Jump to content



gtx 970 vs r9 290 για 1080p gaming


giannisth

Recommended Posts

Και πάλι όμως τόσα mark διαφορά ο seb με μόνο +150 μνήμες απο του venex.... Το καλύτερο θα ήταν o seb να τρέξει στα δικά σας clock για σύγκριση.  Mήπως τυχόν οι τελευταίοι drivers απο nvidia "μπάζουν" ?   Επίσης περίεργο για την εμπειρία σου @wacko_gr  στο AC. Είναι το μοναδικό παιχνίδι (1200p) που έχω αντιπαραβάλει 970 G1 stock με 290 απλή @1140 , και η δεύτερη είχε σαφώς προβλήματα με άμεσες βυθίσεις στα 18fps που η πρώτη δεν παρουσίαζε.  Βέβαια απο τότε βγήκαν και κάποια patch.

Link to comment
Share on other sites

Δε συμπεριλαμβάνει τίποτα το graphics score. Μόνο την κάρτα γραφικών. Ό,τι επεξεργαστή και να έχεις το ίδιο σκορ παίρνεις. Θα βοηθήσει μόνο αν είναι ας πούμε στα 6,5Ghz ο επεξεργαστής με άζωτο. Ετοιμάζω αυτή τη στιγμή screenshots με 290Χ και 970 στο unity σε 3440x1440 με FXAA και στο Παρίσι που είναι λιγάκι πιο βαρύ από Βερσαλλίες. Η διαφορά είναι περίπου 15% υπέρ της 290Χ. Το unity με τα τελευταία patches και omega drivers όχι μόνο δεν έχει dips, αλλά συμπεριφέρεται άψογα. Έχει παντού 30fps περίπου σε στοκ και 37-40 σε overclocked κατάσταση.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν σας το χαλάω αλλά μήπως να μην κοιτούσατε μόνο το unity;

Υπάρχουν άλλα παιχνίδια πιο αντιπροσωπευτικά. Στο unity, ακόμα και έναν τοίχο να κοιτάς.. άλλα fps θα βγάλει αν κάνεις μια στροφή και ξανακοιτάς τον ίδιο τοίχο. 

Επίσης, χωρίς να θέλω να υπονοήσω δόλο ή κάτι άλλο, μήπως ο sebastian έχει περάσει κάποιο custom modded bios; Το λέω γιατί έτυχε στο gpupi που μετρούσαμε τις κάρτες μας.. ο Lamogio που έχει την ίδια κάρτα με μένα, να έχει καλύτερο σκορ, παρόλο που εγώ έβαζα το ρολόγια μου στα ίδια με εκείνον αλλά και πολύ πιο ψηλά (core&memory). Μάλιστα είχαμε και την ίδια cpu και εγώ την είχα και λίγο πιο ψηλά. Αποδείχτηκε όμως πως εκείνος λόγω modded bios, με περνούσε χωρίς να μπορούμε να εξηγήσουμε το γιατί. Νιώθω λοιπόν πως από κάρτα σε κάρτα (κι από bios σε bios), υπάρχουν διαφορές που δε μπορούμε εύκολα να τις εξηγήσουμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το unity, απλά σε γενικές γραμμές είναι πασιφανές όταν παίζεις ότι παίζει καλύτερα με τη 290, ασχέτως του τι δείχνουν τα frames. Βέβαια, με τους προ omega οδηγούς, το παιχνίδι δεν ήταν τόσο σταθερό. Εμφάνιζε σε σημεία μικροκαθυστερήσεις χωρίς λόγο, ενώ τώρα όχι. Επίσης μην ξεχνάμε ότι είναι παιχνίδι που αγαπάει τις nvidia. Επαναλαμβάνω όμως ότι αν στην 970 έχει ενεργοποιημένο το pcss, είναι λογικό να έχει λίγο χαμηλότερη απόδοση. Και στην 970 είναι άψογο κατά τα άλλα, χωρίς καθυστερήσεις, απλά με λιγάκι χαμηλότερο frame rate. Φαντάζομαι αν ανέβω λίγο παραπάνω σε πυρήνα, η διαφορά θα κλείσει αισθητά. 

 

Για το modded bios θα δούμε. Μόλις το περάσω θα ξαναποστάρω αποτελέσματα.. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το unity, απλά σε γενικές γραμμές είναι πασιφανές όταν παίζεις ότι παίζει καλύτερα με τη 290, ασχέτως του τι δείχνουν τα frames. Βέβαια, με τους προ omega οδηγούς, το παιχνίδι δεν ήταν τόσο σταθερό. Εμφάνιζε σε σημεία μικροκαθυστερήσεις χωρίς λόγο, ενώ τώρα όχι. Επίσης μην ξεχνάμε ότι είναι παιχνίδι που αγαπάει τις nvidia. Επαναλαμβάνω όμως ότι αν στην 970 έχει ενεργοποιημένο το pcss, είναι λογικό να έχει λίγο χαμηλότερη απόδοση. Και στην 970 είναι άψογο κατά τα άλλα, χωρίς καθυστερήσεις, απλά με λιγάκι χαμηλότερο frame rate. Φαντάζομαι αν ανέβω λίγο παραπάνω σε πυρήνα, η διαφορά θα κλείσει αισθητά. 

 

Για το modded bios θα δούμε. Μόλις το περάσω θα ξαναποστάρω αποτελέσματα.. 

 

Kαπου χαθηκα... :p

Τελικα τις εδωσες τις 290χ και πας παλι για 970sli  η τις 290χ εχεις ακομη?

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Έχω δώσει τη μία και μου έχει μείνει η άλλη. Αύριο μάλλον θα δώσω και τη δεύτερη και θα μου μείνει μόνο το ένα full cover block. Έχω πάρει μία gigabyte και παραγγέλνω τη δεύτερη μόλις δοθεί η 290.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι, γιατί oi gigabyte έχουν ενιαία ψύκτρα που καλύπτει και τα vrms και αν αφαιρεθεί, μετά δε μπορώ να ψύξω τα vrms με τα universal blocks. Ούτως ή άλλως είναι η μόνη φορά στην ιστορία σε κάρτα γραφικών που δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία μιας και οι κάρτες είναι πολύ κρύες οπότε δεν σε περιορίζει η θερμοκρασία. Με auto τον ανεμιστήρα και στα 1509-1900 που παίζω unity, δεν ξεπέρασε τους 60 βαθμούς ούτε μετά από δύο ώρες. Κυμαίνεται μεταξύ 55 και 60.

 

Έχω βέβαια μεμονωμένα χάλκινα ψυκτράκια τηε enzotech, οπότε ενδεχομένως κάποια στιγμή να δοκίμαζα και υδρόψυξη. Προς το παρόν πάντως θα τις δουλέψω με αέρα. 

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπα εγώ είναι άλλο. Η κάρτα όπως είναι τώρα είναι πολύ αργή, όπως περίπου συνέβαινε και με το φίλο venex58 και τις δικές του gigabyte.. Του sebastian όμως αποδίδει πολύ καλύτερα σε όλα και χωρίς πειραγμένο bios. Στο thief, στο unity, στο 3D Mark, O venex πόσταρε 3D Mark στα 1598-2000 και είχε περίπου 13650 graphics score. Ο sebastian ποστάρει στα 1560-2150 και έχει 14029. Είναι χαοτική η διαφορά. Στη δικιά μου κάρτα η μνήμη δεν πάει πάνω από 1900 επομένως μπορεί αυτός να είναι ο λόγος. Το μεγαλύτερο που πέτυχα εγώ είναι 13498 στα 1579-1900. Μάλλον έχει να κάνει με το δίαυλο της μνήμης που είναι πολύ περιορισμένος και μόλις του δώσεις συχνότητα "ανοίγει". Ακριβώς αυτό που είπα και στο προηγούμενο ποστ μου. Αν θέλεις αμερόληπτα αποτελέσματα μπορώ να σου ποστάρω ό,τι θέλεις από bench για να το συγκρίνεις αφενός με 290 και αφετέρου με τις msi του sebastian για να καταλάβεις ότι κάτι συμβαίνει.

Δεν έχω φλασάρει ακόμα το ξεκλείδωτο bios αλλά σκοπεύω να το κάνω. Το θέμα μου επαναλαμβάνω δεν είναι ότι η κάρτα δεν ανεβαίνει. Το πρόβλημα είναι ότι δε μπορώ ούτε κατά διάνοια να πλησιάζω το sebastian και με πολύ ψηλότερα τον πυρήνα. Αν μπορούσε κάποιος που έχει 970 και ανεβαίνει η μνήμη πάνω από 2000 ας ποστάρει ενδεικτικά να μας πει. Απ'ότι κατάλαβα, και διαβάζοντας στο forum των 970 στο overclock.net, μόνο οι msi έχουν μνήμες που ανεβαίνουν ψηλά. Δεν ξέρω γιατί. Samsung είναι όλες αλλά πιθανώς έχουν διαλεγμένα batches.

Πολλα απο αυτα που λες σε μενα δεν ισχύουν. Το AC unity τρεχει πενα με vsync. Απο driver δεν πειραζω τιποτα. Τα PCSS ειναι πιο βαριά. Με ολα maxaρισμενα τα τρεχω.

Καρφωσε 2 καρτες πανω και μην ασχολείσαι αλλο... εχεις τραβήξει πολλα τελευταια!

Τα 14.000+ στο firestrike τα εβγαλα με μαμα bios..

Για κοιτα το score μου στο 3d mark 2011. Παιξε με εκεινο....

Παρε με τηλ.

Στις εικονες που ανεβασες ειναι με αλλπ φωτισμό. Παιζει μεγαλο ρολο στα fps. Το εχω εξετασει. Ο φωτεισμος αλλα battlefield ειναι πιο βαρύς στις 970 gtx.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

@wacko_gr,  μπορείς λίγο να εξηγήσεις γιατί απο crossfire πήγες σε SLI? τι ακριβώς προβλήματα συνάντησες στο crossfire?

Το CF ειναι για κλωτσιές και σας εχω πει 1.000.000 φορες γιατι δε στο λενε ξεκαθαρα στα review.

Link to comment
Share on other sites

Το CF ειναι για κλωτσιές και σας εχω πει 1.000.000 φορες γιατι δε στο λενε ξεκαθαρα στα review.

 

ναι οκ και εγώ SLI περιμένω κάρτες για να κάνω, αλλά κάτσε να μας πει την γνώμη του άνρθωπος που είχε crossfire, θέλω να ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που είχα δεν εξηγούνται ακριβώς. Για μία εβδομάδα δούλευε το pc μια χαρά και ένα βράδυ, το ανάβω και δε βγάζει εικόνα ενώ έμπαινε κανονικά στα windows γιατί άκουγα τον ήχο. Συνειδητοποιώ με τα πολλά ότι απλά είχε πάψει ο υπολογιστής να βλέπει την πρώτη κάρτα γραφικών. Δεν εμφανιζόταν ούτε στο bios στην καρτέλα των pci express. Την έβγαλα, την ξαναέβαλα και δούλεψε πάλι. Μόλις τρέχω 3d, στο ένα λεπτό επανεκκίνηση και την έχασε πάλι. Από εκεί και έπειτα στις 10 επανεκκινήσεις την έβλεπε στις δύο και στις υπόλοιπες δούλευα μόνο με τη δεύτερη. Μόλις τις έβαζα μεμονωμένα την καθεμία μια χαρά. Εκεί τα είδα όλα. Είπα ότι θα τα σπάσω όλα να ησυχάσω. Βγήκαν από την υδρόψυξη κατευθείαν, μπήκαν στα κουτιά τους και μπήκαν αγγελία. Τέλος. Ξαναγύρισα στην 970 όχι γιατί μου αρέσει αλλά για να μην αιμορραγήσω ακόμα περισσότερο οικονομικά παίρνοντας κάτι σε 980 για παράδειγμα.

 

Η gigabyte είναι τελείως ψεύτικη κάρτα σε ποιότητα, νομίζεις ότι η ψύκτρα θα σου μείνει στα χέρια μόλις τη ζορίσεις λίγο και επίσης αποδίδει αίσχος. Η msi είναι πολύ μακράν καλύτερη ποιοτικά.  

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη κάρτα αυτή τη στιγμή ετοιμοπαράδοτη και για msi θα έπρεπε να περιμένω στην καλύτερη των περιπτώσεων 20 μέρες. Δεν υπάρχει και evga από το site και έχει μόνο τη superclocked με τη γελοία στοκ ψύκτρα και χωρίς ψύξη στα vrms. Επομένως πήρα την πρώτη και περιμένω αύριο τη δεύτερη και ο Θεός βοηθός. 

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν σας το χαλάω αλλά μήπως να μην κοιτούσατε μόνο το unity;

Υπάρχουν άλλα παιχνίδια πιο αντιπροσωπευτικά. Στο unity, ακόμα και έναν τοίχο να κοιτάς.. άλλα fps θα βγάλει αν κάνεις μια στροφή και ξανακοιτάς τον ίδιο τοίχο. 

Επίσης, χωρίς να θέλω να υπονοήσω δόλο ή κάτι άλλο, μήπως ο sebastian έχει περάσει κάποιο custom modded bios; Το λέω γιατί έτυχε στο gpupi που μετρούσαμε τις κάρτες μας.. ο Lamogio που έχει την ίδια κάρτα με μένα, να έχει καλύτερο σκορ, παρόλο που εγώ έβαζα το ρολόγια μου στα ίδια με εκείνον αλλά και πολύ πιο ψηλά (core&memory). Μάλιστα είχαμε και την ίδια cpu και εγώ την είχα και λίγο πιο ψηλά. Αποδείχτηκε όμως πως εκείνος λόγω modded bios, με περνούσε χωρίς να μπορούμε να εξηγήσουμε το γιατί. Νιώθω λοιπόν πως από κάρτα σε κάρτα (κι από bios σε bios), υπάρχουν διαφορές που δε μπορούμε εύκολα να τις εξηγήσουμε.

Το score μου στο firestrike ειναι με μαμα bios...

Link to comment
Share on other sites

 


@sebastian: Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω, είναι πως γίνεται και πετυχαίνεις αυτά τα νούμερα που ποστάρεις. Με τις καινούριες δοκιμές με αυτή την κάρτα, είναι ακόμα χειρότερα από την msi, παρόλους του καινούριους οδηγούς. Βγάζεις 14029 graphics score π.χ στο 3D Mark και εγώ μετά βίας έχω αγγίξει τις 13500. Βέβαια έχει απαράδεκτη μνήμη η gigabyte, ούτε 1900 δεν πάει. Αλλά από πυρήνα παίζω πολύ ψηλότερα από σένα. Μάλλον έχει να κάνει με το δίαυλο μνήμης που είναι 256bit και δίνει πολύ η μνήμη αν ανέβει αρκετά. Ό,τι κι αν έτρεξα είναι ένα μαύρο χάλι. Δε μιλάμε απλά ότι είναι χειρότερη από τη 290Χ, ούτε καν πλησιάζει. Μόνο το far cry 4 παίζει λιγάκι καλύτερα και σε 1080p και σε 3440x1440. 

Αναγκαστικά όμως θα την υποστώ δεδομένου ότι δεν λύθηκαν τα προβλήματα μου αλλά έγιναν ακόμα χειρότερα και αναγκάζομαι για ακόμα μια φορά να κάνω αλλαγή. Ούτε μια εβδομάδα δε λειτούργησε φυσιολογικά το pc με crossfire.

 

 

 

 

Παίζει ρόλο και το λειτουργικό και η κατάστασή του.

 

 

 

http://www.techpowerup.com/mobile/reviews/Colorful/iGame_GTX_970/1.html

19 τίτλοι παιχνιδιών σε 4 διαφορετικές αναλύσεις.
Οποίος γνωστης μπορεί να μας πει ποιος τίτλος supportαρεται απο ποια εταιρια amd/nvidia θα του ήμουν υπόχρεος.

Στα shader heavy games(π.χ. crysis) η 290Χ προηγείται. Το έχω ξαναπεί. Αυτή θα αγόραζα αν δεν πλησίαζε στο τέλος της ζωής της(έχει και παράταση βέβαια λόγω καθυστέρησης της νέας σειράς). Ποιός θυμάται την συντριπτική υπεροχή της 680 έναντι της 7970 όταν πρωτοκυκλοφόρησε. Μόλις έπαψε η υποστήριξη σε drivers από την πράσινη η ψαλίδα σχεδόν μηδενίστηκε. Έχουν μεγάλο raw power οι κόκκινες.

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό είναι formatted και δεν έχει σχεδόν τίποτα εγκατεστημένο εκτός unity και far cry 4. Και το 3D Mark 13. Είναι βέβαια 8.1 και όχι 7 αλλά οι μετρήσεις μου δεν έχουν καμμία διαφορά από τις πρώτες μου μετρήσεις με τους πρώτους οδηγούς που βγήκαν ποτέ για 970, τους 344.16 σε 7 με τις msi του sebastian που τις είχα εγώ πρώτα. 

Τότε βέβαια έφαγα τέτοια απογοήτευση που δεν έτρεξα σχεδόν τίποτα πέραν των κλασικών στα 1505-2000. 

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν η κάρτα είναι στα όρια της αστάθειας, αν δεν κάνω λάθος, μπορεί να βγάλει αποτέλεσμα χειρότερο από αυτό που θα έβγαζε λίγα κλικ πιο κάτω. Βάλε και την μεταβλητότητα αυτών των τεστ.

Το καλύτερο σκορ(stable) που έχω πετύχει είναι 12746(ή 64) με 1450/7800. Το σκορ σου φαίνεται λογικό.

Πάντως, δεν υπάρχει κανένα σάιτ που να βγάζει πιο κάτω την 970 από την 290Χ στο μέσο όρο.

 

edit:

4:35

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.