Jump to content



Επιλογή SSD


Recommended Posts

το κόστος δεν θέλω να ξεπεράσει τα 80-85€ (εκτος και αν με λιγα παραπάνω δω χαοτική διαφορα που δεν νομιζω) το pc που εχω δεν ειναι κατι τρελό άλλα υπάρχει βλέψη για καλή αναβάθμιση..

CRUCIAL MX100 256GB http://www.e-shop.gr/crucial-ct256mx100ssd1-mx100-256gb-25-internal-ssd-sata3-p-PER.320896

Αν και το κόστος είναι παραπάνω απ'το αρχικό ποσό που υπολογίζεις (+20€) θα έχεις 2 πλάσια+ χωρητικότητα,

τα οποία μελλοντικά κάπου θα σου χρειαστούν και ο δίσκος θα σου μείνει.

Link to comment
Share on other sites

+1 για τους Intel με τα 5 χρόνια εγγύηση.

Αν και πρόσφατα έβαλα Sandisk Ultra Plus II 128GB σε 2 PC και αναστήθηκαν με ακόμη πιο χαμηλή τιμή. Απ'αυτά που διαβάζω, ενδεχομένως οι V300 της Kingston να έχουν καλύτερα boot times, αλλά δεν το έχω διασταυρώσει.

Γενικά από τη στιγμή που αφήνεις τον HDD για SSD, με ό,τι και να διαλέξεις, you can't go wrong. (κρατάω μια πισινή για τους EVO :p)

Link to comment
Share on other sites

+1 και απο μενα για τους Intel. Μολις παρελαβα και ειναι σφαιρατος. (intel 520 120gb σε sata II προσωρινα και οι διαφορες με τον HDD που ειχα ειναι χαοτικες). Για τους evo τι να πω; Εχει η κοπελα μου και ειναι μια χαρουλα!!

Link to comment
Share on other sites

Απ'αυτά που διαβάζω, ενδεχομένως οι V300 της Kingston να έχουν καλύτερα boot times, αλλά δεν το έχω διασταυρώσει.

Τους V300 της Kingston ξεχάστε τους σαν επιλογή. Μετά την πατάτα της Kingston που στα μουλωχτά άλλαξε τις μνήμες, καλύτερα να μείνετε μακριά.

http://www.anandtech.com/show/7763/an-update-to-kingston-ssdnow-v300-a-switch-to-slower-micron-nand

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Πηρα τον Sandisk Extreme II 120 GB τελικα..

τον συνδεσα σαν εξωτερικο, τον εκανα format σε ntfs στα 4Κ και ηρθε η ώρα να του περασω τα windows.

Εχω διαβασει οτι δεν κανει να κανεισ delete το partition απο το windows setup γιατι χανει το alignment, αλλα δεν εχω το partition με τα 100 mb για το συστημα.. Να βαλω τα windows ετσι? η υπαρχει καποια λυση?

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

SAMSUNG MZ-7TE250BW 840 EVO SERIES SSD 250GB 2.5'' SATA3

Πολύ γρήγορος SSD πραγματικά σε σύγκριση με τους περισσότερους της αγοράς. Τα βρίσκει σκούρα σε μεγάλα αρχεία που όταν δεν χρησιμοποιεί την cache του πέφτει η ταχύτητα στο μισό. Ένα που δεν μου αρέσει είναι ότι χρησιμοποιεί μνήμη TLC που έχει το 1/3 ζωής σε σχέση με αυτούς που χρησιμοποιούν MLC. Αν δουλεύει κάποιος με μεγάλα αρχεία πχ επεξεργασία video και γράφει πάνω από 20 gb την ήμερα καλύτερα να πάρει τον Samsung 840 Pro που έχει μνήμες MLC.

SANDISK SDSSDHP-256G-G25 256GB ULTRA PLUS SSD

αυτον εχω ειμαι πολυ ευχαριστημενος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.