Jump to content



Recommended Posts

  • Replies 25,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • astrolabos

    2261

  • PetrosD

    2039

  • HotPeanut

    1614

  • wrong method

    1495

Τοσο δυσκολο ειναι βαλουνε μια ωραια playlist για τις εν αναμονη κλησεις εκει στο 13888? Μετα το εικοσαλεπτο αναμονης ακουγωντας το ιδιο και το ιδιο και να μη θες θα το ριξεις το μπινελικι στο τελος...

Link to comment
Share on other sites

Με τόση κίνηση που είχαν οι δρόμοι σήμερα λόγω της βροχής, θυμήθηκα αυτό και γέλαγα μόνος μου.

Μετά από 45' για απόσταση 15' υπο φυσιολογικές συνθήκες, άρχισα να αναρωτιέμαι μήπως ισχύει κιόλας :p

Link to comment
Share on other sites

Την τράπεζα που τόσο μισούμε. Έτσι λέμε τουλάχιστον.

Στη δουλειά έχω μια συνάδελφό. Ας την ονομάσουμε Λίτσα. Η Λίτσα λοιπόν είναι σε μια θέση ευθύνης και πρέπει να λαμβάνει καθημερινά αποφάσεις. Η Λίτσα όμως δεν μπορεί να ανταποκριθεί στο ρόλο της λόγω μη επάρκειας των προσόντων της με συνέπεια, συχνά να κάνει λάθη. Η Λίτσα όμως, επειδή φοβάται για τη θέση της, πότε δεν παραδέχεται ότι έχει κάνει λάθος και πάντα ψάχνει να βρει κάποιον για να του φορτώνει τα λάθη. Με ενοχλούσε η Λίτσα και πίστευα ότι η συμπεριφορά αυτή ήταν χαρακτηριστικό δικό της μόνο. Όμως, βλέπω ότι όλοι μας πάσχουμε από αυτό το ελάττωμα του "Παπικού Αλάθητου". Εμείς ποτέ δε κάνουμε λάθος, πρέπει πάντα κάποιος άλλος να φταίει. Ψαχτείτε λίγο και θα δείτε ότι το φέρετε και εσείς. Και εγώ ακόμα με έχω πιάσει πολλές φορές να προσπαθώ να αποφύγω μια άσχημη κατάσταση λέγοντας "δε φταίω εγώ, ο Χ έκανε λάθος".

Δε γίνεται όμως, από τη στιγμή που έχουμε φτάσει σαν κοινωνία εδώ που έχουμε φτάσει, να αποποιούμαστε των ευθυνών μας. Και έχουμε όλοι ευθύνες για το κατάντημά μας και τα λεφτά που φάγαν οι τράπεζες για να σταθούν στα πόδια τους. Ας πιάσουμε το θέμα από την αρχή.

 

- Γιατί οι τράπεζες αντιμετώπισαν πρόβλημα;

- Γιατί δεν είχαν ρευστότητα

- Για ποιό λόγο δεν είχαν ρευστότητα οι τράπεζες;

- Γιατί έδωσαν δάνεια και δεν πήραν τα λεφτά πίσω

- Ποιός φταίει που δώθηκαν αυτά τα δάνεια χωρίς εγγυήσεις και εξασφάλιση ότι η τράπεζα θα πάρει πίσω έστω το κεφάλαιό της;

- Οι υπεύθυνοι της τράπεζας (Πρώτο φάουλ. Που είναι ο καταλογισμός; )

- Ποιος πήρε τα λεφτά και δε τα επέστρεψε; 

- Διάφοροι (Εδώ είναι όσοι έχουν βρεθεί με υποθηκευμένα σπίτια κτλ)

- Ποιός πληρώνει τη νύφη;

- Όλοι μας (μιας και τα λεφτά της ανακεφαλαιοποίησης βγήκαν από τα δημόσια ταμεία και λείπουν από τον κρατικό προϋπολογισμό)

 

Άρα για την ανευθυνότητα των δύο πλευρών, τραπεζιτών και δανειοληπτών, η χώρα έχει βρεθεί σε μια άσχημη οικονομική κατάσταση και περνάει τα μύρια. Δεν είναι δυνατόν να ακούω περιπτώσεις πχ, Δημόσιος υπάλληλος με εισόδημα 15.000 το χρόνο να παίρνει δάνειο 300.000 € για να κτίσει σπίτι και μετά να πηγαίνει και να ζητάει να του μειωθούν τα χρωστούμενα. ΠΩΣ πήρες το δάνειο; ΠΩΣ περίμενες να το πληρώσεις; ΓΙΑΤΙ του δώθηκε αυτό το δάνειο;

 

Όλο το σύστημα είναι στρεβλό και λόγω αυτής της στρεβλότητας, έχουμε φτάσει εδώ που έχουμε φτάσει. Και ενώ είμαστε στο χείλος του γκρεμού, αντί να κάνουμε κάτι να σωθούμε, παίζουμε τις κουμπάρες, μιας και πιστεύουμε ότι αν αγνοήσουμε τον γκρεμό που είναι στα πόδια μας τότε αυτός δεν υπάρχει. 

 

Αν δεν αλλάξουμε μυαλά σαν λαός και αν δεν ξεκινήσουμε να απαιτούμε αυτό που μας αναλογεί και όχι παραπάνω, σας το υπογράφω ότι το Ελληνικό κράτος σε 100 χρόνια θα είναι είδος προς εξαφάνιση. Δεν θα είμαστε εδώ να το δούμε, αλλά θα είμαστε εμείς που θα βάλουμε τα θεμέλια για να συμβεί αυτό, γιατί τέτοια αναλγησία, τέτοια παραβατικότητα και τέτοιο θράσος, ειλικρινά δεν το έχω δει αλλού.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατόν να ακούω περιπτώσεις πχ, Δημόσιος υπάλληλος με εισόδημα 15.000 το χρόνο να παίρνει δάνειο 300.000 € για να κτίσει σπίτι και μετά να πηγαίνει και να ζητάει να του μειωθούν τα χρωστούμενα. ΠΩΣ πήρες το δάνειο; ΠΩΣ περίμενες να το πληρώσεις; ΓΙΑΤΙ του δώθηκε αυτό το δάνειο;

 

 

 

Ωραία όλα αυτά και συμφωνώ. Το αναρρωτήθηκα κι εγώ πολλές φορές με συναδέλφους δικούς μου πριν φύγω από Ελλάδα οι οποίοι ήταν και οι 2 ιδιωτικοί υπάλληλοι και πήραν δάνειο 275.000€ για σπίτι, με εισόδημα κάτι λιγότερο από 2.500€ το μήνα.

 

Η ένστασή μου όμως βρίσκεται αλλού. Λες πως ο υπάλληλος έπαιρνε 15.000 το χρόνο και πήρε δάνειο 300.000€. Ας πούμε για το παράδειγμα πως έπρεπε να δίνει 13.000€ το χρόνο για το δάνειο και θα το ξεπλήρωνε σε 35 ή 40 χρόνια. Συμφωνούμε μέχρι εδώ; Έχουμε κανένα πρόβλημα στο ότι είναι μαγκιά του που ήθελε να μένει με 2000€ το χρόνο;

 

Όταν ήρθε η εκάστοτε κυβέρνηση, δεν με νοιάζει ποια ήταν, και είπε : Εσύ που παίρνεις 15.000€ το χρόνο, τώρα θα παίρνεις 11.000€, δεν είναι λογικό να πάει ο άνθρωπας και να ζητήσει "επαναδιαπραγμάτευση" (είναι και πολύ in η λέξη γι'αυτό τη χρησιμοποίησα) του δανείου του; και όταν έφαγε λοιπόν άκυρο από την τράπεζα για την επαναδιαπραγμάτευση, δεν είναι λογικό να ζητήσει να μπει στο νόμο Κατσέλη;

 

Άρα, ωραία λέμε πως φταίμε εμείς και συμφωνώ, αλλά επείδη είχα γυναίκα δημόσιο υπάλληλο η οποία από 1600€ το μήνα το 2009, κατέληξε το 2012 να παίρνει 840€, μην γενικολογούμε.

 

Και για να κλείσω, είσαι σε λάθος thread.

 

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

με συγχωρείτε αλλά για τον ιδιωτικό τομέα αυτοί οι μισθοί,είναι απλά άπιαστο όνειρο,πως είναι δυνατόν να παίρνει κάποιος τα διπλάσια από μένα με μισές ώρες δουλειάς;

πριν να κράξετε,και οι 2 γονείς στο δημόσιο-τώρα συντ/χοι βέβαια 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με συγχωρείτε αλλά για τον ιδιωτικό τομέα αυτοί οι μισθοί,είναι απλά άπιαστο όνειρο,πως είναι δυνατόν να παίρνει κάποιος τα διπλάσια από μένα με μισές ώρες δουλειάς;

πριν να κράξετε,και οι 2 γονείς στο δημόσιο-τώρα συντ/χοι βέβαια 

 

To μισές ώρες δουλειάς το προσπερνώ, γιατί δεν ξέρεις τι δουλειά κάνει ο καθένας. Το θέμα της σύγκρισης με τον ιδιωτικό τομέα είναι άλλο κεφάλαιο. Κολλάς σε ότι να'ναι απορία και χάνεις την ουσία της συγκεκριμένης συζήτησης.

Επίσης κάποιος admin, ας το μεταφέρει στο χρεοκοπεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στη δουλειά έχω μια συνάδελφό. Ας την ονομάσουμε Λίτσα. Η Λίτσα λοιπόν είναι σε μια θέση ευθύνης και πρέπει να λαμβάνει καθημερινά αποφάσεις. Η Λίτσα όμως δεν μπορεί να ανταποκριθεί στο ρόλο της λόγω μη επάρκειας των προσόντων της με συνέπεια, συχνά να κάνει λάθη. Η Λίτσα όμως, επειδή φοβάται για τη θέση της, πότε δεν παραδέχεται ότι έχει κάνει λάθος και πάντα ψάχνει να βρει κάποιον για να του φορτώνει τα λάθη. Με ενοχλούσε η Λίτσα και πίστευα ότι η συμπεριφορά αυτή ήταν χαρακτηριστικό δικό της μόνο. Όμως, βλέπω ότι όλοι μας πάσχουμε από αυτό το ελάττωμα του "Παπικού Αλάθητου". Εμείς ποτέ δε κάνουμε λάθος, πρέπει πάντα κάποιος άλλος να φταίει. Ψαχτείτε λίγο και θα δείτε ότι το φέρετε και εσείς. Και εγώ ακόμα με έχω πιάσει πολλές φορές να προσπαθώ να αποφύγω μια άσχημη κατάσταση λέγοντας "δε φταίω εγώ, ο Χ έκανε λάθος".

Δε γίνεται όμως, από τη στιγμή που έχουμε φτάσει σαν κοινωνία εδώ που έχουμε φτάσει, να αποποιούμαστε των ευθυνών μας. Και έχουμε όλοι ευθύνες για το κατάντημά μας και τα λεφτά που φάγαν οι τράπεζες για να σταθούν στα πόδια τους. Ας πιάσουμε το θέμα από την αρχή.

 

- Γιατί οι τράπεζες αντιμετώπισαν πρόβλημα;

- Γιατί δεν είχαν ρευστότητα

- Για ποιό λόγο δεν είχαν ρευστότητα οι τράπεζες;

- Γιατί έδωσαν δάνεια και δεν πήραν τα λεφτά πίσω

- Ποιός φταίει που δώθηκαν αυτά τα δάνεια χωρίς εγγυήσεις και εξασφάλιση ότι η τράπεζα θα πάρει πίσω έστω το κεφάλαιό της;

- Οι υπεύθυνοι της τράπεζας (Πρώτο φάουλ. Που είναι ο καταλογισμός; )

- Ποιος πήρε τα λεφτά και δε τα επέστρεψε; 

- Διάφοροι (Εδώ είναι όσοι έχουν βρεθεί με υποθηκευμένα σπίτια κτλ)

- Ποιός πληρώνει τη νύφη;

- Όλοι μας (μιας και τα λεφτά της ανακεφαλαιοποίησης βγήκαν από τα δημόσια ταμεία και λείπουν από τον κρατικό προϋπολογισμό)

 

Άρα για την ανευθυνότητα των δύο πλευρών, τραπεζιτών και δανειοληπτών, η χώρα έχει βρεθεί σε μια άσχημη οικονομική κατάσταση και περνάει τα μύρια. Δεν είναι δυνατόν να ακούω περιπτώσεις πχ, Δημόσιος υπάλληλος με εισόδημα 15.000 το χρόνο να παίρνει δάνειο 300.000 € για να κτίσει σπίτι και μετά να πηγαίνει και να ζητάει να του μειωθούν τα χρωστούμενα. ΠΩΣ πήρες το δάνειο; ΠΩΣ περίμενες να το πληρώσεις; ΓΙΑΤΙ του δώθηκε αυτό το δάνειο;

 

Όλο το σύστημα είναι στρεβλό και λόγω αυτής της στρεβλότητας, έχουμε φτάσει εδώ που έχουμε φτάσει. Και ενώ είμαστε στο χείλος του γκρεμού, αντί να κάνουμε κάτι να σωθούμε, παίζουμε τις κουμπάρες, μιας και πιστεύουμε ότι αν αγνοήσουμε τον γκρεμό που είναι στα πόδια μας τότε αυτός δεν υπάρχει. 

 

Αν δεν αλλάξουμε μυαλά σαν λαός και αν δεν ξεκινήσουμε να απαιτούμε αυτό που μας αναλογεί και όχι παραπάνω, σας το υπογράφω ότι το Ελληνικό κράτος σε 100 χρόνια θα είναι είδος προς εξαφάνιση. Δεν θα είμαστε εδώ να το δούμε, αλλά θα είμαστε εμείς που θα βάλουμε τα θεμέλια για να συμβεί αυτό, γιατί τέτοια αναλγησία, τέτοια παραβατικότητα και τέτοιο θράσος, ειλικρινά δεν το έχω δει αλλού.

 

 

Θειο... δεν ξερω πως βλεπεις την κατασταση με την τραπεζα και τους τροπους λειτουργιας της, καθοτι τα μισα που ρωτας εχουν να κανουν με παγκοσμια προβληματα τραπεζικου συστηματος και οχι με την Λιτσα, αλλα...

ας θεωρησουμε οτι σε ενα παραλληλο συμπαν του ιντερστελλαρ η τραπεζα λειτουργει με λογικα κριτηρια τα οποια καταλαβαινεις εσυ και εγω και οχι μονο οι υπαλληλοι της.

Ας πουμε αυτη την λογικη τραπεζα "Αντωνη"

Αν ερθω εγω στον "Αντωνη" ο οποιος μου εχει πρηξει τα παπακια στην TV οτι "εδω το καλο χρημα! δεν εχεις μια να πας διακοπες την οικογενεια σου?? Ελα αγορι μου εδω να σε δωκω εγω!"  του ζητησω δανειο 300κ (αντε ας μην του πω 300κ για να χτισω σπιτι ή για να ανοιξω επιχειρηση γιατι εκει τουλαχιστον υπαρχει και ενα θεμα οτι μπορει να εχω κερδος και να μπορω να τα αποπληρωσω) ας του ζητησω 50k καταναλωτικο δανειο και του παω εγω χαρτια με 15κ ετησιο εισοδημα, και ο "Αντωνης" μου τα δωσει... εχει υπαιτιοτητα ο "Αντωνης".

Σορρυ κιολας φιλος αλλα εγω στο "μαγαζι μου" αν ηθελα να μην μπει μεσα και να εχω ρευστοτητα και... και... και... δεν θα εδινα δανεια στην κουτση Λιτσα.

Αν ανοιξω μια ταβερνα και γραψω "Παιδια ολοι ο,τι φατε κι οτι πιειτε, βερεσε και πληρωνετε αργοτερα" 1) θα γινει το σωσε στο μαγαζι μου και θα ειναι το πιο χοτ σημειο της αθηνας και 2) ελα να μου πεις μετα που εβαλα λουκετο οτι φταινε ΠΡΩΤΑ οι πελατες που δεν σωστοι να πληρωνουν αυτα που ετρωγαν.

Νομιζω συμφωνει και το τελευταιος φιλελες οτι εφοσον η τραπεζα επαιξε και ρισκαρε και εδωσε δανειο σε αφερεγγυο ατομο.... η τραπεζα να κλεισει ,να εκποιηθουν ολα τα υπαρχοντα της για την εξυπηρετηση των καταθετων, οπως γινεται στα αλλα μαγαζακια, και τελος!

 

ΟΛΑ τα παραπανω ειπαμε στο παραλληλο συμπαν που λειτουργει με τα κριτηρια που νομιζεις οτι λειτουργει η τραπεζα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

To μισές ώρες δουλειάς το προσπερνώ, γιατί δεν ξέρεις τι δουλειά κάνει ο καθένας. Το θέμα της σύγκρισης με τον ιδιωτικό τομέα είναι άλλο κεφάλαιο. Κολλάς σε ότι να'ναι απορία και χάνεις την ουσία της συγκεκριμένης συζήτησης.

Επίσης κάποιος admin, ας το μεταφέρει στο χρεοκοπεία.

 

 

 

 

 

προφανώς,δεν αναφέρομαι σε πρόσωπα αλλά το χάσμα μισθών είναι τεράστιο,ακόμα και τώρα.πάνω από 500γιουργια

δεν καθαρίζει κανένας ιδ.υπαληλος-και αυτές είναι οι καλές περιπτώσεις,ο αγράμματος--κομματόσκυλο-δημόσιος γιατί να παίρνει έστω και τα 700-800 που παίρνει;;

Έγινε επεξεργασία από wrong method
Link to comment
Share on other sites

Η ένστασή μου όμως βρίσκεται αλλού. Λες πως ο υπάλληλος έπαιρνε 15.000 το χρόνο και πήρε δάνειο 300.000€. Ας πούμε για το παράδειγμα πως έπρεπε να δίνει 13.000€ το χρόνο για το δάνειο και θα το ξεπλήρωνε σε ή 40 χρόνια. Συμφωνούμε μέχρι εδώ; Έχουμε κανένα πρόβλημα στο ότι είναι μαγκιά του που ήθελε να μένει με 2000€ το χρόνο;

 

 

 

 

 

 

Έχουμε πρόβλημα στο εξής, ότι με 2000 τον χρόνο δεν ζεις. Τις ίδιες @@ έκαναν και στην Ιρλανδία, πήγαινε να πάρεις τώρα δάνειο και θα δεις πως γίνεται το σωστό risk assessment

- έλα εδώ κύριος, πόσο δίνεις ενοίκιο τα τελευταία 3 χρόνια;

-- 1000 ευρώ μέσο όρο

- ωραία, η δόση, με βάση την προκαταβολή που έχεις και τα χρόνια που θες το δάνειο, βγαίνει 1300 το μήνα, τα εξτρα 300 από που θα έρθουν;

 

Εάν απαντήσεις ότι θα κόψεις το γάλα των παιδιών σου, η τράπεζα θα σου δείξει ευγενικά την πόρτα, κι όχι επειδή καίγεται για την υγεία των παιδιών σου.

Εάν αποδείξεις ότι βάζεις στην άκρη πχ 400 τον μήνα τα τελευταία 3 χρόνια, οπότε και έχεις την δυνατότητα να ανταπεξέλθεις, θα στο εγκρίνουν.

 

Οι τραπεζίτες πίστευαν ότι είναι καλυμμένοι με το να σου πάρουν το σπίτι εάν δεν έχεις να πληρώσεις τις δόσεις, δεν υπολόγισαν όμως ότι δεν υπάρχει ψυχή με μετρητά να αγοράσει αυτά που (ήλπιζαν) να βγάλουν σε πλειστηριασμό.

 

Δεν διαφωνώ στο ότι με τα τσεκούρια που έχουν πέσει τα τελευταία χρόνια, οικονομικά υγιή σπιτικά αναγκάστηκαν να επαναδιαπραγματευτούν τα στεγαστικά τους, η διαφωνία μου αφορά τις συνθήκες κάτω από τις οποίες εγκρινόντουσαν τα δάνεια.

Έγινε επεξεργασία από RootX
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Και ποιος φταίει ρε συ Φάνη για το ότι το δάνειο εγκρινόταν; Παλιότερα γιατί δεν εγκρινόταν και από ένα σημείο και μετά (ειδικά όταν μπήκαμε στο €) μόνο Gamoδάνεια δεν έδιναν οι τράπεζες. Θέλετε να ξελαφρώσετε, εδώ, θα σας πληρώσουμε και τις τάνες.


ακόμα και τώρα.πάνω από 500γιουργια

δεν καθαρίζει κανένας ιδ.υπαληλος-και αυτές είναι οι καλές περιπτώσεις,ο αγράμματος--κομματόσκυλο-δημόσιος γιατί να παίρνει έστω και τα 700-800 που παίρνει;;

 

 

Δεν ισχύει αυτό που λες. Όταν έφυγα από Ελλάδα έπαιρνα τα 3πλα απ'όσα αναφέρεις για ιδιωτικό υπάλληλο.

Link to comment
Share on other sites

Το λάθος ήταν στο ότι εγκρίθηκαν εξ αρχής, αλλά και στην απαίτηση μετά να το επαναπραγμαδιατευτείς. 

 

Σε όλα τα μήκη και πλάτη είναι λάθος.

 

Και ακόμα και αν ο Γιωρίκας ΔΕΝ ξέρει μαθηματικά και νομίζει πως με εισόδημα 15κ και δόσεις 12κ θα ζήσει με 3 χιλάρικα, ΔΕΝ έπρεπε η τράπεζα να πει το ναι.

 

Αλλά ΑΦΟΥ έβαλε την υπογραφή του ο Γιωρίκας, και μετά έπεσε ο μισθός του ή έχασε την δουλειά του, tough luck. Σιχ χαπενς κλπ, σε όλα τα συμβόλαια του κόσμου, ακόμα και στην μπανανία σου λέει πιο ξεκάθαρα απο ότι μου λέει ο ΛΛ πως αγαπάει τον Σαμαρά και ο Μυράλης πως γουστάρει BBQ σε αυτοκίνητο καμμένο σε αριστερή διαδήλωση πως " αν δεν μπορέσεις να πληρώσεις τις δόσεις σου θα χάσεις το σπίτι σου ". 

 

Δεν θα πω για Payment protection plans και άλλα "τρελά" πράγματα έτσι?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και ποιος φταίει ρε συ Φάνη για το ότι το δάνειο εγκρινόταν; Παλιότερα γιατί δεν εγκρινόταν και από ένα σημείο και μετά (ειδικά όταν μπήκαμε στο €) μόνο Gamoδάνεια δεν έδιναν οι τράπεζες. Θέλετε να ξελαφρώσετε, εδώ, θα σας πληρώσουμε και τις τάνες.

 

Δεν ισχύει αυτό που λες. Όταν έφυγα από Ελλάδα έπαιρνα τα 3πλα απ'όσα αναφέρεις για ιδιωτικό υπάλληλο.

 

 

ναι ε;;εγώ δεν ξέρω κανέναν,οι μισθοί ξεκινούν από 220 σε κάτι Jumbo και πάνε μέχρι 550 σε βιομηχανίες κτλ./25 μεροκάματο ακόμα και για βαριές δουλειές γιατί έχει και Πακι με 15

20 χρόνια σε εμπορικό μαγαζί,αν νομίζεις ότι υπερβάλω ναῤθεις να σε κεράσω τσίπουρα και να τα δεις μοναχός σου :)

Έγινε επεξεργασία από wrong method
Link to comment
Share on other sites

ναι ε;;εγώ δεν ξέρω κανέναν,οι μισθοί ξεκινούν από 220 σε κάτι Jumbo και πάνε μέχρι 550 σε βιομηχανίες κτλ./25 μεροκάματο ακόμα και για βαριές δουλειές γιατί έχει και Πακι με 15

20 χρόνια σε εμπορικό μαγαζί,αν νομίζεις ότι υπερβάλω ναῤθεις να σε κεράσω τσίπουρα και να τα δεις μοναχός σου :)

 

Ξέρω πως είναι η κατάσταση στην Ελλάδα. Η επιχείρηση που δούλευα, όταν παραιτήθηκα, πήρε δύο υπαλλήλους οι οποίοι πήραν τα μισά απ'ότι εγώ.

Απλά έχω ακόμα συναδέλθους οι οποίοι δουλεύουν στην ίδια θέση, με τα ίδια λεφτά. Δεν είχαν μείωση μισθού αλλά ούτε και αύξηση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.