Jump to content



επιδόσεις στο περιβάλλον windows.


Recommended Posts

[MENTION=15478]DOOM_NX[/MENTION] για το λειτουργικό στήνεις raid0 όχι για τις ταινίες σου :p απο εκεί και πέρα όλα τα άλλα αρχεία σου τα έχεις στις αποθήκες-μηχανικούς σου. 4 δίσκοι για raid0 είναι κάπως υπερβολή όμως.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι? Μιλάει για λειτουργικό όπου θέλει επιδόσεις, που να στήσει raid-0, στο My Documents?

Είναι overkill. Οι SSD είναι αρκετά γρήγοροι για OS drive και ας μην είναι σε array. Όπως είπα και πιο πάνω σε ενδιαφέρει κυρίως το access time και το read/write μικρών αρχείων. Και δεν ξέρω κανέναν που θα ήθελε να διπλασιάσει τις πιθανότητες αποτυχίας του δίσκου συστήματος και που ψήνεται να παίρνει ακόμη πιο συχνά backups.

Και επειδή με AMD chipsets δεν έχω ασχοληθεί τελευταία, απέκτησαν υποστήριξη για TRIM σε RAID? Ξέρω ότι οι drivers της Intel το υιοθέτησαν για τα chipsets της σειράς 7 και μετά...

@DOOM_NX για το λειτουργικό στήνεις raid0 όχι για τις ταινίες σου :p

No, thanks. Αν είχα 2 δίσκους για το λειτουργικό θα τους έκανα mirror, όχι stripe. Γενικότερα δεν είμαι της άποψης ότι οποιοδήποτε RAID έχει θέση στα home desktops, αλλά ΟΚ. Το μεγαλύτερο άλμα από πλευράς επιδόσεων το κάνει κάποιος περνώντας από HDD σε SSD. Από κει και πέρα οποιοδήποτε gain μέσω stripe δεν αξίζει το ρίσκο και τη φασαρία. Άποψή μου έτσι; :)

Έγινε επεξεργασία από DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15478]DOOM_NX[/MENTION] το iastor τι είναι?
Ο AHCI/RAID driver για chipset της Intel...

[MENTION=13210]Γεώργιος[/MENTION] Αυτό που σε ρώτησε προηγουμένως και αυτό που πρέπει να κρατήσεις από την απάντησή του,

είναι ότι καλό είναι να δώσεις πλήρη χαρακτηριστικά συστήματος, δηλαδή επεξεργαστή, μητρική, δίσκους, λειτουργικό κλπ κλπ.

Αυτό για να μπορεί ο κάθε ενδιαφερόμενος προς βοήθεια, να έχει εικόνα για το τί φταίει στο σύστημά σου.

Εξηγώ:

Αναφέρεις επεξεργαστή AMD, που πάει πακέτο όπως γνωρίζουν οι περισσότεροι με μητρική με chipset ΑΜD.

Στην εικόνα που παραθέτεις, όμως, το πρόγραμμα διαβάζει τον driver του δίσκου που κανονικά θα έπρεπε να είναι της AMD, όμως είναι ο iAStor της Intel πράγμα που σημαίνει ότι το σύστημά σου είναι Intel-based.

Άρα έχεις αποπροσανατολίσει λίγο έως αρκετά αυτούς που ασχολούνται με το θέμα εδώ, καθώς οι πληροφορίες δεν είναι ακριβείς.

Επίσης, καλό θα είναι να μην συνεχίσουμε άλλο τη σύγκριση περι AHCI, RAID και των λοιπών εδώ, για να μείνει το θέμα τακτοποιημένο. Ο καθένας πράττει όπως νομίζει, αλλά το θέμα είναι οι χαμηλές επιδόσεις του [MENTION=13210]Γεώργιος[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Για να το κάνουμε λοιπόν πιο εύκολο για όλους κατέβασε αυτό το προγραμματάκι:

CPUID - System & hardware benchmark, monitoring, reporting

Αποσυμπίεσέ το και τρέξε το. Δώσε μας screenshot από την πρώτη καρτέλα που λέει CPU και από την τρίτη που λέει mainboard.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.