Jump to content



Επιλογή SSD


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Sorry αν έχω ποστάρει σε λάθος μέρος.

Ενδιαφέρομαι να πάρω εναν SSD για το pc μου. Αρχικά είχα καταλήξει στον Sandisk Extreme II 120GB, αλλα είπα να μπώ εδω να διαβάσω άλλα topics πριν τον αγοράσω και μάλλον μπερδεύτηκα περισσότερο για αυτο ποσταρω κι ολας!

Όπως καταλάβατε θέλω εναν SSD στα 120/128GB για να περάσω τα Windows, τα αρχεία θα τα έχω αλλου, το κόστος δεν θέλω να ξεπεράσει τα 80-85€ (εκτος και αν με λιγα παραπάνω δω χαοτική διαφορα που δεν νομιζω) το pc που εχω δεν ειναι κατι τρελό άλλα υπάρχει βλέψη για καλή αναβάθμιση..

Τι έχετε να προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

Σωστη ερώτηση το ξέχασα! :p

Sata 2 ειναι, αλλα σκεφτομουν να βάλω ενα Sata III controller στην PCI Express x1 απλα δεν εχω αποφασίσει αν θα μου είναι πίο χρήσιμο ενα τετοιο ή ενα USB 3..

Aν βάλω αυτο για παράδειγμα:

[ame]http://www.amazon.co.uk/ASUS-U3S6-USB-SATA-PCIe/dp/B002VVQ58M/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1411919819&sr=1-1&keywords=sata+3+usb+3+controller[/ame]

θα δουλέψει σωστά? Ή δεν θα είναι σαν να είναι της μητρικής το Sata III?

Edit: ππφφ μολις είδα οτι είναι PCIe x4 αλλα οκ κάτι σε αυτο το στύλ εννοω. Σας κουρασα sorry...

Έγινε επεξεργασία από Sag997
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφέρει ο έξτρα κοντρολερ. Μονο στα sequential θα δεις διαφορές προς τα πάνω από την μητρική σου (υποθέτω INTEL), στα random/μικρά αρχεία θα δεις μείωση και αυτό ειναι που μετρά περισσότερο για το OS.

Ίσως είναι καλύτερα να ανέβεις στο 100άρικο και στα 250/240GB και να δείς:

[ame]http://www.amazon.de/dp/B00KFAGCWK/ref=asc_df_B00KFAGCWK21390588?smid=A3JWKAKR8XB7XF&tag=geizhalspre03-21&linkCode=df0&creative=22494&creativeASIN=B00KFAGCWK[/ame]

και

https://www.skroutz.gr/s/5338978/Sandisk-Ultra-II-SSD-240GB.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει ο extra controller, δεν θα δεις διαφορά έτσι κι αλλιώς, άσε που ο native sata2 του mobo παίζει μερικές φορές να αποδίδει και καλύτερα.

Στα 120GB: https://www.skroutz.gr/s/442823/Intel-520-Series-120GB-9-5mm-SSDSC2CW120A310.html

Στα 256GB: https://www.skroutz.gr/s/5097572/Crucial-MX100-256GB-SSD.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Σε συνδιασμο με την αναζητηση SSD του φιλου, ειπα να θεσω και εγω εδω το ερωτημα μου και αν μπορει να παρθει και ως προταση προς το φιλο! Αξιζει να παει κανεις στα 128gb και σε αυτον τον δισκο; Samsung 850 Pro Series 128GB | Skroutz.gr

Ρωταω γιατι ειναι νεα τεχνολογια συν τα 10 χρονια εγγυησης (διαβασα για πολυ μεγαλυτερο χρονο ζωης γενικα). Θα παιζει αυτος σε SATA II? Θα αλλαξω σε 1 περιπου μηνα μηχανημα και θα παρω μια Z97pro3 asrock με g3258 (για αρχη) και σκεφτομαι αυτον τον SSD. Θεωρειτε υπερβολικη την αγορα του; Να παω σε Crucial MX 256gb με αυτα τα λεφτα;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πως ο μέσος χρήστης, σε οτιδήποτε ανώτερο από Intel Postville 80GB και να πάει, διαφορές στην απόκριση του συστήματός του δεν θα δει.

Οπότε, ναι πήγαινε για τα 256GB αν σου χρειάζονται και άσε τον 850 PRO. Αν πάλι δεν σου χρειάζονται πολύ καλή επιλογή είναι ο 120αρης που έβαλε ο [MENTION=23268]Trexx[/MENTION] παραπάνω από την Intel και με 5 χρόνια εγγύηση και τα υπόλοιπα σουβλάκια.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οτι και τωρα να τον παρω, πριν αγορασω το νεο μηχανημα σε κανα μηνα, θα παιζει κανονικα σε SATA II;Ειδα παραπανω τα παιδια που λενε οτι θα δουλευει και δε χρειαζεται εξτρα controller,δεν εχω ομως ξαναστησει ποτέ μηχανημα (δικο μου τουλαχιστον) με SSD (φαντασου ποσο πισω ειμαι). Θα δω νομιζω διαφορες αν στησω το λειτουργικο πανω σε αυτον (τον intel λεω γιατι θα κανω παραλληλη χρηση με HDD ).

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

sandforce στα 120gb προσωπικα δε μου καθεται καλα.

Θελει καμποσα gb για να "δειξει"..και εχοντας 240αρι απλα δεν τον λες αργο.

Αν η εγγυηση παιζει ρολο ..παρε τον ιντελ.(και αναφερομαι καθαρα στα χαρτια..)

Aλλιως στα λιγα λεφτα δες τον seagate 600..απο ελλαδα..

...ή απο amazon τον extreme II

[ame=http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00COF7E3K/ref=s9_simh_gw_p147_d0_i3?pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=1DHCKP6BGJN829K1D9GS&pf_rd_t=101&pf_rd_p=455344027&pf_rd_i=468294]SanDisk Extreme II 240 GB 2.5 Inch Internal SSD 550 MB/s for Notebooks (SDSSDXP-240G-G25): Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame]

120€ συν τα οποια μεταφορικα.

υ.γ

Oτιδηποτε εχει σατα ..παιζει οπουδηποτε εχει σατα...ειτε 1 ειτε 2 ειτε 3..

Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει τελειως με το θεμα των SSD. Σε αυτο φταιει το γεγονος οτι ποτέ δεν ασχοληθηκα. Βλεπω (στο φορουμ εδω) πολλες προτασεις. Εγω που ειμαι ενας μεσος χρηστης, θα ειμαι καλυμμενος με τον Intel 520 120gb ? (δε θελω παραπανω χωρητικοτητα). Θελω να εχει πανω τα βασικα (λειτουργικο/drivers, 4-5 προγραμματα και 4-5 games συνολο) και εχω και τον ΗDD για εξτρα χωρο αν χρειαστει συν οτι εχω εναν 500ρη HDD που καθεται και 3 εξωτερικους...

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 ειναι online και καταλαμβανουν απο 6 και 7 gb αντιστοιχα και εχω ηδη τα fifa 15 ,divinity original sin και Grid Autosport (ολα ειναι περιπου 50-55 gb συμπεριλαμβανομενων των saves) τα οποια θα ειναι στανταρ πανω στον SSD και Windows 7 Professional που ειναι περιπου 10gb.. Εαν δε φτασει ο χωρος και παρω και τιποτα αλλο απο παιχνιδι, κανω μια θυσια να βαλω κατι στον HDD αν και ξερω οτι θα χασω πολυ σε ταχυτητες. Εχω σκοπο για το Witcher 3 στο επομενο μου μηχανημα. Ουτε γονατιστο δε θα τρεχει σε αυτο που ηδη εχω :weep::p

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειμαι ενας μεσος χρηστης, θα ειμαι καλυμμενος με τον Intel 520 120gb ? (δε θελω παραπανω χωρητικοτητα).

Άψογα θα είσαι είτε είσαι μέσος είτε ..παράμεσος. Μη νομίζεις, κι αυτοί που λένε ότι δεν τους καλύπτει μέσοι χρήστες είναι. Απλά αποφάσισαν να μην τους καλύπτει μπας και γίνουν pro...

Link to comment
Share on other sites

Κατι τελευταιο για να μη κουραζω παραπανω. Καλο θα ειναι να τον παρω μαζι με το νεο μηχανημα (σε περιπου 2 μηνες απο τωρα) ή να τον παρω πχ τωρα και να τον προσθεσω στο υπαρχον αρχικα;

Και επειδη δεν εχω ξαναβαλει ποτέ ,ειναι μια απλη sata συνδεση και θα τον δει το bios και θα ειμαι ready to go ή πρεπει να κανω και κατι αλλο; (σε περιπτωση που τον παρω τωρα)

Ευχαριστω πολυ παιδια!!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς θα χρειαστεί να κάνεις φορματ αφού θα είναι ο δίσκος του λειτουργικού και θα αλλάξεις υλικό (mobo-cpu). Στο δεύτερο ερώτημα, είσαι plug n play, μόνο να μπεις στο bios και να γυρίσεις το sata mode σε ahci πριν στήσεις win χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Άψογα θα είσαι είτε είσαι μέσος είτε ..παράμεσος. Μη νομίζεις, κι αυτοί που λένε ότι δεν τους καλύπτει μέσοι χρήστες είναι. Απλά αποφάσισαν να μην τους καλύπτει μπας και γίνουν pro...

Eχω και τον ιντελ 335 (240γβ) αλλα και τον vertex 4 (128γβ) .

Προσωπικα σα μεσος χρηστης αποφασισα οτι sandforce με 128gb δεν εχουν την παραμικρη τυχη εναντι εναντι ενος οποιουδηποτε 120ari ssd που εχει λιγο παραπανω προταιρεοτητα τις επιδοσεις.

Και δεν αναφερομαι στα benchmarks...(οπου λιγο αν ψαξει καποιος θα δει οτι ειναι στο πατο οι 120αρηδες)

Αν ειναι να παιζει(ς) στη μεγιστη χωρητικοτητα (100γβ πχ)..η παρε καποιον καλο ..η παρε 256 και παιζε πλεον στη μιση.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω; 180αρη έχω οπότε είμαι ακριβως στη μέση σαν ..μέσος κι εγώ χρήστης. Τεσπα, ας μην το συνεχίσουμε, άκρη δεν θα βρούμε. Προσωπικά έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου. Όταν πήρα τον 180αρη, τον είχε το vs σε προσφορά στα 105 ευρώ. Στα 120 ευρώ έπαιζε ο 120αρης samsung 830 (πολύ καλος δίσκος btw). Ω του θαύματος, όλοι επέμεναν (καλή ώρα όπως και στις μέρες μας με τους evo) να πάρω τον samsung. Σε σακουλάκι... Ο 180αρης πέρα από τα έξτρα γκίγκα είχε καλύτερη τιμή, κουτί, βάση, καλώδια, acronis κτλ... Προφανώς δεν άκουσα και προφανώς δεν διαψεύστηκα. Άλλωστε αυτά τα εξτρα γκιγκα είναι αυτά που έχω ελεύθερα.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.