Jump to content



Ιστορίες καθημερινής τρέλας


nikolas_7

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θεματάκι για περίεργα που έχετε συναντήσει με τα μηχανήματα του διαβόλου όπως τα λέω εγώ. Έχω πτυχίο ηλεκτρολόγου μηχανικού από ΤΕΙ αλλά επειδή η οικοδομή πέθανε εξαιτίας της κρίσης που μας δημιούργησαν οι κυβερνώντες μας, είπα να κάνω το χόμπι μου με τους υπολογιστές επάγγελμα και πήγα σε δημόσιο ΙΕΚ. Αυτόν τον καιρό κάνω την πρακτική μου σε ένα μαγαζί στον Πύργο. Αρχίζω με δύο περιστατικά:

Περιστατικό 1:

Έρχεται ο πελάτης στο μαγαζί με το συνηθισμένο πρόβλημα "Δεν ανοίγει ο υπολογιστής". Το αφεντικό μου τον δίνει για να βρω τοις πταίει. Το συνδέω στον πάγκο, πατάω το power, ανοίγει το μηχάνημα. Κι όχι μόνο ανοίγει, μπαίνει windows, φορτώνει τα πάντα, το ζορίζω με ότι μπορούσα να φανταστώ μπας και βγάλει κάποιο κουσούρι αλλά τίποτα. Λέω στο αφεντικό ότι το PC δεν έχει τίποτα και ότι μπορεί να φταίει η οθόνη. Παίρνει ο αφεντικός τον πελάτη τηλέφωνο και του λέει να μας φέρει και την οθόνη. Την έφερε ο άνθρωπος κι εμείς απλά διαπιστώσαμε το θάνατό της. Τι να πω.

Περιστατικό 2:

Με παίρνει η αδερφή μου τηλέφωνο, "Ο υπολογιστής μου δεν έχει ήχο". Πάω σπίτι της, ελέγχω συνδεσμολογίες, όλα ΟΚ. Κοιτάω το εικονίδιο του ήχου στη γραμμή εργασιών, δεν είχε ήχο. Πατάω το εικονίδιο, και τι να δω, είχε ενεργοποιήσει τη σίγαση. Για πείτε μου εσείς αν με φώναζε πελάτης και όχι η αδερφή μου γι' αυτό το πρόβλημα, πόσο έπρεπε να του ζητήσω??

Έχω ακόμα 4,5 μήνες ακόμα πρακτική. Να δω τι άλλο θα δουν τα μάτια μου. Όσο για σκόνη, αυτό είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία!!!

Προς διαχειριστές:

Αν υπάρχει στο φόρουμ παρόμοιο θέμα, παρακαλώ μεταφέρετέ το σαν ποστ εκεί. Σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θέλεις να σου γεμίσω 100 σελίδες; Δουλεύω 8+ χρόνια ώς IT support σε διάφορες εταιρείες και υπολογιστών και δικτύων. Φαντάσου πόσα έχουμε να πούμε.

Καλύτερα θα ήταν να μην πιάσεις αυτό το θέμα πάντως. Θα γράφουμε κατεβατά.

Περιστατικό 1: έχει συμβεί άπειρες φορές. Όπως επίσης να μην ανοίγει γιατί κάηκε το πολύμπριζο που δε σκέφτηκε ποτέ ο πελάτης.

Περιστατικό 2: Το έχω συστηματικό σε πελάτη που έχουν πρόσβαση παιδιά σε ένα τερματικό απο τα 20+. Τρέχω από κέντρο πειραιά για να ενεργοποιήσω το wifi και ξανά πίσω. Γιατί ο υπεύθυνος για το μηχάνημα δε σκαμπάζει μία.

Και έχεις να δείς ακόμα.

Το χειρότερο μου ήταν όταν δούλευα σε provider όταν ξεκίναγα την εμπειρία μου σαν help desk. 30 λεπτά κλήση με οδηγίες κλπ κλπ για να πάρω χαμπάρι οτι ο άνθρωπος δεν είχε ανοίξει τον υπολογιστή καν. Ενώ του έλεγα κάνε αυτό, αυτό και αυτό και ο χρήστης απάνταγε "Ναι".

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δουλεύω 12 χρόνια στο ως επαγγελματίας του IT support, έχω να σου πω ότι θα δεις ένα κάρο απίθανα και ανεξήγητα εντελώς πράγματα στο επάγγελμα οπότε προετοιμάσου και να μην θεωρείς τίποτα δεδομένο!!

Όσο για το θέμα των χρεώσεων εάν μιλάμε για επαγγελματία τεχνικό με πτυχία/πιστοποιήσεις (και όχι φυσικά για τους άπειρους φοιτητές/ερασιτέχνες άσχετης ειδίκευσης που μοιράζουνε φυλλάδια για φορμάτ με 5 και 10 ευρώ και απλά δυσφημούνε το επάγγελμα) η ελάχιστη χρέωση για επίσκεψη κατοίκον σε μια ακτίνα 10 χλμ από την έδρα σου θα έπρεπε να είναι 20 ευρώ στην περίπτωση σου (δηλαδή πήγες κάθισες 1 λεπτό και έφυγες) και στα 30 ευρώ εάν κάτσεις εκεί έως 1 ώρα. Οι τιμές φυσικά ισχόυνε για ιδιώτες πελάτες και όχι για επαγγελματίες. Στην περίπτωση που ο πελάτης είναι επαγγελματίας - επαγγελματικός χώρος οι παραπάνω τιμές προσαυξάνονται κατά περίπου 50%.

Στην διαθεσή σου για οποιαδήποτε διευκρίνηση.

Έγινε επεξεργασία από SirGeorge
Link to comment
Share on other sites

Φίλος με παίρνει τηλ. και μου λέει ότι δεν μπαίνει στα windows. To παίρνει παραμάσχαλα και το φέρνει. Το ανάβω, αργεί να ποστάρει φτάνει στο λογότυπο των windows, περνάει κανά 10λεπτο τίποτα.

Κλείνω ανάβω άλλες 2-3 φορές τίποτα τα ίδια, προσπαθώ ασφαλή λειτουργία τίποτα. Ο δίσκος παλιός. Του λέω μάλλον δίσκος πρέπει να είναι (τι το θελα και το είπα) σ'επόμενη προσπάθεια δεν βλέπει καν τον δίσκο στην επόμενη εκκίνηση.

Να τον έχω με υπογλώσσια :jester: είχε πράγματα που δεν ήθελε να χάσει. Λέω κάτσε να κάνω ένα clear cmos, αφού το έκανα βγάζω το jumper, πατάω ν'ανάψει νεκρό το μηχάνημα. Ωπα λέω, ψάχνομαι απ'δω από κει, βγάζω καλώδια ξανά βάζω, τίποτα

το μηχάνημα. Μετά από κανά 10λεπτο και τα νέυρα στην τσίτα με το μπου... μηχάνημα έτσι πως κοιτάω την μητρική (με φακό :hehe: ) είχε μείνει το εσωτερικό έλασμα απ΄το jumper πάνω στην μητρική :suicide: .

Εν τέλη αφού δούλεψε πάλι το μηχάνημα και μετά από κάποιες προσπάθειες και με την απειλή τσεκουριού δίσκος εμφανίστηκε πάλι. Προσπάθησα με το acronis να κρατήσω το image σφάλματα ο δίσκος. Την μόνη φορά που κατάφερα να κρατήσω την εικόνα έφαγε κοντά στις 14 ώρες για 30gb αλλά και πάλι στο recovery έβγαζε σφάλμα. Τελευταία δοκιμή τον βάζω σε σύστημα με ubuntu και κατάφερα να κρατήσω αυτά που ήθελε. Την επομένη μου φέρνει έναν ssd που του είπα να πάρει και λέω για πλάκα να κάνω μια προσπάθεια να κρατήσω το image του δίσκου 1 στο εκατομμύριο μπας και γλιτώσω εγκαταστάσεις. Όχι μόνο το κράτησα, το τελείωσε και σε λογικά πλαίσια (10 λεπτά). Είπα στον φίλο μου πάρ'το απ'δω το τριμπου...

Τέλος καλό, όλα καλά.

Αυτό είναι ένα από τα πρόσφατα κουλά. Οπότε μετά από clear cmos αν δείτε ότι δεν ανάβει το μηχάνημα ελέγξτε αν έχει μείνει το έλασμα από το jumper πάνω στην μητρική :jester:

Link to comment
Share on other sites

και όχι φυσικά για τους άπειρους φοιτητές/ερασιτέχνες άσχετης ειδίκευσης που μοιράζουνε φυλλάδια για φορμάτ με 5 και 10 ευρώ και απλά δυσφημούνε το επάγγελμα)

Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιούς μιλάς :dirol:

(γνωστός πάντως μου είπε ότι στα 5 ευρώ, απλά πετάνε μια μήτρα με σπασμένα windows (χωρις άλλα drivers / updates) και το δίνουν.

post-1361-1416078921,6986_thumb.jpg

post-1361-1416078921,9395_thumb.jpg

post-1361-1416078922,0642_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

προσφατη ιστορια και δε θελω να την ξανα ζησω...

με ειχαν προτεινει για να παω για το πισι μιας κυρατζας στη Βουλα..αφου λοιπον επρεπε να στησω το μηχανημα (καλωδια) και να σενιαρω λιγο το μηχανημα να δουλευει σωστα.(βασικα το μοναδικο πραγμα που θελε ηταν το FB)

ξαφνικα εκει που δουλευαν ολα σταματαει να δουλευει το πληκτρολογιο.

Πρωτη δυσκολια ειναι να της "εξηγησεις" οτι δεν εκανες τπτ.Ευτυχως που ηταν διπλα μου και εβλεπε.

οποτε αφου κοιταχτηκαμε με βλεμμα αποριας , ειπα να το επανασυνδεσω.(λογικο ετσι ; :p )

τι το θελα ; βγαζω το usb , κλεινει ολο το μηχανημα.παταω το κουμπι να ανοιξει τπτ...

Ωχ λεω , για χαρτζιλικι ηρθα και θα φυγω χρεωμενος...

και μπαινω σε εναν γολγοθα να ανοιξω ολο το μηχανημα , να το κανω βιδες μπας και ανοιξει..Ευτυχως μετα πολλα ανοιξε και ααααντε εξηγα της οτι εχει προβλημα η μητρικη (που οντως ειχε δλδ)

και αφου επιτελους ηρθε η ωρα να φυγω (δεν εβλεπα την ωρα) μου ζηταει με τροπο να την πεταξω στο κοντινοτερο φαρμακειο..

(λεω ενταξει τι 30λεπτα επιστροφης τι 35.κα εφοσον προκειται για φαρμακειο , δυσκολα θα ελεγα οχι.)

η ιστορια κατεληξε στο να παει σε μαναβη , περιπτερο για τσιγαρα , φαρμακειο , φουρνο και στην επιστροφη για χιλιοστα δεν τρακαραμε...

ειναι απο τις πελατισσες που δε θελω να ξαναδω στα ματια μου.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα εννοουν:

Εγκατασταση windows χωρις drivers 5e

εγκατασταση με drivers 10e

εγκατασταση με drivers + programs 15e

Φανταστειτε ομως να κανουν ακριβως αυτο που λεει η λεξη , δηλ format δισκου (δεν αναφερουν πουθενα για λειτουργικο) - 5 ε :hehe:

Link to comment
Share on other sites

προσφατη ιστορια και δε θελω να την ξανα ζησω...

με ειχαν προτεινει για να παω για το πισι μιας κυρατζας στη Βουλα..αφου λοιπον επρεπε να στησω το μηχανημα (καλωδια) και να σενιαρω λιγο το μηχανημα να δουλευει σωστα.(βασικα το μοναδικο πραγμα που θελε ηταν το FB)

ξαφνικα εκει που δουλευαν ολα σταματαει να δουλευει το πληκτρολογιο.

Πρωτη δυσκολια ειναι να της "εξηγησεις" οτι δεν εκανες τπτ.Ευτυχως που ηταν διπλα μου και εβλεπε.

οποτε αφου κοιταχτηκαμε με βλεμμα αποριας , ειπα να το επανασυνδεσω.(λογικο ετσι ; :p )

τι το θελα ; βγαζω το usb , κλεινει ολο το μηχανημα.παταω το κουμπι να ανοιξει τπτ...

Ωχ λεω , για χαρτζιλικι ηρθα και θα φυγω χρεωμενος...

και μπαινω σε εναν γολγοθα να ανοιξω ολο το μηχανημα , να το κανω βιδες μπας και ανοιξει..Ευτυχως μετα πολλα ανοιξε και ααααντε εξηγα της οτι εχει προβλημα η μητρικη (που οντως ειχε δλδ)

και αφου επιτελους ηρθε η ωρα να φυγω (δεν εβλεπα την ωρα) μου ζηταει με τροπο να την πεταξω στο κοντινοτερο φαρμακειο..

(λεω ενταξει τι 30λεπτα επιστροφης τι 35.κα εφοσον προκειται για φαρμακειο , δυσκολα θα ελεγα οχι.)

η ιστορια κατεληξε στο να παει σε μαναβη , περιπτερο για τσιγαρα , φαρμακειο , φουρνο και στην επιστροφη για χιλιοστα δεν τρακαραμε...

ειναι απο τις πελατισσες που δε θελω να ξαναδω στα ματια μου.

Χαχα , να κανεις τον ταξιτζη ειναι το λιγερο που θα σου τυχει

πχ εχει τυχει δεν δουλευει η μπριζα που θα μπει το pc και την εφτιαξα , ή η τηλεφωνικη μπριζα επισης ή να χρειαστει με τρυπανι να ανοιγεις τρυπες για να περαστουν καλωδια τηλ ή utp

Επισης μεταφορα γραφειων - επιπλων για να γινει χωρος να μπει το pc ειναι στο προγραμμα

Υπαρχουν ομως και τα καλα πχ για δουλεια σε δημοσια υπηρεσια ειναι αρχισει τις ρακες 11 το πρωι και βρεθηκα ψιλοσουρωμενος :hehe: ή σε καποια αλλη περιπτωση ειχαν πλακωσει σουβλακια μπριζολες και εγινε τρομερο φαγοποτι

Αλλα επισης να βγιανει η κοπελα απο το μπανιο με το μπουρνουζι να ανοιγει την πορτα :whistling

Link to comment
Share on other sites

Γενικά προσοχή τι λένε οι χρήστες. Αλλά λένε και άλλα κάνουν.

Κυρία έδωσε το laptop σε εμάς για αλλαγή πληκτρολογίου cd rom και Antivirus. Ανταλλακτικά μόνο από ebay βρήκα Ελλάδα πουθενά. Την ενημέρωσα ότι θα αργήσουν 20+ μέρες πριν παραγγείλω. Έπαιρνε κάθε 3 μερες και γιατί αργούν. Ενώ την είχα ενημερώσει.

Με τα πολλά έρχονται. Ανοίγω όλα καλά αλλά το TouchPad μια δούλευε μια όχι. Όπως τύχει. Λύνω laptop και βλέπω διάβρωση από υγρά. Τις το λέω και πήγε να βγει από πάνω ότι δεν ξέρει τίποτα και γιατί δε το είχα δει. Φαίνομαι ηλίθιος στην εταιρεία και βάζω και από την τσέπη μου 50+ για τα ανταλλακτικά που τα έφαγα εν τέλη.

Παίρνει καινούργιο laptop για την υπηρεσία.

Στις 2 βδομάδες φέρνει το laptop ότι και καλά εκεί που δούλευε έκλεισε η οθόνη και πρέπει άμεσα να τις καλύψει η εγγυηση το πρόβλημα. Πριν το στείλουμε στην αντιπροσωπία ανοίγω να δω τι παίζει.

Η οθόνη σπασμένη. Έκλεισε με δύναμη το laptop και μάλλον είχε ξεχάσει στυλό. Σπασμένη οθόνη και σημάδι στα πλαστικά.

Πάλι καλά δικαιώθηκα στην εταιρεία ότι η γυναίκα έχει πρόβλημα στον εγκέφαλο.

Τα 50 ευρώ βέβαια τα έχασα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιούς μιλάς :dirol:

(γνωστός πάντως μου είπε ότι στα 5 ευρώ, απλά πετάνε μια μήτρα με σπασμένα windows (χωρις άλλα drivers / updates) και το δίνουν.

Εγώ όταν ήμουν φοιτητής, πάντα το πήγαινα σε μαγαζιά και έφευγε το 40ευρο στο χαλαρό. Γι' αυτό και είπα να κάψω έναν σκληρό για να μάθω. Τώρα αυτά τα άτομα, προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τον κάθε ανίδεο προκειμένου να βγάλουν τα ναύλα της βραδινής εξόδου τους και δυστυχώς χαλάνε το ορισμό του Τεχνικού που έχει φάει τα θρανία για να μάθει πέντε πράματα, μαζί τη σκόνη και το βουητό των υπολογιστών για να μάθει ακόμα περισσότερα. Για μένα δεν νοείται εγκατάσταση windows χωρίς drivers και updates. Είναι σαν να έκανα μισή δουλειά. Δεν μπορώ να το κάνω. Θέλω να ξέρω ότι όταν θα φύγω, ο υπολογιστής δουλεύει όπως πρέπει.

προσφατη ιστορια και δε θελω να την ξανα ζησω...

με ειχαν προτεινει για να παω για το πισι μιας κυρατζας στη Βουλα..αφου λοιπον επρεπε να στησω το μηχανημα (καλωδια) και να σενιαρω λιγο το μηχανημα να δουλευει σωστα.(βασικα το μοναδικο πραγμα που θελε ηταν το FB)

ξαφνικα εκει που δουλευαν ολα σταματαει να δουλευει το πληκτρολογιο.

Πρωτη δυσκολια ειναι να της "εξηγησεις" οτι δεν εκανες τπτ.Ευτυχως που ηταν διπλα μου και εβλεπε.

οποτε αφου κοιταχτηκαμε με βλεμμα αποριας , ειπα να το επανασυνδεσω.(λογικο ετσι ; :p )

τι το θελα ; βγαζω το usb , κλεινει ολο το μηχανημα.παταω το κουμπι να ανοιξει τπτ...

Ωχ λεω , για χαρτζιλικι ηρθα και θα φυγω χρεωμενος...

και μπαινω σε εναν γολγοθα να ανοιξω ολο το μηχανημα , να το κανω βιδες μπας και ανοιξει..Ευτυχως μετα πολλα ανοιξε και ααααντε εξηγα της οτι εχει προβλημα η μητρικη (που οντως ειχε δλδ)

και αφου επιτελους ηρθε η ωρα να φυγω (δεν εβλεπα την ωρα) μου ζηταει με τροπο να την πεταξω στο κοντινοτερο φαρμακειο..

(λεω ενταξει τι 30λεπτα επιστροφης τι 35.κα εφοσον προκειται για φαρμακειο , δυσκολα θα ελεγα οχι.)

η ιστορια κατεληξε στο να παει σε μαναβη , περιπτερο για τσιγαρα , φαρμακειο , φουρνο και στην επιστροφη για χιλιοστα δεν τρακαραμε...

ειναι απο τις πελατισσες που δε θελω να ξαναδω στα ματια μου.

Φίλε μου Τεχνικός είσαι, για ταξιτζής!!!??? :whistling

Γενικά προσοχή τι λένε οι χρήστες. Αλλά λένε και άλλα κάνουν.

Κυρία έδωσε το laptop σε εμάς για αλλαγή πληκτρολογίου cd rom και Antivirus. Ανταλλακτικά μόνο από ebay βρήκα Ελλάδα πουθενά. Την ενημέρωσα ότι θα αργήσουν 20+ μέρες πριν παραγγείλω. Έπαιρνε κάθε 3 μερες και γιατί αργούν. Ενώ την είχα ενημερώσει.

Με τα πολλά έρχονται. Ανοίγω όλα καλά αλλά το TouchPad μια δούλευε μια όχι. Όπως τύχει. Λύνω laptop και βλέπω διάβρωση από υγρά. Τις το λέω και πήγε να βγει από πάνω ότι δεν ξέρει τίποτα και γιατί δε το είχα δει. Φαίνομαι ηλίθιος στην εταιρεία και βάζω και από την τσέπη μου 50+ για τα ανταλλακτικά που τα έφαγα εν τέλη.

Παίρνει καινούργιο laptop για την υπηρεσία.

Στις 2 βδομάδες φέρνει το laptop ότι και καλά εκεί που δούλευε έκλεισε η οθόνη και πρέπει άμεσα να τις καλύψει η εγγυηση το πρόβλημα. Πριν το στείλουμε στην αντιπροσωπία ανοίγω να δω τι παίζει.

Η οθόνη σπασμένη. Έκλεισε με δύναμη το laptop και μάλλον είχε ξεχάσει στυλό. Σπασμένη οθόνη και σημάδι στα πλαστικά.

Πάλι καλά δικαιώθηκα στην εταιρεία ότι η γυναίκα έχει πρόβλημα στον εγκέφαλο.

Τα 50 ευρώ βέβαια τα έχασα.

Πράγματι. Τα μάτια μας 14. Κρίμα τα 50 ευρώ όμως γιατί σε τέτοιες εποχές, δεν μας περισσεύουν.

Άλλο περιστατικό.

Πάντα θα υπάρχουν ξερόλες. Αυτό το είδος τον πελατών, είναι οι χειρότεροι βασανιστές μας.

Τις προάλλες έρχεται ένας υπολογιστής από ξενοδοχείο της περιοχής με την αιτιολογία ότι κάνει διαρκώς επανεκκινήσεις. Φορμάτ δεν έπαιζε γιατί είχε το πρόγραμμα διαχείρισης του ξενοδοχείου. Τι είχε γίνει, Κάποιος εξυπνόπουλος στο ξενοδοχείο, προκειμένου μάλλον να τον κάνει πιο γρήγορο, είχε κατεβάσει ότι του κατεβεί και είχε τσεπώσει μια γενναία συλλογή ιών και adware. Μετά από καθαρισμό, το μηχάνημα όχι μόνο πήρε μπροστά, αλλά πέταγε κιόλας!!

Έγινε επεξεργασία από nikolas_7
Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν νοείται εγκατάσταση windows χωρίς drivers και updates. Είναι σαν να έκανα μισή δουλειά. Δεν μπορώ να το κάνω. Θέλω να ξέρω ότι όταν θα φύγω, ο υπολογιστής δουλεύει όπως πρέπει.

Τα updates είναι σχετικό γιατί θέλει αρκετό χρόνο. Επειδή συνήθως κάνω format σε πελάτη κατευθείαν αποφύγετε οποιδήποτε windows update. Θέλεις 8+ ώρες

Link to comment
Share on other sites

Τα updates είναι σχετικό γιατί θέλει αρκετό χρόνο. Επειδή συνήθως κάνω format σε πελάτη κατευθείαν αποφύγετε οποιδήποτε windows update. Θέλεις 8+ ώρες

Πράγματι. Στη δουλειά, το αποφεύγω, αλλά όταν είμαι σπίτι το αφήνω το βράδυ και το πρωί είναι έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα επισης να βγιανει η κοπελα απο το μπανιο με το μπουρνουζι να ανοιγει την πορτα :whistling

Την χούφτωσες; Ρε χουφτωστην, χούφτωστην, θα το μετανιώσεις....:whistling

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.