Jump to content



gtx 970 vs r9 290 για 1080p gaming


giannisth

Recommended Posts

Όλοι μιλάνε για uninstall και ότι παίζει χάλια το unity σε amd αλλά δεν ξέρω που τα βλέπετε αυτά. Θα συμφωνήσω με το φίλο kyr ότι το παιχνίδι είναι μια χαρά ιδίως με fxaa. Δεν είναι όπως το black flag που θάμπωνε το σύμπαν. Αν βάλετε και triple buffering δεν έχει σημασία να έχετε 60fps είτε με πράσινη είτε με κόκκινη.

Και κάνω quote το φίλο csaris, ποιο από το στοκ συχνότητα δεν καταλάβατε ακριβώς; Αν βάλω τις κάρτες 1200-1500 το 30% θα γίνει αυτομάτως 10-15. Δε μάθαμε και κάτι καινούριο.

Το είπαμε 100 φορές ότι παίζει καλύτερα σε nvidia αλλά δεν είναι διαφορά άξια λόγου. Μόλις επιστρέψω την Πέμπτη θα ποστάρω μερικές overclocked μετρήσεις στο ίδιο σημείο και μόλις προχωρήσω λίγο και από Παρίσι για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αυτο. Το έπαιξα και το τελείωσα στο σύστημα της υπογραφής.Maxed out 1200p με fxxa με μέσο όρο 55~65 fps. Σε σκηνές που γινόταν χαμός και cinematics ειδα βαριά 40~45 fps. Δεν εχω ιδέα τι γινόταν προ 1.2 patch μιας και τοτε το άρχισα.

Link to comment
Share on other sites

@wacko_gr, γιατρε προσωπικα το εβγαλα οχι γιατι δεν επαιζε καλα(οσο μπορει να παιξει δηλαδη) αλλά γιατι μετα απο λιγη ωρα με κουρασε σαν story

 

Αυτο βεβαια δεν αλλαζει το γεγονος οτι ο κωδικας του ειναι κακιστος

 

Ειπα και πριν , πολλοι εδω μεσα ειμαστε υπερβολικοι :)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν το έχω παίξει καθόλου το παιχνίδι οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για το σενάριο. Και σαν εκτέλεση φυσικά θα μπορούσε να είναι καλύτερη, αν δεχτούμε ότι έχει καλά γραφικά μεν, αλλά όχι και κάτι τρομερό δε, και δε χρησιμοποιεί καν dx11 εφέ όπως το dof και tesselation.

Link to comment
Share on other sites

@wacko_gr,

Να φανταστώ το παραπάνω screenshot είναι με τους νέους Catalyst OMEGA??

 

@zpaf,

Είναι σε πολύ καλό δρόμο η κόκκινη... πρέπει όμως να κάνει διαθέσιμα αυτά τα features και στις υπόλοιπες κάρτες της σειράς R.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Είναι με τους ίδιους με πριν. 14.11.2 beta. Δεν έβαλα ακόμα Omega γιατί έχω και PhysX και είναι μια διασικασία λιγάκι χρονοβόρα να το ξανακάνω από την αρχή. Μόλις το κάνω θα ποστάρω ξανά. 

Link to comment
Share on other sites

Και μία στο ίδιο σημείο με του Ορέστη το screenshot και με τα αρχικά δικά μου στο συντριβάνι. Πάλι με 14.11.2.

 

ACU_2014_12_11_12_24_28_025.jpg
 
 
Για να δούμε. 92,2 με 89,3. Μμμμμ. Έχω την εντύπωση ότι είναι 3,2% διαφορά. Καπνός το 30%.
Link to comment
Share on other sites

@wacko_gr,

Κατσε να αλλαξει bios στα κουτσαβακια του και θα δεις.. :p

92 fps με auto fan ειμαι. :hehe: και οχι με υδραυλικο κύκλωμα!

Εχω να δωσω more more fps....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Δε θα διαφωνήσω αλλά κάποιος με custom κάρτα δεν έχει ούτε υδραυλικό κύκλωμα ούτε τίποτα και θα πετύχει το 90-95% αυτού που πετυχαίνω εγώ.

 

Κι εγώ έχω more more fps να δώσω αλλά είπα να μη σε πεθάνω τελείως.

 

Συνοψίζοντας και υπολογίζοντας τις κάρτες σε στοκ κατάσταση και με τη στοκ ψύξη σε assassin's creed unity, η 970 υπερέχει κατά ένα 10-15% σε απόλυτα νούμερα σε 1080p με 4xMSAA και Ultra High. Η διαφορά δεν είναι τρομερή και δεδομένου του δυναμικού χαρακτήρα του παιχνιδιού αυτού (εννοώ ότι στην ίδια ακριβώς σκηνή πολλά πράγματα δουλεύουν και μεταβάλλονται ταυτόχρονα στη μηχανή του παιχνιδιού), η διαφορά πολλές φορές δε γίνεται καν αντιληπτή. Δηλαδή μεταβάλλονται τόσο γρήγορα τα fps από τη μία σκηνή στην άλλη που είναι αδύνατον να πει κάποιος με σιγουριά στην αίσθηση, ποια κάρτα πηγαίνει καλύτερα. Επίσης είναι αδύνατον να επιτύχεις ακριβώς τις ίδιες συνθήκες για να συγκρίνεις την απόδοση, ακόμα και στην ίδια κάρτα. Μιλάμε απλά με μέσους όρους. 

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη ευκαιρία θα ποστάρω νούμερα, μόλις εγκαταστήσω τους Omega. Πάντως η διαφορά που δείχνει εδώ είναι τρομακτική. Τι να πω.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

@aqua,

Τους OMEGA drivers που τους είδες στο συγκεκριμένο βίντεο??

11/11/2014 ανέβηκε το βίντεο και στην περιγραφή αναγράφει "Catalyst 14.9"!

Οι OMEGA έγιναν published 9/12/2014 δηλαδή πρίν 3 ημέρες!

 

@wacko_gr,

Μόλις τους βάλεις θα δείς παίζοντας Unity ΑΝ όντως είναι "απλά" τρομακτική η διαφορά! 

Για μένα και με το setup που έχεις, έχεις αργήσει να τους βάλεις...

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

@aqua,

Τους OMEGA drivers που τους είδες στο συγκεκριμένο βίντεο??

11/11/2014 ανέβηκε το βίντεο και στην περιγραφή αναγράφει "Catalyst 14.9"!

Οι OMEGA έγιναν published 9/12/2014 δηλαδή πρίν 3 ημέρες!

 

@wacko_gr,

Μόλις τους βάλεις θα δείς παίζοντας Unity ΑΝ όντως είναι "απλά" τρομακτική η διαφορά! 

Για μένα και με το setup που έχεις, έχεις αργήσει να τους βάλεις...

Μαλλον δεν διαβασες καλα τι εγραψα,οι διαφορες ειναι χαοτικες πρασινης και κοκκινης στο bench,γι αυτο και ρωταω αν διορθωσανε τοσο πολυ την διαφορα οι omega drivers,λιγο ηρεμια οταν διαβαζουμε να βλεπουμε και τι γραφει ο αλλος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάλαβα ακριβώς τι έγραψες. Εγώ δεν έχω Omega. Ίσως απλά να μην εκφράστηκα σωστά. Είπα απλά ότι θα ποστάρω και με omega σε πρώτη ευκαιρία. Η διαφορά σε περιπτώσεις αγγίζει το 50% στο βίντεο αυτό. Ο φίλος DJ_Alex παρερμήνευσε. Προφανώς από 14.11 και μετά θα υπάρχει βελτίωση δεδομένου ότι οι 14.11 βγήκαν αποκλειστικά για το unity.

 

Με μονή κάρτα η υπεροχή της 970 είναι μεγαλύτερη απ'ότι με δύο κάρτες. Με 2 κάρτες η διαφορά εξανεμίζεται γιατί το scaling του crossfire είναι κατά 15% ανώτερο. Απλά, θα ξαναπώ ότι αν κάποιος δοκιμάσει να παίξει με crossfire setup και δε βάλει από το ccc afr friendly, παίζει χειρότερα και από μία κάρτα. 

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν διαβασες καλα τι εγραψα,οι διαφορες ειναι χαοτικες πρασινης και κοκκινης στο bench,γι αυτο και ρωταω αν διορθωσανε τοσο πολυ την διαφορα οι omega drivers,λιγο ηρεμια οταν διαβαζουμε να βλεπουμε και τι γραφει ο αλλος.

Έτσι όπως το έγραψες και με το βίντεο απο κάτω αυτό καταλαβαίνει ο άλλος που το διαβάζει.

Μπορείς πολύ εύκολα να γίνεσαι ποιο συγκεκριμένος στον γραπτό σου λόγο. Όσο για την ηρεμία που λές... δεν σε καταλαβαίνω... όλοι χαλαροί είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.