Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

Έχεις δίκιο :(

 

Γιώργο το 2ο race δεν λειτουργεί.

 

Στο 2ο αγώνα δεν κατάλαβα τι έγινε. Έτσι πως μπήκα στη στροφή κάποιος ήρθε πάνω μου και με τη σειρά μου έφυγα πάνω σε άλλον. Θέλω να δω το replay να καταλάβω κι εγώ τι έγινε. :lol:

πρεπει να ακυρωθειτε  ετσι ειναι το σωστο,εκτος αν εχει συμβει κατι αλλο στην περπτωση σου, αλλιως θα τρεχουμε και οποιον παρει ο χαρος,ο ποιο τυχερος θα κερδιζει και ο ατζαμης θα ανταμειβεται  :p

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει τα replay ας τα σηκώσει.

Στον 1ο αγώνα , κάποιος με πέταξε εκτός πίστας (αμέσως μετά πέταξα σαν μ@λακας τον Κυριάκο...και το έχω ξανα κάνει το ίδιο λάθος, θόλωσα από θυμό ) . Θα ήθελα να το δω.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι προτείνω να το σοβαρέψουμε λίγο το πράγμα με έναν αγώνα μεγαλύτερης διάρκειας σε πιο ρεαλιστικές συνθήκες όπου και η στρατηγική ίσως παίξει τον ρόλο της.

Ας το κάνουμε σαν δοκιμή και αν δεν σας αρέσει πάμε πάλι στους 2 μικρούς αγώνες (οπου νομίζω πιο πολύ μπελά και εκνευρισμό δημιουργούν).

Επίσης θεωρώ σημαντικό το Password να δωθεί ΜΟΝΟ μέσω Teamspeak ώστε έτσι να επιβληθεί η χρήση του.

Τέλος αν και το έχουμε πει 1000 φορές καλό είναι όλοι να έχουμε και αυτή την εφαρμογή : Hellicorsa Application ενώ εννοείται ΟΛΟΙ χρήση virtual mirror (f11).

 

 

 

 

Συμφωνώ στο combo και στην όλη φάση! Δε συμφωνώ στο pass μέσω teamspeak.

Έγινε επεξεργασία από Oxide Burnedbrain
Link to comment
Share on other sites

@kyr..,

 

σε ευχαριστω πολυ Κυριακο.
ειδικα με 100% grip , ειχα πολλα 1.02.χ.
εχω θεμα με την συνδεση μου..συνεχεια connection lost μου γραφει.κριμα ειναι να μη μπορω να τρεξω εναν ολοκληρο αγωνα.
μου το κανει και σε αλλους σερβερς.

επισης ,
το μεγαλυτερο προβλημα ειναι στην εκκινηση που ολοι "πολεμανε" για την θεση.Παραχωρησε καλυτερα απο το να τρακαρεις.μετα εχεις 22 γυρους να την ξανα κερδισεις.

παντως ειναι πολυ ωραια φαση , θελει λιωσιμο αλλα διαφωνω με καποιους που δε θελουν restart..
παιχνιδι ειναι ρε παιδια , κυνηγαμε για καθαρο αγωνα..οχι για την πρωτια.
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω το replay (του 2ου αγώνα) που να ανεβάσω; 

 

Ωραίοι αγώνες, προσοχή μόνο λίγο παιδιά με τις μπλε σημαίες.. Άμα είστε πίσω 1 γύρο μην παλεύετε, αφήνετε τους πρώτους να περάσουν. Και μην αφήνετε απλά γκάζι, να βγαίνετε τελείως από την αγωνιστική γραμμή. Μου χάλασε ο 2ος αγώνας γι' αυτό το λόγο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ζιπαρισε το. Αν έχεις gmail μπορείς στο Google drive , το κάνεις share και μας δίνεις το link. Υπάρχουν και άλλα π.χ.Dropbox , media fire, zippy file κτλ

@Gomar παίζε με καλώδιο αντί για wifi.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

Ωραίοι αγώνες, προσοχή μόνο λίγο παιδιά με τις μπλε σημαίες.. Άμα είστε πίσω 1 γύρο μην παλεύετε, αφήνετε τους πρώτους να περάσουν. Και μην αφήνετε απλά γκάζι, να βγαίνετε τελείως από την αγωνιστική γραμμή. Μου χάλασε ο 2ος αγώνας γι' αυτό το λόγο. 

@racer, το ειδα ζωντανα αυτο που αναφερεις γιατι ετυχε και παρακολουθουσα εσενα εκεινη την ωρα, αλλα:

 

Κανονες αγωνιστικης συμπεριφορας

Όταν τρώμε γύρο (όχι πίτα) ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΓΡΑΜΜΗ, απλά αφήνουμε λίγο το γκάζι ώστε να διευκολύνουμε την προσπέραση. Επίσης αυτός που κάνει την προσπέραση καλό είναι να ενημερώνει μέσω teamspeak ότι βρίσκεται 1 γύρο μπροστά.
Έγινε επεξεργασία από wolves
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνώ στο pass μέσω teamspeak

Προσωπικά θεωρώ επιβεβλημένη την χρήση του teamspeak . Από την άλλη θα συμφωνήσω ότι δεν το χρησιμοποιούμε σωστά.

Θα πρέπει να συμφωνήσουμε όλοι ότι κατά τη διάρκεια του qualify και του αγώνα, απαγορεύεται δια ροπάλου η χρήση του, παρα μόνο για απαραίτητες ενημερώσεις οδηγών.

πχ κάτι "μ@λάκα τσέκαρε το κινητό σου" θα έπρεπε να λείπουν. Κάποιοι χρειαζόμαστε αυτοσυγκέντρωση.

Επίσης κάποιοι που έχουν θέματα με τον εξοπλισμό τους , ας τα λύσουν. πχ Παναγιώτη χθές ήσουν συνέχεια ανοιχτός και σε κάθε κερμπ ακουγόταν οι κραδασμοί από το τιμόνι σου.

Αν και πλέον με τις μπλε σημαίες, απαλείφετε κ ένας ακόμα λόγος επικοινωνίας (κρίμα που δεν τηρήθηκαν σωστά χθες).

Αν υποσχεθούμε όλοι την ορθή πολιτική χρήσης του teamspeak , τότε δεν θα υπάρξει θέμα.

edit : το από πάνω video δεν μου άρεσε. Στην φάση της επιτάχυνσης από την στροφή, ο οδηγός της κόκκινης Ferrari , τσιμπάει λίγο φρένο. Ετσι δεν διευκολύνει αλλά αιφνιδιάζει τον πίσω οδηγό.

Μπορούσε στην μικρή ευθεία που ακολουθεί απλά να αφήσει λίγο το γκάζι. Το ίδιο μου έκανε και εμένα όταν τον ντουμπλάριζα.

Μου πάτησε το φρενο στην 'εξοδο της στροφής, παραλίγο να τον μαζέψω.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Racer συγνώμη αλλά δεν γνωριζα καν για το τι είναι η μπλε σημαία, όπως και στο πρώτο γυρο που με έβγαλε εκτός γιατί δεν έχω κάνει κανέναν αγώνα μετά από τελευταίο update. Νομίζω οταν μου είπες μπλε σημαία σε ρώτησα κι'ολας τι σημαίνει, και αφού μου είπες έκοψα και άφησα τη πρώτη τριάδα που ηταν μαζι να περάσει αν δε κανω λάθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το "μ@λακα τσεκαρε το κινητό σου" ήταν δικο μου παιδιά.Αλλά δεν ημασταν σε αγωνα τότε και προφανως λεγαμε ολοι το μακρυ και το κοντό μας.

αν ενόχλησε τόσο, τι να πω.συγγνώμη.

παιδιά, να ξέρετε ότι Όσο πιο πολλά παιδιά είμαστε, τόσο πιο δύσκολο είναι να συγκετρωθουμε μεταξύ μας και να βρούμε μια κοινή φόρμουλα να ακολουθήσουμε.

ένας μπορει να το βλέπει πιο σοβαρά, ενώ άλλος για χαβαλέ και να μην είναι ικανος να ακολουθήσει κατά γράμμα τους κανόνες του "server". τι θα του πείτε; μη παίξει;

με αυτά που διαβάζω και παρόλο που είμαι προσεκτικός στους αγώνες μου (το έχουν δει αρκετοί αυτό) νιώθω ένα άγχος για το αν πρέπει να αναπνέω κιόλας:p

@liakjim με εθερνετ είμαι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μέσον ο Δημήτρης  :p  αν δεν κάνω λάθος και το προπροηγούμενο εσύ δεν το χες βάλει με τις ruf kai f40?

Αντε επειδή μου αρέσει δεν έχω άλλη ένσταση. :D

 

@GoMar για κοίταξε το παρακάτω αρθράκι μήπως σε βοηθήσει κάπως να λύσεις τα προβλήματα με τις αποσυνδέσεις.

 

 

 

"Ενημερώνω πως το πρόβλημα που είχα με το τιμόνι  (ενώ οδηγούσα χανόταν ο χειρισμός και το ffb και επανερχόταν με esc ακαριαία)  λύθηκε κατόπιν προτροπής του Ακη και Κώστα να ψάξω για ένα πρόγραμμα που εκτελείται πίσω από τα windows και αποτυγχάνει.

Παραθέτω τη λύση γιατί μπορεί να βοηθηθεί κάποιος απ΄αυτήν .

Τη στιγμή που μου παρουσιάστηκε το πρόβλημα σημείωσα τη συγκεκριμένη ώρα και συνέχισα αυτό το έκανα 3-4 φορές ,βγήκα από το παιχνίδι και πήγα Πίνακας ελέγχου(control panel)>Σύστημα και ασφάλεια>>Εργαλεία διαχείρησης>>Προβολή συμβάντων>>Αρχεία καταγραφής των Windows>>Eφαρμογή ,εκεί μέσα καταγράφονται τα λάθη και η χρονική στιγμή που συμβαίνουν ,στη δική μου περίπτωση έφταιγε μια εφαρμογή ονόματι SpfService64.exe που είναι εφαρμογή της sony.

Επόμενο βήμα, στη γραμμή εργασιών πατάμε start και στο πλαίσιο γράφουμε msconfig το τρέχουμε και πάμε υπηρεσίες στο παραθυράκι που προκύπτει ,εκεί ξετικάρουμε την υπεύθυνη υπηρεσία και τέλος το πρόβλημα,την επόμενη φορά τα windows δεν φορτώνουν τη συγκεκριμένη υπηρεσία με την ελαττωματική εντολή."

 

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εγω λεω οτι αυτο με το reverse order πρεπει να σταματησει (αν και ειναι ωραιο αλλα δυστυχως υπαρχει ασυννενοησια) και να γινει μεγαλος ο αγωνας, οπως και ο επομενος.

 

ολες οι συνεννοησεις-μπερδεματα γινονται μονιμα για:

 

τι γινεται τωρα τι κανουμε?

με-δειχνε-δε-με-δειχνει μεσα μετα τον πρωτο αγωνα

που τερματισα ποιος παει πισω μπροστα μου

εμενα με εκανε disconnect αρα σε τι θεση ξεκιναω?

λακη κλεισε το μικροφωνο ακουγεται η φριτεζα

οχι ρε γαμωτο παλι με πεταξε

γιατι με τρακαρες

γκουχ γκουχ

 

περιττα πραματα.

 

ενα μισαωρο qualify, ενας μονοωρος αγωνας επιτελους. Η εστω 2 αλλα παλι με qualify ο 2ος, μιας και το παιχνιδι δεν εχει επιλογη για εκκινηση 2ου race με βαση το πρωτο.

 

και τελος το teamspeak κατα τη διαρκεια qualify και αγωνα!

 

edit για να μη παρεξηγουμαι... δε με πειραζει και πολυ ολο αυτο, και ειμαι και ευγνωμων που υπαρχει ο σερβερ και παιζουμε μια χαρα. προτασεις ειναι τα ανωθεν αποκλειστικα και οχι παρατηρησεις, και απο καποιον που δεν εχει βαλει μικροφωνο ποτε στο teamspeak και μονο ακουει :)

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω επιφυλάξεις για ένα μόνο αγώνα. Είχα την εντύπωση ότι κάνουμε δύο με τον δεύτερο reverse start για να υπάρχει αγώνας με προσπεράσεις γιατί το πρόβλημα είναι ότι δεν βάζουμε splits και επομένως στο ίδιο αγώνα τρέχουν άτομα με διαφορές αρκετών δευτερολέπτων σε κάθε γύρο που σε μεγάλο αγώνα θα καταλήγει σε μοναχικούς οδηγούς που κάνουν hotlaps.

 

Για το θέμα της διάρκειας προσωπικά προτιμώ αγώνες μέχρι 30 λεπτά για χαβαλέ δεν μπορώ να πάρω σοβαρά ακόμα αγώνες στο AC, θέλει πολύ δουλειά ακόμα το multiplayer σε σταθερότητα σχεδόν πάντα υπάρχουν άτομα με disconnects, lag κτλ που θα γίνει ακόμα χειρότερο σε μεγαλύτερους μονούς αγώνες.

 

Για το θέμα του teamspeak προσωπικά σε διάρκεια αγώνα αποφεύγω να το χρησιμοποιήσω για να μην ενοχλώ τους υπόλοιπους και προτιμώ να το χρησιμοποιώ μόνο για θέματα server admin όπως restart session κτλ. Για το θέμα των αγώνων με reverse starts είναι πολύ εύκολο πια εφόσον υπάρχουν live results ο καθένας να δεί σε ποιά θέση ξεκινάει κρατώντας ένα browser ανοιχτό ή ακόμα και ingame εφόσον έχει εγκατεστημένο το ptracker υπάρχουν όλα τα session όπως ακριβώς υπάρχουν και στο web και επιπλέον μπορεί εύκολα να γίνει setup sharing ingame.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gomar, η στιχομυθεία είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έγινε στη διάρκεια του qualifying εκέι που κ το παραμικρό λάθος στοιχίζει πολύ.

Και τότε να μην ήταν είναι κ πάλι εντελώς offtopic.

Το περίεργο είναι ότι κινδυνεύει να κατηγορηθεί όχι αυτός που ενοχλεί αλλά αυτός που ενοχλείται.

Πάντως εννοείται ότι μαζευόμαστε σε χαλαρή φάση. Ίσως λόγω επαγγέλματος γίνομαι λίγο μ@λακας.

Για το θέμα των αποσυνδέσεων αφού είσαι με ethernet θα κοίταγα σε έλεγχο λειτουργικού, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο router, τυχόν firmware upgrade κτλ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.