Jump to content



Δίσκος εμφανίζεται - εξαφανίζεται στα windows, πάντα ορατός στο bios


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα εδώ και μερικές ώρες και πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τι στο δ***ολο έχει πάθει. Στον υπολογιστή έχω 2 σκληρούς δίσκους, ένας για τα windows ( WD ) και ένας για παιχνίδια (seagate) , εφαρμογές κλπ κλπ steam , origin κ.α. Σήμερα με το που μπαίνω windows δεν άνοιγε το steam ούτε το origin , πάω " my computer " άφαντος ο 2ος σκληρός (seagate) , πουθενά. Λέω θα bugαρε τίποτα πάμε disk managment, ούτε κει κάνω " rescan for disks " εμφανίζεται (seagate), πάω να ανοίξω steam εξαφανίζεται, επαναλαμβάνω τη διαδικασία με το ' rescan disks ' τον βλέπει, ανοίγω μια τυχαία φωτογραφία από τον σκληρό ( (seagate) ) οκ , φαίνεται ανοίγω steam , πάλι κρυφτούλι .

ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ":( :cry::cry::cry::cry::cry:

ΒΟΉΘΕΙΑ :(

* στο bios ΑΗCI ειναι ολα

* μήπως είναι θέμα driver? windows bug ? , μπορώ να κάνω αντιγραφή αρχεία πάντως από τον seagate προς τον C

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

HARD DISK SENTINEL

attachment.php?attachmentid=64404&stc=1&d=1412431265

attachment.php?attachmentid=64405&stc=1&d=1412431282

Δοκίμασα να αλλάξω καλώδια SATA/ power αλλά το αποτέλεσμα ήταν ναι μεν να βλέπει το δίσκο ΑΛΛΑ δε μπορούσα να διαγράψω ουτε να αντιγράψω αρχεία ενώ όταν έβαλα τα παλιά sata μπορώ να αντιγράψω

post-28690-1416078856,4072_thumb.jpg

post-28690-1416078856,7506_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πατήσεις την καρτέλα smart και να ανεβάσεις ss? Κατά πάσα πιθανότητα η στην κάνει ο sata controller η το καλώδιο.

μισό λεπτάκι το ξανατρέχω κι ανεβάζω screenshot, sata controller στη μητρική ?:tw:

attachment.php?attachmentid=64408&stc=1&d=1412449968

post-28690-1416078856,9683_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Γενικά παιδιά ΄μόνο αντιγραφή μπορώ να κάνω αρχεία από τον seagate προς άλλο μέσο ( σκληρό - στικάκι κλπ ) αν πάω να διαγράψω κάτι θα κολλήσει και θα ακούσω τον ήχο από τα windows που κάνει όταν αποσυνδέουμε κάτι. Και μετά ξανα μανα disk manager > rescan για να τον βρει :/

Link to comment
Share on other sites

Έχεις περάσει το firmware για το δίσκο; Δοκίμασε το και ίσως να αναστηθεί.

Barracuda (1TB/disk platform) Firmware Update

Εχω πολύ εμπειρία με τους αντίστοιχους "enterprise" Seagate (ST2000NM0011) και θα σου πρότεινα να αρχίσεις το backup ά-με-σα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις περάσει το firmware για το δίσκο; Δοκίμασε το και ίσως να αναστηθεί.

Barracuda (1TB/disk platform) Firmware Update

Εχω πολύ εμπειρία με τους αντίστοιχους "enterprise" Seagate (ST2000NM0011) και θα σου πρότεινα να αρχίσεις το backup ά-με-σα.

Μέσω windows με το που ανοίγει το update και "ψάχνει" το δίσκο, αυτός εξαφανίζεται:wall:

Link to comment
Share on other sites

Χμ πας για rma τον δίσκο asap. Backup τα αρχεία κ δρόμο ο δίσκος.

Αυτό κάνω τώρα back up τα τελευταία αρχεία, τι να κάνω με το RMA, τι να τους γράψω, γενικά θα δεχτεί rma η seagate? έχει κανείς εμπειρεία πάνω σε αυτό

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο επαθα με εναν wd caviar black 1tb faex ενος χρονου (ειχε θεμα η παρτιδα μαλλον) ..εννοειται πηρα κατευθειαν backup και μετα απο μερικους μηνες μας αφησε τελειως..και πηρα σαν αντικατασταση τον επομενο (fzex)..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνω τώρα back up τα τελευταία αρχεία, τι να κάνω με το RMA, τι να τους γράψω, γενικά θα δεχτεί rma η seagate? έχει κανείς εμπειρεία πάνω σε αυτό

Δοκίμασε να αλλάξεις θέσεις στους δίσκους μεταξύ τους, για να επιβεβαιώσεις ότι το πρόβλημα βρίσκεται στο δίσκο. Έτσι ίσως εντοπίσεις την πιθανότητα να φταίει το καλώδιο ή ο controller, αν και το πιθανότερο είναι να θέλεις δίσκο.

Η Seagate δέχεται RMA, αλλά πριν μερικά χρόνια από την αντιπροσωπεία μου ζητούσαν κάποιο κόστος γιατί λέει το eshop που το είχα αγοράσει έφερνε δική του εισαγωγή...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αλλάξεις θέσεις στους δίσκους μεταξύ τους, για να επιβεβαιώσεις ότι το πρόβλημα βρίσκεται στο δίσκο. Έτσι ίσως εντοπίσεις την πιθανότητα να φταίει το καλώδιο ή ο controller, αν και το πιθανότερο είναι να θέλεις δίσκο.

Η Seagate δέχεται RMA, αλλά πριν μερικά χρόνια από την αντιπροσωπεία μου ζητούσαν κάποιο κόστος γιατί λέει το eshop που το είχα αγοράσει έφερνε δική του εισαγωγή...

Απόδειξη αγοράς του δίσκου δεν έχω :( παίζει να είμαι καλυμμένος από το serial number πάνω στο δίσκο ή μπα?

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο επαθα με εναν wd caviar black 1tb faex ενος χρονου (ειχε θεμα η παρτιδα μαλλον) ..εννοειται πηρα κατευθειαν backup και μετα απο μερικους μηνες μας αφησε τελειως..και πηρα σαν αντικατασταση τον επομενο (fzex)..

Τα ίδια με τις αποσυνδέσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια με τις αποσυνδέσεις ;

Μια τον εβλεπε κανονικα τον δισκο μια οχι..(δεν μου εκανε τον ηχο που λες ομως) , μετα δεν μπορουσα να αντιγραψω αρχεια απο και προς τον δισκο και επισης μου ειχε καταστρεψει αρχεια(torrents,pic) που ηταν αποθηκευμενα σε αυτον.

Απο που ειναι αγορασμενος ο δισκος?

Link to comment
Share on other sites

Μια τον εβλεπε κανονικα τον δισκο μια οχι..(δεν μου εκανε τον ηχο που λες ομως) , μετα δεν μπορουσα να αντιγραψω αρχεια απο και προς τον δισκο και επισης μου ειχε καταστρεψει αρχεια(torrents,pic) που ηταν αποθηκευμενα σε αυτον.

Απο που ειναι αγορασμενος ο δισκος?

Αγορασμένος από έναν πωλητή εκτός φορουμ ( τον είχε αγοράσει από octabit )

Link to comment
Share on other sites

Απόδειξη αγοράς του δίσκου δεν έχω :( παίζει να είμαι καλυμμένος από το serial number πάνω στο δίσκο ή μπα?

Μπορείς να το ελέγξεις εδώ: Warranty Validation

Μίλα όμως και με την αντιπροσωπεία για σιγουριά.

Έγινε επεξεργασία από asot
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αλλάξεις θέσεις στους δίσκους μεταξύ τους, για να επιβεβαιώσεις ότι το πρόβλημα βρίσκεται στο δίσκο. Έτσι ίσως εντοπίσεις την πιθανότητα να φταίει το καλώδιο ή ο controller, αν και το πιθανότερο είναι να θέλεις δίσκο.

Η Seagate δέχεται RMA, αλλά πριν μερικά χρόνια από την αντιπροσωπεία μου ζητούσαν κάποιο κόστος γιατί λέει το eshop που το είχα αγοράσει έφερνε δική του εισαγωγή...

Aλλαξα sata θεση στη μητρικη, και ανοιγει και πριν bootαρει 0Χ00000f error και ζητα windows dvd για repair. Ξανατοποθετω τα καλωδια στην προηγούμενη θεση τους. Error παλι, clear cmos και μπήκε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.