να ευαισθητοποιηθούν οι αλληλέγγυοι και οι ΜΚΟ. Κρίμα. Αυτο μόνο. 

Εδώ και χρόνια υπάρχουν συσίτια και χώροι φιλοξενίας. Ιδιαίτερα από το 2009 και μετά, συσίτια προσφέρονται σε αστέγους σε πάρα πολλά μαγαζιά. Κι όσοι βοηθάνε δεν το κάνουν για να ακουστούν.  Επίσης υπάρχουν κοινωνικά παντωπολεία σε όλη την ελλάδα. Υπάρχουν δωμάτια σε θεσσαλονική και αθήνα για τους αστέγους. Υπάρχουν κοινωνικά ιατρεία.  Απλά δεν είναι θέμα για τα κανάλια οπότε και δεν ακούγεται. http://www.doctv.gr/page.aspx?itemID=SPG1746 άρθρο του 12.

 

Άνθρωποι να βοηθήσουν πάντα υπήρχαν, αλλά ελάχιστα ακούγονται. Δε θα ποινικοποιήσουμε και την αλληλεγγύη τώρα, έλεος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, astrolabos said:

Τόσα χρόνια οι άστεγοι πεθαίνουν σαν τις μύγες το χειμώνα, έπρεπε να έρθουν οι πρόσφυγες και μετανάστες για να ευαισθητοποιηθούν οι αλληλέγγυοι και οι ΜΚΟ. Κρίμα. Αυτο μόνο. 

Πες μου ότι κάνεις πλάκα Αντώνη...

 

Οι αλληλέγγυοι Έλληνες πολίτες τρέχουν εδώ και χρόνια να βοηθήσουν πάσχοντες Έλληνες, στελεχώνοντας ανθρωπιστικές οργανώσεις, κοινωνικές κουζίνες, κοινωνικά ιατρεία, κοινωνικά φροντιστήρια, ανταλλακτικά παζάρια, πρωτοβουλίες ενάντια σε κατασχέσεις, συσσίτια κι ένα σωρό άλλες δραστηριότητες αλληλεγγύης και στήριξης. Τώρα βοηθάνε και πρόσφυγες. Για τις ΜΚΟ δεν ξέρω, δε με αφορούν, και δεν απαντώ. Αλλά οι αλληλέγγυοι ήταν εκεί και βοηθούσαν όποιον είχε ανάγκη από πριν ξεκινήσει η οικονομική κρίση. Άλλοι που ήταν ήμασταν είναι το θέμα.

Έγινε επεξεργασία από deninho
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@deninho και για να μην το θέτουμε απρόσωπα, ελπίζω ότι όλοι κάπου συνεισφέρουμε εθελοντικά, στο μέτρο που μας επιτρέπουν οι δυνάμεις μας και στο χώρο που ικανοποιεί τη συνείδησή μας. Ελπίζω κατά προτεραιότητα για να υποστηρίξουμε αναξιοπαθούντες Έλληνες, μια κι οι πρόσφυγες είναι περισσότερο στο προσκήνιο και απολαμβάνουν της μέριμνας των διεθνών Οργανισμών.

 

Δε σου κρύβω όμως, ότι ακούω "αλληλέγγυοι" και βγάζω σπυριά. "Αλληλέγγυους" έχω συναντήσει να ζητάνε "λευτεριά για τον σύντροφο Ρωμανό" και άλλα ωραία συναφή. Γιατί δε μας αρέσει πια η λέξη εθελοντές;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, acct said:

και για να μην το θέτουμε απρόσωπα

για αυτό το διόρθωσα κι έβαλα α πληθυντικό :) Να με παίρνει κι εμένα η μπάλα.

 

36 minutes ago, acct said:

Ελπίζω κατά προτεραιότητα για να υποστηρίξουμε αναξιοπαθούντες Έλληνες, μια κι οι πρόσφυγες είναι περισσότερο στο προσκήνιο και απολαμβάνουν της μέριμνας των διεθνών Οργανισμών.

 

όποιον μπορώ να βοηθήσω, τον βοηθάω. Δεν μπορώ να βάλω τέτοια φίλτρα.

 

32 minutes ago, acct said:

Δε σου κρύβω όμως, ότι ακούω "αλληλέγγυοι" και βγάζω σπυριά. "Αλληλέγγυους" έχω συναντήσει να ζητάνε "λευτεριά για τον σύντροφο Ρωμανό" και άλλα ωραία συναφή. 

 

Δε σου κρύβω, όμως, ότι ακούω "μέλη του δε λαμπ" και βγάζω σπυριά. "μέλη του δε λαμπ" έχω συναντήσει να ζητάνε να κατέβει ο στρατός και άλλα ωραία συναφή.

Δε σου κρύβω, όμως, ότι ακούω "καθηγητές" και βγάζω σπυριά. "Καθηγητές" έχω συναντήσει να ζητάνε σεχ από φοιτήτριές τους για να τις περάσουν, κι άλλα ωραία συναφή.

Δε σου κρύβω, όμως, ότι ακούω "αστυνομικοί" και βγάζω σπυριά. "Αστυνομικούς" έχω συναντήσει να χτυπάνε στα καλά καθούμενα ανθρώπους επειδή έτσι, κι άλλα ωραία συναφή.

Κατάλαβες που το πάω, έτσι; όποια κατηγορία ανθρώπων και να πιάσεις, θα βρεις μερίδα της να είναι για πέταμα.

 

28 minutes ago, acct said:

Γιατί δε μας αρέσει πια η λέξη εθελοντές;

Διάφοροι λόγοι. Άλλο ο εθελοντισμός κι άλλο η αλληλεγγύη. Επίσης -κύριο- ο εθελοντισμός κάηκε στην Ελλάδα με τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004

Link to comment
Share on other sites

συζήτηση στο ποθ; 

ούλοι τάκο την Δευτέρα το πρωί,ιδιαίτερα ο αλητάμπουρας-αναρχοκομούνις :rofl:  ντενινος πρέπει να αντιμετωπιστεί με ιδαίτερη προσοχή διότι ξεσηκώνει τα πλήθη :hehe:

#τάξις #γύψος 

 

καλημέθρα 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.