Jump to content



Φταίει η κάρτα?


Chaos3X

Recommended Posts

Γεια σας παίδες, έχω ένα HTPC που φοράει τα εξής:

CPU: Intel C2Q Q6600

Cooler: Xigmatek Apache Cpu Cooler

M/B: Asus P5Q3 Deluxe

GPU: Sapphire HD 7770 GHz Edition 1Gb

RAM: 2x2Gb Corsair Dominator DDR3 1.600MHz

PSU: Corsair CX 430w

Να ξεκινήσω με ένα offtopic λέγοντας ότι η θερμοκρασία του επεξεργαστή στο Speccy σε idle κατάσταση φτάνει τους 70C !!! Η ψύχτρα είναι της πλάκας βέβαια αλλά το κουτί είναι πεντακάθαρο και ο cpu είναι με stock clocks. Επίσης η πάστα αλλάχτηκε πρόσφατα χωρίς καμία διαφορά στην θερμοκρασία.

Ontopic, θέλω να παίξω το NBA 2K15 που βγαίνει τον Οκτώβριο με ΌΛΑ στο FULL αλλά πιστεύω ότι αυτό είναι όνειρο απατηλό γιατί δεν είμαι ούτε καν κοντά στα Recommended Requirements (http://www.game-debate.com/games/index.php?g_id=20619&game=NBA%202K15) του παιχνιδιού.

Επίσης το Injustice το τρέχω με κάποιες παραχωρήσεις και τώρα το καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες μετά από 10 λεπτά παιχνιδιού το pc έσβηνε τελείως!

Δεν έχω δοκιμάσει κάποιο άλλο απαιτητικό παιχνίδι γιατί στο HTPC παίζω αθλητικά, fighting, racing, indie's κλπ.

Η ερώτησή μου είναι τι αναβάθμιση μου προτείνετε να κάνω για να μπορέσω να παίξω στο full τα παραπάνω παιχνίδια και γενικά να έχω μια smooth εμπειρία χρήσης? GPU? CPU? COOLER?

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα με την έκταση και την πολυπλοκότητα του προβλήματος...

Link to comment
Share on other sites

Πόσα είσαι διατεθειμένος να δώσεις;

αν πας σε αλλαγή CPU θα πρέπει να αλλάξεις και mobo

το πιο εύκολο θα ήταν να βάλεις καινούργια GPU αλλά το θέμα είναι οτι οτι και να βάλεις απο τις σημερινές θα τρώει bottleneck απ' τον επεξεργαστή

το θέμα με τις θερμοκρασίες ακόμα και αν το λύσεις δεν σε σώζει οσον αφορά το να παίξεις full settings ότι βγαίνει τώρα

Επίσης το Injustice το τρέχω με κάποιες παραχωρήσεις και τώρα το καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες μετά από 10 λεπτά παιχνιδιού το pc έσβηνε τελείως!

το pc σβήνει γιατί ο επεξεργαστής υπερθερμαίνεται και κλείνει για να μην τα τινάξει

πρόσφατα στο παρουσίασε το θέμα με τις υψηλές θερμοκρασίες ή τις είχες ανέκαθεν και δεν το είχες παρατηρήσει;

η ψύκτρα είναι καθαρή; πατάει καλά; το ανεμiστηράκι της δουλεύει;

σε τι ανάλυση παίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Η ψύχτρα είναι πεντακάθαρη, όπως και το υπόλοιπο σύστημα, πατάει καλά και το ανεμιστηράκι της γυρίζει φυσικά.

Δεν είχα παρατηρήσει αν είχα πρόβλημα με θερμοκρασίες από πριν, μόνο όταν άρχισε να κάνει περίεργα το HTPC.

Παίζω σε τηλεόραση στα 1080p.

Τέλος, δεν θέλω να δώσω πάνω από 150€ γιατί gaming pc έχω ήδη...

Link to comment
Share on other sites

η εχεις τελειως χαλια κουτι ...η κατι κακο συμβαινει με τη ψυκτρα ή και το πατημα της.

Δεν ηταν και ιδιαιτερος θερμος επεξργαστης για να εχεις 70 idle.

Για μενα ..πουλα μητρικη επεξεργαστη και μαζι με τα υπολοιπα 150€ παρε ενα ι3 4160 ή 4360 μαζι με μια H97 μητρικη.(πχ)

Μετα μενει καρτα ..αλλα περιμενε καμμια 960 οποτε δεησει να βγει ...η παρε κατι που να σε καλυπτει νωριτερα/οποτε μπορεις να διαθεσεις παλι λεφτα.

Καλο θα ηταν να ειχες τουλαχιστον και 8γβ μνημες..

Link to comment
Share on other sites

Το κουτι εχει περασει απο τα χερια μου...δεν ειναι κακο.

Αν εισαι απολυτα σιγουρος οτι τα εχεις τριπλοτσεκαρει ολα και οτι σε απολυτα (απολυτα χ2) φυσιολογικες συνθηκες ο επεξεργαστης σου default τραβαει 70αρια..ειναι το πρωτο πραμα που θα εκανα.(να αλλαξω σιγα σιγα συστημα).

Εγω διατηρω καποιες επιφυλαξεις οτι ειναι ολα σωστα ..αλλα αυτο αποκειται σε σενα.

Το να αλλαξεις συστημα δεν ειναι και τοσο ακριβο οσο φανταζει..και εγγυημενα οι μικρουληδες i3 δεν θελουν αλλη ψυκτρα περα απο τη μαμα.

(ψιλοστοιχηματιζω οτι 70αρια θα δεις μετα απο καμποση ωρα prime μεχρι να πιασει θερμοκρασια ο χωρος στο κουτι.

Εκτος φυσικα και αν δεν αναπνεει το κουτι.Εχει 2 6αρηδες πισω να βγαζουν αερα..αν αυτοι βρισκου ξυλο επειδη ειναι μεσα σε καποιο χωρο ..τοτε δεν εχεις και πολλες ελπιδες).

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε νεότερα, πήγα και πήρα μία ψύχτρα Zalman απ'το Πλαίσιο 30€, την έβαλα σωστά, και στο bios γράφει 38,5c στον επεξεργαστή και όταν μπούταραν τα Windows περίμενα κανένα 5λεπτο και έτρεξα το Speccy, 63c average!!! Χωρίς να κάνω τίποτα! Έφαγα και την ψύχτρα σούπα... Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το cpu-z και ποσταρε ενα screenshot

Επισης δες και σε τι ποσοστο παιζει ο επεξεργαστης οταν μπουταρει στα windows.τελος ποια ψυκτρα πηρες?

Στο screenshot αναφέρονται τα πάντα:

post-8521-1416078857,02_thumb.jpg

Η ψύχτρα είναι αυτή: Zalman Mini-ITX Cpu Cooler CNPS2X - Ψύκτρες

Link to comment
Share on other sites

Για ψυκτρα επρεπε να παρεις ενα μικρο πυργακι..(γενικα μιλωντας...νομιζω 9αρες χωρανε μετρα αποσταση απο cpu μεχρι τη νοητη ευθεια του καπακιου...βγαλε και την αντιριδα αν ειναι πανω απο το cpu

(δεν θυμαμαι αν περναει απο εκει η διπλα.).

Απο την αλλη κατι κακο εχεις στο pc σου..

Μαλλον κατι εχεις "κολλησει"....

Bαλε καμμια live διανομη απο linux να δεις τι θερμοκρασιες παιζουν εκει περα..

Αν και δεν χρειαζεται για μενα...εφοσον στο bios εχεις 38.5 και μεσα στα win κοντα 70..σιγουρα κατι δεν παει καλα με τα "προγραμματα" που τρεχουν.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι φταίει η ψύχτρα, θα την πάω πίσω και θα βάλω την παλιά πάνω, αφού δεν είδα διάφορα στην θερμοκρασία, 5 βαθμούς, σιγά... Ελπίζω να μην μου κάνουν νερά στο Πλαίσιο.

Κανένα αξιόπιστο πρόγραμμα για να ψάξω αν έχω κολλήσει τίποτα;

Θα τρέξω και ένα antimallware και βλέπουμε...

Έγινε επεξεργασία από Chaos3X
Link to comment
Share on other sites

Ώπα, τώρα αλλάζουν τα δεδομένα, αν είναι έτσι να μην ψάχνομαι...

Είσαι σίγουρος ότι έβραζε σε idle μορφή; Με το που έμπαινες στα Windowsχωρίς να κάνεις τίποτα;

Ίσως φταίει η m/b...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι φταίει η ψύχτρα, θα την πάω πίσω και θα βάλω την παλιά πάνω, αφού δεν είδα διάφορα στην θερμοκρασία, 5 βαθμούς, σιγά... Ελπίζω να μην μου κάνουν νερά στο Πλαίσιο.

Κανένα αξιόπιστο πρόγραμμα για να ψάξω αν έχω κολλήσει τίποτα;

Θα τρέξω και ένα antimallware και βλέπουμε...

η ψυκτρα δεν φταιει σιγουρα..απλα το ειπα επ'ευκαιριας της δικης σου αγορας.

Px αυτη απο review δειχνει παρα πολυ καλη .. eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

(παιζει να ριχνει και σε φθηνες 12αρες...)

Απλα φροντισε οτι εχεις 13.5cm υψος απο το cpu μεχρι το καπακι.

Tωρα περι (anti)malware ξεκινα με το κλασσικο Malwarebytes Anti-Malware

(κλικαρε...λινκ κατευθειαν απο το σιτε τους ειναι)

εδιτ

Παιδια...δεν ειναι δυνατον στο bios να ειναι λιγοτερο απο οτι ιδλε στα win.

Φαινεται και απο τα screen..24% cpu για ενα screenshot ουτε ο ατομ δε φτανει.Και το history dld..κατι δεν παει καλα με αυτα που τρεχουν).

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Να βγάλω την μπαταρία για κάποια δευτερόλεπτα;

Αφαιρεις μπαταρια,και καλωδιο ρευματος για κανα 2λεπτο.Απλα μετα να ξερεις οτι κανοντας αυτη τη διαδικασια θα χρειαστει να μπεις στα bios να ξαναρυθμισεις ημερομηνια,ωρα και οποια τυχον αλλη αλλαγη ειχες κανει.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάω στο bios Και κάνω load default settings δεν θα είναι το ίδιο με το να κάνω clear cmos?

Το antimallware bytes δεν βρήκε τίποτα...

Υ.Γ: Τώρα το Speccy γράφει cpu average temp 65c...

Έγινε επεξεργασία από Chaos3X
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.