Jump to content



Τα windows σταμάτησαν να βλέπουν τα usb flash [solved]


gdp77

Recommended Posts

Στο laptop μου και ενώ όλα λειτουργούσαν κανονικά και καμία αλλαγή δεν έχει γίνει στο OS υπάρχει η ακόλουθη συμπεριφορά:

Εισάγω το στικάκι (οποιοδήποτε), ακούω τον χαρακτηριστικό ήχο (win7), αλλά στο my computer δεν βλέπω τίποτα, ούτε και στο disk management.

Μπουτάροντας σε ubuntu, όλα κανονικά, οπότε είναι ξεκάθαρα πρόβλημα win.

Το τελευταίο που θυμάμαι να έχω κάνει που ίσως επηρέασε (αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος) είναι το restoration tool που έτρεξα για τη διόρθωση του γνωστού bug στον ssd samsung 840.

Στο device manager υπάρχει η ακόλουθη εικόνα:

attachment.php?attachmentid=65013&stc=1&d=1415461318

Από ψάξιμο στο net, dοκίμασα (με δεξί κλικ πάνω στο θαυμαστικό) να κάνω update driver, αλλά δεν έκανε γιατί είχα το latest. Δοκίμασα uninstall driver και επανεκκίνηση, τα ίδια. :wall::computer:

Καμιά ιδέα για να αντιμετωπίσω το πρόβλημα;

post-1066-1416078974,3263_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Φταίει ο driver. Δεξί κλικ ιδιότητες device description ψάχνεις και Google είτε ακόμα καλύτερα στην σελίδα του κατασκευαστή να βρεις τους drivers του chipset.

Μου κάνει εντύπωση ότι βρίσκεις drivers για Linux αλλά σε Windows κολωσες

Link to comment
Share on other sites

Φταίει ο driver. Δεξί κλικ ιδιότητες device description ψάχνεις και Google είτε ακόμα καλύτερα στην σελίδα του κατασκευαστή να βρεις τους drivers του chipset.

Μου κάνει εντύπωση ότι βρίσκεις drivers για Linux αλλά σε Windows κολωσες

Με τελευταίους drivers από toshiba είμαι... Δεν άλλαξα κάτι... Όλα δούλευαν κανονικά! Τι να ψάξω ακριβώς; Δεν έχω πρόβλημα να βρω drivers του chipset, τους έχω ήδη!

Το δεξί κλικ για device description πάνω στο θαυμαστικό να το κάνω (στικάκι) ή κάπου αλλού;

ΥΓ Στο linux τα τελευταία 3 χρόνια δεν θυμάμαι να έχω ψάξει για drivers :D

Link to comment
Share on other sites

Διορθώθηκε το πρόβλημα.

Μετά το restoration του 840 είχα ενεργοποιήσει και το rapid mode από magician tool, το οποίο λειτουργούσε κανονικά. Μια που ήταν μια πρόσφατη αλλαγή, είπα να το τσεκάρω. Ανοίγω λοιπόν το magician tool--> rapid mode και μου έβγαζε με κόκκινα γράμματα ότι ο SSD είχε γίνει removed ?????? (βέβαια κάτι τέτοιο δεν ίσχυε εφόσον από αυτόν τρέχω OS και λειτουργούσε κανονικά!!! ακόμα και το magician tool από τον SSD έτρεχε!!!! όπως και όλο το υπόλοιπο λογισμικό μου!! Το απενεργοποίησα ---> restart και όλα καλά.

Το ενεργοποίησα ξανά --> restart και τα φλασάκια παίζουν κανονικά. Ποιο ακριβώς ήταν το σκάλωμα, δεν κατανόησα, αλλά τελικά το πρόβλημα λύθηκε. Να δούμε αν θα επανέλθει...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.