Jump to content



Βοηθεια με paypal case που πηγε πολυ στραβα......


cosmic

Recommended Posts

Η ιστορια εχει ως εξης: Πριν 6 βδομαδες αγορασα καποια πραγματα απο Αγγλια μεσω ebay.O πωλητης μου εστειλε ελλατωματικο εξοπλισμο και επειδη δεν αναγνωρισε την λαλακια του ανοιξα case στο paypal.To paypal μου ειπε να το στειλω πισω και ετσι εκανα.Τα πραγματα σταλθηκαν με ΕΛΤΑ συστημενα και signed.Απο την αρχη παρατηρησα οτι κατι δεν πηγαινε καλα με το tracking του royal mail.To δεμα μου φαινοταν δηλωμενο αλλα χωρις περισσοτερες πληροφοριες.Απο το site tracking.ru to δεμα μου φενεται οτι εφτασε στο αεροδρομιο του Heathrow αλλα απο εκει και μετα τιποτα.Το paypal χτες εκλεισε το case εναντιον μου λεγοντας οτι δεν εδωσα επαρκη στοιχεια, οποτε 200 ευρω πανε στον καδο.Αυριο θα παω στα ΕΛΤΑ να δω τι θα μου πουν.....

Εχει κανεις καμια ιδεα τι περισσοτερο μπορω να κανω....................

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι άργησες και έκλεισε το case από το Paypal. Τώρα και να βρεις άκρη με τα ΕΛΤΑ, είναι λίγο αργά :(

Δεν τους έστειλες τον αριθμό συστημένου των ΕΛΤΑ για αρχή;

Να πούμε -για το μέλλον αλλά και για τους υπόλοιπους- ότι τα ΕΛΤΑ έχουν επιλογή ασφάλισης αντικειμένου και είναι χρήσιμη επιλογή για αντικείμενα μεγάλης αξίας.

@DjAzDeck η αποζημίωση συστημένου εξωτερικού μάλλον είναι 36€: YME.gr

Δεν ξανανοίγει case στο Paypal αν τα ΕΛΤΑ σου δώσουν αποδεικτικό ότι παραδόθηκε;

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικό ήταν Αθήνα σου λέω το έστειλα ένα ποντίκι razer ouroboros 140 euro και πάω και μου λέει 33 ευρώ θα σας δώσουμε σαν Αποζημίωση!

Την μαχαιρώνεις την γιαγιά η όχι ? Αν δεις και πόσο χαλαρά το έλεγε... Σαν να έχασαν καραμέλες...

Έγινε επεξεργασία από DjAzDeck
Link to comment
Share on other sites

33 ευρώ αποζημίωση ασχέτως το δέμα αν στο χάσουν! Έπαθα έτσι με ένα ποντίκι φέτος και το έστειλα Αθήνα από Γιάννενα να φανταστείς! Μ@μημεν@ ΕΛΤΑ!

Γι' αυτό δεν υπάρχει η έξτρα χρέωση δηλωμένης αξίας όμως?

Link to comment
Share on other sites

πάρε στα ΕΛΤΑ όπως σου έγραψαν ήδη, τουλάχιστον να μάθεις τι έγινε.

djazdeck για να έχεις πλήρη οικονομική κάλυψη χρειάζεσαι ασφάλιση με πρόσθετο κόστος φυσικά. Μάλιστα ακόμη κι αν είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις υπάρχει κι εκεί ανώτατο όριο πάνω από το οποίο δεν δέχονται τα ΕΛΤΑ και αντίστοιχες υπηρεσίες.

Για πραγματικά μεγάλες αξίες πας σε μεταφορική εταιρεία, ασφαλιστήρια συμβόλαια κ.λ.π.

Είναι καταρχήν λογικό αν το καλοσκεφτείς: α) πρέπει να υπάρχει όριο ναι ή όχι; Ξεκάθαρα ναι, αλλιώς ο καθένας θα ζητούσε τον ουρανό με τ' άστρα.

β) σε ποιο ύψος πρέπει να είναι το όριο; Σε κάτι αρκετά μικρό ώστε να είναι διαχειρίσιμο.

γ) είναι τα τριανταφεύγα ευρά ικανοποιητικό όριο; Μάλλον όχι για τις σημερινές συνθήκες, θα έπρεπε να είναι λίγο παραπάνω.

Αν και δεν σε παρηγορεί τουλάχιστον να λες πάλι καλά που μές στην ατυχία σου δε χρειάστηκε να μάθεις το μάθημα με κανένα αντικείμενο 1000€+

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.