Jump to content



Sql Server βοηθεια !!!


Red-Dragon

Recommended Posts

Γεια χαρα ασχολουμε με ιστιοσελιδες και σκεφτηκα να κανω μια φορμα για να κανουν οι χρηστες register σε μια σελιδα και ετσι κατεληξα στο να κατεβασω το sql server...το θεμα ειναι οτι το κατεβασα και 1ον πρεπει να στεισεις το σερβερ για να δουλεψει και 2ον μετα να βρεις πως δουλευει

εγω πιστεψα πως επειδη ξερω καποιες γλωσσες προγραματισμου θα ειναι σχεδον ιδιο και θα τα καταφερω ελα ντε ομως που δεν μπορω ουτε καν να στησω το σερβερ...

οποιος μπορει να βοηθησει θα περιμενω με ανηπομονησια

η να δωσει καποια αλλη ιδεα για registration form αν και δεν πιστευω να υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

εχμ για registration form εννοεις προφανως τα στοιχεια που βαζει ο χρηστης να αποθηκευονται σε καποιο 'σημειο' και να ανακαλλουνται αναλογα με το τι θες να φτιαξεις...ε?

ε τοτε υπαρχουν αρκετοι τροποι

μεσω php/asp μπορεις να χρησιμοποιησεις ειτε sql(mysql / mssql) ειτε access ειτε ακομα και xls, txt κλπ...

απο κει και περα υπαρχουν οι λυσεις για cgi και perl αλλα ειναι πλεον καπως ξεπερασμενες (αν και παντα ειναι καλες γρηγορες και απλες λυσεις)...

φυσικα υπαρχουν και αλλες λυσεις (jsp, coldfusion κλπ) αλλα πρεπει να καταληξεις εσυ καπου:)

νομιζω αν δεν εχεις πολλα δεδομενα η καλυτερη (απο θεμα ευκολιας) λυση ειναι asp/access ..διαφορετικα πας σε mysql/php or mssql/asp ...

πρεπει ομως να πεις ακριβως τι θελεις διοτι tutorial γενικα για να στηνεις sql server κλπ δεν γινεται μεσω forum .... υπαρχουν καταπληκτικα βιβλια ή πολυ καλα sites για τετοιο σκοπο :)

πρωτα πρεπει να πεις τι 'γλωσσα' (scripts) θα χρησιμοποιεις...

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να χρησιμοποιησω php αν και δεν εχω την παραμικρη ιδεα αλλα εχω καταλαβη οτι ειναι πολυ χρησιμη και καλη...

τωρα....χρησιμοποιω dreamweaver...εχω κατεβασει εναν sql server 2000 αναλιζερ

και δεν ξερω που παει η μπαλα...καταρχην τη κανω?

κανω την σελιδα στο dreamweaver απο σχεδιαστικης αποψης μετα....?

και πως ειναι δυνατον να βλεπω php κωδικα off line

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν πρέπει να κάνεις εγκατάσταση την php στο pc σου.

μπορείς να την κατεβάσεις από εδώ

σου προτείνω να βάλεις την έκδοση 4.3.9 και όχι την 5.0.2 για να μην έχεις πρόβλημα χρησιμοποιώντας το Dreamweaver. Επίσης κατέβασε και το manual της αντίστοιχης έκδοσης, υπάρχει και στα ελληνικά και ακολούθησε κατά γράμμα τις οδηγίες εγκατάστασης για τα Windows.

Για να τεστάρεις τις php σελίδες θα χρειαστείς και κάποιο web server

μπορείς να δοκιμάσεις τον Apache που μπορείς να τον βρείς εδώ

ή εναλλακτικά να κάνεις install τον IIS που περιλαμβάνεται στην professional έκδοση των XP.

Αφού εγκατασταθεί επιτυχώς και ο web server επιστρέφοντας στο manual της php θα βρείς οδηγίες για το πώς θα ενσωματώσεις την php στον web server.

Ο Dreamweaver περιλαμβάνει ένα tutorial για την δημιουργία δυναμικών sites με php

Help ->Getting Started and Tutorials -> Setup for Sample PHP Site

αλλά χρησιμοποιεί σαν βάση δεδομένων την MySQL και όχι τον SQL Server οπότε σου προτείνω να την χρησιμοποιήσεις και εσύ.

Αυτά για αρχή κάνε το tutorial και εδώ είμαστε πάλι για απορίες :D

Link to comment
Share on other sites

Μου προτινανε να μην βαλω apache αλλα IIS και συγκεκριμενα μου ειπανε

οτι καθεται μια χαρα η php στο IIS και θα εχω τα point and click configuration tools

οποτε τωρα στρεφομαι προς εκει :tomato:

μπορεις να μου πεις 2-3 βηματα που πρεπει να κανω γιατι δεν εχω ξανα ασχοληθει με ΙΙS

και δεν εχω ιδεα...που παει ....και τι κανω πιστευω θα το βρω

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και το php triad που κανει ολα αυτα μονο του :) (για αρχαριους) διαφορετικα κανε ινστολ καλυτερα πρωτα IIS και μετα php και mysql τις win32 εκδοσεις ... ειναι πολυ απλο..

αν χρειαστεις βοηθεια πες...

για ms(asp) θελεις MS Sql server ο οποιος ειναι πανακριβος (για αυθεντικος) και δυσκολο να βρεις free hosting sites ...

Link to comment
Share on other sites

το manual της php περιλαμβάνει οδηγίες και για τους δυο web server. Το configuration του apache είναι πιο εύκολο από αυτό του IIS.

Για να εγκαταστήσουμε τον IIS

Control Panel->Add Remove Programs->Add/Remove Windows Components-> Internet Information Services(IIS)->World Wide Web Service

αφού γίνει install γράφοντας στον explorer http://localhost/ θα σε βγάλει στην αρχική σελίδα του IIS. Το configuration του IIS γίνεται από το

Computer Management->Services and applications->Internet Information Services

οδηγίες για το πως φορτώνεις την php στον IIS στο manual ths php. μην ξεχάσεις να ελέγξεις αν φορτώθηκε σωστά. Αν δεν δουλέψει με την μια έλεγξε πάλι τα βήματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιησει το php triad και επειδη μου δημιουργουσε κατι προβληματακια και δεν ετρεχαν ολα τα php scripts , δοκιμασα μια αλλη λυση που εγκαθιστα παλι και τα 3 ( apache, php , mysql) και μου δουλευει αψογα στα XP. Το κατεβασα απο http://www.devsite.net.

Πηγαινε στα downloads και κατεβασε το "setup-1.13.exe". ( tip: πρεπει να το εγκαταστησεις οποσδηποτε στο default directory δηλ. στο c:/www/ )

Εγκαθιστα 2 services ( 1 για τον apache, και 1 για την mysql ) και οπως εγραψε και ο nucleus , γραφοντας http://localhost στον explorer θα σου βγαλει την αρχικη σελιδα του server σου.

Σου εγκαθιστα και το phpMyAdmin για να χειριζεσαι ανετα τις βασεις σου.

Ο SERVER ΔΟΥΛΕΙΕΙ ΑΨΟΓΑ!!! και οπως σοφα ειπε ο abarth αμα το κανεις σε IIS, για να το βγαλεις στο internet μετα θα πληρωσεις αρκετα για windows server.

Γι αυτο opensource και παλι opensource ...;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Ερώτηση ΕΠΗΓΟΝ!!

Η απελπισία μου πλέων σε αυτο που θα γράψω είναι ο λόγος που γραφώ και το πιο πιθανόν σε άσχετο θεμα..

Έχω μια απλή εφαρμογή σε VB.NET η οποία χρησιμοποιεί Βάση δεδομένων απο το microsoft sql server.Mέχρι εδω ολα καλα..

Τώρα το πρόβλημα που παρουσιαζετε έιναι ότι θέλω να κάνω απομάκρισμένη σύνδεση στη βάση δεδομένων ούτος ώστε η εφαρμογή να βρίσκεται σε έναν υπολογιστή και η βάση σε άλλον,ούτος ώστε να πειράζω την βάση του υπολογιστή 1 ας πούμε,μέσο της εφαρμογής που βριίσκετε στον υπολογιστή 2.Ελπίζω να γίνομαι κατανοητος..

Προσπαθώ να ενώσω τους δύο υπολογιστές,καταφέρνω να δω τη βάση στον υπολογιστή πού θέλω να τρέχει η εφαρμογή(έχουν και οι 2 το sqlserver 2008 kai vriskei toys network servers).Πέραν τουτου δεν μπορώ να ενοθώ στην βάση με τιποτα!

Οι διαθεσιμοι υπολογιστές που έχω είναι 2 XP kai 1 vista,kai i sindesi tous 8elw na ginete me kalodio crossover.

Παρακαλω όποιος ξέρει κάτι ή τουλαχιστον αν έχει καμια ιδέα(ta settings φταίνε φαντάζομαι) να μου απαντησει..

Link to comment
Share on other sites

@raincoat

This all applies to SQL Server 2008.

III. Troubleshooting Tips:

Assumption: your SQL Server was installed on remote server and behind firewall; SQL Instance was started; and your client app specify correct remote sql instance name.

On your server side:

[1] Enable remote named pipe or tcp: All programs | Microsoft SQL Server 2005| Configuration Tools | SQL Server Surface Area Configuration | Configuration for Services and Connections | Remote Connections, choose either enable TCP or Named Pipe or both.

[2] Sql Instance was restarted successfully, check Server ErrorLog, find which tcp port or pipe name server is listening on.

[3] netstate -ano | findstr <portnumber> if server enable TCP, and make sure server is listening on the correct port.

[4] go to services.msc, find service "SQL Server Browser", enable it and restarted, also, go to SQL Server Configuration Manager, check properties for SQL Browser service, in Advanced tab, make sure it is active.

[5] Enable "Fire and Printer Sharing" in Firewall exception list.

Devil Add TCP port or sqlservr.exe to Firewall exception list, either add "..\Binn\sqlsevr.exe" or add port.

If your server was not started successfully by any reason, it is very helpful to collect info from server logs; also, you can get clear picture of protocols that server is listening on, for eg, if TCP was enabled, you should be able to see which port server is listening on, and if Np was enabled, you can make connection throgh the pipe name.

[7] Add Sql Browser service to Firewall exception list, you can either add program " C:\Program Files\Microsoft SQL Server\90\Shared\sqlbrowser.exe" or add UDP port 1434.

Music Make sure if your remote sql Server Instance is a default instance, it must listen on tcp port 1433 and pipe \\.\pipe\sql\query.

On your Client Side:

[1] ping <remote server> return correct IP address of your remote server.

[2] telnet <remoteserver> <portnumber> works, <portnumber> is the port that your remote sql instance is listening on.

telnet < ipaddress> <port> works

[3] \\<remoteserver>, make sure you can access share of remote server.

[4] Go to SQL Server Configuration Manager | SQL Native Client Configuration | Client Protocols, make sure Named pipe or tcp is enabled; Click properties of Client Protocols, make Sure you see at least Np or tcp is in enabled protocols, plus, recommend put TCP on the top of the order.

[5] If you are using MDAC ( Driver={SQL Server} or SQLOLEDB.x) in your client application, in command line, tyep "cliconfg.exe", also enable NP and TCP and put TCP on top of order.

Devil Use osql or sqlcmd to try " osql /S<remoteserver> /E" or "osql /S<remoteserver>\<Instancename> /E" see whether connection works.

[7] Check your client connection string syntax: a. do you specify correct remote server name? b. do you specify correct instance name? if remote sql is default instance, you just need to specify remote server machine name, otherwise, you need to specify " <remoteserver>\<instancename>" c. do you spcify tcp port or pipe name in your connection string, if so, double check the port and pipe name are the one server is listening on, otherwise, remove it.

Music If your client app connect to remote server using server alias name, a. if you are using MDAC, try "cliconfg.exe", in "Alias" Tab, check whether you specify any alias in which the tcp port or the pipe name should be the one remote server is listening on; b. if you are using SQL Native Client, go to SQL Server Configuration Manager, check "Aliases" configuration.

If you are sure the network protocol configuration for remote connection are all correct by going through above checklist, and still face specific problem, pleas refer following blog that give troubleshooting tips based on concrete error message:

http://social.msdn.microsoft.com/forums/en-US/sqldataaccess/thread/ec77d275-99c7-4cc0-b60d-707bde6f8c67/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.