Jump to content



Ιστορίες καθημερινής τρέλας


nikolas_7

Recommended Posts

αυτο που δεν εχουν ενα 2ο σκληρο ή κάποιο backup γενικα... με σκοτώνει:upside:

Το ότι δεν κάνουν backup τα αρχεία τους, κακό του κεφαλιού τους. Αν μου ζητήσουν φορμάτ, τους διπλορωτάω αν θέλουν να κρατήσω τίποτα πριν τα σφάξω όλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει σοβαρό/επαγγελματικό support που να ασχολείται ακόμη με συμβατικό φορμάτ και να χάνει άπειρες ώρες σε updates εφαρμογές/ρυθμίσεις κτλ. Εγώ δουλεύω αποκλειστικά με έτοιμα images που τα κάνω deploy στο μηχάνημα του κάθε χρήστη.

Δεν νοείται εν έτει 2014 με τόσα εργαλεία και τεχνολογίες στην διαθεσή μας να κάθεται κάποιος να κάνει φορμάτ με το δισκάκι.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει σοβαρό/επαγγελματικό support που να ασχολείται ακόμη με συμβατικό φορμάτ και να χάνει άπειρες ώρες σε updates εφαρμογές/ρυθμίσεις κτλ. Εγώ δουλεύω αποκλειστικά με έτοιμα images που τα κάνω deploy στο μηχάνημα του κάθε χρήστη.

Δεν νοείται εν έτει 2014 με τόσα εργαλεία και τεχνολογίες στην διαθεσή μας να κάθεται κάποιος να κάνει φορμάτ με το δισκάκι.

Ανάλογα. Πχ μηχάνημα με downgrade σε xp δεν έχεις επιλογές. Πας με τα cd του builder γιατί αλλιώς μετά δεν έχει activation.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει σοβαρό/επαγγελματικό support που να ασχολείται ακόμη με συμβατικό φορμάτ και να χάνει άπειρες ώρες σε updates εφαρμογές/ρυθμίσεις κτλ. Εγώ δουλεύω αποκλειστικά με έτοιμα images που τα κάνω deploy στο μηχάνημα του κάθε χρήστη.

Δεν νοείται εν έτει 2014 με τόσα εργαλεία και τεχνολογίες στην διαθεσή μας να κάθεται κάποιος να κάνει φορμάτ με το δισκάκι.

Εν έτη 2014 δεν έχουν όλοι μηχάνημα της τελευταίας πενταετίας. Οι περισσότερες επιχειρήσεις στην περιοχή δουλεύουν ακόμα με XP λόγω της ασυμβατότητας κάποιον οδηγών με τα 7 ή επειδή τα προγράμματα των αποδείξεων είναι σχεδιασμένα για XP. Να πούμε σε αυτούς τους πελάτες, πηγαίνετε πάρτε άλλο plotter ή να ζητήσετε να σας φτιάξουν πρόγραμμα έκδοσης τιμολογίων βασισμένο σε 7? Δεν νομίζω να γίνεται αυτό. Αναγκαστικά το τρώμε το λούκι.

Link to comment
Share on other sites

Επί της ευκαιρίας.

Σε πελάτη αναβάθμιση win xp σε 7. Εκτυπωτής έγχρωμος laser που πραγματικά φταίω εγώ που δεν κοίταξα αν παίζουν drivers αλλά πάνω στο τρέξιμο δε σκέφτηκα ότι δεν... Υπάρχουν drivers ούτε για Vista. Μιλάμε για laser color USB. Δηλαδή FFS. Άντε τώρα βγάλε άκρη να πεις στο πελάτη ότι θέλει και εκτυπωτή αλλά 200+ € . Την έφαγα την πατάτα αλλά έπρεπε και να αναβαθμίσει.

Και εγώ παίζω πολύ με xp ακόμα και 2003 δυστυχώς.

Και με άδειες από Hp κλπ που κλασικό cd iso δεν παίρνουν τα κλειδιά. Μόνο τα δικά τους cd.

Link to comment
Share on other sites

Επί της ευκαιρίας.

Σε πελάτη αναβάθμιση win xp σε 7. Εκτυπωτής έγχρωμος laser που πραγματικά φταίω εγώ που δεν κοίταξα αν παίζουν drivers αλλά πάνω στο τρέξιμο δε σκέφτηκα ότι δεν... Υπάρχουν drivers ούτε για Vista. Μιλάμε για laser color USB. Δηλαδή FFS. Άντε τώρα βγάλε άκρη να πεις στο πελάτη ότι θέλει και εκτυπωτή αλλά 200+ € . Την έφαγα την πατάτα αλλά έπρεπε και να αναβαθμίσει.

Και εγώ παίζω πολύ με xp ακόμα και 2003 δυστυχώς.

Και με άδειες από Hp κλπ που κλασικό cd iso δεν παίρνουν τα κλειδιά. Μόνο τα δικά τους cd.

ποιος εκτύπωτης είναι?

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιους HP εκτυπωτές ή scanners που έχουν οδηγούς μόνο για XP δεν τους αναγνωρίζουν τα 7. Μόνο αν κάποιος 3rd party έχει ασχοληθεί και έχει βγάλει οδηγούς για 7άρια θα είσαι πραγματικά κωλόφαρδος όπως εγώ που βρήκα 3rd party drivers για ένα αρχαίο scanner HP.

Link to comment
Share on other sites

Επί της ευκαιρίας.

Σε πελάτη αναβάθμιση win xp σε 7. Εκτυπωτής έγχρωμος laser που πραγματικά φταίω εγώ που δεν κοίταξα αν παίζουν drivers αλλά πάνω στο τρέξιμο δε σκέφτηκα ότι δεν... Υπάρχουν drivers ούτε για Vista. Μιλάμε για laser color USB. Δηλαδή FFS. Άντε τώρα βγάλε άκρη να πεις στο πελάτη ότι θέλει και εκτυπωτή αλλά 200+ € . Την έφαγα την πατάτα αλλά έπρεπε και να αναβαθμίσει.

Και εγώ παίζω πολύ με xp ακόμα και 2003 δυστυχώς.

Και με άδειες από Hp κλπ που κλασικό cd iso δεν παίρνουν τα κλειδιά. Μόνο τα δικά τους cd.

Έχω συναντήσει αρκετές τέτοιες περιπτώσεις. Κατά 90% θα παίζουν σε ubuntu αυτοί οι εκτυπωτές. Είναι μια προσωρινή λύση (με ένα live usb) μέχρι να βρουν χρήματα να αγοράσουν άλλον εκτυπωτή οι χρήστες (εφόσον επιλέξουν να εγκαταλείψουν τα xp)

Link to comment
Share on other sites

Έχω συναντήσει αρκετές τέτοιες περιπτώσεις. Κατά 90% θα παίζουν σε ubuntu αυτοί οι εκτυπωτές. Είναι μια προσωρινή λύση (με ένα live usb) μέχρι να βρουν χρήματα να αγοράσουν άλλον εκτυπωτή οι χρήστες (εφόσον επιλέξουν να εγκαταλείψουν τα xp)

Το θέλουν για εκτύπωση απο Word και δε θέλουν να μπλέξουν με openoffice κλπ.

Αν και δε νομίζω ούτε με linux να παίξει. Μόνο για xp υπάρχουν drivers 32bit και τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέλουν για εκτύπωση απο Word και δε θέλουν να μπλέξουν με openoffice κλπ.

Αν και δε νομίζω ούτε με linux να παίξει. Μόνο για xp υπάρχουν drivers 32bit και τίποτε άλλο.

Save as...--> pdf --> εκτυπώνεις απ'οπουδήποτε.

Αναφέρομαι σε περιπτώσεις χρηστών που αναβάθμισαν και ανακάλυψαν ότι ο εκτυπωτής τους δεν παίζει. Μια προσωρινή (ή και μόνιμη) λύση είναι να εκτυπώνουν από περιβάλλον linux. Δύο γνωστοί μου καλύπτονται έτσι και ο ένας μάλιστα μου ζήτησε να του στήσω ubuntu για dual boot, γι' αυτό το λόγο

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Save as...--> pdf --> εκτυπώνεις απ'οπουδήποτε.

Αναφέρομαι σε περιπτώσεις χρηστών που αναβάθμισαν και ανακάλυψαν ότι ο εκτυπωτής τους δεν παίζει. Μια προσωρινή (ή και μόνιμη) λύση είναι να εκτυπώνουν από περιβάλλον linux. Δύο γνωστοί μου καλύπτονται έτσι και ο ένας μάλιστα μου ζήτησε να του στήσω ubuntu για dual boot, γι' αυτό το λόγο

Εγώ θα στήσω dual boot win xp για αυτό το λόγο. Μόνο και μόνο να εκτυπώνει κάποιες σελίδες που θέλει. Πρέπει να έχει πρόσβαση και στον κοινόχρηστο και μπερδεύετε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα στήσω dual boot win xp για αυτό το λόγο. Μόνο και μόνο να εκτυπώνει κάποιες σελίδες που θέλει. Πρέπει να έχει πρόσβαση και στον κοινόχρηστο και μπερδεύετε το θέμα.

θα πεις τι εκτυπωτή έχουν

Link to comment
Share on other sites

θα πεις τι εκτυπωτή έχουν

hp color laserjet l1500

Έχει σημασία; Αφού driver δεν παίζει σε Vista και πάνω πουθενά.

Και να δοκιμάσω με τον xp τον driver για 32bit το δοκίμασα αλλά πετάει error.

3 format στο ίδιο pc για αυτόν τον λόγο. Συν xp mode μπας και τον δεί αλλά μάντολες.

Link to comment
Share on other sites

με τοΝ hp universal driver δοκίμασες?

Universal Print Driver | HP

Η HP έχει βγάλει εδώ και καιρό end of life τον εκτυπωτή. Και με τον universal δοκίμασα αλλά δε τον δέχεται καν.

Με των xp ενώ τον κάνει εγκατάσταση με τα πολλά πετάει σφάλμα στις ιδιότητες είτε στην αποστολή και δεν εκτυπώνει ποτέ.

Μόνη λύση είναι dual boot xp.

Link to comment
Share on other sites

Η HP νομίζει ότι με τον universal driver έλυσε το πρόβλημά της. Αλλά λογικό είναι. Αν δεν παίζει ο οδηγός σου, πάνε να πάρεις εκτυπωτή, να βγάλω κι εγώ κάνα φράγκο.

Εγώ έχω το inkject πολυμηχάνημα C3100. Με τα πολλά πολλά, είπα να αναβαθμίσω από XP σε 7. Ο δικός του οδηγός ήταν μόνο για XP. Κατεβάζω ότι μου πρότεινε η HP για 7-64bit. Κατά την εγκατάσταση μου πέταγε σφάλματα. Μετά από μερικές προσπάθειες, τον πέρασε κανονικά. Για scanner δουλεύει, για εκτυπωτής, το ελπίζω γιατί πρέπει να πάρω μελάνια και αυτό τον καιρό δεν μου περισσεύουν, αλλιώς την κάτσαμε γιατί το μηχάνημα είναι σε άριστη κατάσταση για την ηλικία του.

Link to comment
Share on other sites

Adobe Acrobat 8 Pro.

Αναβάθμιση σε Windows 7.

Εγκαθιστάς κανονικά, πας για activation και πετάει error.

Μιλάς με support της Adobe. Ξέρετε δεν μπορώ να ενεργοποιήσω.

Τι λειτουργικό έχετε κύριε; Win 7. Ξέρετε η έκδοση δεν παίζει επίσημα με win7.

Ναι οκ αλλά εγώ activation κάνω αφού πέρασε ανοίγει τα πάντα αλλά ζητάει ενεργοποιήση.

Μου είπε να δοκιμάσω 4-5 φορές και καλά έκανε reset στον server τους.

Δοκιμάστε να ενεργοποιήσετε μέσω τηλεφώνου (έχει activation via phone εκτός via internet όπως και στα windows) αλλιώς δεν μπορώ περαιτέρω να βοήθησω δεν υποστηρίζεται η έκδοση 8 με win 7.

Κλείνω το live chat.

Πατάω activation via phone

"The product has reached its end of life. Activation over phone is not supported. Contact our support for further assistant" :patsak::patsak::patsak::patsak::banging::banging::banging::banging::dance3::dance3::dance3::dance3::dance3:

Τα έσπασε το support της adobe. Δίνεις 1000 ευρώ για να λήξει μετά απο 5 χρόνια. Φοβερό.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά προσοχή τι λένε οι χρήστες. Αλλά λένε και άλλα κάνουν.

Κυρία έδωσε το laptop σε εμάς για αλλαγή πληκτρολογίου cd rom και Antivirus. Ανταλλακτικά μόνο από ebay βρήκα Ελλάδα πουθενά. Την ενημέρωσα ότι θα αργήσουν 20+ μέρες πριν παραγγείλω. Έπαιρνε κάθε 3 μερες και γιατί αργούν. Ενώ την είχα ενημερώσει.

Με τα πολλά έρχονται. Ανοίγω όλα καλά αλλά το TouchPad μια δούλευε μια όχι. Όπως τύχει. Λύνω laptop και βλέπω διάβρωση από υγρά. Τις το λέω και πήγε να βγει από πάνω ότι δεν ξέρει τίποτα και γιατί δε το είχα δει. Φαίνομαι ηλίθιος στην εταιρεία και βάζω και από την τσέπη μου 50+ για τα ανταλλακτικά που τα έφαγα εν τέλη.

Παίρνει καινούργιο laptop για την υπηρεσία.

Στις 2 βδομάδες φέρνει το laptop ότι και καλά εκεί που δούλευε έκλεισε η οθόνη και πρέπει άμεσα να τις καλύψει η εγγυηση το πρόβλημα. Πριν το στείλουμε στην αντιπροσωπία ανοίγω να δω τι παίζει.

Η οθόνη σπασμένη. Έκλεισε με δύναμη το laptop και μάλλον είχε ξεχάσει στυλό. Σπασμένη οθόνη και σημάδι στα πλαστικά.

Πάλι καλά δικαιώθηκα στην εταιρεία ότι η γυναίκα έχει πρόβλημα στον εγκέφαλο.

Τα 50 ευρώ βέβαια τα έχασα.

so true

aKg6D4Z_700b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επί της ευκαιρίας.

Σε πελάτη αναβάθμιση win xp σε 7. Εκτυπωτής έγχρωμος laser που πραγματικά φταίω εγώ που δεν κοίταξα αν παίζουν drivers αλλά πάνω στο τρέξιμο δε σκέφτηκα ότι δεν... Υπάρχουν drivers ούτε για Vista. Μιλάμε για laser color USB. Δηλαδή FFS. Άντε τώρα βγάλε άκρη να πεις στο πελάτη ότι θέλει και εκτυπωτή αλλά 200+ € . Την έφαγα την πατάτα αλλά έπρεπε και να αναβαθμίσει.

Και εγώ παίζω πολύ με xp ακόμα και 2003 δυστυχώς.

Και με άδειες από Hp κλπ που κλασικό cd iso δεν παίρνουν τα κλειδιά. Μόνο τα δικά τους cd.

VirtualPC

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.