Jump to content



Κωδικός πρόσβασης σε Windows 8.1


DiS

Recommended Posts

Σε κοινόχρηστο υπολογιστή σε μαγαζί κάποιος μάλλον "έξυπνος" πελάτης θέλοντας ίσως να δει τα email του έκανε καινούριο λογαριασμό με κωδικό πρόσβασης.

Ο υπολογιστής έκλεισε και στην επόμενη εκκίνηση μένει στην οθόνη log in

BnspDZJ.png

με το email του πελάτη και από κάτω το πλαίσιο για τον κωδικό.

Χωρίς κωδικό ή με 1-2 προφανείς δεν μπαίνει.

Επιλογή για αλλαγή χρήστη δεν βρίσκω να υπάρχει, εκτός κι αν κάνω κάτι λάθος.

Ποιες επιλογές υπάρχουν ?

Αποστολή email στο συγκεκριμένο λογαριασμό να τσακιστεί να στείλει τον κωδικό του και μετά να τον αλλάξει ?

Safe mode και διαγραφή του λογαριασμού ? Θα με αφήσει να τον σβήσω ?

Μπορώ με κάποιο τρόπο να αλλάξω το χρήστη κατά το log in και δεν το βλέπω ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Quick Tip: Change Microsoft live to a local account in Windows 8.1 - TechRepublic

How to switch your Windows 8.1 log-in to a local account - CNET

How to change a Microsoft® Account to a Local Account in Windows® 8.1 Pro Preview PC - YouTube

Σε καθε περιπτωση θα πρεπει να ερθει να το κανει ο ιδιος αφου λογκαρει στο λογαριασμο του.

Link to comment
Share on other sites

ρε συ ....

κοινοχρηστο υπολογιστη και του εχεις admin account συνδεμενο ?

η τον φορμαρεις η επικοινωνεις με τον φοβερο πελατη σου XD

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Από το email του και κάνοντας 1-2 ερωτήσεις βρήκα ποιος είναι αυτός που τον κλείδωσε.

Καλύτερα να μην τον είχα βρει...

Ότι να ναι άτομο, χωρίς ιδέα περί του τι έκανε και πως το έκανε, γενικά άτομο που θα έπρεπε να βρίσκεται υπό στενή ψυχιατρική παρακολούθηση !

Δέχτηκε ασφαλώς να βοηθήσει αλλά δεν έβγαλα άκρη.

Για την επαναφορά του Hotmail που κλείδωσε είχε συνδέσει ένα yahoo χρόνια απενεργοποιημένο που δεν μπορώ να ενεργοποιήσω πάλι, ένα καρτοκινητό κι αυτό απενεργοποιημένο, ενώ στην τελευταία επιλογή που δίνει η Microsoft όπου συμπληρώνεις τα στοιχεία σου, με τα σωστά δικά του στοιχεία δεν μου δίνουν κωδικό. Υποθέτω έχει δηλώσει ότι να ναι στοιχεία εκεί τα οποία ούτε αυτός θυμάται.

Τέλος πάντων. Με τον κωδικό του ή μέσω Microsoft δεν βλέπω να το ξεκλειδώνω.

Αυτό που έκανα από την πρώτη μέρα το οποίο δουλεύει μέχρι σήμερα χωρίς πρόβλημα ήταν να μπουτάρω με το iSunshare Windows password trial το οποίο δούλεψε μια χαρά αλλά ως trial με άφησε μόνο να δημιουργήσω λογαριασμό guest και δεν έσβηνε τον κωδικό που ήθελα.

Τα 30-40€ που ζητάει το πρόγραμμα αν υπήρχαν δεδομένα που δεν ήθελα να χαθούν δε θα μου φαινόταν πολλά. Στην περίπτωση μου όμως είναι ένα pc απλώς για σερφάρισμα και τίποτα άλλο. Γι αυτό και το είχα αφήσει με τον admin λογαριασμό. Τα άτομα που το χρησιμοποιούσαν και ο σκοπός δεν με έκαναν να νομίζω ότι ήθελε guest λογαριασμό από την αρχή.

Για να γλιτώσω όμως απλώς ένα φορμάτ δεν τα δίνω τα 30€.

Θα ψάξω για λίγο ακόμα κάποιο free πρόγραμμα για ξεκλείδωμα. Μάλλον δεν υπάρχει κάποιο. Αν γνωρίζετε κάτι πείτε μου. Αν δε βρεθεί θα κάνω ένα φορματ στο τέλος να τελειώνω.

Έγινε επεξεργασία από DiS
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην τον είχα βρει...

Ότι να ναι άτομο, χωρίς ιδέα περί του τι έκανε και πως το έκανε, γενικά άτομο που θα έπρεπε να βρίσκεται υπό στενή ψυχιατρική παρακολούθηση !

Συγνωμη κιολας, κατα τη γνωμη μου, εσυ/εσείς είστε λάθος εδώ που αφήνετε τον οποιονδήποτε άσχετο με δικαιώματα διαχειριστή να λειτουργεί τον υπολογιστή.

Θα μπορουσε να κανει μεγαλύτερη ζημια αν ήταν κάποιος με ύπουλες προθέσεις.

Ειναι ευκολότερο ομως να προσβάλουμε κάποιον απο το να παραδεχτούμε τα λάθη μας.

Τουλάχιστον εκείνος προσπάθησε να βοηθήσει για να διορθώσεις το λάθος του.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κιολας, κατα τη γνωμη μου, εσυ/εσείς είστε λάθος εδώ που αφήνετε τον οποιονδήποτε άσχετο με δικαιώματα διαχειριστή να λειτουργεί τον υπολογιστή.

Θα μπορουσε να κανει μεγαλύτερη ζημια αν ήταν κάποιος με ύπουλες προθέσεις.

Ειναι ευκολότερο ομως να προσβάλουμε κάποιον απο το να παραδεχτούμε τα λάθη μας.

Τουλάχιστον εκείνος προσπάθησε να βοηθήσει για να διορθώσεις το λάθος του.

Είναι ένας κοινόχρηστος υπολογιστής σε κλειστό χώρο καταστήματος για χρήση από τους πελάτες ως εργαλείο ενημέρωσης και μόνο.

Συγκεκριμένα sites "μη ενημερωτικά" είναι κλειδωμένα, υπάρχει συνεχής και άμεση οπτική επαφή από πολλά άτομα στο τι γίνεται στο συγκεκριμένο υπολογιστή (όχι σκόπιμα, λόγω διαρρύθμισης του καταστήματος) και γενικά κανείς δεν τον χρησιμοποιεί περισσότερο από 5-10 λεπτά.

Ασφαλώς και είναι λάθος μου που δεν τον είχα αφήσει να τον λειτουργούν με guest account, αλλά ποτέ δεν είχα φανταστεί ότι ένα ψυχολογικώς ασταθές άτομο (και ο χαρακτηρισμός είναι λίαν επιεικής) θα τον χρησιμοποιούσε έστω και κατά λάθος σαν δικό του κλειδώνοντάς τον με τον δικό του κωδικό.

Πέρα από αυτό δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να κάνει ο οποιοσδήποτε κάποιο μεγαλύτερο κακό από αυτό ως administrator όσο ύπουλες κι αν ήταν οι προθέσεις του. Είναι αστείο και επίσης άσχετο με το θέμα.

Τα περί προσβολής του ατόμου είναι επίσης αστεία και άσχετα με το θέμα. Ο μέχρι τώρα χαρακτηρισμός μου ήταν πολύ προσεκτικός, σχεδόν κολακευτικός σχετικά με την πραγματική κατάσταση του συγκεκριμένου ατόμου. Η αναφορά έγινε μόνο για να εξηγηθεί το κλείδωμα του υπολογιστή και να αποφευχθούν περισσότερες λεπτομέρειες περί των γνωστών ενεργειών ξεκλειδώματος. Όπως είπα το άτομο δεν είναι σε θέση να ξεκλειδώσει τον ίδιο του τον λογαριασμό. Όχι τεχνικά. Νοητικά.

Δεν περίμενα να έπρεπε να περνάω από ψυχολογικό και νοητικό τεστ όποιον χρησιμοποιεί τον υπολογιστή.

Όπως είπα το λάθος είναι δικό μου και το ποιος το έκανε και τι είναι δεν έχει καμία σχέση με το θέμα.

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό με το θέμα ας απαντήσει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ευκολότερο ομως να προσβάλουμε κάποιον απο το να παραδεχτούμε τα λάθη μας.

Τουλάχιστον εκείνος προσπάθησε να βοηθήσει για να διορθώσεις το λάθος του.

Άσχετη /αχρειαστη απάντηση που φυσικά δεν έμεινε αναπάντητη και άλλο ένα φαινομενικά απλό θέμα θα εκτροχιαστεί. Καλά, σκέφτεστε πριν γράψετε;

Link to comment
Share on other sites

Άσχετη /αχρειαστη απάντηση που φυσικά δεν έμεινε αναπάντητη και άλλο ένα φαινομενικά απλό θέμα θα εκτροχιαστεί. Καλά, σκέφτεστε πριν γράψετε;

Για να εκτροχιαστεί μια συζήτηση χρειάζονται τουλάχιστον 2 κι εγώ δεν έχω καμία διάθεση να γίνει αυτό, νομίζω φάνηκε και από την απάντησή μου που είναι η τελευταία δική μου αναφορά στην εκτός θέματος συζήτηση.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός για ποιο λόγο το ανέφερα εξαρχής και το ότι οι χαρακτηρισμοί δεν αποτελούν προσβολή για κανέναν.

Στο θέμα.

Υπάρχει κάποιο freeware για reset σε κωδικό windows ή θα χάσω το μισάωρό μου με το format ?

Χλωμό το βλέπω μιας και ένα τέτοιο free πρόγραμμα σε λάθος χέρια μπορεί να κάνει ζημιά.

Λέω μπας και...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Hiren’s Boot CD worked like a charm που λέμε και στα βλάχικα.

Ευχαριστώ για τη σύσταση.

2-3 μέρες ψάχνοντας δεν το χα βρει, ούτε θα το έβρισκα μάλλον.

Για κάποιο λόγο αν και άλλαζα ή διέγραφα τον κωδικό στο κλειδωμένο account εξακολουθούσε να μην μπαίνει.

Με "άφησε" να κάνω καινούριο administrator account όμως και από τα Win 8 μετά κανονικά τον έσβησα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.