Jump to content



Πρόβλημα Cambridge Soundworks DTT3500 digital


Efialtis

Recommended Posts

Εδώ και πάνω από μια δεκαετία τα συγκεκριμένα ηχεία έχουν συνοδέψει πιστά όλες τις αλλαγές Η/Υ που έχουν συμβεί σε αυτό το διάστημα.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής, όταν ανοίγουν πρώτη φορά μέσα στην ημέρα τα ηχεία μπορεί ο ήχος να μην ακούγεται καθόλου και είναι κάτι το οποίο αλλάζει όσο περνάει η ώρα, σταδιακά ακούγεται σπαστός (με διακοπές) μέχρις ότου να εξομαλυνθεί τελείως μετά από κάποιο διάστημα.

Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτό το θέμα DTT3500 needs to "warm up"... | Overclockers Forums που περιγράφει αρκετά πιστά και το δικό μου.

Επειδή δεν έχω τις γνώσεις θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο κατάστημα ή κάποιος του φόρουμ που θα μπορούσε να αναλάβει την επισκευή καθώς είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από το σύστημα και δεν θα ήθελα να το αποχωριστώ.

Συγγνώμη αν κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς τα ίδια ηχεία. Πριν καιρό είχα αλλάξει τον πυκνωτή στο εξωτερικό τροφοδοτικό επειδή είχε ξεράσει

τα υγρά του και νομίζω παρουσίαζε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το δικό σου.

Μπορείς να το διαπιστώσεις με απλή οπτική αναγνώριση αν ανοίξεις με προσοχή το τροφοδοτικό.

Αν το ανοίξεις τράβα μια φωτογραφία και θα σου πω αν χρειάζεται αλλαγή.

Μεγάλη προσοχή φυσικά αν το ανοίξεις γιατί έχει υψηλά ρεύματα.

Αν νομίζεις ότι δεν μπορείς να το κάνεις πάνε το σε έναν ηλεκτρονικό να στον αντικαταστήσει εφόσον φυσικά είναι αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ξεθάβω το θέμα καθώς έχει μεσολαβήσει πολύς καιρός και ουσιαστικά δεν έκανα κάτι εκτός από να επιβεβαιώσω οτι δεν είναι πρόβλημα τροφοδοσίας. Η ψηφιακή είσοδος πλέον δεν λειτουργεί αλλά λειτουργούν οι αναλογικές.

 

Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να αναλάβει να εφαρμόσει την επισκευή του σχετικού thread στο overclockers που έχω link στο πρώτο post, έναντι αμοιβής;

Link to comment
Share on other sites

Κριμα ρε γμτο..

Τα ειχα και τα χαρισα σε ενα φιλο πριν μερικους μηνες.

Να σε δινα την μοναδα και φυσικα οτι αλλο ηθελες.

Θα ρωτησω τον κολλητο που ειχε επισκευασει τα δικα του gigaworks και ενα ακομα

που εχω εγω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, θα προσπαθήσω να βρω και τoυς πυκνωτές που αναφέρονται ώστε το μόνο που να μένει να είναι η αντικατάστασή τους για όποιον το αναλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.