Jump to content



gtx 970 vs r9 290 για 1080p gaming


giannisth

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι οι Omega έχουν από μικρές μέχρι μεγάλες βελτιώσεις. Αναμφισβήτητα. Κατ'αρχήν και το unity και το far cry παίζουν πολύ καλύτερα με μία κάρτα. Αυτό που λες όμως για το far cry είναι αστείο. Η amd δεν έχει εκδώσει crossfire προφίλ. Η nvidia τότε γιατί έχει εκδώσει από την πρώτη μέρα? Πόσος καιρός πρέπει να περάσει για να βγει το προφίλ? Στην τελική, την ίδια μηχανή με το far cry 3 έχει το οποίο υποστήριζε κανονικά crossfire. Τόσο δύσκολο είναι? Τα assassin's creed? Γιατί κανένα δεν έχει σωστό προφίλ ποτέ? Ακόμα και σήμερα να παίξεις κάποιο από τα παλιά, θα δεις ότι δε δουλεύει ακόμα σωστά το crossfire τόσα χρόνια μετά. Τέλος πάντων. Οι Omega είναι πολλά υποσχόμενοι και φαντάζομαι θα βελτιωθούν ακόμα περισσότερο με την πάροδο του χρόνου. Το ελπίζω δηλαδή.

 

Το συμπέρασμα που έχω βγάλει εγώ είναι το εξής. Σε μονή κάρτα η 290Χ είναι ανώτερη από την 970 σχεδόν παντού. Σε δύο κάρτες υπερέχουν οι 970 hands down. Ίσως όχι τόσο σε απόδοση πάντα, αλλά σε συμβατότητα και λειτουργία. Οι 970 υπερέχουν σε πολλά ακόμη. Καλύτερη θερμική και ενεργειακή συμπεριφορά, συνεργασία με τις εταιρίες για τα περισσότερα παιχνίδια με αποτέλεσμα αποκλειστικές τεχνολογίες όπως τα godrays, η τεχνολογία fur, το pcss, το mfaa, το physx, το downsampling σε οποιαδήποτε ανάλυση και με καλής ποιότητας φίλτρο, το overclocking των οθονών, το triple buffering από τους οδηγούς ανά παιχνίδι ή καθολικά, η ενσωμάτωση ΑΑ σε οποιοδήποτε παιχνίδι μέσω του inspector, η λειτουργία του sli σε borderless windowed mode, η καλύτερη συνεργασία στο 3d με τα icc προφίλ των οθονών και άλλα πολλά. 

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι οι Omega έχουν από μικρές μέχρι μεγάλες βελτιώσεις. Αναμφισβήτητα. Κατ'αρχήν και το unity και το far cry παίζουν πολύ καλύτερα με μία κάρτα. Αυτό που λες όμως για το far cry είναι αστείο. Η amd δεν έχει εκδώσει crossfire προφίλ. Η nvidia τότε γιατί έχει εκδώσει από την πρώτη μέρα? Πόσος καιρός πρέπει να περάσει για να βγει το προφίλ? Στην τελική, την ίδια μηχανή με το far cry 3 έχει το οποίο υποστήριζε κανονικά crossfire. Τόσο δύσκολο είναι? Τα assassin's creed? Γιατί κανένα δεν έχει σωστό προφίλ ποτέ? Ακόμα και σήμερα να παίξεις κάποιο από τα παλιά, θα δεις ότι δε δουλεύει ακόμα σωστά το crossfire τόσα χρόνια μετά. Τέλος πάντων. Οι Omega είναι πολλά υποσχόμενοι και φαντάζομαι θα βελτιωθούν ακόμα περισσότερο με την πάροδο του χρόνου. Το ελπίζω δηλαδή.

 

Το συμπέρασμα που έχω βγάλει εγώ είναι το εξής. Σε μονή κάρτα η 290Χ είναι ανώτερη από την 970 σχεδόν παντού. Σε δύο κάρτες υπερέχουν οι 970 hands down. Ίσως όχι τόσο σε απόδοση πάντα, αλλά σε συμβατότητα και λειτουργία. Οι 970 υπερέχουν σε πολλά ακόμη. Καλύτερη θερμική και ενεργειακή συμπεριφορά, συνεργασία με τις εταιρίες για τα περισσότερα παιχνίδια με αποτέλεσμα αποκλειστικές τεχνολογίες όπως τα godrays, η τεχνολογία fur, το pcss, το mfaa, το physx, το downsampling σε οποιαδήποτε ανάλυση και με καλής ποιότητας φίλτρο, το overclocking των οθονών, το triple buffering από τους οδηγούς ανά παιχνίδι ή καθολικά, η ενσωμάτωση ΑΑ σε οποιοδήποτε παιχνίδι μέσω του inspector, η λειτουργία του sli σε borderless windowed mode, η καλύτερη συνεργασία στο 3d με τα icc προφίλ των οθονών και άλλα πολλά. 

 

1) Μην ρωτάς εμένα αλλά την Nvidia & Ubisoft :hehe:

 

2) Ομοίως.

 

3) Όσο για τις τεχνολογίες που λές αρκετές απο αυτές όπως mfaa,godrays αλλά και το physx τα έχουμε δεί και τα έχουμε πεί... Προσωπικά δεν θα πάρω ευχαριστώ. Όταν με το καλό βγεί το DX12 (Για το οποίο η MS αξιοποίει την γνώση απο το Mantle της AMD τότε θα σου ξανά πώ την γνώμη μου για τα features της Nvidia).

 

Τέλος η κάθε εταιρεία έχει τα δικά της δυνατά και αδύνατα σημεία. Ο καθένας επιλέγει ποιά του χρειάζονται και ποιά όχι. Εξάλου δεν αγοράζουμε κάρτες πλέον με μοναδικό γνώμονα τα raw fps αλλά και με άλλα κριτήρια που κάνουν την επιλογή μίας κάρτας ποιό ολοκληρωμένη "σαν" πακέτο.

Το οτι είναι σε καλό δρόμο η AMD με τους OMEGA ναι είναι αλήθεια και μπορώ να πώ οτι μάλλον κάτι πρέπει να έγινε εκεί στην AMD... κάποιος πρέπει να έβαλε τις φωνές μου φαίνεται! 

 

Όσο για τον φίλο @Trexx, ... τα έχουμε πεί σε αντίστοιχα thread αναλυτικά ΜΗΝ τα ξανά λέμε τα ίδια και τα ίδια. Και μάθε να διαβάζεις τι γράφω. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα όσα είπες. Είναι απλά πάρα πολλά τα πλεονεκτήματα αυτή τη στιγμή που έχουν οι nvidia κάρτες γενικά και δεν έχουν να κάνουν τόσο με την απόδοση. Όσες φορές έχω πει ότι θα προτιμούσα nvidia είναι για αυτούς τους λόγους και όχι γιατί είμαι fanboy. Μόνο για το ΑΑ (sparse grid supersampling κτλ με απλή αλλαγή ενός flag στο inspector), το triple buffering (στο unity π.χ είναι ο μόνος τρόπος να έχεις vsync on χωρίς να παίζει μόνο σε διαιρέτες του 60 το frame rate), το borderless sli (απαραίτητο στο diablo iii γιατί δεν υποστηρίζει 21:9 αναλύσεις) και το σωστό φόρτωμα του icc προφίλ (στην amd μόλις τρέξεις 3d χάνει το προφίλ και μένει η οθόνη ακαλιμπράριστη), θα προτιμούσα nvidia. Όλα τα άλλα είναι icing on the cake.  

Link to comment
Share on other sites

Το CF ειναι για ΚΛΩΤΣΙΕΣ οσους παπαρomega και να βγάλει. Οπως και η 295Χ2 ειναι για τα σκουπιδια. Θα την επερνα δωρο στον εχθρο μου :hehe:

Ο seba σας τα εχει πει με αναλυσεις επι αναλύσεων.

Εχουμε 4 κατηγορίες ατομων στο φορουμ.

1. Τον expert και ρεαλιστη (εγω) που σας τα λεει καθαρα και ξαστερα.

2. Τον αμπαλο με το hardware που υποστηρίζει το κουτσο. Ο οποιος δεν εχει δοκιμασει τιποτα και ποτε αλλα εχει αποψη επειδη στο ταδε review διαβασε το ταδε...

3. Τον μαζοχα, που γουσταρει να ταλαιπωρεί τον εαυτο του.

4. Και τον μη σχετικο που μου στελνει πμ και με ρωταει για να τον κατευθυνω.

Υποψην στο pc μου εχω 40 games περασμένα...

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Το συμπέρασμα που έχω βγάλει εγώ είναι το εξής. Σε μονή κάρτα η 290Χ είναι ανώτερη από την 970 σχεδόν παντού. Σε δύο κάρτες υπερέχουν οι 970 hands down. Ίσως όχι τόσο σε απόδοση πάντα, αλλά σε συμβατότητα και λειτουργία. Οι 970 υπερέχουν σε πολλά ακόμη. Καλύτερη θερμική και ενεργειακή συμπεριφορά, συνεργασία με τις εταιρίες για τα περισσότερα παιχνίδια με αποτέλεσμα αποκλειστικές τεχνολογίες όπως τα godrays, η τεχνολογία fur, το pcss, το mfaa, το physx, το downsampling σε οποιαδήποτε ανάλυση και με καλής ποιότητας φίλτρο, το overclocking των οθονών, το triple buffering από τους οδηγούς ανά παιχνίδι ή καθολικά, η ενσωμάτωση ΑΑ σε οποιοδήποτε παιχνίδι μέσω του inspector, η λειτουργία του sli σε borderless windowed mode, η καλύτερη συνεργασία στο 3d με τα icc προφίλ των οθονών και άλλα πολλά.

Ρεεε θα με κατηγορήσουν οτι εκανα hijacking στο λογαριασμό σου.

Link to comment
Share on other sites

Τακη δεν διαφωνω σε αυτά που λες.

Αν εισαι φαν των τιτλων της πράσινης σε μια καρτα μπορεις να παρεις και κοκκινη.

Δεν θα το εκανα ΠΟΤΕ όμως αν ειχα multigpu setup.

Θυμαμαι το εγκεφαλικο που επαθα όταν ειδα την 690 σου να παιζει battlefield.

...αυτη η @ουτανα η καραμελα με το bf δεν λεει να λιωσει απο το στομα σου :hehe: πιπίλα την πιπιλα την!

Ο ειδα καπου καποτε μιλάει, εκφέρει αποψη και λοιπα.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

απορώ γιατί σκοτώνεστε αφού σε δύο μήνες θα βγουν νέα πραγματάκια και από τις δύο εταιρίες για να παίξουν όλα τα παιδάκια ....

τα επόμενα που θα βγουν λογικά θα είναι feta 1.02 τώρα με 290x , 970 980 κλπ κλπ είμαστε στην feta 1.01 και πάει λέγοντας

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε πλευρο, όοοοπα!!!

Εαν το single δεν εχει την αποδοση κατα 80%-85% του multi gpu προσωπικα δεν φευγω απο multi gpu. Θελω κατι αναλογο gtx titan με 690gtx. Το 35% ειναι πολυ πολυ λιγο.

Να δουμε και τι κλοκαρισμα θα εχει....

Ορεστη φυσεκι θα ειναι η καρτουλα.. οχι η Τιταν ΙΙ αλλα η κομμενη εκδοση της.

+35% απο 980, βαλε δηλαδη +50% απο 290Χ.

Link to comment
Share on other sites

Ορεστη φυσεκι θα ειναι η καρτουλα.. οχι η Τιταν ΙΙ αλλα η κομμενη εκδοση της.

+35% απο 980, βαλε δηλαδη +50% απο 290Χ.

Για 1440p rock stable 60αρακι με max γραφικα στα νεα games δεν φτανει και θα θες δευτερη. Το κόστος θα πηγαίνει αρκετα πανω απο 1200 φευγα. Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

...αυτη η @ουτανα η καραμελα με το bf δεν λεει να λιωσει απο το στομα σου :hehe: πιπίλα την πιπιλα την!

Ο ειδα καπου καποτε μιλάει, εκφέρει αποψη και λοιπα.

Δυο κουτσά δοκίμασε ο τεμπελοσκυλος στο bf και γύρισε τρέχοντας στην κόκκινη.

Όταν βγάλουν multi στο unity κάνε μου αναπάντητη ... :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το CF ειναι για ΚΛΩΤΣΙΕΣ οσους παπαρomega και να βγάλει. Οπως και η 295Χ2 ειναι για τα σκουπιδια. Θα την επερνα δωρο στον εχθρο μου :hehe:

Ο seba σας τα εχει πει με αναλυσεις επι αναλύσεων.

Εχουμε 4 κατηγορίες ατομων στο φορουμ.

1. Τον expert και ρεαλιστη (εγω) που σας τα λεει καθαρα και ξαστερα.

2. Τον αμπαλο με το hardware που υποστηρίζει το κουτσο. Ο οποιος δεν εχει δοκιμασει τιποτα και ποτε αλλα εχει αποψη επειδη στο ταδε review διαβασε το ταδε...

3. Τον μαζοχα, που γουσταρει να ταλαιπωρεί τον εαυτο του.

4. Και τον μη σχετικο που μου στελνει πμ και με ρωταει για να τον κατευθυνω.

Υποψην στο pc μου εχω 40 games περασμένα...

 

Πολύ πρίν τον παπαροmega driver...

 

Μπραβο στην AMD, εντυπωσιακή σαν υλοποίηση και σε αποδοση. Πολυ καλη τελικα και η ψυξη της! Δεν κανει και θορυβο και δεν της φαινότανε!

 

 

Και που να παίξεις σήμερα με 295Χ2! Άσε κάτσε με τις τζούφιες καλά είσαι.

Όσο για τα υπόλοιπα που λές επειδή απευθύνεσαι "γενικώς" είσαι το λιγότερο αστείος.

 

Συγνώμη ειλικρινά για το off topic στους Admins/Mods.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και στην αϋπνία απο εκει, πολυ χρήστες εχουν more brain στις επιλογες τους απο εδω. Ακουνε more 5-10 πραγματάκια...

Επισης ουτε τάσεις κοκκινου αυτομαζοχισμου εχουν :hehe:

Το παραμυθι με την Α-Μ-D γκρεμίστηκε οπως το ανύπαρκτο ρούβλι. :hehe:

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Το CF ειναι για ΚΛΩΤΣΙΕΣ οσους παπαρomega και να βγάλει. Οπως και η 295Χ2 ειναι για τα σκουπιδια. Θα την επερνα δωρο στον εχθρο μου :hehe:

Ο seba σας τα εχει πει με αναλυσεις επι αναλύσεων.

Εχουμε 4 κατηγορίες ατομων στο φορουμ.

1. Τον expert και ρεαλιστη (εγω) που σας τα λεει καθαρα και ξαστερα.

2. Τον αμπαλο με το hardware που υποστηρίζει το κουτσο. Ο οποιος δεν εχει δοκιμασει τιποτα και ποτε αλλα εχει αποψη επειδη στο ταδε review διαβασε το ταδε...

3. Τον μαζοχα, που γουσταρει να ταλαιπωρεί τον εαυτο του.

4. Και τον μη σχετικο που μου στελνει πμ και με ρωταει για να τον κατευθυνω.

Υποψην στο pc μου εχω 40 games περασμένα...

 

Εδω και μερικές σελίδες εχουν γραφτεί περισσότερες μπουρδες από αυτές που ξεστομίζει ο Αλέξης στις προεκλογικές του περιοδείες.

Τελικα ποπκορν και αραγμα για διάβασμα ποστ εχει περισσότερο πλάκα :hehe:

 

Σε αυτην την σελιδα παντως δινεις ρεσιταλ μπουρδολογίας.  :hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ελα, για να τελειωνουμε μερα που ειναι....

 

Η 970 ειναι κατι σαν την Transalp....καλη και οικονομικη για την πολη αλλά αν θες να πας ταξιδι και να ευχαριστηθεις οδηγηση παιρνεις ενα ΚΤΜ Adventure 950....raw power και ας ζεστενεται λιγο παραπανω στην κινηση :p:hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.