Jump to content



Νέος ssd και windows system


Recommended Posts

Δεδομένα:

1tb σκληρός δίσκος --> 3 partition

a) system reserved 300mb

B) 181gb windows

c) 749gb data

νέος ssd 240gb

Θέλω α) να πάει το windows partition στον ssd (έγινε)

B) να bootάρει το pc από τον ssd πλέον

c) να φορμάρω μετά το 2o partition του 1tb σκληρού ώστε να το καθαρίσω και να το ενώσω με τα υπόλοιπα data

Το πρώτο, κουτσά στραβά έγινε. Απλά δεν είναι bootable. Γίνεται με κάποιο τρόπο σχετικά εύκολα ή πρέπει πάλι από την αρχή να παίξω με acronis κλπ; Κι αν ναι... ΠΩΩΩΩΩΣ;;

wN8IgYR.png

Το A bootable και να παίζει μόνο του και μετά θα ενώσω τα C και E.

Link to comment
Share on other sites

τρεξε μια το αcronis και βαλε ενα screenshot απο εκει που επιλεγεις τι θες να κανεις clone.

(πατα ακυρο μετα..μη κανεις clone ..απλα για την εικονα)

Υποθετω οτι εκει μαλλον εγινε το λαθος.Πες μια τι εβαλες..και περιμενε και το σωστο μετα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION] disk management και δεξί κλικ πάνω στο σκληρό που θες να αλλάξεις το γράμμα του..

Ctsk7cP.png

εδώ τσέκαρα να κάνω exclude μόνο το d (data).

FEZyYYI.png

Γενικώς το layout και οι επιλογές είναι λίγο ότι να'ναι στο 2015.

yPho0br.png

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Aν το εχει παρει και το reseerved παρτιτιον ο ssd με το clone που εκανες τοτε με ενα repair πιστευω θα φτιαχτει.

Για να αποφυγεις λαθη ..βγαζεις οτι αλλο δισκο εχεις και μενεις μονο με τον ssd.

υ.γ

Εχω μεινει σε παλιοτερη εκδοση του acronis...

Στη παλια που εχω..με backup/restore το δουλευω...Δλδ δημιουργω ενα image ..το κραταω στο σκληρο και οποτε χρειαστει το περναω (ή στον ιδιο η σε αλλο σκληρο).

H "backup" επιλογη που βλεπω στα "δινει" αυτα?

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

βασικά έχει πολύ περίεργες επιλογές το backup και δεν έβρισκα πώς να κάνω το restore..

έβγαλα το 2015 και βάζω το 2014.

Μια και έχω το .tib στα data, απλά θα πάω να κάνω Restore στον ssd κι αν δεν bootάρει, άντε και κάνω active το reserved partition.. εννοείται θα βγάλω προσωρινά τον μηχανικό σκληρό και θα προσπαθήσω να bootάρω.

Όλα καλά. Έκανα restore το .tib με το acronis 2014 στο νέο σκληρό, πήρε και το system reserved κι απλά πριν το reboot, πήγα και το έκανα κι active.

Μετά καθάρισα το παλιό 181gb στον μηχανικό κι έκανα extend τα data στον υπόλοιπο χώρο.

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION] έχεις δίκιο, ΔΕΝ γίνεται να επιλέξω a ή b για το σκληρό. Εγώ το είχα κάνει πριν, μέσα από bootable του acronis και με άφησε. Τώρα όμως που τον πρόσθεσα εκ νέου τον ssd, μόνο c ή κάτι άλλο από τα επόμενα γράμματα με αφήνει.

κι ένα bench

TEJWONP.png

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα κι εγώ τη διαδικασία. Είχα να μεταφέρω από 500αρι drive, με 2 partition το λειτουργικό που ήταν στο πρώτο με 170GB. H διαδικασία πήρε λιγότερο από μία ώρα με το Acronis.

Τη διαδικασία την έκανα με image και όχι με clone.

Αυτό που πρέπει να κάνεις για να παίξει με την μία είναι:

1) Επιλογή των partitions (MBR/System reserved και C:\ ) σε partition mode και αποθήκευση στο drive που έχεις διαθέσιμο σε image.

2) Restore των partitions σε drive mode (και όχι σε partition mode) ώστε όταν δημιουργήσει τα partitions να καταλάβει πως πλέον αυτό είναι το drive του λειτουργικού. Ούτε repair χρειάζεται μετά ούτε τίποτα. Δουλεύει κατ'ευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

Ε κι εγώ περίπου το ίδιο έκανα.. απλά με το που έκανα το restore, πήγα στο disk management κι έκανα active το system reserved του ssd.

Πετάει μήνυμα και σου λέει, για να γίνει bootable το partition αυτό, πρέπει να έχετε αρχεία συστήματος.. οκ; Πατάς ναι κι απλά κάνεις Restart και παίζει!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.