Jump to content



Το μέλλον είναι εδώ. Μια νέα ψηφιακή εποχή ανατέλει.


chek2fire

Recommended Posts

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τον ενθουσιασμό μου για την νέα εποχή που διαμορφώνεται σήμερα από την παγκόσμια τεχνολογική κοινότητα και που είμαι πλέον σίγουρος ότι η ορμή αυτής της αλλαγής θα παρασύρει και θα αλλάξει τελείως τον κόσμο και τις κοινωνίες έτσι όπως τις γνωρίζουμε μέχρι σήμερα.

Είναι η μέγιστη προσφορά που συντελείτε αυτές τις μέρες της τεχνολογικής κοινότητας προς τις ελευθερίες του ανθρώπου.

Σύντομα όλες οι ιδέες η μουσική η τέχνη τα πάντα θα μπορούν να κυκλοφορήσουν ελεύθερα χωρίς κανένας να μπορεί να εμποδίσει την διάδοση τους η να ελέγξει τις πηγές τους.

Σύντομα ο καθένας μας θα μπορεί να προσφέρει τα προϊόντα που παράγει χωρίς την ύπαρξη ενδιάμεσων και χωρίς τις παράλογες απαιτήσεις του κάθε κρατικού οργανισμού.

Οι άνθρωποι θα είναι ελεύθεροι να συναλλάσσονται μεταξύ τους χωρίς καν την ύπαρξη τραπεζών η ακόμα και την προστασία τρίτων.

Θα μπορούν να παράγουν ακόμα και το δικό τους τοπικό μέσο συναλλαγής για να διευκολύνουν την ανάπτυξη της οικονομίας τους χωρίς καν το φόβητρο των αόρατων "αγορών" και τον έλεγχο της σημερινής κλειστής κάστας που ελέγχει την παγκόσμια οικονομία.

Σύντομα θα μπορούμε να διαμορφώσουμε αληθινά δημοκρατικές κοινωνίες με αποφάσεις από την βάση με διαδικασίες άμεσης δημοκρατίας χωρίς την ανάγκη των ενδιάμεσων διεφθαρμένων αντιπροσώπων της.

Αυτή την στιγμή όλες οι τεχνολογίες που αναφέρω είναι σε διαδικασία ανάπτυξης και ένα νέο κίνημα διαμορφώνετε στον χώρο του διαδικτύου.

Δεν ξέρω καν πως ξεκίνησε όλη αυτή η επανάσταση αλλά είναι σε πλήρη εξέλιξη με καθημερινά νέες ιδέες και τεχνολογίες να παρουσιάζονται.

Προσωπικά έχω ζήσει όλη την σύγχρονη τεχνολογική εξέλιξη από τις αρχές του 80 και νομίζω ότι αυτή την στιγμή βρισκόμαστε στην αρχή ενός μεγάλου τεχνολογικού άλματος της ανθρωπότητας.

Θα ήθελα φυσικά και την δικιά σας γνώμη για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά που λέει ο φίλος αλλά που θέλει να καταλήξει δεν κατάλαβα..

Επίσης [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] αυτό με το iphone που μετά πήρε android πάλι δεν το κατάλαβα..

Ρε τι γίνεται απόψε.. δεν την παλεύω μία μάλλον :haha::haha::haha:

Link to comment
Share on other sites

Οταν μιλάω για παγκόσμια τεχνολογική κοινότητα δεν λέω για την Google και την ΙBM :p αλλα για όλες αυτές τις ομάδες που μας δώσανε μέχρι και το λεγομενο android.

Υπάρχει ένα πλήθος τέτοιων τεχνολογικών καινοτομιών που παρουσιάζεται καθημερινά στην κοινότητα και που συναρπάζουν με τις δυνατότητες τους.

Μέχρι και μεγάλες εταιρείες του χώρου έχουν αρχίσει να καταλαβαίνουν προς τα που πάει το πράγμα. Δείτε έδω ένα μικρό παράδειγμα των δυνατοτήτων αυτής την νέας εποχής που αρχίζει.

IBM Sees Role for Block Chain in Internet of Things

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούν να παράγουν ακόμα και το δικό τους τοπικό μέσο συναλλαγής για να διευκολύνουν την ανάπτυξη της οικονομίας τους χωρίς καν το φόβητρο των αόρατων "αγορών" και τον έλεγχο της σημερινής κλειστής κάστας που ελέγχει την παγκόσμια οικονομία.

Σύντομα θα μπορούμε να διαμορφώσουμε αληθινά δημοκρατικές κοινωνίες με αποφάσεις από την βάση με διαδικασίες άμεσης δημοκρατίας χωρίς την ανάγκη των ενδιάμεσων διεφθαρμένων αντιπροσώπων της.

Απ ΄το στόμα σου και στου θεού τ' αυτί που λένε, αλλά μέχρι να γίνει, δεν μας λες και το όνομα της ταινίας να την δούμε και μεις;

Link to comment
Share on other sites

δε σε πιάνω....:fist:

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι είχες iphone και πλέον αγόρασες android κινητό :p

γιατι εμενα πηγε το μυαλο μου εντελως στο αντιθετο; Απεκτησε iphone 6 και έχει χεστεί απο την χαρά του.

Link to comment
Share on other sites

το κείμενο γράφτηκε με google translate?σαν τα Νιγηριανά σπαμομαιλ είναι

Τι περιμένεις και εσύ ακαδημαϊκό κείμενο? Σε τεχνολογικό forum είμαστε τον ενθουσιασμό μου μεταφέρω για τις νέες τεχνολογίες που αναπτύσσονται αυτή την στιγμή από διάφορες ανεξάρτητες ομάδες ανθρώπων μπορούμε να τους θεωρήσουμε και σαν hacker οι καλύτερα libertarians προγραμματιστές η cypherpunk η όπως αλλιώς θέλεις να τους πεις.

Η ιδέες του πάντως για μένα έχουν μεγάλη δυναμική.

Link to comment
Share on other sites

A έχει και συνέχεια βλέπω..

Seismic εσύ είσαι?

Σοβαρά τώρα. Πιείτε κανα ουζάκι δίπλα στην θαλασσίτσα μαζί με τους libertanias όπως λες, γιατί είδες τι κάνει το πολύ το μέσα.

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

H ρίζα αυτού του κινήματος που αναφέρω μπορεί να θεωρηθεί εδώ

https://www.cryptocoinsnews.com/extropian-roots-bitcoin/

“Extropy means supporting social orders that foster freedom of communication, freedom of action, experimentation, innovation, questioning, and learning. Opposing authoritarian social control and unnecessary hierarchy and favoring the rule of law and decentralization of power and responsibility.”

“Extropic societies are open societies that protect the free exchange of ideas, the freedom to criticize, and the liberty to experiment. Coercively suppressing bad ideas can be as dangerous as the bad ideas themselves. Better ideas must be allowed to emerge in our cultures through an evolutionary process of creation, mutation, and critical selection. The freedom of expression of an open society is best protected by a social order characterized by voluntary relationships and exchanges.”

Link to comment
Share on other sites

καποιος να εξηγησει τι ειναι αυτο , στα ελληνικα ?

ο ενθουσιασμος που οφειλεται ?

δεν θα επρεπε να αρχισεις καπως ετσι

Θελω να ευχαριστησω την οικογενεια μου

τον coach μου

τον καθηγητη στην 2α δημοτικου

κτλ κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, ούτε και να μειώσω τα τεχνολογικά βήματα, οι κρατικοί οργανισμοί, η κλειστή κάστα, οι διεφθαρμένοι αντιπρόσωποι που αναφέρεις, έχουν πάρει τα μέτρα τους ώστε να είναι παράνομη κάθε δραστηριότητα που δεν περνάει από τον έλεγχο τους.

Έτσι, μέχρι να αλλάξει ριζικά αυτο και στο πλαίσιο της οργανωμένης κοινωνίας που υπάρχει σήμερα, δε γλιτωνεις τους ενδιάμεσους, και ειδικά αυτούς που αποτελούν τα μεγαλύτερα εμπόδια στην εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.