Jump to content



Διακύμανση ταχυτήτων


Kosmos

Recommended Posts

Καλησπερα, εχω την εξης απορία. Στην γειτονια μου, αλλα φανταζομαι ειναι και ευρυτερο το θεμα, αναλογα με τον παροχο ιντερνετ εχουμε διαφορετικες ταχυτητες στο 24αρι. Οποιος εχει Οτε πιανει 16-18Mbps και ολοι οι υπολοιποι παροχοι φτανουν απο 4-8, με τα αναλογα snr και attenuation. Και μιλαμε για διαφορες 5-10μ απο σπιτι σε σπιτι. Υπαρχουν 3-4 περιπτωσεις φιλων που απο w/e παροχο με 4Mbit/s αλλαξαν σε Οτε και επιασαν 16+.

Ξερει κανεις που οφειλεται ακριβως αυτο και πως νοικιαζει ο οτε τις γραμμες στους υπολοιπους παροχους? Γινεται αλλαγη γραμμης απο κεντρικο dslam σε καφαο γειτονιας?

Φιλος ειχε 44dB attenuation, αλλαξε σε Οτε και επεσε στα 16....wtf?What kind of sorcery is that?:nada:

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί παράγοντες για να βγάλεις το όποιο συμπέρασμα.

Έτσι αόριστα τα 10μ αν και λίγα σε απόσταση είναι πιθανό να αλλάζεις dslam και άρα να αλλάζει ριζικά η ταχύτητα που λαμβάνεις λόγω απόστασης/μήκους καλωδίου ως το dslam. Αυτό όσο αφορά τις συγκρίσεις ταχυτήτων μεταξύ διαφορετικών συνδρομητών.

Επίσης, υποθέτω ότι έχει γίνει ο τυπικός έλεγχος για εσωτερική καλωδίωση, πιθανώς ελλατωματικά φίλτρα κτλ κτλ που επηρεάζοιυν αποφασιστικά την ταχύτητα (στην περίπτωση μας των πρώην πελάτων των εναλλακτικών παρόχων). Όταν συνδέεσαι σε νέο πάροχο συνήθως βάζεις όλα του κουτιού και αυτό συμπεριλαμβάνει και filters και splitters που μπορεί από τη χρήση/καταπόνηση να μην δουλεύουν σωστά.

Επίσης για να δηλώσει πάροχος καλωδιακή βλάβη για ταχύτητα πρέπει να κυμαίνεται η ταχύτητα κάτω από κάποια όρια. Ο ΟΤΕ βέβαια για τους δικούς του συνδρομητές έχει δυνατότητα αλλαγής του όριου άμεσα κάτι που ακόμα και αν κριθεί απαραίτητο για τους εναλλακτικούς πέρνει από μερικές μέρες εως και μήνα.

Αν λοιπόν ΟΛΑ είναι ίδια το μόνο που σου μένει είναι ότι ο εναλλακτικός πέρνει ένα τυχαίο καλώδιο και αν είναι μέτριο δεν μπορείς να το αλλάξεις ενώ ο ΟΤΕ έχει τη δυνατότητα handpicked καλύτερης καλωδίωσης για τους δικούς του πελάτες.

Υ.Γ. Όλα αυτά ως προς την ταχύτητα συγχρονισμού. Όσο αφορά την πραγματική ταχύτητα που πιάνεις π.χ. σε ένα speedtest τότε εκεί παίζει ρόλο πόσο γεμάτα είναι τα κέντρα του κάθε παρόχου και τι συνδέσεις έχει με εξωτερικό, πιθανό traffic shaping αγορασμένο bandwidth με εξωτερικό και άλλοι πολλοί παράγοντες.

Y.Γ 2

Τραγικό παράδειγμα εναλλακτικού την μια και μοναδική φορά που τόλμησα να δηλώσω βλάβη στο πατρικό μου κατα τη διάρκεια μιας επίσκεψης στους γονείς μου. Συγχρονισμός της γραμμής σε modem κοντά στα 13-14 mbps. Από attenuation δυνατότητα της γραμμής να φτάσει εως 18-19 mbps το λιγότερο. Κατέβασμα με 7mbps. Αφού κάναμε restart στο modem δοκιμάσαμε κατέβασμα αρχείου από nvidia όπου η ταχύτητα ήταν όντως χάλια και μετά κατεβάσαμε αρχείο από το Μετσόβιο όπου πιάσαμε κοντά τα 9-10mbps. Ο αντιπρόσωπος επέμενε να τσεκάρω τον υπολογιστή μου για τυχών εφαρμογες που μπορεί να κλέβουν ιντερνετ στο οποίο σημείο και "ξενέρωσα" με την τεχνογνωσία τους και έκλεισα το τηλέφωνο.

Έγινε επεξεργασία από vagsk
Link to comment
Share on other sites

Ολα τσεκαρισμενα :/

Δεν γινεται να εχουν διαφορετικα dslam οι παροχοι. Θα επρεπε να εχουν ξυλωσει δρομους.

Αν και με τοσο μεγαλη μειωση σε θορυβο, ολα δειχνουν σε διαφορετικες αποστασεις dslam.

Ειναι αρκετοι φιλοι στην γειτονια που εχουν Οτε και πιανουν 16αρι και αρκετοι που εχουμε random παροχο και πιανουμε 4mbit. Hμουν φοιτητης σε αλλη πολη μεχρι προσφατα και οι 3-4 μηνες το χρονο που δεν ειχα καλο ιντερνετ στο πατρικο δεν με ενοιαζαν....Πλεον εχει παραγινει το κακο. 4mbit δεν φτανουν πια ουτε για το κινητο :/

Το dslam του Οτε στην περιοχη μου απεχει 2χλμ.

Έγινε επεξεργασία από Kosmos
Link to comment
Share on other sites

Ολα τσεκαρισμενα :/

Δεν γινεται να εχουν διαφορετικα dslam οι παροχοι. Θα επρεπε να εχουν ξυλωσει δρομους.

Αν και με τοσο μεγαλη μειωση σε θορυβο, ολα δειχνουν σε διαφορετικες αποστασεις dslam.

Ειναι αρκετοι φιλοι στην γειτονια που εχουν Οτε και πιανουν 16αρι και αρκετοι που εχουμε random παροχο και πιανουμε 4mbit. Hμουν φοιτητης σε αλλη πολη μεχρι προσφατα και οι 3-4 μηνες το χρονο που δεν ειχα καλο ιντερνετ στο πατρικο δεν με ενοιαζαν....Πλεον εχει παραγινει το κακο. 4mbit δεν φτανουν πια ουτε για το κινητο :/

Το dslam του Οτε στην περιοχη μου απεχει 2χλμ.

Μάλλον δεν το έγραψα καλά. Για κάθε περιοχή τα dslams όλων των παρόχων είναι στο ίδιο κτίριο/αστικό κέντρο. Αν μιλάμε για την ίδια πολυκατοικία τότε όλα ΟΚ. Μια γειτονική πολυκατοικία όμως είναι δυνατό να πέρνει γραμμή από διαφορετικό dslam/αστικό κέντρο. Για σένα είναι 10μέτρα απόσταση αλλά μπορεί η καλωδίωση να είναι εντελώς διαφορετική και να εξυπηρετούνται από διαφορετικά αστικά κέντρα ανεξάρτητα παρόχου. Αυτό ειδικά σε μεγάλες πόλεις.

4mbit είναι όντως λίγα αλλά δεν νομίζεις ότι υπερβάλεις όταν λες ότι δεν φτάνουν ούτε για το κινητό; Η πρώτη μου γραμμή ADSL ήταν 256/128.

Με 2Κm απόσταση θα είσαι χονδρικά κοντά στα 10-12Mbps ταχύτητα. Αυτό γιατι το μήκος των καλωδίων τις περισσότερες φορές είναι μεγαλύτερο από την απόσταση. Σε αυτό δεν λαμβάνεται υπόψη η κατάσταση/παλαιότητα των καλωδίων της περιοχής. Η ποιότητα των καλωδίων επηρεάζει την ταχύτητα συνήθως προς τα κάτω. Επίσης εσωτερική καλωδίωση στο χώρο σου, κατανεμητής στην οικοδομή σου, η κατάσταση του ΚΑΦΑΟ της περιοχής σου και άλλα πολλά μπορεί να επηρεάζουν την ποιότητα και ταχύτητα της γραμμής.

Γενικά χωρίς στατιστικά από modem η συζήτηση θα παραμείνει αρκετά γενική.

Επίσης ξεκαθάρισε αν οι ταχύτητες στις οποίες αναφέρεσαι είναι ταχύτητες συγχρονισμού σε modem και όχι ταχύτητες που μετράς εσύ στο ιντερνετ με κάποιο πρόγραμμα/online service γιατί αλλάζουν ριζικά τα πράγματα.

Υ.Γ. Επίσης πως ξέρεις ότι το dslam της περιοχής σου είναι σε απόσταση 2Km; Οι τοποθεσίες των αστικών κέντρων γενικά είναι απόρρητες και δεν ταυτίζονται με τα κτίρια υπηρεσίων του ΟΤΕ. Οι πάροχοι βέβαια έχουν χάρτες με τις πληροφορίες αυτές οι οποίες όμως είναι εμπιστευτικές. Αυτό το λέω γιατί το πλησιέστερο κτίριο του ΟΤΕ δεν έχει καμια σχέση με το αστικό κέντρο της περιοχής και τις καλωδιώσεις και είναι ένα από τα πιο συνηθισμένα λάθη που γίνονται όσο αφορά τις παραδοχές.

Έγινε επεξεργασία από vagsk
Link to comment
Share on other sites

Η καλωδιωση του σπιτιου δεν εχει θεμα. Εχω συνδεσει ρουτερ ακριβως πανω στο καλωδιο που φτανει σπιτι απο το καφαο και πηρα τις ιδιες μετρησεις(+οτι αποσυνδεσα την γραμμη απο το σπιτι).

Σιγουρευτηκα για την τοποθεσια του dslam και με βαση χαραξη αποστασης ακολουθωντας την κεντρικη οδο, ειναι 2,5χλμ. Δεν ξερω αν ειναι εμπιστευτικο, αλλα ρωτωντας εμαθα ακριβως κατω απο πιο μαγαζι βρισκεται :p. Ειχα την εντυπωση οτι ηταν αλλου...nevermind.

Ολοι οσοι αναφερομαι στην γειτονια εχουμε το ιδιο καφαο, εκτος αν δεν παιρνουμε ολοι απο αυτο που ειναι 15μ απο το σπιτι και καποιος παιρνει απο το επομενο κοντινοτερο που ειναι 50μ. Ισως ο φιλος που πιανει 18 να εχει διαφορετικο καφαο γιατι αν και η αποσταση των σπιτιων μας ειναι λιγοτερο απο 30-40 μετρα, η περιοχη εκει γυρω ονομαζεται "εργατικες κατοικιες".

Καταλαβαινω τι εννοεις για την ταχυτητα συγχρονισμου και πραγματικη ταχυτητα, αλλα αυτο δεν εχει να κανει συνηθως με τοπικα χαρακτιριστηκα. Αν κλειδωνεις στα 18 και κατεβαζεις με 7, τοτε ή φταιει το λινκ με το εξωτερικο ή χανεις πολλα πακετα και φτεει καποια πριζα σπιτι σου(ή το μοντεμ). Για διαφορα 5-10% που ολοι βλεπουμε ακομα και κατα την διαρκεια της ημερας....πολλα μπορει να φταινε, αλλα δεν ειναι επι της παρουσης.

Έγινε επεξεργασία από Kosmos
Link to comment
Share on other sites

Οι τοποθεσίες των αστικών κέντρων γενικά είναι απόρρητες

Σε καμιά περίπτωση δεν είναι απόρρητες. Όχι εύκολα προσβάσιμες το δέχομαι, αλλά απόρρητες όχι. Στο χωριό μου μένω δίπλα στο κτίριο που στεγάζεται το κέντρο του ote. Δίχως router stats η συζήτηση είναι πολύ θεωρητική.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι μπορω να κανω κατι για να βελτιωθει η γραμμη :/. Πιο πολυ ηθελα να μαθω τι παιζει με τους παροχους.

Τα στατιστικα απο το DMT:

Ιν ριαλ λαιφ, τραγικο ping, σκαμπανεβασματα, κολληματα σε youtube/streaming κτλ.

post-6489-1416078953,8599_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από Kosmos
Link to comment
Share on other sites

Με dslam στα 2,5 χλμ, δεν υπάρχει περίπτωση να πιάσεις 16-18 mbps, όποιο πάροχο και αν έχεις.

https://www.google.gr/search?q=adsl+speed+distance&biw=1280&bih=865&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=NKFeVI_QCuLd7gbQ9oDACQ&ved=0CB4QsAQ

Εκτός αν πας σε VDSL που το DSLAM είναι πρακτικά μέσα στο ΚΑΦΑΟ. Ο ΟΤΕ στα νέα ΚΑΦΑΟ που βάζει υπάρχει περίπτωση να κάνει το ίδιο και για ADSL, αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει.

Κάποιοι πάροχοι όταν κάνεις έλεγχο διαθεσιμότητας σου γράφουν κι ενδεικτική απόσταση από το DSLAM (η Cyta το κάνει στο site της).

Link to comment
Share on other sites

Με dslam στα 2,5 χλμ, δεν υπάρχει περίπτωση να πιάσεις 16-18 mbps, όποιο πάροχο και αν έχεις.

https://www.google.gr/search?q=adsl+speed+distance&biw=1280&bih=865&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=NKFeVI_QCuLd7gbQ9oDACQ&ved=0CB4QsAQ

Εκτός αν πας σε VDSL που το DSLAM είναι πρακτικά μέσα στο ΚΑΦΑΟ. Ο ΟΤΕ στα νέα ΚΑΦΑΟ που βάζει υπάρχει περίπτωση να κάνει το ίδιο και για ADSL, αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει.

Κάποιοι πάροχοι όταν κάνεις έλεγχο διαθεσιμότητας σου γράφουν κι ενδεικτική απόσταση από το DSLAM (η Cyta το κάνει στο site της).

Μια και αναρωτήθηκες, πράγματι δίνουν και ADSL από καμπίνα (ή KV ή καφάου).

Link to comment
Share on other sites

Μια και αναρωτήθηκες, πράγματι δίνουν και ADSL από καμπίνα (ή KV ή καφάου).

Και πώς μπορώ να το αποκτήσω να μικρύνω τα 2,5 χλμ από το DSLAM μου;

http://www.thelab.gr/internet-and-networking/speedtests-metriste-tis-syndeseis-sas-137541-3.html#post1063776008

Update @minast: Ο ΟΤΕ δε δίνει αυτή τη δυνατότητα για ADSL (ρώτησα χτες τηλεφωνικά). Ξέρεις κάτι διαφορετικό;

Έγινε επεξεργασία από asot
Link to comment
Share on other sites

Και πώς μπορώ να το αποκτήσω να μικρύνω τα 2,5 χλμ από το DSLAM μου;

http://www.thelab.gr/internet-and-networking/speedtests-metriste-tis-syndeseis-sas-137541-3.html#post1063776008

Update @minast: Ο ΟΤΕ δε δίνει αυτή τη δυνατότητα για ADSL (ρώτησα χτες τηλεφωνικά). Ξέρεις κάτι διαφορετικό;

Μετά από τρεις δηλώσεις βλάβης στον ίδιο μήνα σε μια γραμμή ADSL που από 2Mbps είχε πέσει σε ~1 με αποσυνδέσεις ο τελευταίος τεχνικός που ήρθε μου είπε "σε έβαλα σε καμπίνα". Συμπέρασμα: 15Mbps.

Link to comment
Share on other sites

H γραμμη παει απο το κακο στο χειροτερο...Απο τα 44 που ειχα οταν ποσταρα την εικονα σημερα εχω 50db. Αλλαξα ρουτερ και φιλτρο στο τηλεφωνο. Την τελευταια μια ωρα καθε 5 λεπτα το ρουτερ αποσυγχρονιζει, η αφαιρεση του τηλεφωνου δεν βοηθησε. Πηρα τον "τεχνικο" της wind, ο οποιος λεει οτι σημερα εχω μονο 3 αποσυνδεσεις....Οσο μιλαγαμε ειχα τουλαχιστον αλλες τρεις, χωρις να τις εχει προκαλεσει αυτος. Επιμενει οτι 44->50db ειναι μικρη διαφορα, ενω του εξηγησα οτι ειναι λογαριθμικη η τιμη και οτι ειναι σαν να προστεθηκαν ξαφνικα 100μ γραμμης.

Το upload επεσε απο 0.9mbit στα 0.5....και η γραμμη συχγρονιζει αναλογα τα κεφια της απο 5.3mbit σε 4mbit. Ολα αυτα θεωρουνται φυσιολογικα....αλλα μου εκανε την χαρη και δηλωσε βλαβη...αλλα οχι για αποσυνδεσεις.

Κατι που θυμηθηκα. Πριν κανα δυο χρονια συγχρονιζα κοντα στα 6.7mbit.

 

Μεχρι να τελειωσει το συμβολαιο θα δεινοπαθησω...

 

edit: Φτου φτου μην το ματιασω, επεσε στα 47db και κλειδωσαμε στα 5.1/0.9mbit. Σε κανα δυο μερες θα εχω παλι τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι συγχρόνιζες πέρυσι και πρόπερσι είναι μια μεγάλη πονεμένη ιστορία. Αν θυμάμαι καλά για να περιοριστούν οι παρεμβολές στο φάσμα μεταξύ VSDL και ADSL είχε βγει μια οδηγία που ουσιαστικά επιβάλει μείωση της ισχύς εκπομπής του σήματος για τις ADSL γραμμές. Οπότε κάθε πέρσι και καλύτερα :p

 

Από αυτό και μόνο πρέπει να χάνεις κάνα Mpbs ίσως και 1.5

Link to comment
Share on other sites

Σε τι συγχρόνιζες πέρυσι και πρόπερσι είναι μια μεγάλη πονεμένη ιστορία. Αν θυμάμαι καλά για να περιοριστούν οι παρεμβολές στο φάσμα μεταξύ VSDL και ADSL είχε βγει μια οδηγία που ουσιαστικά επιβάλει μείωση της ισχύς εκπομπής του σήματος για τις ADSL γραμμές. Οπότε κάθε πέρσι και καλύτερα :p

 

Από αυτό και μόνο πρέπει να χάνεις κάνα Mpbs ίσως και 1.5

 

Βασικά η συνύπαρξη με VDSL υποχρεώνει τις ADSL να χρησιμοποιούν μεγαλύτερη ισχύ. Πάντως γενικά το πρόβλημα είναι crosstalk, όσο περισσότερα ζεύγη που οδεύονται μαζί χρησιμοποιούν υψηλές συχνότητες (xDSL) τόσο χειρότερα είναι για όλα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.