Jump to content



ddr 3 1600 η 2400


Kosvog20

Recommended Posts

Αν χρησιμοποιεις samsung 840/850 ssd με rapid ενεργοποιημενο δεν βλεπεις διαφορα με ddr3 2400 σε σχεση με 1600 ;;

Το rapid mode απλα δημιουργει ενα ramdisk. Σε τετοια περιπτωση το bottleneak ειναι ο ssd οποτε τι διαφορα να δεις?

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι αυτο καινούργιο ειναι ;; Εχω παραγγείλει τις 2400 τελικα σημερα το πρωί..

Καινουργιο... παλιο... με 8 gb ειναι λιγο τραβηγμενο να σε αφορα...

Καλοριζικες οι μνημες...

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο οτι καταλαβα μάλλον πήρα λιγο ακριβό επεξεργαστή για αυτο που θελω να κανω οσο για τις τεχνολογίες καλα θα ήταν να τις μάθω αν τις εχω :) ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Όποιος λέει ότι με 2400MHz δεν βλέπεις διαφορές σε σχέση με τις 1600άρες κάνει τεράστιο λάθος! Ακόμα και στο boot η διαφορά είναι αισθητότατη! Απο κεί και πέρα ΑΝ τρέχεις βαριά applications που τρώνε memory bandwidth με το σκασμό ένα καλό OC στο CPU και μνήμες στα 2400+ είναι μονόδρομος! Το 20άρικο δεν το σκέφτεσαι ΚΑΝ! Όσο για το 1.65v δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας! Ο επεξεργαστής δεν θα πάθει απολύτως τίποτα! Καλή ψύξη να χείς να τον κρατάς δροσερό! Απο κεί και πέρα όταν αγοράζεις τόσο γρήγορες μνήμες θα πρέπει να κοιτάξεις να πάρεις εκείνες με τα χαμηλότερα timings.. μετά τα κατεβάζεις ακόμα περισσότερο και βλέπεις πεντακαθάρα τι πάει να πεί απόκρισιμότητα! Ειδικά σε περιπτώσεις RAMDISK (Οχι SSD Rapid mode) η ταχύτητα εκτέλεσης των προγραμμάτων εκτινάσσεται σε ΑΛΛΑ επίπεδα! Το όλο θέμα είναι να αξιοποιήσεις τις δυνατότητες των γρήγορων μνημών όχι να παίζεις αποκλειστικά games... Αμά δεν υπήρχε νόημα δεν θα βλέπαμε μνήμες στα 3000+MHz...! Τέλος να αναφέρω απλά ότι μνήμες στα 2400+ παίζουν κανονικότατα και σε Ζ87 αλλά και σε Ζ97 chipset χωρίς κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Όποιος λέει ότι με 2400MHz δεν βλέπεις διαφορές σε σχέση με τις 1600άρες κάνει τεράστιο λάθος! Ακόμα και στο boot η διαφορά είναι αισθητότατη! Απο κεί και πέρα ΑΝ τρέχεις βαριά applications που τρώνε memory bandwidth με το σκασμό ένα καλό OC στο CPU και μνήμες στα 2400+ είναι μονόδρομος! Το 20άρικο δεν το σκέφτεσαι ΚΑΝ! Όσο για το 1.65v δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας! Ο επεξεργαστής δεν θα πάθει απολύτως τίποτα! Καλή ψύξη να χείς να τον κρατάς δροσερό! Απο κεί και πέρα όταν αγοράζεις τόσο γρήγορες μνήμες θα πρέπει να κοιτάξεις να πάρεις εκείνες με τα χαμηλότερα timings.. μετά τα κατεβάζεις ακόμα περισσότερο και βλέπεις πεντακαθάρα τι πάει να πεί απόκρισιμότητα! Ειδικά σε περιπτώσεις RAMDISK (Οχι SSD Rapid mode) η ταχύτητα εκτέλεσης των προγραμμάτων εκτινάσσεται σε ΑΛΛΑ επίπεδα! Το όλο θέμα είναι να αξιοποιήσεις τις δυνατότητες των γρήγορων μνημών όχι να παίζεις αποκλειστικά games... Αμά δεν υπήρχε νόημα δεν θα βλέπαμε μνήμες στα 3000+MHz...! Τέλος να αναφέρω απλά ότι μνήμες στα 2400+ παίζουν κανονικότατα και σε Ζ87 αλλά και σε Ζ97 chipset χωρίς κανένα πρόβλημα!

Kαι εγω ακριβως αυτη την αίσθηση ειχα απο το δικό μου συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω ακριβως αυτη την αίσθηση ειχα απο το δικό μου συστημα.

Γιατί δεν την έχεις πλέον?? :p

btw εγώ σκέφτομαι να στείλω τις μνήμες μου και να πάω σε 3000MHz DDR3 στα 16GB.. Θα δώ τι και πώς σε λίγο διάστημα.. γιατί είναι και η πλατφόρμα Χ99 στην μέση.. ζήλεψα και γώ σαν παιδί! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.