Jump to content



Νεο PC με socket 2011-3


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Τις τελευταίες μέρες προσπαθώ να συνθέσω ενα pc που να βασίζεται στην τελευταια γενια επεξεργαστων της intel.

Αυτό γιατι θελω να εχει δυνατότητες αναβάθμισης αργότερα με το λιγότερο κόστος.

Προορίζεται για gaming αλλά και για εργασία (AutoCad και αλλα προγραμματα).

Επίσης θα ήθελα να ειναι οσο το δυνατον αθόρυβο.

Το budget ειναι κοντα στα 2500 +- 500€.

Να σημειώσω οτι για την κάρτα γραφικών σκεφτομαι μια πορσωρινή λύση μέχρι να βγει η καινούργια σειρα της NviDIA (GTX 8xx). Μετά θα αντικατασταθεί με αυτή και η παλιά θα τοποθετηθεί σε ενα αλλο παλιό Pc (προσφατα εσπασα εναν ανεμιστηρα απο την Gigabyte HD5870 σε διαδικασία εξόντωσης σκόνης :p).

Αρχικά σκεφτόμουν την EVGA GEFORCE GTX780 ACX DUAL CLASSIFIED 3GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ - αλλά διαβάζοντας οτι σύντομα θα βγουν οι νέες εκανα πίσω.

Επίσης για τις μνήμες δεν υπάρχουν πολλές επιλογές ακόμα και ίσως (τι προτείνετε) θα πρεπει να κάνω υπομονή κάποιες μέρες.

Εννοείτε θα γίνει το max overclock (αν και δεν εχω ασχοληθεί ποτέ με το θέμα)

Τα επιλεγμένα κομμάτια είναι:

κουτί: CORSAIR GRAPHITE SERIES 760T ARCTIC WHITE FULL-TOWER WINDOWED CASE - ΚΟΥΤΙΑ - CASES -

Τροφοδοτικο:

CORSAIR HXI SERIES HX850I HIGH-PERFORMANCE ATX PSU 850W 80 PLUS PLATINUM CERTIFIED - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ - ή

CORSAIR HXI SERIES HX1000I HIGH-PERFORMANCE ATX PSU 1000W 80 PLUS PLATINUM CERTIFIED - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

Mobo: ASUS X99-DELUXE RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

Cpu:INTEL CORE I7-5820K 3.30GHZ LGA2011-3 - BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

Ram: CORSAIR CMK16GX4M4A2800C16B VENGEANCE LPX BLUE 16GB (4X4GB) DDR4 2800MHZ QUAD CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -

VGA: ASUS GTX660-DC2-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ -

HD: WESTERN DIGITAL WD2003FZEX 2TB CAVIAR BLACK SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ -

SSD: SAMSUNG MZ-7KE128BW 850 PRO SERIES 128GB 2.5'' SSD SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ - (x2 για Raid0)

Οθόνη: ASUS VG248QE 24'' LED MONITOR FULL HD WITH BUILT-IN SPEAKER BLACK - ΟΘΟΝΗ -

Case accesories - Ψυξη

CPU: CORSAIR Hydro Series H100i Water Cooler - Newegg.com

Fans:

CORSAIR AIR SERIES SP120 QUIET EDITION HIGH STATIC PRESSURE 120MM FAN - ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΚΟΥΤΙΟΥ - (x3)

CORSAIR AIR SERIES AF140 LED WHITE QUIET EDITION HIGH AIRFLOW 140MM FAN - ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΚΟΥΤΙΟΥ - (x1)

Lights:

BITFENIX ALCHEMY CONNECT 15X LED-STRIP 30CM - BLUE - LIGHTS -

Απόψεις?

Link to comment
Share on other sites

σε τέτοια ποσά θα έβαζα άλλη μάρκα τροφοδοτικό (μάλλον Seasonic) και 256 SSD τουλάχιστον.

Για το αθόρυβο σκέλος δε ξέρω αλλά από όσα έχω διαβάσει εδώ μάλλον πρέπει να το ψάξεις περισσότερο.

Οθόνη θα κοιτούσα μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Για οθόνη νομίζω η 27" νομίζω ειναι λιγο περιττές και φοβάμαι οτι αν πάρω 27αρα δεν θα ειναι το 100% της οθόνης στο οπτικό μου πεδίο και θα κουνάω το κεφάλι δεξιά αριστερά. Επίσης ενας λόγος που διάλεξα αυτήν εινια το gsync (G-SYNC Technology Overview | GeForce | GeForce) της Nvidia. Αυτός ειναι ο λόγος που πάω και σε Nvidia κάρτα γραφικών.

Για τους SSD ίσως έχεις δίκαιο οτι πρεπει να παω σε περισσότερα GB αλλά και πάλι ειναι ενα upgrade που μπορεί να γίνει αργότερα με τους νέους 850 evo (TLC V-NAND is official, coming soon in 850 EVO SSD - The Tech Report)

Για το τροφοδοτικό εχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο?

Για τον θόρυβο η καλύτερη λύση ειναι ενα close loop σύστημα υδρόψυξης αλλά για να το φτιάξω έτσι όπως θέλω ανεβαίνει κατα πολύ το ήδη φουσκωμένο ποσό. Ειναι κατι που θα γίνει σαν upgrade επισης αργότερα.

Σημείωση:

Ειναι πολλά τα χρήματα το ξέρω.

Δεν θα εμπαινα καν σε διαδικασία για νέο pc αλλά κέρδισα ενα ποσό στο στοίχημα (1500€) :p.

Επίσης γενικά αυτό το τρίμηνο βγαίνει να πληρώσω πολύ ΦΠΑ οπότε αντί να τα δώσω στο δημόσιο προτιμώ να τα δώσω σε κάτι που θα μου μείνει.

Έγινε επεξεργασία από zaratoustr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Επίσης θα ήθελα να ειναι οσο το δυνατον αθόρυβο.

Το budget ειναι κοντα στα 2500 +- 500€.

HD: WESTERN DIGITAL WD2003FZEX 2TB CAVIAR BLACK SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ -

SSD: SAMSUNG MZ-7KE128BW 850 PRO SERIES 128GB 2.5'' SSD SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ - (x2 για Raid0)

Απόψεις?

εφόσον απ'ότι καταλαβαίνω ο hdd θα είναι αποθήκη άλλαξέ τον με κάποιον wd red/γενικά πιο αργό/φθηνό/κρύο δίσκο και κοίτα λύσεις raid 1/5

ειδικά για τους ssd δεδομένου ότι θα χρησιμοποιείς cad προγράμματα(που χρειάζονται χώρο)... δεν θα πήγαινα σε 128gb x2 ... καλύτερα σε 2 πιο αργούς 256x raid1 (δεν θα ήθελα να φανταστώ τί μπορεί να γίνει σε περίπτωση διακοπής ρεύματος)

γενικά με τόσο μεγάλο budget δεν θα έκοβα χρήματα την ασφάλεια των δεδομένων μου

επίσης η 24άρα σου φτάνει?

Link to comment
Share on other sites

εφόσον απ'ότι καταλαβαίνω ο hdd θα είναι αποθήκη άλλαξέ τον με κάποιον wd red/γενικά πιο αργό/φθηνό/κρύο δίσκο και κοίτα λύσεις raid 1/5

ειδικά για τους ssd δεδομένου ότι θα χρησιμοποιείς cad προγράμματα(που χρειάζονται χώρο)... δεν θα πήγαινα σε 128gb x2 ... καλύτερα σε 2 πιο αργούς 256x raid1 (δεν θα ήθελα να φανταστώ τί μπορεί να γίνει σε περίπτωση διακοπής ρεύματος)

γενικά με τόσο μεγάλο budget δεν θα έκοβα χρήματα την ασφάλεια των δεδομένων μου

επίσης η 24άρα σου φτάνει?

Νομίζω 24αρα ειναι okie. Δεν εχω βεβαια εμπειρία από 27αρα (Εγραψα τους προβληματισμούς μου σε προηγούμενο reply).

Γενικά επειδή την έχω πάθει με τους σκληρούς στο υπάρχων σύστημα μου κρατάω κάθε μήνα backup σε εξωτερικό δίσκο τόσο τα σημαντικά αρχεία όσο και εικόνα του λειτουργικού οπότε εχω μια ασφάλεια.

Σκοπός μου ειναι μελλοντικά το raid0 για το λειτουργικό και το raid 1 για αποθήκευση ή ενα Nas εξωτερικό σύστημα για 100% ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις 1165€ για cpu-mobo-ram όπως υπολόγισα από τα links που έβαλες.. Με τα μισά παίρνεις μεταχειρισμένο σύστημα με 6πύρηνο του 2011 (3930Κ, 4930Κ) με καλή μητρική και 16gb μνήμης και απόδοση πολύ κοντά στο multi threaded.

Και να είχα τα χρήματα και την ανάγκη για δυνατό σύστημα για δουλειά (όχι για gaming) δεν θα πήγαινα ακόμα στο 2011-3. Θεωρώ ότι είναι πολύ νωρίς. Θα περίμενα κανά χρόνο να κάτσει η μπίλια στις τιμές, κυρίως στις μνήμες.

Ως προς τα υπόλοιπα, θα μπορούσαν να γίνουν πιό vfm επιλογές. Και βέβαια, με αυτό το budget και ειδικά με χρήση αρχιτεκτονικών, θα πήγαινα σε 27άρα οθόνη 1440p.

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις 1165€ για cpu-mobo-ram όπως υπολόγισα από τα links που έβαλες.. Με τα μισά παίρνεις μεταχειρισμένο σύστημα με 6πύρηνο του 2011 (3930Κ, 4930Κ) με καλή μητρική και 16gb μνήμης και απόδοση πολύ κοντά στο multi threaded.

Και να είχα τα χρήματα και την ανάγκη για δυνατό σύστημα για δουλειά (όχι για gaming) δεν θα πήγαινα ακόμα στο 2011-3. Θεωρώ ότι είναι πολύ νωρίς. Θα περίμενα κανά χρόνο να κάτσει η μπίλια στις τιμές, κυρίως στις μνήμες.

Ως προς τα υπόλοιπα, θα μπορούσαν να γίνουν πιό vfm επιλογές. Και βέβαια, με αυτό το budget και ειδικά με χρήση αρχιτεκτονικών, θα πήγαινα σε 27άρα οθόνη 1440p.

Εχεις ενα point.

Γιατι να δώσω χρήματα ομως για προηγούμενης γενιάς? Ουσιαστικά το 2011-3 αντικαθιστά τελείως το 2011.

Γιατί να μην έχω την δυνατότητα για DDR4 από τώρα (ασχετα αν τσούζουν οι τιμές τους). Btw περιμένω να βγουν και οι τιμές για DDR4 της Gskill που ίσως είναι φθηνότερες.

Ουσιαστικά ας πούμε οτι το τελικό συνολικό ποσό ειναι 2700€

Απο αυτά τα 1500€ είναι χρήματα από στοιχημα και μένουν 1200€.

Αν αφαιρέσω το ΦΠΑ που έτσι και αλλιώς θα πλήρωνα (500€) μένουν τα 700€ που θα είναι ουσιαστικά από την τσέπη μου.

Ουσιαστικά με αυτά τα χρήματα αγοράζω και την δυνατότητα να μην χρειαστούν μεγάλα upgrade στο μέλλον.

Έγινε επεξεργασία από zaratoustr
Link to comment
Share on other sites

Μη κοιτάς απλά τα specs. Την απόδοση σε πραγματικές εφαρμογές δες AnandTech | The Intel Haswell-E CPU Review: Core i7-5960X, i7-5930K and i7-5820K Tested. Τί να την κάνεις την ddr4 τώρα, όταν με την ddr3 και ένα μέτριο oc έχεις ακριβώς ίδιες επιδόσεις; Θα αργήσει να φανεί στις πραγματικές εφαρμογές η ωφέλεια από το bandwidth των καινούργιων μνημών. Και όταν θα φανεί θα έχουν γίνει και άλλες αλλαγές στους επεξεργαστές και στις πλατφόρμες και θα λές τότε, "μήπως βιάστηκα";

Τέλος πάντων, δικά σου είναι τα χρήματα, θα τα διαθέσεις φυσικά όπως θέλεις. Απλά, μια σκέψη είπα φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Moνο εγω νομιζω οτι το βλεπει(ς) λαθος?

δινεις 170€ για ψυξη και ledakia?

Πιστευεις οτι θα παρεις κατι παραπανω απο μητρικη και μνημες 400(περιπου) εκαστο.?

Δε νομιζω oτι θα παρεις κατι παραπανω εναντι μια μητρικης στα 250€ και μνημες εστω 2133(crucial) στα 180(καπου εκει απο το site τους.)

Παρε και μια ψυκτρα της προκοπης των 40-50€ και εισαι κομπλε.Yπαρχουν αξιολογες λυσεις απο raijintek ,scythe κλπ.

Tροφοδοτικο και καρτα πεταμενα λεφτα.

Παρε μια 760 τουλαχιστον ..αν οχι μια 750 ti μιας και σκοπευεις να παρεις 980 με το που βγει.

Aντι για raid0 με 120αρηδες..παρε mx100 512gb.(η M550)

ΔΕν εκανα πραξεις ..αλλα παιζει να εξοικονομεις ενα 1000αρικο με το οποιο μπορεις να στησεις καλυτερo μηχανημα σε 12 μηνες.

Στο τελος τελος..οταν θα γινει το upgrade...παλι cpu και μητρικη θα χρειαστεις.

Mνημες..αντε θα εχεις ddr4 ..αλλα και παλι παιζεται αν δε τις δωσεις και αυτες για να παρεις 4ghz πχ.)

(να θυμισω οτι ddr3 παιζουν και 1066 ..ασχετα αν πλεον στη τιμη των 1600mhz παιζουν 2133 και 2400.Nα περιμενεις κατι αντιστοιχο.)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Μη κοιτάς απλά τα specs. Την απόδοση σε πραγματικές εφαρμογές δες AnandTech | The Intel Haswell-E CPU Review: Core i7-5960X, i7-5930K and i7-5820K Tested. Τί να την κάνεις την ddr4 τώρα, όταν με την ddr3 και ένα μέτριο oc έχεις ακριβώς ίδιες επιδόσεις; Θα αργήσει να φανεί στις πραγματικές εφαρμογές η ωφέλεια από το bandwidth των καινούργιων μνημών. Και όταν θα φανεί θα έχουν γίνει και άλλες αλλαγές στους επεξεργαστές και στις πλατφόρμες και θα λές τότε, "μήπως βιάστηκα";

Τέλος πάντων, δικά σου είναι τα χρήματα, θα τα διαθέσεις φυσικά όπως θέλεις. Απλά, μια σκέψη είπα φιλικά :)

Πάντα φιλικά :p

Εχω και εγώ τους ενδοιασμούς μου για αυτό έκανα το topic. Από την μια σκέφτομαι οπως εσύ ακριβώς και από την αλλη οτι αν πάρω προηγούμενης γενιάς ειναι ουσιαστικα πεταμένα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Ξόδεψε τα λεφτά σε πράγματα που θα τα κρατήσεις, πχ μια (ή περισσότερες) καλές οθόνες κλπ κλπ.

Στην αγορά των PC components πάντα θα βγαίνουν καινούρια πράγματα με διπλάσια τιμή και 10% καλύτερες επιδόσεις, το θέμα είναι να πάρεις αυτό ακριβώς που χρειάζεσαι για να κάνεις την δουλειά που θες. Αν αυτό το 10% για σένα είναι σημαντικό, δεν θα το σκεφτόσουν ιδιαίτερα, αλλά πιστεύω ότι δεν το χρειάζεσαι πραγματικά...

Δεν σου λέμε άλλωστε κάτι που δεν ξέρεις και μόνος σου, απλά σου επιβεβαιώνουμε το υποσυνείδητο που σου λέει να πας κάνα ταξιδάκι με τα 1500 :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Moνο εγω νομιζω οτι το βλεπει(ς) λαθος?

δινεις 170€ για ψυξη και ledakia?

Πιστευεις οτι θα παρεις κατι παραπανω απο μητρικη και μνημες 400(περιπου) εκαστο.?

Δε νομιζω oτι θα παρεις κατι παραπανω εναντι μια μητρικης στα 250€ και μνημες εστω 2133(crucial) στα 180(καπου εκει απο το site τους.)

Παρε και μια ψυκτρα της προκοπης των 40-50€ και εισαι κομπλε.Yπαρχουν αξιολογες λυσεις απο raijintek ,scythe κλπ.

Tροφοδοτικο και καρτα πεταμενα λεφτα.

Παρε μια 760 τουλαχιστον ..αν οχι μια 750 ti μιας και σκοπευεις να παρεις 980 με το που βγει.

Aντι για raid0 με 120αρηδες..παρε mx100 512gb.(η M550)

ΔΕν εκανα πραξεις ..αλλα παιζει να εξοικονομεις ενα 1000αρικο με το οποιο μπορεις να στησεις καλυτερα μηχανημα σε 12 μηνες.

Στο τελος τελος..οταν θα γινει το upgrade...παλι cpu και μητρικη θα χρειαστεις.

Mνημες..αντε θα εχεις ddr4 ..αλλα και παλι παιζεται αν δε τις δωσεις και αυτες για να παρεις 4ghz πχ.)

(να θυμισω οτι ddr3 παιζουν και 1066 ..ασχετα αν πλεον στη τιμη των 1600mhz παιζουν 2133 και 2400.Nα περιμενεις κατι αντιστοιχο.)

Ευχαριστώ για την απάντηση NTG και γενικά όλα τα παιδιά.

Για τα ledakia και την ψύξη θα ήθελα να πω οτι οτι εχω βάλει ειναι πως σκέφτομαι το τελικό αποτέλεσμα από το κουτί και οχι οτι θα τα πάρω με την μια ολα στην αρχη. Μπορεί ας πούμε να τα αφήσω τελείως απέξω στην κύρια αγορά και να τα προσθέτω λιγα λιγα μετα.

Για Mobo στα 250 εννοείς για socket 2011? Αυτό ειναι το θεμα μου. Σκεφτομαι οτι πρεπει να παρω τα βασικα κομματια (mobo-cpu-μνημες) socket 2011-3 για να μην χρειαστεί κάποια αλλαγή στο μέλλον τουλάχιστον σε αυτά

Οντως το ποσό για την μνήμη ειναι τοο much αλλά οπως ειμα ειναι οι μονες ουσιαστικά διαθέσιμες στην ελλάδα αυτή την στιγμή. Θα περιμένω και για αλλες

Καλή η ιδέα σου για τον SSD. Δεν εχω διαβάσει reviews βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Kαι 5χιλιαρικα -που λεει ο λογος- να δωσεις για μητρικη δε σε εξασφαλιζει για χρονια.

Σε 2-3 χρονια δεν θα παιρνει νεο socket.-

Ομοιως και μνημες.ΠΑρε τις φθηνες @2133 μισοτιμης..Δε παιζει να χασεις ουτε 10% απο επιδοσεις..και το λεω για τις πλεον mem-oriented εφορμαγες.Αλλου απλα δεν θα χασεις ..περα απο 200Ε που ειναι το μονο σιγουρο.

Κατι μου λεει οτι προκειται και αυτο περι trollothread..

Link to comment
Share on other sites

Αν όλη η ιστορία είναι οι ddr4 μνήμες, επαναλαμβάνω πως είναι πολύ νωρίς κατά την γνώμη μου. Μέχρι να βγούν οι καινούργιοι επεξεργαστές τις Intel σε 1 χρόνο+ από τώρα, πιστεύω ότι θα πωλούνται αρκετά ακριβά. Ήδη διαβάζουμε νέα για το πώς από του χρόνου θα αρχίσει σταδιακά η μετάβαση στις ddr4 από τις ddr3. Αυτήν την στιγμή, ελάχιστους χρήστες αφορούν, συν το γεγονός ότι πρέπει να ξεστοκάρουν οι εταιρείες και τα τεράστια αποθέματα ddr3 μνημών. Εικάζω ότι αυτή η διαδικασία θα τελειώσει σε 2 χρόνια περίπου. Μέχρι τότε; Ποιός ζεί, ποιός πεθαίνει...

Θα πώ απλά τί θα έκανα στην θέση σου, με έμφαση στην ησυχία (έτσι απλά από hobby, και ας πάει χαμένη η πρόταση):

1. Χτυπάω ένα τέτοιο σύστημα από τα μεταχειρισμένα: http://www.thelab.gr/pwliseis/asus-rampage-iv-extreme-i7-4930k-16gb-138388.html . Με 700-750€ έχεις καθαρίσει από cpu-mobo-μνήμες και όχι τυχαία κομμάτια. Το καθένα κορυφαίο στο χώρο του. (ας μη θεωρηθεί διαφήμιση, παράδειγμα φέρνω, υπάρχουν και άλλα αντίστοιχα κατά καιρούς).

2. Κουτί: Βάλε αυτό που θέλεις. Μπορείς. Εγώ κάτι τέτοιο θα κοίταζα για ησυχία: https://www.skroutz.gr/s/4816210/CoolerMaster-Silencio-652S.html 100€

3. Τροφοδοτικό: https://www.skroutz.gr/s/390837/Be-Quiet-Straight-Power-E9-680W-CM.html 130€

4. ssd: https://www.skroutz.gr/s/5019684/Crucial-MX100-512GB-SSD.html 200€

5. hdd: 2xhttps://www.skroutz.gr/s/2195283/Western-Digital-Red-1TB-SATA-III.html σε raid 1 110€

6. Κάρτα γραφικών: https://www.skroutz.gr/s/3711965/MSI-GeForce-GTX770-2GB-Twin-Frozr-IV-OC.html 285€

7. Ψύκτρα: https://www.skroutz.gr/s/3313527/Noctua-NH-U14S.html 76€

Μέχρι εδώ είσαι στα 1650€ περίπου. Για οθόνη υπάρχουν πολλές και καλές επιλογές και εφόσον έχεις το budget μπορείς να δείς κάτι πολύ καλό. Σε 27" π.χ. κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/2834772/Eizo-FlexScan-EV2736W.html ή κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/2830057/Dell-Ultrasharp-U2713H.html.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο ακόμα και θα φύγω τελείως από το 2011-3 :p

Παμε για σύστημα 2011 τοτε?

Προτάσεις?

1. Χτυπάω ένα τέτοιο σύστημα από τα μεταχειρισμένα: http://www.thelab.gr/pwliseis/asus-r...gb-138388.html . Με 700-750€ έχεις καθαρίσει από cpu-mobo-μνήμες και όχι τυχαία κομμάτια. Το καθένα κορυφαίο στο χώρο του. (ας μη θεωρηθεί διαφήμιση, παράδειγμα φέρνω, υπάρχουν και άλλα αντίστοιχα κατά καιρούς).

θελω τιμολογιο και οχι απόδειξη :p

Link to comment
Share on other sites

Σε 2011 πας σε μεταχειρισμένο, τουλάχιστον σε επεξεργαστή-μητρική. Άρα, τιμολόγιο τσουκ. Έχω πετύχει και καλύτερες ευκαιρίες κατά καιρούς με διαφορετικές μητρικές-μνήμες (3930Κ με καλή asus μητρική στα 400€ προ ημερών). Θέλει ψάξιμο.

Για τα υπόλοιπα, κάνε αυτό που λές.

Link to comment
Share on other sites

με 800minimum βγαινει haswell-e.

(840-850 απλα για να διαλεξεις μητρικη και να μην παρεις την απολυτως φθηνοτερη.)

Το autocad δε νομιζω να θελει 6-core.

Aρα μαλλον πηγαινες για οτι νεοτερο εχει βγει.

Που οκ..δεν ειναι κακη λυση ο 5820κ ακομα και να το εχεις για πασιεντζα...αλλα κακα τα ψεματα και 4790Κ με μια μητρικη των 120-140€ (Ζ97) και 16γβ 2133/2400 @ 160-170€ παραπανω απο καλα θα σου πεσουν.

Link to comment
Share on other sites

με 800minimum βγαινει haswell-e.

(840-850 απλα για να διαλεξεις μητρικη και να μην παρεις την απολυτως φθηνοτερη.)

Το autocad δε νομιζω να θελει 6-core.

Aρα μαλλον πηγαινες για οτι νεοτερο εχει βγει.

Που οκ..δεν ειναι κακη λυση ο 5820κ ακομα και να το εχεις για πασιεντζα...αλλα κακα τα ψεματα και 4790Κ με μια μητρικη των 120-140€ (Ζ97) και 16γβ 2133/2400 @ 160-170€ παραπανω απο καλα θα σου πεσουν.

Τώρα δέσαμε :p

Εχω καταμπερδευτεί

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.