Jump to content



Νεο PC με socket 2011-3


zaratoustr

Recommended Posts

  • 3 months later...

Μετά από διάφορες προσθήκες μέσα στους μήνες που έχω να γράψω το σύστημα έχει ως εξής:

ΚΟΥΤΙ: CORSAIR GRAPHITE SERIES 760T ARCTIC WHITE FULL-TOWER WINDOWED CASE - ΚΟΥΤΙΑ - CASES -
PSU: AX860 ATX Power Supply ? 860 Watt 80 PLUS? Platinum Certified Fully-Modular PSU
SSD: CRUCIAL CT512MX100SSD1 MX100 512GB 2.5'' INTERNAL SSD SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ -
VGA: ASUS GEFORCE GTX970 STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5 4GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ -
RAM: G.SKILL F4-2400C15Q-16GRR 16GB (4X4GB) DDR4 2400MHZ RIPJAWS 4 RED QUAD CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -
CPU: INTEL CORE I7-5820K 3.30GHZ LGA2011-3 - BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -
CPU COOLER: CORSAIR HYDRO SERIES H100I EXTREME PERFORMANCE CPU COOLER (240MM) - ΥΔΡΟΨΥΞΗ -
MOBO:ASUS X99-DELUXE RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -


ΟΘΟΝΗ: Οθόνη Dell U2713H 68,6 εκ. (27") με PremierColor | Dell Greece


Γνώμες?

Επομενες αγορές θα έχουν να κάνουν με το σύστημα αποθήκευσης. Λογικά άλλος ένας ίδιος SSD για raid 0 και 2 x μηχανικοί δίσκοι για αποθήκη (raid 1). Κάποια πρόταση?

Να αναφέρω οτι δεν έχω κάνει (λόγω έλλειψης χρόνου) καθόλου overclock οπότε οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει φοβερό σύστημα, πάντως. Ένα κι ένα τα κομμάτια. Αξιοζήλευτο. Εύχομαι να είναι καλοδούλευτο!

 

Για αποθήκευση raid 1 ναι. Για OS στον ssd να κάνεις raid 0 με 2 500άρηδες δεν ξέρω αν αξίζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Thanks pnick και ευχαριστώ για την βοήθεια στο στήσιμο ολα τα παιδιά. Μπορεί να πάρω δυο Samsung pro για raid 0 αργότερα.

Αυτές τις μέρες που έχω λίγο χρόνο παραπάνω θα ασχοληθώ και με το overclocking (αν και πραγματικά δεν ξέρω αν χρειάζεται :)).

Καλές γιορτές σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.