Jump to content



σταθεροποιητής τάσης, ή ups?


sebagia

Recommended Posts

καλημέρα. Είμαι στη διαδικασία παραγγελίας (μετά από τις συμβουλές σας) ενός νέου pc.

SEAGATE ST2000DM001 2TB BARRACUDA 7200.14 SATA3

PHILIPS 226V4LAB 21.5 LCD MONITOR FULL HD BLACK

BE QUIET! SHADOW ROCK SLIM

GAINWARD 3088 GEFORCE GTX750 TI 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL

CRUCIAL BLS2CP8G3D1609DS1S00CEU BALLISTIX SPORT 16GB (2X8GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ DUAL CHANNEL KIT

INTEL CORE I7-4790 3.60GHZ LGA1150 - BOX

LITEON IHAS124-14 5.25 SATA DVD-RECORDER BULK BLACK

CRUCIAL CT256MX100SSD1 MX100 256GB 2.5 INTERNAL SSD SATA3

ASROCK H97M PRO4 RETAIL 1 Αμεσα Διαθέσιμο

BE QUIET! SYSTEM POWER 7 500W 1 Αμεσα Διαθέσιμο

CORSAIR CARBIDE SERIES 200R BLACK

επειδή στο νησί που μένω έχουμε προβληματάκια με την τάση, τι προτείνετε για να μη κινδυνεύσει το μηχάνημα? σταθεροποιητή ή ups? έχω δει αυτό LAMTECH

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

To UPS είναι σαφώς πιο ολοκληρωμένη προστασία. Ειδικά σε μικροδιακοπές μερικών δευτερολέπτων ή 1-2 λεπτών, θα μπορείς να συνεχίσεις να δουλεύεις.

Βέβαια το budget ανεβαίνει, ειδικά αν πας προς on-line.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνει κάτι ουσιαστικό το ups με την τάση, ειδικά σε περιοχές με πρόβλημα όπως τα νησιά, πρέπει νομίζω να είναι on-line/double convertion. Αλλά, τα καλά on-line είναι ακριβά, ειδικά αυτά με την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη προστασία, όντως προσφέρουν τα On-Line, To πόσο ψηλά θα κινηθείς είναι σχετικό με το πόσο κοστολογείς τη δουλειά σου, το χρόνο σου και αυτά που θέλεις να προστατέψεις...

Υπάρχουν και μετάχειρα Online σε αρκετά καλές τιμές...

Link to comment
Share on other sites

Αλλίως κοιτάς κάποιο line interactive με AVR που σε κάποιο βαθμό θα μπορεί να ρυθμίζει την τάση εφόσον αυτή είναι σταθερή άλλα όχι στα 230V ώστε να μην χρησιμοποιεί την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ας μην λέμε υπερβολές... Είναι υπερβολή να πας σε on line για οικιακή χρήση. Θέλεις κάποιο line interactive. Θα πρότεινα το Cyberpower Adaptive Sinewave CP1300EPFCLCD (ή γενικά τη σειρά CPxxx EPFCLCD). Το έχω και εγώ, και υπάρχουν θετικές κριτικές σε διπλανό φόρουμ. Η τιμή του είναι πιο προσγειωμένη από τα APC.

Υπόψη, σε μένα κάνει κάποιον "ηλεκτρονικό θόρυβο", (όπως όταν φορτίζουν οι μπαταρίες) ο οποίος ίσως να είναι αισθητός σε απόλυτη ησυχία.

Link to comment
Share on other sites

Ένα σωστό πολύμπριζο ασφαλείας και μην πετάς τα λεφτά σου σε ups. To ups δεν είναι για να σου προστατέψει το μηχάνημα, αλλά για να συνεχίσεις να δουλεύεις αν πέσει το ρεύμα.

ακριβως και εαν εισαι γραφιστας οπως η κοπελα το τελευταιο πραγμα που θες ειναι να μη προλαβεις να σωσεις την επεξεργασια που εχεις κανει ;)

εγω παντως εχω και πολυμπριζο προστασιας και ups.

Link to comment
Share on other sites

Το πολύμπριζο είναι σχεδόν άχρηστο. Προστατεύει μόνο από αιχμές της τάσης και βοηθάει την ψυχολογία. Εκτός και αν δεν υπάρχει ούτε αντικεραυνική προστασία στην περιοχή.

Το θέμα είναι ότι τα σύγχρονα τροφοδοτικά μέχρι κάποιο βαθμό έχουν τρόπους για να αντιμετωπίσουν αιχμές τάσεις. Αν το UPS έχει AVR τότε θα σου βελτιώσει την παροχή ρεύματος σε περίπτωση που η τάση βυθιστεί μόνιμα ή αυξηθεί μόνιμα σε κάποια τιμή που είναι διαφορετική από τα 230V με ακραία λύση την χρήση μπαταρίας.

Τώρα αν για παράδειγμα η τάση βυθίζεται αρκετά χαμηλά (π.χ. 170-180V) τότε ίσως να δυσκολευτεί το UPS με την AVR λειτουργία να την ρυθμίσει και να χρειάζεται τελικά έναν σταθεροποιητή τάσης. Σταθεροποιητή τάσης μπορείς να βρεις με κάνα 25άρι με 30άρι και θα είναι δυνατός να σηκώσει εκτός απο το PC πιθανώς και άλλες ηλεκτρικές συσκεύες που θα βρίσκονται στο χώρο.

Αν μπορείς να πας σε line interactive με AVR με budget κοντά στο 80άρι με 100άρι θα είσαι καλά πιστεύω. Για online UPS είναι πολλά τα λεφτά Άρη και σίγουρα θα χρειάζεσαι και μπαταρίες σε τακτά χρονικά διαστήματα συν του ότι έχεις και απώλειές ενέργειας κατά τις μετατροπές στο UPS. Αν είναι πολύ ακριβώς ο εξοπλισμός ή αν ασχολείσαι με επεξεργασία σημάτων είναι must have αλλά online UPS απόψή μου είναι ότι δεν απαιτείται για τον μέσο οικιακό χρήστη.

Υ.Γ. Επίσης για σταθεροποιητή τάσης είναι καλύτερα να ψάξεις σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά και όχι σε μαγαζία με είδη πληροφορικής αν δεν θες να τον πληρώσεις "βαπορίσιο"

Προσωπικά έχω αυτόν εδώ και έχω μείνει ικανοποιημένος. Ακόμα και τύπου RELAY σταθεροποιητής θα είναι καλός για την δουλειά που τον χρειάζεσαι.

http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?cPath=9_167_710&products_id=10046

Ο συγκεκριμένος έχει καλή ακρίβεια στην τάση εξόδου αλλά λόγω του τρόπου λειτουργίας όταν κάνει έντονα παιχνίδια με την τάση το δίκτυο και ειδικά κάτι απότομες αιχμές και σκαμπανεβάσματα να ξέρεις ακούγεται ο θόρυβος από το servo μηχανισμό που κινείται εσωτερικά για να προσαρμόσει την τάση. Τυπου RELAY σταθεροποιητής είναι αθόρυβος αλλά έχει μικρότερη ακρίβεια στην δίορθωση που κάνει στην τάση εξόδου. Αυτός με τον servo-μηχανισμό έχει απόκλεισει 1-3V συνήθως.

Έγινε επεξεργασία από vagsk
Link to comment
Share on other sites

Το αν χρειάζεται κάπου να χρησιμοποιηθεί On Line UPS δεν εξαρτάται από το τι συμβαίνει στο δίκτυο, αλλά από το τι απαιτήσεις έχει ο τροφοδοτούμενος εξοπλισμός.

Αν απλά μιλάμε για ένα PC και τα συνήθη εξαρτήματά του, και με την βασική προϋπόθεση ότι ο χρόνος μεταγωγής του UPS, είναι πάντα μικρότερος από τον υπό τις χειρότερες συνθήκες ενδεχόμενο χρόνο Hold Up του τροφοδοτικού του PC, η χρήση ενός μη ON Line UPS, είναι σε κάθε περίπτωση μια επαρκής λύση !

Από εκεί και πέρα ένα καλομελετημένο σύστημα AVR έχει πολλά να προσφέρει.

Και μια παράμετρος ακόμα στην οποία συνήθως δεν δίνεται η "πρέπουσα" σημασία (για τα μη On Line πάντα) είναι η κυματομορφή της τάσης εξόδου του UPS, το ποσοστό αρμονικών που περιέχει και τελικά το πόσο αποκλίνει από την καθαρή ημιτονική !

Ευτυχώς η ουσιαστική "εξαφάνιση" καθοδικών monitor. έδωσε μια λύση, καθώς οι αντικαταστάτες τους είναι λιγότερο ευαίσθητοι στην "βρόμικη" τάση ! :)

Έτσι ένα ποιοτικό Line Interactive UPS με επαρκή ισχύ και το κατάλληλο software επικοινωνίας με το PC, είναι επαρκέστατο στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων που μας αφορούν σαν οικιακούς χρήστες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=559]vagsk[/MENTION]

Μια ερώτηση, επειδή έχω και εγώ ένα ανάλογο σταθεροποιητή τάσης της Amarad, ποιο μεγάλο σε ισχύ (3,5 kVA).

Έχεις μετρήσει την τάση εξόδου ?

Γιατί από ότι βλέπω από το δικό μου αυτό το 220Vac, είναι "μαϊμού", η τάση του παίζει ανάλογα με το δίκτυο (μερικά Volt) αλλά το όργανο δείχνει πάντα 220! ! :)

Και φυσικά όταν το δίκτυο πλησιάσει στα όρια να ξεφύγει από τα αποδεκτά όρια που έχουν οριστεί στον controller του ρυθμιστή, διορθώνει την τάση , χωρίς και πάλι να φαίνεται κάποια μεταβολή στο "220"!

Πάντως όπως και να έχει έχει πιο αργή διόρθωση, διατηρώντας το σημαντικό πλεονέκτημα -έναντι των ρυθμιστών με ρελέ που συνεργάζονται με μετασχηματιστές πολλαπλών λήψεων- ότι η διόρθωση που κάνει είναι πολύ ομαλότερη και προοδευτική.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Ναι το έχω μετρήσει. Η Τάση εξόδου παίζει στα 230-234V σύμφωνα με βολτόμετρο και το UPS. Πρέπει ο σχεδιασμός να είχε ξεμείνει από την εποχή που το δίκτυο της ΔΕΗ ήταν ακόμη στα 220V και πρέπει να έγιναν πρόχειρες τροποποιήσεις για να το εναρμονίσουν με την νέα τάση λειτουργίας αλλά μάλλον ήταν δύσκολο για την πλακέτα που παρουσιάζει τις ενδείξεις ψηφιακά.

Το 220V που βλέπεις σταθερό στην οθόνη είναι η τάση που προσπαθεί να δώσει (230V στην ουσία). Σταθερά στα 220 θα το βλέπεις εκτός και αν η τάση αρχίσει και ξεφεύγει αρκετά χαμηλά. Κάτω από τα 170V τάση εισόδου αν θυμάμαι καλά δίνει τάση εξόδου κάπου στα 200-210V και εκεί είναι που θα δεις να αλλάζει η ένδειξη στην οθόνη του. Κοντά στα 120V που είναι οριακά και η τάση λειτουργίας του σύμφωνα με τα specs αδυνατεί να δώσει 220V και είναι κοντά στα 190-195V αν θυμάμαι πάλι καλά, ίσως και 185V.

Είχαμε μια "χοντρή" βλάβη προ καιρού με την ΔΕΗ να τροφοδοτεί από 200 σταδιακά εως τα 90V τάση σε διάστημα 8 ωρών και εκεί είδα την αξία του. Μέχρι η τάση να φύγει κάτω από τα 120 είχα κανονικά λειτουργία. Επίσης με το UPS πίσω από το σταθεροποιητή και AVR στο UPS παρόλο που περιόριζα αρκετά την διαθέσιμη ισχύς εν τέλει έπερνα 220V τάση εισόδου για το τροφοδοτικό του Η/Υ και όλα ήταν καλά. Ο σταθεροποιητής μου είναι στα 1500VA.

Έγινε επεξεργασία από vagsk
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=559]vagsk[/MENTION]

Σωστός! :)

Και για τις μετρήσεις και πιο πολύ, για την σύνθεση της προστασίας! :T:

Επειδή μου αρέσει τα πράγματα να κάνουν την δουλειά που υποτίθεται ότι κάνουν, το έψαξα λίγο με το βολτόμετρο εξόδου.

Κάποιος τεχνικός από το σέρβις της Amarad μου είπε ότι πράγματι η ένδειξη του βολτομέτρου είναι "εικονική", αλλά ότι υπάρχει και λύση με κάποια τροποποίηση στον controller να δείχνει την πραγματική τάση εξόδου, αλλά πρέπει να τους πάω εκεί την συσκευή να το κοιτάξουν!

Φυσικά την "τρέλα" μου με την ακρίβεια προσπαθώ να την χαλιναγωγήσω κάποιες φορές, και αυτή ήταν μια από αυτές ! :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION]

Μη μου βάζεις ιδέες τώρα :p

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα τους bβρίσκονται καμια 500αριά μέτρα από το σπίτι μου. Θα το πάρω παραμάσχαλα και θα τους το παω :p

Link to comment
Share on other sites

εμπειρικα στο λεω οτι απο σταθεροποιητη τασης δε μου ετυχε να παθει κατι μια συσκευη εκτος απο μια οθονη που αποδειχτηκε καπως δυστροπη κ μετα απο πτωση της τασης αναβοσβηναν τα λαμπακια της :wall:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι ο σταθεροποιητής θα σου κάνει καλύτερα την δουλειά που θέλεις. Οι μεγαλύτερες ζημιές δεν προκαλούνται όταν πέφτει το ρεύμα (ή η τάση), προκαλούνται απο τις μεγάλες αιχμές που προκαλούνται όταν έρχεται το ρεύμα μετά απο διακοπή. Προσωπικά έχω 2 amarad (ένα για το υπολογιστή και ένα σε σομπα pellet) και με έχουν σώσει στην κυριολεξία αρκετές φορές. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις σε κάποιο μοντέλο με μηχανισμό καθυστέρησης έτσι ώστε να κάνεις τις απαραίτητες διορθώσεις πριν στείλει το ρεύμα στη συσκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.