Jump to content



Χαμηλές ταχύτητες write ssd


phm

Recommended Posts

Αυτές τις μέρες είπα να κάνω ένα benchmark στον ssd (samsung 830) και παρατήρησα ότι τα write speed είναι παράλογα χαμηλά. Οκ τον έχω πολυ καιρό και τον έχω σχεδόν full, αλλά και παλιά ήταν έτσι αλλά δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

Ορίστε τα αποτελέσματα:

cCDQSYE.png

Επίσης παρατήρησα και κάποια άλλα πράγματα τα οποία δεν ξέρω αν σχετίζονται, αλλά με βάζουν σε σκέψη:

  • Εχθές έπαιζα dota και έφαγε ένα κόλλημα για μερικά δευτερόλεπτα (το game δεν είναι στον ssd).
  • Σήμερα το πρωί μου έβγαλε το steam disk write error. Από ότι είδα βέβαια στο internet είναι ένα bug του steam και το έφτιαξα
  • Σήμερα για κάποιον λόγο ένα VM που έχω δεν ανοίγει (βγάζει ένα error στο boot)! Πήγα να βάλω το Windows ISO για να το επιδιορθώσω και και κόλλησε τελείως το σύστημα μέχρι να πατήσω το κουμπί του pc για να κλείσει και σταμάτησε το virtualbox. Μόλις σταμάτησε το virtualbox το κόλλημα έφυγε (πάτησα cancel στο shut down).

Δοκίμασα να κάνω chkdsk (αν και δεν ξέρω αν έχει νόημα στον ssd) και δεν φαίνεται να έβγαλε κάτι. Επίσης στο smart λέει ότι το health είναι 100% good στο crystal disk info.

Δεν ξέρω αν τα παραπάνω σχετίζονται αλλά οι χαμηλές επιδόσεις του δίσκου με κάνουν να αναρωτιέμαι. Χάλασε ο δίσκος; Είναι φουσκωμένος με αρχεία και έχουν πέσει οι επιδόσεις (αλλά τόσο πολύ;); Μήπως είναι κάνας ιός; Μπορεί να είναι κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες είπα να κάνω ένα benchmark στον ssd (samsung 830) και παρατήρησα ότι τα write speed είναι παράλογα χαμηλά. Οκ τον έχω πολυ καιρό και τον έχω σχεδόν full, αλλά και παλιά ήταν έτσι αλλά δεν είχα παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

full είναι, όχι σχεδόν full. Full είναι και το 80%. Αναθεώρησε το τι βάζεις στον ssd.

Link to comment
Share on other sites

To sequntial write είναι παράλογα χαμηλό. Τι chipset έχει η μητρική; Μήπως παίζει ασυμβατότητα με energy saving; Μήπως έτρεξες το benchmark μετά από suspend του υπολογιστή; Drivers;

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι είναι γεμάτος και ότι δεν μπορώ να έχω ιδιαίτερα καλή απόδοση έτσι. Εδώ μιλάμε όμως ότι όπως λέει και ο vagsk το write είναι πιο αργό και από hdd (με βάση το benchmark).

Έχει μερικούς μήνες που έκανα αναβάθμιση στο pc (τον ssd τον έχω 2 χρόνια όμως) και τότε που έτρεξα το benchmark μου είχε φανεί φυσιολογικό (αν και όχι τίποτα φοβερό μάλλον λόγο ότι είναι full). Το chipset της μητρικής είναι το Z87.

Αλλά τώρα με το ίδιο hardware κλπ έχω αυτά τα αποτελέσματα. Το benchmark το έτρεξα σε διάφορες φάσεις οπότε δεν νομίζω ότι είναι αυτό το θέμα, εκτός όπως είπα αν υπάρχει κάνας ιός. Να πω όμως, ότι σε γενικές γραμμές δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα στην απόδοση του υπολογιστή (αν εξαιρέσουμε το benchmark και τα προβλήματα που ανέφερα).

Τώρα για drivers: Δύσκολο να φταίνε οι drivers δεδομένου ότι παλιά δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα, εκτός αν υποθέσουμε ότι έγινε κάποιο αρχείο corrupt ή κάποιο buggy update.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου αρέσουν αυτές οι ερωτήσεις...

Ρε παιδιά, έχω σκασμένα λάστιχα στο αυτοκίνητο αλλά δεν πιάνει τα 200 χλμ/ώρα που λέει ο κατασκευαστής... γιατί έτσι?

Μήπως είναι κακής ποιότητας η βενζίνη που βάζω;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν ψάξεις benchmark σε διαδίκτυο με ssd empty και ssd full βλέπεις μια διαφορά τηε τάξεως του 30% σε επιδόσεις. Δεν είναι ότι ο δίσκος είναι γεμάτος ή τουλάχιστον δεν φταίει μόνο αυτό.

Υ.Γ. προληπτικά πάντως κάνε μια δοκιμή με άλλο καλώδιο SATA και ρίξε και ένα memtest μήπως το πρόβλημα δεν είναι στον SSD αλλά αλλού.

Έγινε επεξεργασία από vagsk
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα τόσο χρόνο της προηγούμενες μέρες για αυτό αλλά εχθές το βράδυ δοκίμασα να παίξω λίγο με τα καλώδια. Όταν άλλαξα την σύνδεση στην μητρική στον άλλον controller sata (νομίζω marvell) αυξήθηκε αισθητά το write αλλά μειώθηκε το read! Τώρα γιατί συμβαίνει αυτό, δεν έχω ιδέα.

Επίσης να πω ότι άδειασα κάπως χώρο (35GB) και δεν είδα ουσιαστική διαφορά.

Edit:

Να τα αποτελέσματα με τον άλλον controller:

1YuyM8J.png

Έγινε επεξεργασία από phm
Link to comment
Share on other sites

To oτι αδειασες το δισκο παιζει ρολο.

Βγαλτον απο τον marvell και βαλτο εκει που το ειχες και θα ειναι οπως πρωτα.(δεν εννοω με τις χαλια ταχυτητες).

(ο marvell τετοιες ταχυτητες δινει.οκ..παιζει και αναλογα ποια υλοποιηση..αλλα γενικα οτι ssd κουμπωνουμε τον κουμπωνουμε στον intel -μαμα chipset)

Link to comment
Share on other sites

Οκ, επειδή δεν έγινα σαφής. Άδειασα χώρο χωρίς να αλλάξω controller. Είδα μια ελάχιστη βελτίωση στο write(της τάξης των 5-15 MB/s). Επίσης να πω ότι χρησιμοποιώ το perfect disk. Έκανα ssd optimize αλλά δεν φαίνεται να βοήθησε (για την ακρίβεια, πριν το κάνω το write πήγε στα 40+ και μετά που το έκανα έπεσε όπως πριν, αλλά ίσως να είναι και σύμπτωση).

Μετά άλλαξα τα καλώδια ανάμεσα σε 2 σκληρούς που ήταν σε διαφορετικούς controllers. Είδα αυτό που παρατήρησα πιο πάνω. Για την περίπτωση που φταίει το ίδιο το καλώδιο, έβαλα τα καλώδια στους σκληρούς όπως πριν και αυτήν την φορά άλλαξα το καλώδιο του ssd στην μητρική ώστε να είναι στον άλλον controller. Τα αποτελέσματα είναι ίδια.

Δικό μου συμπέρασμα: Δεν φταίει ο χώρος (αν είναι δυνατόν, είμαι με λίγο χώρο 2 χρόνια, δεν μπορεί να φταίει αυτό ξαφνικά) και δεν φταίει το ίδιο το καλώδιο. Τώρα το τι ακριβώς είναι δεν ξέρω ακόμα.

Ενδιαφέρον αυτό πάντως με τους marvell, εξηγεί ίσως γιατί έπεσε το speed στο read.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις παλι τη δοκιμη στον ιντελ?

(με screen κλπ..)

Just in case..

y.g

Αλλο 30γιγα ελευθερα και αλλο λιγα mb.Δε παιζει να εισαι με λιγα μβ 2 χρονια.

(μου φαινεται απιστευτο δλδ)

edit

και αν μπορεις ..τρεχε as-ssd..

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Οκ, επειδή δεν έγινα σαφής. Άδειασα χώρο χωρίς να αλλάξω controller. Είδα μια ελάχιστη βελτίωση στο write(της τάξης των 5-15 MB/s). Επίσης να πω ότι χρησιμοποιώ το perfect disk. Έκανα ssd optimize αλλά δεν φαίνεται να βοήθησε (για την ακρίβεια, πριν το κάνω το write πήγε στα 40+ και μετά που το έκανα έπεσε όπως πριν, αλλά ίσως να είναι και σύμπτωση).

Μετά άλλαξα τα καλώδια ανάμεσα σε 2 σκληρούς που ήταν σε διαφορετικούς controllers. Είδα αυτό που παρατήρησα πιο πάνω. Για την περίπτωση που φταίει το ίδιο το καλώδιο, έβαλα τα καλώδια στους σκληρούς όπως πριν και αυτήν την φορά άλλαξα το καλώδιο του ssd στην μητρική ώστε να είναι στον άλλον controller. Τα αποτελέσματα είναι ίδια.

Δικό μου συμπέρασμα: Δεν φταίει ο χώρος (αν είναι δυνατόν, είμαι με λίγο χώρο 2 χρόνια, δεν μπορεί να φταίει αυτό ξαφνικά) και δεν φταίει το ίδιο το καλώδιο. Τώρα το τι ακριβώς είναι δεν ξέρω ακόμα.

Ενδιαφέρον αυτό πάντως με τους marvell, εξηγεί ίσως γιατί έπεσε το speed στο read.

Μήπως τα προβλήματά σου οφείλονται στο Perfect Disk; Έριξα μια ματιά στη σελίδα του και αυτά που κάνει στους SSD μου φάνηκαν ανοησίες. Οι SSD ΔΕΝ χρειάζονται καμία επέμβαση από προγράμματα "optimization" ( = μπούρδες), έχουν το δικό τους εσωτερικό optimization με το firmware τους.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις παλι τη δοκιμη στον ιντελ?

(με screen κλπ..)

Just in case..

y.g

Αλλο 30γιγα ελευθερα και αλλο λιγα mb.Δε παιζει να εισαι με λιγα μβ 2 χρονια.

(μου φαινεται απιστευτο δλδ)

edit

και αν μπορεις ..τρεχε as-ssd..

Θα δοκιμάσω να το ξανασυνδέσω στον intel και να κάνω κάποιες δοκιμές ακόμα το Σαββατοκύριακο.

Μήπως τα προβλήματά σου οφείλονται στο Perfect Disk; Έριξα μια ματιά στη σελίδα του και αυτά που κάνει στους SSD μου φάνηκαν ανοησίες. Οι SSD ΔΕΝ χρειάζονται καμία επέμβαση από προγράμματα "optimization" ( = μπούρδες), έχουν το δικό τους εσωτερικό optimization με το firmware τους.

Μπορεί, δεν θα με έκανε εντύπωση. Θα δοκιμάσω να το βγάλω.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το Perfect Disk, σύνδεσε το drive στον Intel, κατέβασε το Samsung Magician και τρέξε το Performance Optimization μέσα από το Magician software.

Μετά δοκίμασε να τρέξεις ένα AS SSD Benchmark.

Τα έκανα αυτά αλλά δεν φάνηκε να βοήθησαν. Μετά νομίζω ενεργοποίησα το write cache και φαίνεται να είναι οκ, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι φυσιολογικό.

Να τα αποτελέσματα τώρα:

j2CTVNT.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.