Jump to content



πρόβλημα εγκατάστασης win7/8


owned4

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, προσπαθώ να βάλω Windows 7/8 στο σύστημα μου με μητρική την gigabyte 990xa-ud3 αλλά μου βγάζει ένα μήνυμα και δεν με αφήνει.

Το μήνυμα είναι το εξής: "Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key"

Βοήθεια παρακαλώ είναι ανάγκη να ανοίξει ο υπολογιστής σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Μπες BIOS/UEFI τι εχει και αλλαξε το boot priority.

Αν βαζεις τα windows απο USB τοτε βαλε το USB πρωτο, αν τα βαζεις απο DvD τοτε βαλε το Dvd

Αυτο στο βγαζει γιατι δεν βρισκει boot manager δηλαδη δεν βρισκει κατι που εχει windows μεσα, και επειδη δεν εχεις βαλει το DvD πρωτο δεν αρχιζει εγκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

O πιο εύκολος τρόπος να περάσεις τα windows 7/8/10 σε USB Stick αν έχεις το ISO τους είναι με το USB DVD tool της Microsoft. Κατέβασέ το από εδώ:

Windows 7 USB/DVD Download Tool - Home

Κάνει και για DVD και για USB Stick.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κάνω burn στο usb ανοιχτά τα αρχεία όχι με το iso,και αν δεν δουλέψει θα κάνω αυτό που μου προτείνεις εσύ jax..

Τα έχω δοκιμάσει όλα , μετά θα ξαναδώ τα καλώδια γιατί ποτέ δεν ξέρεις με τους τεχνικούς του e-shop

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κάνω burn στο usb ανοιχτά τα αρχεία όχι με το iso,και αν δεν δουλέψει θα κάνω αυτό που μου προτείνεις εσύ jax..

Τα έχω δοκιμάσει όλα , μετά θα ξαναδώ τα καλώδια γιατί ποτέ δεν ξέρεις με τους τεχνικούς του e-shop

αν σου εμφανίζει το dvd rom στο BIOS και το βάζεις πρώτο και εν συνεχεία δεν μπουτάρει, μάλλον δεν γράφτηκαν σωστά τα windows στο δισκάκι.

Link to comment
Share on other sites

Με τον τρόπο του jax μπηκε, αλλά μου λέει πως δεν βρίσκει drivers.. (με usb έγινε η δουλειά)

Τι να κάνω; Δεν πρόκειται να μπουν σήμερα..Ενώ βλέπει το usb λέει rescan for the right drivers

Κατέβασε το συνημμένο. Αποσυμπίεσέ το και βάλε το στο στικάκι. Όταν ζητήσει drivers, βάλε να ψάξει αυτούς που θα είναι στο USB stick.

motherboard_driver_amd_sataraid_achi_8-series_win7.rar

Link to comment
Share on other sites

Στον ssd samsung evo 120gb,χθες πήγε να κάνει εγκατάσταση αλλα ζήτησε τα drivers οπως σου ειπα,και εγω πατησα ακύρωση εγκατάστασης..Και απο εκεί και έπειτα μου γραφει το error loading operating system..Μάλλον κάτι πήγε στραβά και έχει κολλήσει..Δεν ξέρω τι να κανω πλεον..

*Το σύστημα είναι καινούριο δεν έχει ξαναχρησιμοποιηθεί τίποτα πάνω του και ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Στον ssd samsung evo 120gb,χθες πήγε να κάνει εγκατάσταση αλλα ζήτησε τα drivers οπως σου ειπα,και εγω πατησα ακύρωση εγκατάστασης..Και απο εκεί και έπειτα μου γραφει το error loading operating system..Μάλλον κάτι πήγε στραβά και έχει κολλήσει..Δεν ξέρω τι να κανω πλεον..

*Το σύστημα είναι καινούριο δεν έχει ξαναχρησιμοποιηθεί τίποτα πάνω του και ποτέ

Για αρχή κάνε reset το BIOS της μητρικής και μετά σιγουρέψου πως ο controller της μητρικής στο BIOS είναι σε AHCI mode. Αν δεν γνωρίζεις πως γίνεται αυτό, συμβουλέψου το manual της μητρικής.

Μετά επιβεβαίωσε πως έχεις συνδέσει τον SSD στην πρώτη θύρα SATA της μητρικής, σε αυτή που είναι πιο ΜΑΚΡΙΑ από το καλώδιο τροφοδοσίας της μητρικής.

2ον, το USB stick να το έχεις σε USB 2.0 θύρα του υπολογιστή και ΟΧΙ σε USB 3.0. Αυτό ισχύει αν προσπαθείς να βάλεις Windows 7.

Φτιάξε ξανά το USB stick με το ISO και πέρνα μέσα τους drivers που σου έδωσα.

Δοκίμασε να περάσεις τα Windows ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω reset θα πανε σε προηγουμενη εκδοση τα bios παλι;

Γίνεται να το δω αυτό χωρίς να ανοίξω το κουτί;Παίζει ρόλο;

Ανοιξε το κουτι σου και βγαλε τη μπαταρια για 2-3 λεπτα,θα επαναφερεις το bios στις αρχικες ρυθμισεις,τσεκαρε ολα αυτα που σου ειπε ο jax αν εχει συνδεθει σωστα ο δισκος.

Δες μεσα απο το bios αν ο δισκος εμφανιζεται,αν ναι στο boot menu πρωτη συσκευη βαλε το usb και δευτερη τον δισκο σου.

Τσεκαρε και το usb αν μπουταρει σε κανενα λαπτοπ αν εχεις ευκαιρο,μπορει να μην εχεις γραψει σωστα τα windows.

Έγινε επεξεργασία από argi
Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε το κουτι σου και βγαλε τη μπαταρια για 2-3 λεπτα,θα επαναφερεις το bios στις αρχικες ρυθμισεις,τσεκαρε ολα αυτα που σου ειπε ο jax αν εχει συνδεθει σωστα ο δισκος.

Δες μεσα απο το bios αν ο δισκος εμφανιζεται,αν ναι στο boot menu πρωτη συσκευη βαλε το usb και δευτερη τον δισκο σου.

Τσεκαρε και το usb αν μπουταρει σε κανενα λαπτοπ αν εχεις ευκαιρο,μπορει να μην εχεις γραψει σωστα τα windows.

ειχαν βαλει τον hdd στο sata 0 και τον sdd στο sata 1 και τα αλλαξα..

το εκανα

δεν εχω ευκαιρο δηστυχως,αλλα τα κατεβασα απο εγκυρη πηγη ειναι δυνατον να εχουν προβλημα; :/

Link to comment
Share on other sites

Kάτι ακόμα,ο hdd μου που τον θελω για αποθηκη μονο,λεει πως εχει 1tb ελευθερο και παω να εγκαταστησω κατι μεσα και δεν μπαινει.Τι να κανω;

Στο disk management γραφει healthy (primary partition)

Έγινε επεξεργασία από owned4
Να τον βαλω active?
Link to comment
Share on other sites

Άρα έχεις και 2ο drive στο σύστημα. Με το τσιγκέλι σου τα βγάζουμε.

Όταν κάνουμε εγκατάσταση windows, για καλό και για κακό αφήνουμε επάνω ΜΟΝΟ το drive που θα έχει το λειτουργικό (εδώ τον SSD) και αφού τελειώσει η εγκατάσταση τότε συνδέουμε και το δεύτερο drive.

Για το πρόβλημα που λες παραπάνω, δώσε ένα screenshot από το disk management των windows για να δούμε που είναι το πρόβλημα. Αν δεν ξέρεις πως να πάρεις screenshot, άνοιξε το disk management, πάτα μία φορά πάνω στον HDD και μετά πάτα το print screen από το πληκτρολόγιό σου. Μετά άνοιξε το paint και κάνε Paste.

Σώσε την φωτογραφία και ανέβασέ την εδώ να δούμε τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.