Jump to content



Ποιά 970 να διαλέξω?


Recommended Posts

Πήρα σήμερα την EVGA superclocked από e-shop. Χωρίς backplate παρά το χρονικό διάστημα που έχει περάσει. Τέσπα, αυτό λύνεται.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΠΑΤΗ τα περί overclocking και τα ανεβασμένα στοκ ρολόγια. Το ίδιο και για τα ενορχηστρωμένα, πουλημένα review. Γενικά για τις 970 μιλάω με την gigabyte να είναι ελαφρώς πιο αξιοπρεπής απ'όσο διαβάζω(power limit=22% αντί για 10%).

Η κάρτα και καλά σε αφήνει να επιλέξεις(prioritize) ανάμεσα σε θρότλινγκ υπερκατανάλωσης(limit=10%) και υπερβολικών θερμοκρασιών. Στην πραγματικότητα το πρωταρχικό κριτήριο είναι η κατανάλωση. Μάταια "έσπαγα" τα δύο κριτήρια πιστεύοντας ό,τι κάτι θα αλλάξει. Απλά εσύ επιλέγεις αν θα φρενάρουν την κάρτα πρώτα οι θερμοκρασίες εντός ενός κάκιστου κουτιού.

Για να μην πολυλογώ το oc μας ενδιαφέρει για τα βαριά games , όχι για να αυξήσουμε τα average καρέ σε ένα ελαφρύ παιχνίδι/εφαρμογή. Το πραγματικό όριο της κάρτας(υπό πίεση) που έχω στα χέρια μου ό,τι μα ό,τι και να κάνεις είναι τα ~1250 Mhz.

Διαπιστωμένο τρέχοντας OCCT(δείχνει fps) παράλληλα με το msi afterburner για να βλέπω θερμοκρασίες και ρολόγια.

Δεν έχει σημασία λοιπόν αν ξεκινάς από τα 1050 ή τα 1164 αν πρόκειται να καταλήξεις στα 1250 λόγω του φούστικου power limit.

Καλή κάρτα αλλά όχι και τόσο δούλεμα από την nvidia, την evga και πολύ περισσότερο από τα "έγκυρα" σάιτ.

Για την ιστορία η κάρτα φτάνει τους 71 βαθμούς τέζα. Καλά έκανε λοιπόν η nvidia που τη προστάτευσε από meltdown.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες δεν παει πανω απο 1250 σε βαρια παιχνιδια,εννοεις οτι δεν παιζει crysis 3,watch dogs για παραδειγμα,και βγαζει 3dmark,valley σε παραπανω συχνοτητα?

Οι 71 βαθμοι μια χαρα ειναι για καρτα που δουλευει 99% load για καποιο χρονικο διαστημα,δεν βλεπω κατι το παραλογο εδω,ειλικρινεστατη η αποψη σου παντως:worship:

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντελώς παραπλανητικό όταν διαβάζεις αυτό ας πούμε:

Dynamically maximizes clock speeds based on workload and allows enthusiast-class controls such as temperature target and fan controls, extra over-voltage headroom, and optimizations for water-cooling solutions. This allows gamers to push performance to new levels.

EVGA - Products - EVGA GeForce GTX 970 Superclocked ACX 2.0 - 04G-P4-2974-KR

Τί να σου κάνει η τάση όταν η συχνότητα που θα πετύχαινες με αυτή είναι μέσα στα όρια της κάρτας με boost(χωρίς ανάγκη αυξημένης τάσης δηλαδή) ;

Οταν λες δεν παει πανω απο 1250 σε βαρια παιχνιδια,εννοεις οτι δεν παιζει crysis 3,watch dogs για παραδειγμα,και βγαζει 3dmark,valley σε παραπανω συχνοτητα?

Ναι αυτό λέω περίπου. Το ταβάνι είναι τα 1250 και ας σήκωνε η κάρτα παραπάνω με διαφορετικό bios. Σκέψου ότι τα 1250 δεν χρειάζονται τάση!!! Τελικά, η nvidia δεν "χαρίζει" κάρτα των 600€ στα 350€ κάτι που η AMD λίγο πολύ το έκανε με τη σειρά 7.

Εκτός αυτού, με στροφές του ανεμιστήρα στο 31% έχει αισθητό θόρυβο που δεν το περίμενα, σε σχέση π.χ. με την xfx 7870 που είχα πριν. Δοκίμασα με την καμπύλη στροφών(aka manual) να μειώσω τις στροφές κάτω από 31%, αλλά δεν τα κατάφερα. Δεν ξέρω αν παίρνει διόρθωση αυτό. Χρησιμοποίησα το EVGA precision.

Υ.Γ:

Άσε που έβαλα το Assasin's Creed Black Flag(δικό της game) στο τέρμα και ήταν σχεδόν κολλημένο στα 60 καρέ σαν και είχα βάλει Vsync. Λες και έβαζαν frame cap αναλόγως της κάρτας για να κόψουν τον ανταγωνισμό.

Αυτά παθαίνεις όταν ακούς fanboys και πουλημένους. Όχι ότι με χάλασε η αγορά και η ευκαιρία που μου 'κατσε με το πρόβλημα της 7870(170€ μου στοίχισε η 970). Απλά βλέπω το δούλεμα που πέφτει.

Link to comment
Share on other sites

Φωναζουμε για MSI και G1 και πατε και σκατε στην EVGA. Οταν χωρις BIOS τρωει το μπουκαλι του αιωνα απο το TDP....

Επισης ΔΕΝ εχει ΨΥΞΗ στα VRMS!

Εχω λιωσει τις καρτουλες και εχω πει οτι οι περισσότερες τρωνε TDP Limit στα review και στα overclocking. H Νvidia εχει συνηθίσει να σφάζει τις καρτες της με το tdp limit.

Θες bios, TΡΕΧΑ -> http://www.overclock.net/t/1517316/extract-and-flash-gtx-970-and-980-firmware-nolimits-and-gamestable/370#post_23057491

Μην ανεβαζεις το ρευμα στον πυρηνα, το tdp σου πρεπει να ανοιξεις αλλα και την παροχη ρευματος στα 2 εξαπηνα που παίρνει.

Υ.Γ:

Άσε που έβαλα το Assasin's Creed Black Flag(δικό της game) στο τέρμα και ήταν σχεδόν κολλημένο στα 60 καρέ σαν και είχα βάλει Vsync. Λες και έβαζαν frame cap αναλόγως της κάρτας για να κόψουν τον ανταγωνισμό.

Ανέκαθεν βρε το Blag flag ειχε cap στα 63 fps. Ποιο ειναι το προβλημα σου ?

Αυτά παθαίνεις όταν ακούς fanboys και πουλημένους. Όχι ότι με χάλασε η αγορά και η ευκαιρία που μου 'κατσε με το πρόβλημα της 7870(170€ μου στοίχισε η 970). Απλά βλέπω το δούλεμα που πέφτει.

Ρωτα πριν κανεις μια αγορα, εδω τι στο διαολο κανουμε.... Πες θελω να παρω την EVGA 970 GTX τι λετε ? Να σου πω 5-10 πραγματα....

Εγω τους φορεσα BIOS και τρεχουν στα 1.505Mhz πυρηνα σε ευθεια γραμμη (π.χ Crysis III) ! -> image.jpg

Κατακρεουργουν στο διαβα τους και σε SLI ειναι πολυ μα πολυ ηρεμες! Οσο σε idle καταστασεις τα FANS και των 2 καρτων ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ και οταν δουλευουν ειναι αθορυβα σε σχεση με τα 780gtx DCUII που ειχα!

Για την ιστορία η κάρτα φτάνει τους 71 βαθμούς τέζα. Καλά έκανε λοιπόν η nvidia που τη προστάτευσε από meltdown.

στα 1.565mhz/8.450 σε unigine 4.0 (26 τεστς) με 100% το fan που ειναι ΜΑΚΡΑΝ το πιο αθορυβο 100%αρι fan, δεν ακουμπαει τους 60 βαθμους.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηξης.

Η Strix τι λεει? Ξερει κανεις?

Για καποιο λογο γερνω προς ASUS products τον τελευταιο καιρο και δεν παιζει να ασχοληθω με OC και τετοια, τουλαχιστο στην αρχη οποτε δεν με απασχολει ιδιαιτερα αν θα κανει το καλυτερο OC αλλα μιλαω για γενικο performance εναντια MSI/G1 αν ειναι στο 0.5-1% διαφορα τοτε Pfft..Αν ομως μιλαμε 3-5% τοτε προφανως αλλαζει το θεμα παντα μιλωντας για τα base/boost clock και γενικα η καρτουλες!

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηξης.

Η Strix τι λεει? Ξερει κανεις?

Για καποιο λογο γερνω προς ASUS products τον τελευταιο καιρο και δεν παιζει να ασχοληθω με OC και τετοια, τουλαχιστο στην αρχη οποτε δεν με απασχολει ιδιαιτερα αν θα κανει το καλυτερο OC αλλα μιλαω για γενικο performance εναντια MSI/G1 αν ειναι στο 0.5-1% διαφορα τοτε Pfft..Αν ομως μιλαμε 3-5% τοτε προφανως αλλαζει το θεμα παντα μιλωντας για τα base/boost clock και γενικα η καρτουλες!

Παπατζα με ενα 8πινο για παροχη ρευματος! Μακρια...

Ειπαμε για maximum επιδοσεις MSI ή G1 με φορεμενο bios... και τελος!

Μεχρι τα 1.465mhz/8.000mhz η MSI παει αφοβα χωρις, χωρις throttle. Xωρις αλλαγες bios...H G1 παει σαφως παραπανω!

Αποψη μου για να μην εχετε, tdp limit, temp throttle και volt throttle μετα τους 60 βαθμους αλλα και rock stable ταση στον πυρηνα πρεπει να περαστει bios.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Κατακρεουργουν στο διαβα τους και σε SLI ειναι πολυ μα πολυ ηρεμες! Οσο σε idle καταστασεις τα FANS και των 2 καρτων ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ και οταν δουλευουν ειναι αθορυβα σε σχεση με τα 780gtx DCUII που ειχα!

στα 1.565mhz/8.450 σε unigine 4.0 (26 τεστς) με 100% το fan που ειναι ΜΑΚΡΑΝ το πιο αθορυβο 100%αρι fan, δεν ακουμπαει τους 60 βαθμους.

Απορία άσχετου. Σε SLI η μέγιστη θεμοκρασία είναι χαμηλότερη σε σχέση με μονή κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Απορία άσχετου. Σε SLI η μέγιστη θεμοκρασία είναι χαμηλότερη σε σχέση με μονή κάρτα;

Σε sli και σε full load κατασταση πανω απο κανα δεκαλεπτο,δηλαδη παιζεις κανα παιχνιδι και δεν benchareis για 3 λεπτο,η απο πανω καρτα ειναι +10 βαθμους απο την απο κατω,αν με μονη δεν βλεπεις ποτε πανω απο 70 με διπλη θα δεις 80 με λιγα λογια.

Τωρα οσον αφορα τις msi σπρωχνουν τον αερα μεσα στο κουτι,οχι και οτι καλυτερο δηλαδη αν δεν εχεις σωστη ροη αερα στο κουτι σου,αν και διαβασα οτι η MSI 970 πιανει 1 1/2 slot για καλυτερη ψυξη σε sli setup.

Οταν πας για sli διαλεγεις μητρικη με οσο μεγαλυτερο κενο στις pcixpress για καλυτερη ψυξη καθως και κουτι με πλαινο καπακι που εχει ανεμιστηρες πανω για σωστο setup ,ολα αυτα αν μεινεις με αερα αλλιως αν βαλεις νερακι,τιποτα απο τα παραπανω δεν ισχυει.

Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι σε sli setup ξεχνας το πειραγμα σε volt και tdp,ηδη ζεσταινονται αρκετα σε βαρια παιχνιδια με out of the box specs,εκτος και αν τις περασεις νερο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=478]sebastian[/MENTION] [MENTION=1278]aqua[/MENTION] ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είσασταν κατατοπιστικοί. Δεν σκοπεύω να προχωρήσω σε SLI, απλώς ρωτάω για να μορφωθώ. Μπορεί να χρειαστεί στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=478]sebastian[/MENTION]

Ωραίος Σεμπ. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Λοιπόν τη δοκίμασα και στο 3dmark 2011(αυτό με τα βαθυσκάφη και τη ζούγκλα) σε extreme preset χωρίς φίλτρα για να στρεσσάρω τον πυρήνα και το ρολόι της έπαιζε ανάμεσα στα 1405-1413. Δηλαδή το πρόβλημα ήταν μόνο στο OCCT. Αυτό γιατί γίνεται; Αναγνωρίζουν οι κάρτες τα burn tests ή απλά δεν υπάρχουν νορμάλ εφαρμογές που να στρεσσάρουν τόσο πολύ; Δυστυχώς δεν έχω μέσα το crysis 3 ή ανάλογο να δω τί γίνεται και ήθελα να σε ρωτήσω αν(μη έχοντας πρόβλημα με το 3dmark) θα μπορώ να κρατάω πάνω από 1.400 τον πυρήνα. Αυτό με ενδιαφέρει στην παρούσα φάση.

Επίσης, τί γίνεται αν αλλάξεις bios και ξαναγυρίσεις στο εργοστασιακό; Θα το καταλάβουν;

Όσο για την κάρτα την προτίμησα θεωρώντας ότι βάζουν cherry picked κομμάτια. Το πρόβλημα με τον θόρυβο σε idle λύθηκε με αλλαγή firmware για 0 στροφές. Δυστυχώς, το σύστημα ψύξης πάνω από 40% είναι τουρμπίνα αεροσκάφους(για τα δικά μου έστω στάνταρ). Και για να είμαι ειλικρινής δεν νομίζω να υπάρχουν αθόρυβα φαν στις 2.000+ στροφές. Τέλος, οι 71 βαθμοί που λέω πιο πάνω είναι με τις στροφές κοντά στο 40%. Το τσιπ είναι άψογο θερμικά.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=478]sebastian[/MENTION]

Ωραίος Σεμπ. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Λοιπόν τη δοκίμασα και στο 3dmark 2011(αυτό με τα βαθυσκάφη και τη ζούγκλα) σε extreme preset χωρίς φίλτρα για να στρεσσάρω τον πυρήνα και το ρολόι της έπαιζε ανάμεσα στα 1405-1413. Δηλαδή το πρόβλημα ήταν μόνο στο OCCT. Αυτό γιατί γίνεται; Αναγνωρίζουν οι κάρτες τα burn tests ή απλά δεν υπάρχουν νορμάλ εφαρμογές που να στρεσσάρουν τόσο πολύ; Δυστυχώς δεν έχω μέσα το crysis 3 ή ανάλογο να δω τί γίνεται και ήθελα να σε ρωτήσω αν(μη έχοντας πρόβλημα με το 3dmark) θα μπορώ να κρατάω πάνω από 1.400 τον πυρήνα. Αυτό με ενδιαφέρει στην παρούσα φάση.

Επίσης, τί γίνεται αν αλλάξεις bios και ξαναγυρίσεις στο εργοστασιακό; Θα το καταλάβουν;

Όσο για την κάρτα την προτίμησα θεωρώντας ότι βάζουν cherry picked κομμάτια. Το πρόβλημα με τον θόρυβο σε idle λύθηκε με αλλαγή firmware για 0 στροφές. Δυστυχώς, το σύστημα ψύξης πάνω από 40% είναι τουρμπίνα αεροσκάφους(για τα δικά μου έστω στάνταρ). Και για να είμαι ειλικρινής δεν νομίζω να υπάρχουν αθόρυβα φαν στις 2.000+ στροφές. Τέλος, οι 71 βαθμοί που λέω πιο πάνω είναι με τις στροφές κοντά στο 40%. Το τσιπ είναι άψογο θερμικά.

Καλα ουτε που καταλαβα οτι ετρεξες OCCT. Το tdp της EVGA ειναι μικρο αλλα πιστευω αρκετο για 1400+ στον πυρηνα.

Λοιπον, στο θεμα μας:

1. Εαν δεν σε κοψει το 3d MARK 2011 τοτε κανενα παιχνιδι δεν προκειται να στο κανει σε αυτα τα ρολογια.

2. Οχι τιποτα δεν προκειται να καταλαβουν... ειδικα η EVGA ουτε καν ειναι πολυ ελαστικη σε αυτο το θεμα.

__________________

Link to comment
Share on other sites

Tο δεύτερο μετά από κανά δεκαπεντάλεπτο στο 3dmark11 extreme, όλα στοκ.

Λοιπον παίρνεις 1.21v λογου asic quality. Αμα ειχες πανω απο 70+ asic τοτε θα ειχες ταση 1.18v αλλα και 4% tdp λιγοτερο στα ιδια ρολογια.

Στο Firestrike -10% στο tdp σε σχεση με του 2011. Γενικα εισαι οκ παντως!

1.400/7.800 θα ειναι κομπλε για καθε μερα....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Πολυ πατατα πρεπει να ειναι το ACX(δεν ξερω για το 2.0)

Το παρακατω ειναι μετα απο κανα 2ωρο BF4 και με θερμαστρα κατω απο το γραφειο γιατι τα γερικα μου γονατα υποφερουν απο την υγρασια :hehe:

ZT0fUEM.png

[MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION]Αφου παντως δεν ριχνει τα ρολογια στο 3DMark δεν θα εχεις θεμα σε παιχνιδι

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πατατα πρεπει να ειναι το ACX(δεν ξερω για το 2.0)

Το ACX 1.0 ηταν cooler για τα Kepler και δεν παταει καλα πανω στον Maxwell πυρηνα :p

Απλα τους ειχαν ξεμείνει και τα πεταξαν πανω στα 970gtx και τα πουλανε....

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7033]Lazy Dog[/MENTION]

Εγώ έχω το 2.0. Έχει να κάνει με την ψύξη μόνο η διαφορά

Κατά μέσο όρο η msi πρέπει είναι 100Mhz πάνω από τις EVGA. Στο bittechnet αυτό ήταν το αποτέλεσμα από ένα συγκριτικό που έκαναν.

Εμένα δεν με πείραξε τόσο αυτό όσο το ότι το overvolting είναι πρακτικά αδύνατο χωρίς BIOS και ιστορίες. Νταξ προς το παρόν βολεύομαι και με τα 1.400 γιατί η κάρτα μαξάρει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7033]Lazy Dog[/MENTION]

Εγώ έχω το 2.0. Έχει να κάνει με την ψύξη μόνο η διαφορά

Κατά μέσο όρο η msi πρέπει είναι 100Mhz πάνω από τις EVGA. Στο bittechnet αυτό ήταν το αποτέλεσμα από ένα συγκριτικό που έκαναν.

Εμένα δεν με πείραξε τόσο αυτό όσο το ότι το overvolting είναι πρακτικά αδύνατο χωρίς BIOS και ιστορίες. Νταξ προς το παρόν βολεύομαι και με τα 1.400 γιατί η κάρτα μαξάρει τα πάντα.

τελικα και το ACX 2.0 πρεπει να ειναι μαπα το καρπουζι...

Μια χαρα ειναι το καρτονι σου, απλα επρεπε να παρεις MSI, G1.

Τα λεμε εδω μεσα συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.