Jump to content



Προβλημα με samsung 840 pro


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, τσίμπησα πριν μερικές μέρες μεταχειρό αλλά καινούριο 840 pro 128gb, έκανα σήμερα φρέσκο installation των win 8.1 και ένα μικρό optimization σύμφωνα με εδω Solid State Drive (SSD) Tweaks for Windows 7. παρατηρησα ομως περιεργες επιδοσεις γο read δεν ξεπερασε το 367 και τo write το 350 καπου εκει , τι να κάνω ? ( εβαλα το magician αλλά δε ξέρω τι να " πειράξω " εκεί ακριβως παραμονο maximum performance και os optimization . Επισης περασα και το intel rapid driver v.12 )

Η μητρικη ειναι asrock z77 fatality professional και ο δισκος συνδεθηκε στην πρωτη απο αριστερα κοκκινη σατα 3 θυρα κατω

Link to comment
Share on other sites

Τρεχω το performance test και καλα που ενω αρχικα σε ενα λεπτο ειχε τελειωσει βγαζει χαμηλό write και χαμηλο iops write. Κατω απο 200. Έτρεξα και crystal disk mark στη πρωτη λιστα το seq read 452 και write 111. Help παιδια :(

post-28690-1416078992,2004_thumb.png

post-28690-1416078992,3133_thumb.png

post-28690-1416078992,3643_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Είτε από το Magician είτε από τον device manager>disk drivers>Samsung 840 Pro>Properties, ενεργοποίησε το write cache buffer.

Εδώ , για το πρώτο :

65110d1415926283-provlima-me-samsung-840-pro-screenshot_5.png

ή εδώ μέσω device manager ( το πρωτο κουτάκι, αν θες τίκαρε και αυτό που είναι κυκλωμένο, μπορείς να δείς διαφορές μετά από restart με on/off δοκιμή) :

414x461px-LL-3762b75d_WWCBuffer_flushing.PNG

Όταν το ενεργοποιήσεις, σώσε μας ένα screenshot από AS-SSD, να δούμε τί έκανες...

Samsung SSD 840 EVO Performance Restoration Software download από εδώ Samsung SSD Downloads | Samsung SSD US και δες ο ssd να είναι στα γρήγορα σατα που έχει η μητρική σου

To tool αυτό που λές είναι για τους EVO και συγκεκριμένα για το πρόβλημα που επηρέαζε μόνο αυτούς, ο φίλος μας έχει τον PRO

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Θα το τσεκαρω μεθαυριο παιδια ( δυστυχως ειμαι ενδον στρατοπεδου σημερα και αυριο και δε θα εχω προσβαση στον υπολογιστή , δε θα ειμαι σπιτι )

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Κάνε για αρχή ότι σου είπε ο felix και δώσε ένα screenshot από AS SSD.

Να ξέρεις πως ο 128αρης 840 PRO είναι λίγο πιο αργός από τον 256αρη στα writes.

Κάπου εδώ πρέπει να είναι αν δουλεύουν όλα σωστά με τα C-states off.

730-albums470-picture36792.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξαναέτρεξα με untickαρισμένο το white cashe buffer και πήρα χειρότερα νούμερα με πριν, γιατι? :( 

 

Επίσης τον έχω 3 μέρες και έχω γράψει λέει 0.18 TB δεδομένα , είναι λογικό? σαν πολλά να μου φαίνονται

Επίσης για κάποιο λόγω δεν μπορώ να απενεργοποιήσω το page file , το κλείνω και με κανα restart ενεργοποιείται ξανά !!

 

ο οδηγός για optimization που ακολούθησα είναι αυτός 

http://www.computing.net/howtos/show/solid-state-drive-ssd-tweaks-for-windows-7/552.html

 

s1ohnn.png

Κάνε για αρχή ότι σου είπε ο felix και δώσε ένα screenshot από AS SSD.
Να ξέρεις πως ο 128αρης 840 PRO είναι λίγο πιο αργός από τον 256αρη στα writes.
Κάπου εδώ πρέπει να είναι αν δουλεύουν όλα σωστά με τα C-states off.

730-albums470-picture36792.jpg

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Το AS-SSD δεν είναι για χόρταση, από τη στιγμή που τον έχεις σετάρει, δε χρειάζεται να τρέχεις συνεχώς benchmarks.

 

Αν τον αφήσεις να ηρεμήσει και τρέξεις πάλι μετά από καμια εβδομάδα, θα έχουν φτιάξει τα νούμερα.

 

 

Έκανες τη διαδικασία για το pagefile ακριβώς όπως λέει στο link σου  ?

 

Πάτησες το Set ? Είναι όλα όπως στο screeshot :

 

e88d5701.jpg

 

 

 

 

?????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι στον 840, στον WD έχεις μόνο Pagefile, επέλεξέ τον και πάτα "No paging File" και "Set" και κατόπιν restart αν θες να το απενεργοποιήσεις κι εκεί.

 

 

Στο benchmark είσαι μια χαρά, τα 0.18TB από πλευράς εγγραφών και δεδομένων των benchmarks που έχεις τρέξει και ότι άλλο έχεις εγκαταστήσει κλπ, είναι νορμάλ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  παιδιά

Για να μη ανοίγω άλλο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με ένα msata EVO 840 που έβαλα στο laptop (Lenovo Y560)

Λόγω sata2 ξέρω ότι δεν μπορεί να μου δώσει τα νούμερα που δίνει σε σύστημα με sata3. 

Όταν ενεργοποιήσω το Rapid mode βλέπω κάτι τρελά νούμερα!!

Είναι αληθινά η είναι μουφα...(κάποιο τρικ της samsung)?

 

 

post-30425-0-63308400-1416233270_thumb.j

post-30425-0-09812900-1416233278_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

περα απο νουμερα στα benches μειωνει και τις εγγραφες.(παραπλευρο ειναι τα νουμερα..αλλα σαν χρηστες το καναμε κυριο).

 

Και παλι βεβαια στο χερι σου αν θα ειναι ανοικτο/κλειστο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά ανεβαίνει το total bytes trytten κάθε μέρα 0.02-0.01 ΤΒ? είχα 0.19 και τώρα 0.20 

 

 

μετεφερε το caching του chome σε μηχανικο δισκο 

εμενα μεσα σε λιγοτερο απο 1 μηνα μου χαν γραφτει 1ΤΒ χωρις να το παρω χαμπαρι!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.