Jump to content



Recommended Posts

Απορία άμα κάποιος είναι συγγενείς όχι πολύ κοντινος και τον πήγαινες αεροδρόμιο απόσταση 117 χιλιόμετρα ζητάς λεφτά; είχα μια συζήτηση και πιστεύω εγώ σε συγγενή δεν ζητάς εκτός αν δώσει μόνος οι άλλοι διαφωνούν

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 25,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • astrolabos

    2261

  • PetrosD

    2039

  • HotPeanut

    1614

  • wrong method

    1495

κανόνες δεν υπάρχουν.. είναι στη διακριτική ευχέρεια των άλλων.. για μένα

α) αν είσαι ταξιτζής: αν πρότεινες ο ίδιος να τους πας.. δεν ζητάς κι ελπίζεις να σου δώσουν.. επειδή είσαι ταξιτζής όμως, θα σου δώσουν! Αν δεν είναι αναίσθητοι.

β) αν δεν είσαι ταξιτζής και το πρότεινες για τη καλή σου τη καρδιά.. θα το εκτιμήσουν κ θα σου δώσουν κάτι.. εκτός αν είναι αναίσθητοι  :p

γ) αν στο ζήτησαν οι ίδιοι.. θα δώσουν κάτι οπωσδήποτε.. εκτός αν εκτός από αναίσθητοι, θέλουν κ ξύλο!

δ) αν δεν είναι τόσο μακρινοί συγγενείς, θα δώσουν κάτι οπωσδήποτε.. εκεί πάλι έχεις θέμα με το αν θα πάρεις εσύ λεφτά, επειδή το κάνεις όντως "από καλή διάθεση".. όπως π.χ. αν είναι η κοπέλα, ένας φίλος ή οι γονείς σου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν μιλάμε για παιδί <30 πες του να πάει με κάποιο express λεωφορείο ή αν έχει πολλά πράγματα, να πάει με το μετρό.. θα του κοστίσει 2,5€ (μειωμένο) για το λεωφορείο ή 8€ για το μετρό.. κι επειδή το έχω κάνει ξημερώματα και με 2 μεγάλες βαλίτσες κ τσάντα φορεμένη στον ώμο, δεν είναι και τίποτα δύσκολο να πας με μετρό αεροδρόμιο.. η άνεση πληρώνεται  :D ειδικά για τον γιο της αδερφής του παντρεμένου!#$%#$#^Υ! παραλίγο να πετάξω bsod για να καταλάβω τη σύνδεση! :sarcastic:

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όχι διότι τώρα δεν έχω δουλειά. Του είπα πει 30€ και του φάνηκαν πολλά

Τότε "Με συγχωρείς αλλά δεν μου περισσεύουν. Είναι πολύ μεγάλο το κόστος να σε πάω στο αεροδρόμιο και αυτή την περίοδο είμαι στριμωγμένος οικονομικά".

 

Άλλο πράγμα να του στήσεις ένα PC που δεν σου κοστίζει τίποτα, αλλά αυτός μπορεί να γλυτώσει τα χρήματα του τεχνικού, άλλο να μπεις μέσα ΕΣΥ 50€. Συγγενής δεν σημαίνει ότι τον αφήνουμε να μας εκμεταλλευτεί στον βαθμό που να τον πληρώνουμε και από πάνω. Συγγένεια δεν είναι κάτι στο οποίο πληρώνεις συνδρομή όταν είσαι άνεργος.

Όπως είπε και ο Delijohn, ας πάρει κάποιο λεωφορείο ή άλλο μέσο μαζικής μεταφοράς.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εγώ που έχω κάνει ανάλογο το έκανα φυσικά τζάμπα αφού είναι συγγενής αλλα φυσικά και εγώ όταν χρειάζομαι κάτι θα με βοηθήσει. έτσι λειτουργούν οι οικογένειες 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

εγώ που έχω κάνει ανάλογο το έκανα φυσικά τζάμπα αφού είναι συγγενής αλλα φυσικά και εγώ όταν χρειάζομαι κάτι θα με βοηθήσει. έτσι λειτουργούν οι οικογένειες 

 

αν και συμφωνώ, στη προκειμένη περίπτωση δε μιλάμε για οικογένεια...και ειδικά μέσα στη κρίση πολλές τέτοιες περιπτώσεις από οπορτουνιστές εντός οικογενειακού κύκλου....τουλάχιστον στους φίλους και στους γνωστούς δε ντρέπεσαι να μιλήσεις ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

εγώ που έχω κάνει ανάλογο το έκανα φυσικά τζάμπα αφού είναι συγγενής αλλα φυσικά και εγώ όταν χρειάζομαι κάτι θα με βοηθήσει. έτσι λειτουργούν οι οικογένειες 

:p  https://sleeplessthought.files.wordpress.com/2014/06/brando-godfather.jpg

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν και συμφωνώ, στη προκειμένη περίπτωση δε μιλάμε για οικογένεια...και ειδικά μέσα στη κρίση πολλές τέτοιες περιπτώσεις από οπορτουνιστές εντός οικογενειακού κύκλου....τουλάχιστον στους φίλους και στους γνωστούς δε ντρέπεσαι να μιλήσεις ανοιχτά.

εγώ πάλι πιστευω θα έδινα την ευκαιρία. και αν φερόταν σαν γαϊδούρι. bb απο εμένα. υπάρχουν τα σόγια οικογένεια και τα σόγια 3 λαλούν και 2 χορεύουν.

 

 

και η σόγια σος  

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.