Jump to content



Καλωδια για Logitech z906


FANISTELROOY

Recommended Posts

1mm είναι καλά? Αν και δεν νομίζω να δώσω χρήματα για άλλο καλώδιο τώρα.

Έχω αφήσει σε κάθε καλώδιο 4-5 μέτρα καβατζα, λες να το κόψω? Θα έχει διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα κάνεις αν το κόψεις,αλλά δεν νομίζω και να κάνει μεγάλη διαφορά. Ήδη έχεις μειωσει την διάμετρο στο μισό, συν το μήκος όπως σου είπα. Ούτε μπορείς να ξέρεις αν κάνει το 1mm όταν ο κατασκευαστής δεν σου δίνει τα ohm του ηχείου.

Αυτό που μπορείς να κανείς αν σου έχει μείνει αρκετό καλώδιο είναι να το βάλεις διπλό,αλλά και πάλι θα έχεις την αρχική διάμετρο,συν τα επιπλέον μέτρα.

@diam0ndKinG

Δεν είναι το θέμα μόνο η ένταση του ηχείου. Με το λάθος καλώδιο σε μεγάλες εντάσεις και ανάλογα τις συνθήκες μπορεί να κάψει τις εξόδους του ενισχυτή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα κάνεις αν το κόψεις,αλλά δεν νομίζω και να κάνει μεγάλη διαφορά. Ήδη έχεις μειωσει την διάμετρο στο μισό, συν το μήκος όπως σου είπα. Ούτε μπορείς να ξέρεις αν κάνει το 1mm όταν ο κατασκευαστής δεν σου δίνει τα ohm του ηχείου.

Αυτό που μπορείς να κανείς αν σου έχει μείνει αρκετό καλώδιο είναι να το βάλεις διπλό,αλλά και πάλι θα έχεις την αρχική διάμετρο,συν τα επιπλέον μέτρα.

@diam0ndKinG

Δεν είναι το θέμα μόνο η ένταση του ηχείου. Με το λάθος καλώδιο σε μεγάλες εντάσεις και ανάλογα τις συνθήκες μπορεί να κάψει τις εξόδους του ενισχυτή.

Τι προτείνεις να κάνω δλδ? Εντάξει, η λίγο μειωμένη ένταση δεν με πειράζει τόσο, όσο το να μην έχω πρόβλημα όπως είπες πχ να κάψω τις εξόδους του ενισχυτή.

dd1ccd9417e5291d77bc53e723156c82.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πόσα μέτρα ήταν το αρχικό καλώδιο και πόσο θες να το επεκτείνεις ακόμα?

7.6m ήταν και θέλω να τα κάνω κάπου 13 και 15 μέτρα. Δες και τη φωτο που έβαλα πάνω για τα ohm.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι,αλλά μην πάρεις και 50m.Τι θα κάνεις το υπόλοιπο;

Ε τα μετρησα τα 12 και 15 μετρα χοντρικα.

Η πιο μικρη κουλουρα νομιζω ειναι 25μετρα και δεν φτανει.

 

Τελικα θα μου κοστισει τα διπλα η υποθεση. Οποιος βιαζεται.......

Link to comment
Share on other sites

@Papakitou,

Όταν μεγαλώνει το μήκος,μεγαλώνει και η αντίσταση. Ίσως να του κάνει και 1,3mm,αλλά εσύ θα το αγόραζες και μετά να έχεις πάλι το ίδιο πρόβλημα;

 

@FANISTELROOY,

Ναι,αν και εγώ θα έπαιρνα αυτό που είναι επώνυμο.

 

http://www.ebay.com/itm/30m-Oehlbach-T1006-Speaker-Cable-2x1-5mm2-OFC-Audio-Hifi-/261668531345?pt=UK_Computing_Sound_Vision_Audio_Cables_Adapters&hash=item3ceca8ec91

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγαινει καμια 10ρια λιρες πιο ακριβα αυτο εδω, και ηδη εχω πεταξει £13 στο προηγουμενο. Εκτος και αν η διαφορα ειναι τοσο εμφανης.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.