Jump to content



gtx 970 vs r9 290 για 1080p gaming


giannisth

Recommended Posts

http://www.reddit.com/r/pcgaming/comments/2uco43/boris_vorontsov_from_enbseries_has_a_theory_on/

απο ότι καταλαβαίνω απο το παραπάνω, το 0.5 gb part της 970 δεν χρησιμοποιείτε καθόλου καθώς η εφαρμογή προτιμά να πάει στην RAM αφού γεμίσουν τα 3.5 gb..
Αυτό μπορεί εύκολα να το επιβεβαιώσει απευθείας κάποιος αν ισχύει τρέχοντας το Nai's test και μετά κάνοντας λίγο o/c στην μνήμη RAM και να δει αν υπάρχει διαφορά στα GByte/s στο τελευταίο segment της μνήμης καθώς γεμίζει το 0.5gb. Αν ισχύει πραγματικά το παραπάνω τότε τα 512MB μνήμης της 970 υπάρχουν, αλλά είναι τελείως διακοσμητικά

Μιλάμε για πολύ f*cked up κατάσταση, we bend over.. δυστυχώς.

Έγινε επεξεργασία από diam0ndKinG
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Next έχει να πέσει η τιμή κανά 50αρικο να πάω να τσιμπήσω μια, γιατι θα είναι VFM ουάο μετά!!! :D

 

Όταν θα βγούν παιχνίδια που θέλουν πραγματικά 4 γιγα (1080π), τότε το πισι της υπογραφής θα είναι στα σκουπίδια! 

 

Εκτός αν με προλάβει η 3ΧΧ....  :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
Link to comment
Share on other sites

Το dying light με το memory leak που έχει το κάνει ποιο εύκολα αντιληπτό. Αν έχει κάποιος 8GB RAM και 970 μπορεί πιστεύω εύκολα να διαπιστώσει το πρόβλημα διότι το game ρουφάει τρελή ram, όταν φτάσει στο 3.5 η 970 θα αρχίσει το stuttering. 

Έγινε επεξεργασία από diam0ndKinG
Link to comment
Share on other sites

Boris Vorontsov my ass,

και ποιος νομίζει οτι είναι στην τελική αυτός ο Ρώσος boris που ισχυρίζεται τέτοιες μλκες? όταν εδώ εμείς έχουμε τον Seb?

Ποιο ειναι αυτό το γατάτι  που ισχυρίζεται οτι η κουτσή(970) τελικά τα 0.5 δεν τα χρησιμοποιεί καθόλου?

Καλά του κάνουν και του σβήνουν τα post στα nvidia fora με τις μλκες που λέει ο άμπαλος.

Ποιος ειναι αυτός που θα αμφισβητήσει το άρθρο του anandtech οτι λέει την μισή αλήθεια??? 

Πρασινούλες μου  μην ακούτε κανέναν boris ρε.......

nvidia "the truth it's meant to be sealed"!!! :hehe:

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Trexx,

Λοιπόν σε έχω έτοιμο!

Για οτιδήποτε έχεις απορία δές στο description.

Απλά να τονίσω οτι την ώρα που τραβούσα το βίντεο και έπαιζα και το παιχνίδι είχα ένα σωρό πράγματα ανοικτά απο πίσω που ΔΕΝ γινόταν να σταματήσω! Οτι χασούρα έχω απο frames έγκειται σε αυτά.

Θα βρείς τις λεπτομέρεις στο description!

 

 

Το οτι τρεχεις το benchmark για ενα λεπτο ειναι το ιδιο σαν να παιζεις το παιχνιδι για μιση, μια ωρα, δυο ωρες; Και μαλιστα ειναι ενα benchmark μεσα στο οποιο δεν κουνιεται τιποτα.. Ολα ειναι σχεδον ακινητα. Εγω κανα τετοιο βιντεακι περιμενα και οχι το benchmark. Στα δυο μονα σημεια που υπαρχει κατι που κουνιεται, στις εκρηξεις πχ, το 60αρι το χαιρετας απο μακρυα και πεφτεις και κατω απο 50 εστω και οριακα. Αρα εντος παιχνιδιου που θα σε κυνηγανε μερικα orcs η θα παλευεις με αυτα, και ειδικα σε νυχτερινο τοπιο το 60αρι κρεμα κλπ δεν τα χεις. 

 

Παραμενει ψηλα στην εκτιμηση μου η 270Χ παρολα αυτα, γιατι οντως ειναι πολυ δυνατη για την κατηγορια της και αρα καλο vfm. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@giorgos2187,

Επειδή βιάζεσαι να βγάλεις συμπέρασμα εχθές οτι έκανα το έκανα βιαστηκά...τρέχανε και ένα σωρό background πράγματα κτλ... αλλά επειδή έχω μπλέξει με άπιστους θωμάδες θα σου φτιάξω ingame βίντεο NA ΔΩ μετά τι άλλο θα μου πείς εσύ και ο Trexx! Αυτήν την φορά θα τρέχω μονάχα το παιχνίδι!

Φιλικά πάντα! Και μην νομίζεις οτι με ενδιαφέρει να κάνω επίδειξη... όρεξη έχω να κάθομαι να φτιάχνω βίντεο ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Το συμπερασμα μου το εχω βγαλει για την καρτα σου και το αναφερω στην τελευταια μου φραση. Για το συγκεκριμενο παιχνιδι ομως, θεωρω οτι το benchmark tool του ειναι φτωχο για τους λογους που ειπα παραπανω και νομιζω πως θα συμφωνησεις. Το ingame βιντεο θα μ ενδιεφερε να το δω και σιγουρα οχι για να κανουμε κοκορομαχια. Απλα πες με δυσπιστο..

Link to comment
Share on other sites

@giorgos2187,

Λοιπόν...

Έκανα κάποιες μικροαλλαγές στα πλάνα μου τελικά και είπα να περάσω σε δημιουργία βίντεο 1080p@60fps εκμεταλλευόμενος την νέα δυνατότητα που δίνει πλέον το youtube! Παρακάτω παραθέτω το βίντεο ακριβώς με τα ίδια settings όπως και στο προηγούμενο! Το πρώτο πράγμα που θα "νιώσεις" είναι την ροή του παιχνιδιού πολύ ποιό κοντά στην πραγματική από οτι στο προηγούμενο βίντεο.

Πρός το τέλος θα παρατηρήσεις 2 σημεία που παγώνει λίγο το βίντεο "τρώει σκάλωμα"... σε αυτό φταίει το FRAPS και για αυτό τον λόγο θα το σουτάρω ASAP!

Κλασικά όλες οι λεπτομέρειες θα τις βρείς στο description.

Enjoy!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το dying light με το memory leak που έχει το κάνει ποιο εύκολα αντιληπτό. Αν έχει κάποιος 8GB RAM και 970 μπορεί πιστεύω εύκολα να διαπιστώσει το πρόβλημα διότι το game ρουφάει τρελή ram, όταν φτάσει στο 3.5 η 970 θα αρχίσει το stuttering. 

 

Αν ήταν έτσι τα πράγματα τότε και οι κάτοχοι 16Gb θα έβλεπαν τεράστια πτώση στο frame rate με τα textures στο high ή θα είχαν stuttering. Μέχρι στιγμής όσα βιντεάκια έχει κυκλοφορήσει κόσμος στο youtube δεν δείχνουν τέτοια προβλήματα.

Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με.

Διαφορετικά μιλάμε για κάποιου είδους τεχνο-απάτη της κινέζικης σχολής όπου η χρήση RAM με κάποιον μυστηριώδη τρόπο εμφανίζεται ως χρήση VRAM. Γιατί υπάρχουν βίντεο χιλιάδες που δείχνουν χρήση VRAM πάνω από τα 3,5 GB.

 

Εδώ βλέπουμε stuttering προτού γεμίσουν τα 3,5 Gb:

 

Τί έχουν να πουν για αυτό οι "ειδικοί";

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

760 SC ACX = 220€

960 SuperSC ACX 2.0+ = 235€

270X Boost OC = 179€

280 Dual-X Boost OC  = 209€

285 DD = 240€

280X DD Black = 248€ (WTF!!!) και Tri-x = 271€ (WHAAAAAT????)

290 DD = 300€

770 DirectCU II OC = 320€ (WHAAAAAT????)

290x windforce 3x = 360€

970 zotac = 367€ (αύξηση;;!!!)

έβαλα τις φθηνότερες υλοποιήσεις για να γελάσουμε... με βάση τα παραπάνω, η ελληνική αγορά σε στέλνει στο τρελάδικο... βασικά τα μαγαζιά τα έχουν ψυχάκηδες ή όσοι πάνε και ψωνίζουν είναι ψυχάκηδες (γιατί λογικά αυτοί "φτιάχνουν" τις τιμές).

Άμα βάλουμε και τις τιμές των μεταχειρισμένων; Ασ'τα να πάνε.. 

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.