Jump to content



Drivers για XFI TI


hurin

Recommended Posts

Αφού έκανα update τους Catalyst το pc πέταγε BSOD. Από δοκιμές που έκανα διαπίστωσα ότι κρασάρει λόγω των drivers της XFI Titanium (οι οποίοι μέχρι και πριν το update δούλευαν μια χαρά) και συγκεκριμένα χτύπαγε το ha20x22k.sys. Δοκίμασα να βάλω πάλι τους παλιούς Catalyst αλλά δεν είχε αποτέλεσμα.

Έχει κανένας drivers για win7?

Link to comment
Share on other sites

η X-Fi Titanium έχει web drivers και είχε και συνοδευτικό CD. Τι είχες εγκαταστήσει;

Νομίζω η πιο ολοκληρωμένη λύση είναι η εγκατάσταση από το CD και κατόπιν η ενημέρωση με τους web drivers.

Link to comment
Share on other sites

Aν κανεις roll back τους οδηγους της vga δουλευει ?

ελα δοκαρι δεν προσεξα που το ανεφερες.

Μπορεις να δοκιμασεις την καρτα καλου κακου σε αλλο μηχανημα?

Η σλλη που ειχα ετσι ξαφνικα απεβιωσε μετα απο αρκετες bsod.

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
Link to comment
Share on other sites

2 μέρες παλεύω. Στα φόρουμ της creative έχει πολλές περιπτώσεις σαν τη δική μου και προτείνουν driver ο οποίος δεν υπάρχει πουθενά! και συγκεκριμένα αυτόν:

xfti_pcdrvbeta_2_7_0005.zip

Άν κάποιος τον έχει, θα του ήμουν υπόχρεος!

edit: Το μοντέλο xfi είναι το sb0880

Έγινε επεξεργασία από hurin
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ήταν beta driver για win XP SP3 και vista με ημερονηνία 2008.

Δυσκολα θα τον βρεις ειδικά αφού έβγαλαν τον WHQL driver μετά.

Κοίταξα τι έχω απο drivers για x-fi και δεν τον έχω. Αν και πολύ χλωμό να έβαζα beta.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει κατι τετοιο? download from Guru3D.com Λεω εγω τωρα μηπως γινει το θαυμα :D

Τον έχω δοκιμάσει τον 2.17.0007, όπως και 2.18.0015, 2.17.0008, 2.40.0008. Τώρα είμαι με τους drivers των win7, παίζουν αλλά καμιά φορά χάνεται ο ήχος και επανέρχεται μόνο μετά από restart.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι θα ήταν στο site της creative. Από ότι βλέπω είναι driver που κατέβασε η εφαρμογή των drivers όταν έψαχνε για web update. Θα δοκιμάσω να την ανεβάσω σε κάποιο site και θα σου στείλω link.

Υ.Γ.

Για δοκίμασε αυτό

https://onedrive.live.com/redir?resid=760D7CA82DD9FF48%21173

Έγινε επεξεργασία από vagsk
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τους 2.17.0009 που μου έστειλες. Στην αρχή πήγα από Device Manager αλλά μετά το restart έλεγε ότι δεν κάνουν για την κάρτα. Μετά τους έκανα εγκατάσταση με τον installer και πέταξε BSOD.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που είχα την xfi σε PCI express έκδοση ,όταν εκανα install το application της creative μου πέταγε bsod ,όταν έβαζαν μονο οδηγούς απο οτι θυμάμαι επαιζε και παλι όχι σταθερά.όταν την έβαλα ατο htpc με openelec παιζει σταθεροτατα και μια χαρά.δοκίμασε να κανεις install απο device manager και όχι απο το πρόγραμμα των οδηγων

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και τους unofficial PAX drivers, πάλι bsod.

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να απεγκαταστήσω όλες τις μπούρδες της creative, ακόμα και με το ccleaner αφήνει κατάλοιπα. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να κάνει σωστή δουλειά, να απεγκαταστήσει τα πάντα από creative (το creative console launcher πετά error στο uninstall) μαζί και τους drivers?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξερω αν βοηθάει αλλα είχα θέματα με μια xfi titanium pci-x se μητρικη gigabyte z68ap-d3 win7 x64 με τους οfficial. Έχανα τον ήχο σε win7

Πλέον έχω βάλει κάποιους ( που δυστυχώς δεν θυμαμαι που τους βρηκα) από έναν τύπο που έγραφε οτι τους έφτιαξε και μετά τον κυνηγούσε η creative για το ότι τυς έφτιαξε ( άκου να δεις αντί να του πουν μπράβο ) ... Τους έχω πάνω από ένα χρόνο δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν βοηθάει αλλα είχα θέματα με μια xfi titanium pci-x se μητρικη gigabyte z68ap-d3 win7 x64 με τους οfficial. Έχανα τον ήχο σε win7

Πλέον έχω βάλει κάποιους ( που δυστυχώς δεν θυμαμαι που τους βρηκα) από έναν τύπο που έγραφε οτι τους έφτιαξε και μετά τον κυνηγούσε η creative για το ότι τυς έφτιαξε ( άκου να δεις αντί να του πουν μπράβο ) ... Τους έχω πάνω από ένα χρόνο δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ

Άν μπορείς, πήγαινε στον Device Manager και δες ποια έκδοση drivers έχεις. Θα σου ήμουν ευγνώμων!

Link to comment
Share on other sites

Απότι φαίνεται το έλυσα το θέμα με την xfi. Αφού δοκίμασα χωρίς επιτυχία ccleaner, driver sweeper και driver magician, ξεκίνησα να σβήνω στην registry οτιδήποτε είχε τον όρο "creative" και οτιδήποτε ξεκινούσε από "ct". Ξέρω ότι δεν ήταν ότι ασφαλέστερο, ωστόσω δεν πήγαινε άλλο το θέμα καθώς ανά τακτά χρονικά διαστήματα ο ήχος έβγαινε παραμορφωμένος και εν τέλει χανόταν οπότε και επανερχόταν μόνο μετά απο restart.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.