Jump to content



Πρόβλημα - Το PC μου κάνει αυτόματα reboot


panagos_24

Recommended Posts

Γεια σας, μετέφερα τον υπολογιστή μου από την Ελλάδα στην Κύπρο και παρουσιάστηκε ξαφνικά το παραπάνω πρόβλημα.

Πιο συγκεκριμένα, μόλις τον ενεργοποιώ πατώντας το κουμπί, ανάβουν τα φωτάκια κανονικά και αρχίζουν να δουλεύουν οι ανεμιστήρες για μερικά δευτερόλεπτα. Μετά σβήνουν για 2-3 δευτερόλεπτα και ξανά από την αρχή. Δεν προλαβαίνει να πάει σήμα στην οθόνη, οπότε δεν εμφανίζεται κάτι.

Δοκίμασα να αφαιρέσω τις μνήμες RAM και να τις επανατοποθετήσω μία μία κάθε φορά, αλλά ό,τι συνδυασμό κι αν δοκίμασα (μόνο η πρώτη, μόνο η δεύτερη, καμία), το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει; Να σημειώσω ότι δεν είχε κανένα πρόβλημα πριν την μεταφορά. Δεν είναι εύκολο να δοκιμάσω άλλα υποσυστήματα, μιας και δεν μου περισσεύει κάτι, πώς μπορώ να αποκλείσω κάποια ενδεχόμενα; Αν χρειάζεστε επιπλέον πληροφορίες πείτε μου.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου αρχικα ειχα και εγω ενα παρομοιο προβλημα στο παρελθον και με καποιον τροπο (που σπαω το κεφαλι μου να θυμηθω :suicide:) το ελυσα.Ξεκινα απο απλα πραγματα κοιτα αν εχουν συνδεθει καλα ολα τα καλωδια πανω στην μητρικη,Υπαρχει περιπτωση κατα την μεταφορα κατι να αλλαξε θεση ή να κουνηθηκε λιγακι με αποτελεσμα να δημιουργειτε το προβλημα σου.Αν εχεις την δυνατοτητα (που δεν εχεις οπως διαβασα) να δοκιμασεις ενα αλλο τροφοδοτικο ή μια αλλη μητρικη θα ηταν μια καλη ευκαιρια να τεσταρεις αν φταινε αυτα.Απο οτι θυμαμαι εγω ειχα αλλαξει εκεινη την περιοδο και τροφοδοτικο και μητρικη οποτε δν ειμαι σιγουρος για να σε βοηθησω.Τωρα για τις Ram δεν νομιζω να παιζουν καποιο ρολο.Εχω μια αισθηση οτι φταιει το τροφοδοτικο αλλα δν μπορω να σου εγγυηθω τιποτα. :whistling

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήταν από τα πρώτα πράματα που έκανα να βγάλω τη μπαταρία της μητρικής και να την ξαναβάλω ώστε να κάνει reset το bios αλλά τζίφος. Το πρόβλημα συνεχίζει..

Επίσης δοκίμασα να συνδέσω μόνο τα απαραίτητα δλδ μητρική και τα κουμπιά του κουτιού με το τροφοδοτικό και η μόνη διαφορά είναι ότι ο υπολογιστής ανοίγει μόνο μια φορά και κλείνει αμέσως. Δεν κάνει αυτόματα reboot και αν ξαναπατήσω το power button του κουτιού δεν κάνει τίποτα. Πρέπει να κλείσω το τροφοδοτικό και να τα ξανανοίξω όπου και πάλι γίνεται το ίδιο..

Έγινε επεξεργασία από panagos_24
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είπες ότι πρέπει να ανοιγοκλείσεις το τροφοδοτικό , κάνε ένα έλεγχο το τροφοδοτικό σου ή ακόμα δοκίμασε να αλάξεις πρίζα ρεύματος μην τυχόν έχεις θέμα με το ρεύμα !!

Link to comment
Share on other sites

Γεια και πάλι παιδιά! Πήγα σήμερα και πήρα μπαταρία καινούργια αλλά και πάλι το πρόβλημα παραμένει. Το μόνο που μου μένει είναι να πάρω τροφοδοτικό και κάπου εδώ θέλω τα φώτα σας.. Θέλω ένα που να είναι εντελώς αθόρυβο όταν δουλεύει χαμηλά και έβαλα στο μάτι την σειρά xtr της xfx..

To σύστημα μου είναι το εξής:

1) intel core 2 quad q9400 @ 3.2 o.c.

2) asus p5e

3) 2x800mhz corsair ddr2

4) ati radeon HD5770 vapor-x

5) coolermaster storm sniper case

Παιχνίδια δεν παίζω πλέον, περισσότερο ακούω μουσική, βλέπω ταινίες και σερφάρω.

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Tα corsair ax σειρα ειναι αθορυβα εντελως (μεχρι να πιασεις το 60% του load).

Eχω δυο και ειμαι απολυτα ευχαριστημένος. Συγκεκριμένα για το σύστημα που βρίσκομαι αυτή την στιγμή πήρα το ax860 ώστε να σιγουρευτώ ότι δεν θα χρειαστεί ποτε να δουλέψει ο ανεμιστήρας όπως και συμβαίνει. Eχουν 7 χρονια εγγυηση και το service της corsair ειναι απο τα καλυτερα που υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Tα corsair ax σειρα ειναι αθορυβα εντελως (μεχρι να πιασεις το 60% του load).

Eχω δυο και ειμαι απολυτα ευχαριστημένος. Συγκεκριμένα για το σύστημα που βρίσκομαι αυτή την στιγμή πήρα το ax860 ώστε να σιγουρευτώ ότι δεν θα χρειαστεί ποτε να δουλέψει ο ανεμιστήρας όπως και συμβαίνει. Eχουν 7 χρονια εγγυηση και το service της corsair ειναι απο τα καλυτερα που υπαρχουν.

δεν ειναι αναγκη ακομα,να αγορασει τροφοδοτικο γιατι μπορει να μην ειναι εκει το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

εμενα πιο πολυ για τροφοδοτικο μου φαινεται.

τωρα αυτο που εχεις ποσα watt και ποια μαρκα ειναι?

Τώρα έχω ένα chieftec 750W.

Tα corsair ax σειρα ειναι αθορυβα εντελως (μεχρι να πιασεις το 60% του load).

Eχω δυο και ειμαι απολυτα ευχαριστημένος. Συγκεκριμένα για το σύστημα που βρίσκομαι αυτή την στιγμή πήρα το ax860 ώστε να σιγουρευτώ ότι δεν θα χρειαστεί ποτε να δουλέψει ο ανεμιστήρας όπως και συμβαίνει. Eχουν 7 χρονια εγγυηση και το service της corsair ειναι απο τα καλυτερα που υπαρχουν.

Οκ.. Ήξερα για τα xfx ότι είναι καλά αλλά αν μου λες και εσύ για τα corsair ax θα κοιτάξω και προς τα εκεί.. Ευχαριστώ.

edit: Μόλις κοίταξα τα ax. Πανάκριβα ρε συ :p Δε δίνω τόσα..

Έγινε επεξεργασία από panagos_24
Link to comment
Share on other sites

Δες και ποσο εχουν τα seasonic km3 σειρα platinum (πχ Seasonic ss-860xp2 και corsair ax860). Ουσιαστικα seasonic αγοραζεις με μικροεπεμβασεις της corsair (στα 2/3 της τιμης αν οχι λιγοτερο). Ασε που την εκδοση xp2 ακομα δεν εχω δει να την φερνουν ελλαδα.

Ειναι διαφοροι παραγοντες που δικαιολογουν την τιμη αυτη. Γενικα η αποψη μου ειναι πως το τροφοδοτικο ειναι κατι που το κουβαλας σε νεα αναβαθμιση οποτε αξιζει να τα σκασεις (οπως συμβαινει και για κουτι, οθονη, σκληρο δισκο).

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στο τελευταίο που λες, τι όμως περισσότερο θα μου προσφέρει από το xfx που πρότεινα εγώ; Δεν είμαι κολλημένος απλά θεωρώ ότι είναι επώνυμα και εξίσου καλά και τα δύο. Σίγουρα θα υπάρχουν διαφορές στα νούμερα, αλλά για την χρήση και τη δουλειά που τα θέλω, δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει τον κόπο. Αν ήμουν μανιακός gamer σε σούπερ hi-end pc το καταλαβαίνω, όπως και την περίπτωση του overclocker. Σε μένα όμως; Αξίζει το κόπο να μιλάμε για τέτοια ποσά; Θεωρώ (και πείτε μου αν κάνω λάθος) ότι με 90€ για το xfx xtr 550w είμαι καλά. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε εδώ http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp το σύστημα σου για να δεις περίπου τα watt που χρειάζεσαι, βάλε και κάτι παραπάνω αν σκέπτεσαι μελλοντική αναβάθμιση.

Από μένα XFX.

Έγινε επεξεργασία από skfn
παραβλεψη
Link to comment
Share on other sites

Βάλε εδώ eXtreme Power Supply Calculator το σύστημα σου για να δεις περίπου τα watt που χρειάζεσαι, βάλε και κάτι παραπάνω αν σκέπτεσαι μελλοντική αναβάθμιση.

Από μένα XFX.

403w min - 453w recommended. Λογικά το 550άρι xtr xfx με καλύπτει.

Οι αριθμοί είναι ικανοποιητικοί;

6022_02_xfx_xtr_550_watt_80_plus_gold_power_supply_review.png

Nα σας πω επίσης ότι το τροφοδοτικό που έχω τώρα το έχω περίπου 8 χρόνια.. Ουκ ολίγα!

Έγινε επεξεργασία από panagos_24
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά! Ήρθε σήμερα το τροφοδοτικό μετά από αρκετές μέρες και αφού το σύνδεσα και μετά, είδα ότι το πρόβλημα συνεχίζει.. Τζάμπα το αγόρασα με λίγα λόγια.. Τι μπορεί να φταίει; Ένας θεός ξέρει :( Αν είναι καμιά m/b την βάψαμε..

Εγώ νομίζω ότι κάτι βραχυκυκλώνει και κάνει reset..

Έγινε επεξεργασία από panagos_24
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.