Jump to content



Recommended Posts

19 minutes ago, TopCLR said:

Έχεις πατήσει ήδη like στο ποστ, γι' αυτό σου βγάζει error όταν (ξανα)πατάς like. Πρόσεξε στο screenshot που παρέθεσες γράφει αυτούς που έκαναν like, πρώτα με μαύρα γράμματα "You".

Βασικά έχει δίκιο, γιατί για κάποιο λόγο κι εμέμα μου εμφάνισε 2 buttons Like, ένα με την καρδούλα κι ένα χωρίς. Με την καρδούλα φεύγει αν κάνεις Like, το άλλο όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 25,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • astrolabos

    2261

  • PetrosD

    2039

  • HotPeanut

    1614

  • wrong method

    1495

10 minutes ago, karmen1983 said:

Εγώ να ρωτήσω γιατι το συζητάτε εδω πέρα ή θα είμαι το σπασικλάκι της παρέας; 

Σπασικλάκι θα είσαι, αλλά επειδή σε αγαπάμε, προσωπικά έτυχε να το δω και πλέον όχι. Οπότε μάλλον το φτιάξατε ή ήταν τυχαίο :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Σπασικλάκι θα είσαι, αλλά επειδή σε αγαπάμε, προσωπικά έτυχε να το δω και πλέον όχι. Οπότε μάλλον το φτιάξατε ή ήταν τυχαίο :p

Εγω ακομα το βλεπω!

 

πριν 24 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εγώ να ρωτήσω γιατι το συζητάτε εδω πέρα ή θα είμαι το σπασικλάκι της παρέας; :) 

Που καλυτερα απο το ποθ? :p

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα, περαστικά. Εύχομαι σε λίγο καιρό να είναι απλά μια ανάμνηση.

Γενικά όμως, αυτό με το κινητό, δεν είναι πάντοτε εφικτό. Στο μπάνιο ειδικά, δεν το θέλεις κοντά σου, για προφανείς λόγους. Όμως και σε άλλες καταστάσεις, δεν το θέλεις κοντά σου. Θυμάμαι που κρεμούσαμε φωτιστικά με ένα φίλο σε ψηλοτάβανο μπαρ και χτυπάει, το σηκώνει και του φεύγει κάτω... Χίλια κομμάτια... Θα μου πεις, αν έπεφτε και ήταν μόνος, ίσως να καλούσε βοήθεια. Δεν ξέρω, δεν είναι και σίγουρο αν το κινητό δε ήταν ανέπαφο με ένα πέσιμο, ή αν ο ίδιος θα ήταν σε κατάσταση να καλέσει.

Αυτό που θέλω να πω είναι, πως είναι τόσο πολλοί οι αστάθμητοι παράγοντες που ποτέ δεν μπορείς να τα υπολογίσεις όλα. Ειδικά δε στο σπίτι, γίνεται ένα σημαντικό ποσοστό των ατυχημάτων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι δε βοηθάει αυτό που θα πω, αλλά δόξα το Θεό να λέτε που ήταν η μύτη και όχι κανένα κεφάλι.

Τώρα ξαναδιάβασα το μήνυμα σου και είδα ότι το ανέφερες και ο ίδιος. Πήδηξα αυτή την πρόταση πριν, wtf.

 

Τώρα όσα αφορά τα του περί νοσοκομείου, τα 12 χλμ που έπρεπε να κάνετε για να πάτε στο εφημερεύον κπλ, δε τα σχολιάζω γιατί θα βγάλω τη χολή μου και δε θέλω. Δυστυχώς πάμε κατά ...., στην Ελλάδα. Εδώ ήθελαν να αφήσουν ένα μόνο νοσοκομείο σε ολόκληρο Ηράκλειο με τόσους κατοίκους, συν των νησιών που έρχονται εδώ (λέω το παραπάνω επειδή το γνωρίζω προσωπικά, δε ξέρω για άλλες πόλεις, νομούς).

 

Περαστικά και εύχομαι όπως είπε και ο @Wizard! στο μέλλον να αποτελεί μόνο μια κακή ανάμνηση και να μην αφήσει "κουσούρια".

Έγινε επεξεργασία από UltraB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, UltraB said:

Ξέρω ότι δε βοηθάει αυτό που θα πω, αλλά δόξα το Θεό να λέτε που ήταν η μύτη και όχι κανένα κεφάλι.

ακριβώς αυτό λέμε

 

19 minutes ago, GriGaS said:

Από την ώρα που γυρίσαμε σπίτι, δεν στάματησα να σκέφτομαι πόσο απλό ήταν να είχε σκοτωθεί

 

6 minutes ago, UltraB said:

Τώρα όσα αφορά τα του περί νοσοκομείου, τα 12 χλμ που έπρεπε να κάνετε για να πάτε στο εφημερεύον κπλ, δε τα σχολιάζω γιατί θα βγάλω τη χολή μου και δε θέλω.

Το να πάω στο νοσοκομείο του Ναυπλίου ώρα που ειναι ανοιχτά τα μαγαζιά με νορμαλ ταχύτητα είναι 20 λεπτά το πολύ. Δε νομίζω πως στη Αθήνα θα ήθελα λιγότερο, οπότε δεν με πειράζει αυτό... Το ότι με έστειλαν σε ιδιώτη ΩΡΛ όμως με πείραξε...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GriGaS said:

ακριβώς αυτό λέμε

Ναι, σωστά. Έκανα edit το προηγούμενο μήνυμα αλλά με πρόλαβες :p

 

1 minute ago, GriGaS said:

Το να πάω στο νοσοκομείο του Ναυπλίου ώρα που ειναι ανοιχτά τα μαγαζιά με νορμαλ ταχύτητα είναι 20 λεπτά το πολύ. Δε νομίζω πως στη Αθήνα θα ήθελα λιγότερο, οπότε δεν με πειράζει αυτό... Το ότι με έστειλαν σε ιδιώτη ΩΡΛ όμως με πείραξε...

Με την άλλη έννοια το είπα. Έπρεπε να υπάρχει έστω ένα κέντρο υγείας που θα μπορούσε να βοηθήσει στη συγκεκριμένη περίπτωση ή έστω το νοσοκομείο που δεν εφημέρευε. Να σταματούσαν πλήρως την αιμορραγία πχ αν ήταν εφικτό, να της έβαζαν κάποια γάζα κλπ, ώσπου να πάει στο άλλο νοσοκομείο ώστε να γίνει η ανάταξη.

 

Δε ξέρω αν αυτά έγιναν στη περίπτωση σας αλλά ξέρω περιπτώσεις που απλά τους διώχνουν...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, UltraB said:

Ναι, σωστά. Έκανα edit το προηγούμενο μήνυμα αλλά με πρόλαβες

το είδα μετά...

 

1 minute ago, UltraB said:

Δε ξέρω αν αυτά έγιναν στη περίπτωση σας αλλά ξέρω περιπτώσεις που απλά τους διώχνουν...

ξέρω ότι σε διώχνουν, οπότε τις απολύτως πρώτες βοήθειες τις παρείχα εγώ και την πήγα κατευθείαν στο Ναύπλιο

Link to comment
Share on other sites

Να κάνουμε κι ένα Poll να δούμε ποιοί γνωρίζουν από πρώτες βοήθειες... Λόγω περιόδου, μιλάω με μαμάδες που δεν έχουν ιδέα τι να κάνουν αν πνιγεί το παιδί τους, χώρια που οι περισσότεροι θα το χτυπήσουν στην πλάτη που το κάνει χειρότερο...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GriGaS said:

Κατεβαίνω χθες 6 παρά το απόγευμα στο γραφείο... Δεν περνάει ένα λεπτό και χτυπάει το σταθερό. Βλέπω στην αναγνώριση το νούμερο του σπιτιού. Το σηκώνω και ακούω τη γυναίκα να μου λέει ταραγμένη "Ανέβα πάνω τώρα, δεν είμαι καλά" (το γραφείο είναι στο ισόγειο της πολυκατοικίας που είναι και το σπίτι μου). Στα δευτερόλεπτα που μεσολάβησαν μέχρι να ανέβω, το "δεν είμαι καλά" είχε διαγραφεί από τη μνήμη μου και το μυαλό μου πήγε στο ότι κάτι έπαθε το παιδί.

 

Μπαίνω σπίτι και την βρίσκω στο μπάνιο με την μύτη μέσα στα αίματα. Είχε γλιστρίσει στην μπανιέρα και έπεσε με την μύτη στον νιπτήρα. Ευτυχώς δεν έχασε τις αισθήσεις της και έτσι πήγε στο σαλόνι να πάρει το κινητό της να με καλέσει, αλλά από το τρέμουλο το κινητό έπεσε κάτω και φυσικά αλλού κινητό, αλλού μπαταρία, αλλού θήκη κλπ. Κουτσά στραβά την ντύνω, παίρνουμε και την μικρή (την οποία κάναμε μια στάση στην αδερφή της γυναίκας και την αφήσαμε) και ξεκινάμε για νοσοκομείο.

 

"Σήμερα εφημερεύει το νοσοκομείο Ναυπλίου". Για όσους δεν ξέρουν το Ναύπλιο είναι κάπου 12 χλμ από το Άργος. Σε πρώτη φάση μου περνάει το μυαλό να βγάλω τα απωθημένα που μου έχουν δημιουργηθεί τόσα χρόνια και πάω Ναύπλιο του σκοτωμού. Τελικά όμως επειδή η αιμοραγία ήταν ελεγχόμενη, αποφάσισα πως καλύτερα να πάω ήρεμα (aka έως 90) ώστε να μην έχουμε κανά ατυχημα.

 

Φτάνουμε στο νοσοκομείο και πάμε στην χειρουργική όπου ευτυχώς βάραγαν μύγες. Την εξετάζουν, βγάζει ακτινογραφία, σπασμένη η μύτη. Ξέρετε δεν έχουμε ΩΡΛ στο νοσοκομείο, οπότε θα πρέπει να πάτε σε ιδιώτη να κάνει ανάταξη στη μύτη (κοινώς να βάλει στην θέση τους τα σπασμένα κομμάτια), μας λένε. Γυρνάμε Άργος, πάμε σε ΩΡΛ και για να μην τα πολυλογώ την φτιάχνει την μύτη.

 

Από την ώρα που γυρίσαμε σπίτι, δεν στάματησα να σκέφτομαι πόσο απλό ήταν να είχε σκοτωθεί, να είχε σπάσει χέρια, πόδια, λεκάνη κλπ. Και όλα αυτά με ένα τετράχρονο στο σπίτι, το οποίο δεν θα ήξερε τι να κάνει. Anyway, μέσα στην ατυχία της, ήταν πολύ τυχερή... Η μύτη θα επανέλθει 100% σε λίγες μέρες.

 

Αυτό που θέλω όμως να πω σε όλους όσοι διαβάσουν το παραπάνω είναι πως όταν είμαστε μόνοι στο σπίτι, καλό είναι το τηλέφωνό μας να το έχουμε κοντά μας όταν πάμε για μπάνιο.... Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα το χρειαστείς.

 

πω ρε φίλε τι μπορεί να γίνει στα καλά καθούμενα... περαστικά, και μη χειρότερα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περαστικά, Γιώργο! Και όταν ηρεμήσετε από συμβάν, κάντε έναν έλεγχο στο σπίτι για "παγίδες". Για παράδειγμα μπορεί να χρειαστεί να τοποθετήσετε ένα χερούλι στον τοίχο της μπανιέρας, ή να αφαιρέσετε κάποιο κρεμαστάρι πετσέτας που ίσως είναι σε πορεία σύγκρουσης με το κεφάλι, αν γλιστρήσει κάποιος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Μπαίνω σπίτι και την βρίσκω στο μπάνιο με την μύτη μέσα στα αίματα. Είχε γλιστρίσει στην μπανιέρα και έπεσε με την μύτη στον νιπτήρα.

Περαστικά ευχομαι.Παρομοια φάση λυποθύμησα και επεσα με τα μουτρα πάνω στα πλακακια του πατωματος.Ευτυχως μονο ενα δοντι εσπασε.

Περα απο αυτό, η μπανιέρα δεν ειχε 'πατακι'-λαστιχο για να μη γλιστραμε?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.