Jump to content



gtx 970 vs r9 290 για 1080p gaming


giannisth

Recommended Posts

ΕVGA και ASUS απλα μαυρο δαγκωτο αν θελετε 970x 980.

Καντε μια ερευνα αγορας διαβαστε κανενα review η ακομα καλυτερα feedback απο χρηστες που τις εχουν παρει στο εξωτερικο και μην προσκολλατε σε εταιριες επειδη σας εκατσε ενα η περισσοτερα καλα κομματι καρτα απο μια συγκεκριμενη εταιρια σε μια παλιοτερη γενια.

Αν παει βγαλει την 980ti η nvidia και η μονη σοβαρη υλοποιηση ειναι της galaxy η της inno3d ξερω γω αυτες θα παω να παρω.Ποσο μαλλον τωρα που οι μονες λυσεις ειναι οι gigabyte MSI("αξιοπιστες¨) και κανα 2 ακομα οχι τοσο "αξιοπιστες" εταιριες θα παρω μια απο αυτες και οχι asus και Evga που εβγαλαν μετριοτητες για να γλιτωσω 15€ η να μεινω πιστο fanboy μιας εταιριας.

Έγινε επεξεργασία από Helly
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχουν ανοιξει ολοκληρο θεμα για το ποια 970gtx να αγορασουν και εχουμε πει αποψεις. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΠΑΡΕ ΕVGA!

Εχω ποσταρει τα χίλια μύρια εδω μεσα για το tdp, temps, αποτελεσματα και πας και αγοράζεις EVGA ACX 1.0 ? ....και μετα παραπονιέσαι! :p

Ακομα και ο γιαλαντζί κηπουρος τετοια εγκληματα δεν τα κανει, ασχετα εαν οι καρτες που προτείνει λιμναζουν στις ντουλαπες των κατόχων τους :hehe:

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Απο τον φιλο μου τον Τακη να ριξουμε μια ματια στο FAIL-FIRE! Απο αποδοση γνωριζουμε :p

....αλλα για να δουμε τι κανουν και σε θερμοκρασιες οι customs 290X με 100% το fan :hehe:

Capture.jpg

gpu 1 -> 91 βαθμους

gpu 2 -> 79 βαθμους

....το μηνα Νοεμβριο αλλα και μαμα οι καρτες! Φαντασου οταν θα περασουν τα 1.200mhz και θα γινει η ΝΕΚΡΑΝΑΣΤΑΣΗ του ΝΕΚΡΟΥ :hehe:

Αμα μαζεψει τους κατοχους των 290Χ ο Σαμαρας ουτε επιδομα θερμανσης δεν χρειαζεται να μοιράσει στο λεκανοπέδιο της Αττικης :hehe:

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=478]sebastian[/MENTION]

Ωραίος Σεμπ. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Λοιπόν τη δοκίμασα και στο 3dmark 2011(αυτό με τα βαθυσκάφη και τη ζούγκλα) σε extreme preset χωρίς φίλτρα για να στρεσσάρω τον πυρήνα και το ρολόι της έπαιζε ανάμεσα στα 1405-1413. Δηλαδή το πρόβλημα ήταν μόνο στο OCCT. Αυτό γιατί γίνεται; Αναγνωρίζουν οι κάρτες τα burn tests ή απλά δεν υπάρχουν νορμάλ εφαρμογές που να στρεσσάρουν τόσο πολύ; Δυστυχώς δεν έχω μέσα το crysis 3 ή ανάλογο να δω τί γίνεται και ήθελα να σε ρωτήσω αν(μη έχοντας πρόβλημα με το 3dmark) θα μπορώ να κρατάω πάνω από 1.400 τον πυρήνα. Αυτό με ενδιαφέρει στην παρούσα φάση.

Επίσης, τί γίνεται αν αλλάξεις bios και ξαναγυρίσεις στο εργοστασιακό; Θα το καταλάβουν;

Όσο για την κάρτα την προτίμησα θεωρώντας ότι βάζουν cherry picked κομμάτια.

Το πρόβλημα με τον θόρυβο σε idle λύθηκε με αλλαγή firmware για 0 στροφές. Δυστυχώς, το σύστημα ψύξης πάνω από 40% είναι τουρμπίνα αεροσκάφους(για τα δικά μου έστω στάνταρ). Και για να είμαι ειλικρινής δεν νομίζω να υπάρχουν αθόρυβα φαν στις 2.000+ στροφές.

Τέλος, οι 71 βαθμοί που λέω πιο πάνω είναι με τις στροφές κοντά στο 40%.

Το τσιπ είναι άψογο θερμικά.

Για να περασει ο γιαλαντζί Α-Μ-D κηπουρός!!!

Καλα ουτε που καταλαβα οτι ετρεξες OCCT. Το tdp της EVGA ειναι μικρο αλλα αρκετο για 1400+ στον πυρηνα.

Λοιπον, στο θεμα μας:

1. Εαν δεν σε κοψει το 3d MARK 2011 τοτε κανενα παιχνιδι δεν προκειται να στο κανει σε αυτα τα ρολογια.

2. Οχι τιποτα δεν προκειται να καταλαβουν... ειδικα η EVGA ουτε καν ειναι πολυ ελαστικη σε αυτο το θεμα.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Τον καρα ΚΑΙΣ μαιμουδοαπατη μου αλλα τελος παντων.

Καλημερα.

Αν διάβασες τη συνέχεια κάπου στα 1.400 Μηζ είναι το όριο για τις EVGA σε πραγματικές εφαρμογές. Δεν ξέρω τί παίζει με το OCCT. Ισχύει βέβαια αυτό που λες για το BIOS. Για ποιές τάσεις μιλάνε οι απατεώνες;

Δεν θα ξεχάσω τους φίλους [MENTION=9802]takis-pa[/MENTION] και [MENTION=10015]csaris[/MENTION] όταν ήρθαν σπίτι μου και είδαν την 290 να τρέχει metro last light.

Την ίδια περίοδο είχα και την 780 όπου η ομαλότητα των καρέ της ήταν αρκετά πίσω της κόκκινης.

Ο λόγος ; Προβληματικό gpu loading.

Στο Far Cry 3 με την 7870 είχα τα ίδια καρέ σε 1280 και 1920. Φαινόταν να με κρατάει πίσω ο επεξεργαστής(i7 920), γιατί αν έριχνα κιόλας τη συχνότητα είχα drops και κάτω από τα 50 καρέ.

Με τους nvidia drivers είσαι σταθερά πάνω από 70 καρέ εκτός από την οδήγηση οχημάτων που μπορεί να φτάσει τα ~60 κατά διαστήματα.

Όταν δεν φροντίζεις για συνέργειες, δεδομένου του άθλιου IPC των cpu σου και κοροϊδεύεις τον κόσμο με Mantle, έχεις αποτύχει στρατηγικώς σαν εταιρεία.

Πουχου: Call of Duty Advanced Warfare тест GPU | Action / FPS / TPS | Тест GPU

http--www.gamegpu.ru-images-stories-Test_GPU-Action-Call_of_Duty_Advanced_Warfare-test-cod_proz_amd.jpg

http--www.gamegpu.ru-images-stories-Test_GPU-Action-Call_of_Duty_Advanced_Warfare-test-cod_proz_intel.jpg

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

GTX Titan II on the road!

http://forum.beyond3d.com/threads/nvidia-maxwell-speculation-thread.50568/page-127

3072SP

24CU

96 rops

208 tmus

1.1GHz cpu

3MB L2

12GB στα 6,0 GHz

και η 390Χ

http://videocardz.com/54013/amd-fiji-xt-spotted-at-zauba

Για να ετοιμάζονται τα 1000αρικα αλλα και τα δωρα Χριστουγ για χαρη της Nvidia... :hehe:

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=478]sebastian[/MENTION]

Μόλις βγούν και οι 2 πάμε ταμείο για τα δώρα..! :hehe:

Άντε να δούμε.. μας γκαστρώσανε μέχρι να βγούν..

[MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION] για το Mantle που λές και κοροϊδεύεις μάλλον δεν έχεις ιδέα τι λές... τράβα παίξε BF4,Sniper Elite 3,ryse son of rome και Civilization: Beyond Earth και τα λέμε μετά... links δεν σου βάζω ψάξε να βρείς την αλήθεια μόνος σου..! Προσωπικά δεν μου τα είπαν και στα λέω... Τα βλέπω παίζοντας τα παιχνίδια!!! Το mantle συνεχώς θα εξελίσσεται και περισσότερες game engines θα το υιοθετούν! Στην αρχή δεν ήταν κάτι το τρομερό αλλά σιγά σιγά αρχίζει να φαίνεται σοβαρά στα μάτια μεγάλης μερίδας gamers.

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ τι ακριβώς βλέπεις; Με τον δικό σου cpu είτε παίζεις με mantle είτε όχι είναι ένα και το αυτό.

Αυτό που βλέπω ακόμα και με το CPU μου στα 4.4GHz είναι απο 5 έως 10 fps σε όλα τα παιχνίδια που ανέφερα.

Για την περίπτωση μου αυτά τα fps είναι το λιγότερο καλοδεχούμενα...!

Μπορείς να δείς και εδώ τι εννοώ απο το γνωστό παιχνίδι με mantle, Sniper Elite 3.

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ τι ακριβώς βλέπεις; Με τον δικό σου cpu είτε παίζεις με mantle είτε όχι είναι ένα και το αυτό.
Αυτό που βλέπω ακόμα και με το CPU μου στα 4.4GHz είναι απο 5 έως 10 fps σε όλα τα παιχνίδια που ανέφερα.

Για την περίπτωση μου αυτά τα fps είναι το λιγότερο καλοδεχούμενα...!

Μπορείς να δείς και εδώ τι εννοώ απο το γνωστό παιχνίδι με mantle, Sniper Elite 3.

Το αυτό και επιβεβαιώνω και με τον δικό μου cpu. +10 fps πάνω στο sniper elite και +15 fps στο thief benchmark. Όλα σε 1200p.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4137]amdnikos[/MENTION] δεν έχω φυσικά όλα τα παιχνίδια που υποστηρίζουν mantle (Δεν μου αρέσουν και όλα τα παιχνίδια λογικό είναι:p) αλλά σε αυτά που έχω πλέον τα παίζω μόνον με αυτό, και δεν είναι μόνον αυτό, και η ροή του παιχνιδιού την "αισθάνομαι" βελτιωμένη απο οτι με DX11.. μπορεί να είναι και ιδέα μου! Μιά απορία έχω μονάχα.. δεν είμαι σίγουρος αν το mantle παίζει με Crossfire... Και αυτό γιατί αν παίζει θα ήταν πολύ καλή φάση να τσιμπήσω άλλη μια 270Χ!:p

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Φαντασου και να μην περνατε με το mantle στο thief!

Εδω η 290Χ στα 1200+ νεκρανασταση edition και εφαγε ταπα απο την 970gtx :p

Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός οτι το mantle αποδίδει και θα αποδίδει ακόμα καλύτερα στο μέλλον..! (Ακόμα είναι υπό ανάπτυξη)

Απο κεί και πέρα ναι η 970 είναι ταχύτερη αλλά μην συγκρίνεις μία νέα κάρτα με μία παλαιότερη... κάτσε να απαντήσει και η AMD και συγκρίνουμε τα μήλα με τα μήλα στην ώρα τους και οχι να λέμε οτι θέλουμε..! Αν τα + 10 fps σου φαίνονται λίγα απλά αλλάζοντας ένα API κάτσε να τρέξει αυτό το API στην 390Χ και μετά να έρθεις να μου συγκρίνεις την 970 σου!

Άσε που στο thief που ανέφερες η 970 αποδίδει +5 fps average απο την 290Χ... δεν νομίζω αυτή η διαφορά να σε "σώσει" απο την 390Χ ακόμα και χωρίς mantle...

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Αν τα + 10 fps σου φαίνονται λίγα απλά αλλάζοντας ένα API κάτσε να τρέξει αυτό το API στην 390Χ και μετά να έρθεις να μου συγκρίνεις την 970 σου!

Τρεμουν τα ποδαράκια μου από τη νεα καρτα της A-M-D. :p

Link to comment
Share on other sites

Μπούρδες ...

Ένα χρόνο μετά και η φρεσκαδουρα της πράσινης δεν μπορεί να δει ούτε 0,1 καρέ πάνω χωρίς μαϊμουδιές σε bios και drivers.

Zotac στα 347 αλλά πρέπει να δούμε αν είναι απάτη όπως η evga ...

gtx 970 - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Τρεμουν τα ποδαράκια μου από τη νεα καρτα της A-M-D. :p

Χααα ναι το βλέπω... :haha: δεν στα λέω σοβαρά... ξέρω οτι θα γελούσες την στιγμή που έγραφα αυτές τις γραμμές...

Βέβαια...! Άμα έχεις Nvidia είσαι θεός αυτομάτως άρα εμείς δεν έχουμε θέση εδώ μέσα :hehe::haha:

Σε λίγο διάστημα μονάχα το power efficiency θα σου μείνει στην 970! :haha: Γιατί εμείς δεν μπορούμε χωρίς την ΔΕΗ δίπλα μας απο οτι φαίνεται.. :hehe:

Μπούρδες ...

Ένα χρόνο μετά και η φρεσκαδουρα της πράσινης δεν μπορεί να δει ούτε 0,1 καρέ πάνω χωρίς μαϊμουδιές σε bios και drivers.

Zotac στα 347 αλλά πρέπει να δούμε αν είναι απάτη όπως η evga ...

gtx 970 - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr

Ξεχνάς τους ουρακοτάγκους με τις μπανανιές αγκαλιά..! :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

1,3 frames πάνω η 970 σε σχέση με 290Χ και σε συχνότητα που δε θα είναι playable το παιχνίδι παρά μόνο το benchmark. Να μου έρθει η πρώτη reference αύριο μεθαύριο να ποστάρω ένα thief με 1250-1300 πυρήνα να δούμε τι γίνεται.

Θα γίνει μάχη πάντως και με τις καινούριες κάρτες. Αν και δεν έχει κανένα νόημα κατά την ταπεινή μου άποψη τη στιγμή που δεν έχουμε παιχνίδια να τις εκμεταλλευτούν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχει κανένα νόημα κατά την ταπεινή μου άποψη τη στιγμή που δεν έχουμε παιχνίδια να τις εκμεταλλευτούν σωστά.

δες next gen γραφικά :p -> http://postimg.org/image/l7heizwtx/full/

s1_sp64_ship_2014_11_08_13_25_33_91.jpg

Σε πολλα σημεια το Ghosts ειναι σαφως σαφως ανώτερο!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.