Jump to content



Τι φταίει ;


Fireknight

Recommended Posts

Πριν λίγες μέρες και χωρις κανένα λόγο[καμία κακομεταχείριση] ο δίσκος μου,ηλικίας δύο μηνών , παρέδοσε το πνεύμα του [ WD SATA 80GB(8mb cache) ] και αντικατασταθηκε .

Σήμερα την ώρα που έπεζα με πέταξε απο το παιχνίδι και έβγαλε μια μπλε οθόνη με ακαταλαβίστικα γραμματα . Η μόνη λεξη που καταλαβα ήταν σε ενα σημειο η λεξη memory . Eκανα reboot και δεν ξεκίνησε[παλι η ιδια οθονη] . Έπειτα τον ανοιξα μετα απο καμια ωρα και ξεκίνησε κανονικα .

Αν ξέρει κανεις τι μπορει να συμβαινει plz tell me .......:help:

PS1 : To PC το πηρα απο το Πλαισιο.

PS2 : Μου την έσπασε πολυ η κατασταση ρε γμτ γιατι δε πίεσα ποτέ το PC και μέσα σε τόσο λιγο χρονο εχω δύο προβληματα με το hardware ..... A και ένα τριτο [λιγοτερο σημαντικό] το ποντίκι που και που ειναι λιγο ανυπάκουο , δηλαδη , ο δεικτης κινειται απότομα μόνος του .

αυτααααααααα . Ελπιζω να μη ζαλιστηκατε:blink:

Link to comment
Share on other sites

μηπως ελεγε memory dumb?

Αν ναι εχεις προβλημα με τις μνημες,τρεξε ενα memtest απο dos και αν βγαζουν λαθη η θελουν παραπανω ρευμα η να τους χαμηλωσεις συχνοτητα και στην χειρωτερη θελει ρευμα ο επεξεργαστης.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις το pc και να τους το φέρεις στο κεφάλι (αλλα δεν στο συνιστώ)

Αυτά παθαίνεις αν αφήνεις τους τεχνικούς του Πλαίσιου και άλλων μεγάλων καταστημάτων να συναρμολογούν τα pc.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρεις ένα πραγματικό τεχνικό (φίλο σου καλύτερα) και να διοκιμάσετε ενα ένα τα εξαρτήματα του pc αρχίζοντας απο τις μνήμες

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει overclock?

Aν ναι τότε μπορί να θέλει λίγη τάση ακόμα οι μνήμες ίσως και το cpu.

Αν όχι δοκίμασε τις μνήμες και αν εντοπίσεις εκεί το πρόβλημα πάνε να σου τις αλλάξουν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Fireknight

PS1 : To PC το πηρα απο το Πλαισιο.Αν σκοπευει κανεις να κανει αγορα απο εκει καλύτερα να το ξανασκευτει....

Αν καθε φορα που χαλουσε ενα κομματι hardware στο PC μου, "ξεγραφα" το μαγαζι που το πηρα, θα αγοραζα απο Hong Kong σημερα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Αν καθε φορα που χαλουσε ενα κομματι hardware στο PC μου, "ξεγραφα" το μαγαζι που το πηρα, θα αγοραζα απο Hong Kong σημερα...

To PC ειναι μόλις δύο μηνων και χωρις να έχει γίνει ούτε καν απόπειρα για overclock , έχω παρατηρήσει τρία προβλήματα [και οχι ένα] . Το Hong Kong μάλλον είναι μια καλή λυση τώρα που το λες .

:upside:

Αρχική απάντηση από RootX

Αν και το memory dumb δεν αναφέρεται σε πρόβλημα με μνήμες, καλά θα κάνεις να αρχίσεις ένα ένα τα διάφορα διαγνωστικά, ξεκινώντας από τις μνήμες σου.

διαγνωστικα ?????? [:hmm: what a newbie]

Link to comment
Share on other sites

Διαγνωστικά, εννοώ τα προγράμματα αυτά που στρεσάρουν τα υποσυστήματα και δίνουν κάποια ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά... θα βρείς πολλά από αυτά στο thread Tools. Για αρχή, δοκίμασε κάποιο από τα memtest.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Fireknight [Σήμερα, στις 00:40]

PS1 : To PC το πηρα απο το Πλαισιο.Αν σκοπευει κανεις να κανει αγορα απο εκει καλύτερα να το ξανασκευτει....

Γιατι στο πλαισιο φτιαξανε αυτο που χαλασε? Εκει το μονο που κανουν ειναι να εχουν εναν πιτσιρικα να τα συρναμολογει. Προς θεου.....

Καποιο προβλημα ασταθειας εχεις. Μητρικη, μνημες και παει λεγοντας, κατι τα επαιξε η απλα δεν παει καλα. Και απο software μπορει να ειναι ακομα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ .. ΟΚ .... Ζήτω το Πλαισιο .... αλλα δεν ειναι αυτο το προβλημα μου αν δεν καταλαβες . Εξάλλου είναι πολύ πιθανό να ήταν προβλημα συναρμολογησης .

[κανω και ένα edit για να μη θήγω άδικα το καημένο το μαγαζι]

Αφού ξαναπερασα τισ μνήμες και το reserator [κερδισα 3-4 βαθμους C] δεν προέκυψε κατι.Ίσως ήταν και απλά πρόβλημα θερμικρασίας[δεν άφηνα συνέχεια ανοιχτο το reserator όταν έκλεινα το PC ] .

Τέλοσπάντων thanx to all of you ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.