Jump to content



Στήσιμο PC αντίστιχο με iMac 21.5" 2.7GHz? πόσο?


sebagia

Recommended Posts

Καλησπέρα. Νέα στο φορουμ και στα φορουμ γενικώς. Έριξα μία ματιά στα προηγούμενα και νομίζω πως δεν βρήκα κάτι σχετικό (βέβαια δεν τα διάβασα όλα γιατί η ταχύτητα αδσλ μου δεν βοηθά).

Ελπίζω να μπορέσετε να βοηθήσετε, και ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Χειρίζομαι κυρίως mac λόγο δουλειάς (γραφίστας) αλλά φυσικά διαθέτω και πισι. Κ μπορώ να πώ πως τα 10 τελευταία χρόνια τα πισι δεν έχουν τις διαφορές που είχαν παλαιώτερα (επάνω στη δουλειά μου φυσικά).

Σκεφτόμουν λοιπόν να πάρω έναν αιμακ (λίγο το design, λίγο η συνήθεια...) και σκεφτόμουν ετούτον iMac 21.5" 2.7GHz

όμως χαζεύοντας μπαίνω στο πλαίσιο και βλέπω αυτό Turbo-X Atlas F4650 - Έτοιμοι υπολογιστές

και βλέπω πως με λιγότερα χρήματα παίρνω πιο δυνατό μηχάνημα!!! Ισχύει για το συγκεκριμένο?

και από ότι βλέπω στο φόρουμ, θα μπορούσε μα τα ίδια χρήματα (1000 ευρω περίπου) να έχω και καλύτερο αν όχι ίσο?

πρέπει να σας πω, πως αυτό που ξέρω είναι πως θέλω έναν i7 επεξ, πολύ μνήμη και πολύυυυ αποθηκευτικό χώρο. Η βαριά χρήση είναι photoshop k dreamweaver, κυρίως στο ότι η επεξεργασία γίνεται σε μεγάλα αρχεία και επίσης ριπάπονται μεγάλα αρχεία για να πάνε για εκτύπωση.

Ευχαριστώώώώώώώώώώώ:thank_you2:

ΥΓ αν χτίσω πισι η αγορά θα γίνει από τοπικό κατάστημα, οπότε οι τιμές μάλλον δεν θα είναι προσφοράς αλλά οι κανονικές:weep:

Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες.

Σαν κάποιος που επίσης έχει πισι + mac να σου πω, πως σε 1-1 ειδικά σε desktop παίρνεις πολύ πιο πολύ πισί απο μακ.

Το αν θα το κάνεις γιατί όπως λες έχεις συνηθίσει είναι άλλη κουβέντα, απλά μην σε ξαφνιάζει αυτό.

Στα λαπτοπ δεν είναι τόσο μεγάλες οι διαφορές, αλλά στα desktop είναι αισθητές.

Μια παρατήρηση σε αυτά που πόσταρες, το μακ είναι ΜΕ οθόνη, το πισί δεν είναι.

Αν και στις 21.7 ίντσες δεν θες και πολλά στο πισι.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ. νομίζω πως θα το προτιμήσω το πισι. αλλά είμαι άσχετη απο hardware. ξέρω να αλλάζω μνήμες ή δίσκους και να κάνω format να αλλάξω λειτουργικό και τέτοια (τα forum να είναι καλά) αλλά δεν ξέρω τί να επιλέξω ώστε να στήσω ένα μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα εισαι εδω.

Οταν λες γραφιστας τι προγραμματα δουλευεις ;

Επισης Οθονη εχεις ; πληκτρολογια-ποντικια κλπ ;

Στη τιμη να συμπεριλαβουμε και λειτουργικο (windows) ;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! δουλεύω τη σουίτα της Adobe cs3 προς το παρόν αλλά με το καινούριο θα δουλέυω cs6. ποντίκι και πληκτρολόγιο έχω αλλά οθόνη χρειάζομαι. και ναι, στην τιμή και λειτουργικό. Τόσα χρόνια δούλευα xp professional. ούτε ξέρω τι αντίστοιχο παίζει. Γενικά θέλω κάτι δυνατό με 1100 ευρώ με οθόνη και λειτουργικό παρακαλώ...

...ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1TIEpMM.jpg

Πολύ περιληπτικά.

Μνήμες: καλές είναι αυτές, καλύτερα G.SKILL άμα βρεις.

Κουτί: από τα TOP VFM κουτιά.

Mobo: συμπαθητική με 6 sata. Αν όχι αυτή, κάποια παρόμοια ASUS

Επεξεργαστής: για photoshop δεν χρειάζεσαι απαραίτητα i7. Την πιο

πολύ ώρα ξύνονται οι άλλοι 4 πυρήνες. Άμα έχεις budget χτύπα i7,

αλλά μην περιμένεις να νιώσεις τρελή διαφορά. (ίσως και καθόλου,

ανάλογα τι κάνεις)

Τροφοδοτικό: Τίμιο και έχει και διακόπτη για silent mode. Πολύ βολικό

αν δουλεύεις σε ήσυχο περιβάλλον και έχεις πρόβλημα με θορύβους.

SSD: 128άρης είναι αρκετός. Στο μέλλον χτύπα άλλον ένα παρόμοιο

για scratch. (εφόσον κρίνεις πως τον χρειάζεσαι).

Αποθήκη: Η top overall επιλογή, 3 χρόνια εγγύηση, ήρεμοι, καλές

ταχύτητες σχετικά κτλ. 1 για main και 1 για backup.

Ψύχτρα: πάλι TOP VFM επιλογή. Αν σε ενοχλεί ο θόρυβος από το

φουρφούρι η χαμήλωσέ το μέσω mobo, ή πάρε κανά noiseblocker pk2)

Είμαστε λοιπόν στα +/- 1.200€ χωρίς οθόνη.

Για 22-23άρες, δεν έχω ιδέα, ίσως αυτή:

DELL P2314H 23'' LED MONITOR FULL HD BLACK -

Για 24άρα VFM αυτή: Dell UltraSharp U2412M | Skroutz.gr

Κάρτα γραφικών μείνε με την onboard για ένα διάστημα και αξιολόγησε αν χρειάζεσαι

Αλλιώς αυτή: ASUS GEFORCE GTX750-PHOC-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL -

Αν και προτιμότερο, αυτήν: ASUS GEFORCE GTX750 TI STRIX-GTX750TI-OC-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL -

Αν δουλεύει σωστά το acceleration του PS με 750 δεν το 'χω ψάξει, πιθανώς να δουλεύει. (google it)

Το τι παίρνεις και από που κόβεις, it's up to you.

Αν ζορίζεσαι οικονομικά, άσε την κάρτα γραφικών και τον σκληρό για back-up για το κοντινό μέλλον.

@είχα είδη ξεκινήσει να γράφω πριν γίνουν τα post για

νέο θέμα κτλ. Κανάς mod ας το μετακινήσει. thanx~

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επιλέξεις ssd με διπλάσια χωρητικότητα στα ίδια λεφτά με μη αισθητή διαφορά στην ταχύτητα

CRUCIAL CT256MX100SSD1 MX100 256GB 2.5'' INTERNAL SSD SATA3 -

και να κάνεις οικονομία 50 ευρώ στο τροφοδοτικό (79.90 από το newsletter)

COOLERMASTER G750M GM SERIES 750W MODULAR PSU

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι και θελω να πιστευω οτι θα εχει ηδη :p διαφορετικα εαν θελει γραφιδα και μαλλιστα καλη, πρεπει να μειωσει πολυ τον υπολογιστη.

αλλα και εαν δεν εχει μπορει να αγορασει μετα, αναβαθμιση στον υπολογιστη δε προκειται να κανει ποτέ, οταν θα ερθει η ωρα θα παρει αλλο... τουλαχιστο απο οτι καταλαβα απο προηγουμενο thread.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.