Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

πριν 31 λεπτά, το μέλος akis_z80 έγραψε:

 

Αν πάντως νομίζεις ότι τα physics απέχουν από την πραγματικότητα, αυτό σημαίνει μάλλον ότι δεν έχεις οδηγήσει αυτοκίνητο στην πίστα, αλλά ούτε έχεις διαβάσει reviews αυτοκινήτων.. Μου είχε φανεί φοβερά αστείο το πόσο κοντά ήταν η αίσθηση του LFS που έπαιζα τότε όταν πρωτομπήκα σε πιστα. Έχω οδηγήσει FF, FR, RR, MR, 4wd σε πίστα και δε μπορώ να πω ότι βλέπω μεγάλες διαφορές από αυτό που μας δίνουν τα σύγχρονα sims σαν αίσθηση.

Για τα race cars δεν έχω προσωπική γνώμη αλλά πολλές φορές όταν διαβάζω/ακούω συνεντεύξεις οδηγών αγώνων, τα σχόλιά τους μου θυμίζουν συζητήσεις και διαπιστώσεις που γίνονται στα sims. To μεγάλο κενό αυτή τη στιγμή στα οικειακά sims που έχουμε είναι η αδυναμία προσομοίωσης των g forces.

@akis_z80 δεν θα διαφωνησω. Αυτοκινητο σε πιστα δεν εχω οδηγησει.

Απλα ηθελα να δωσω περισσοτερη εμφαση σε αυτο που εγραψα, που δεν ειναι αλλο απο το θεμα οτι και μενα με εχει στεναχωρησει ιδιαιτερα, οτι οσο παμε και λιγοστευουμε.

Δεν μπορει να γινει κατι για αυτο και μετα ενα σημειο ειναι και λογικο, αλλα δεν παυει να με στεναχωρει....

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος wolves έγραψε:

@akis_z80 δεν θα διαφωνησω. Αυτοκινητο σε πιστα δεν εχω οδηγησει.

Απλα ηθελα να δωσω περισσοτερη εμφαση σε αυτο που εγραψα, που δεν ειναι αλλο απο το θεμα οτι και μενα με εχει στεναχωρησει ιδιαιτερα, οτι οσο παμε και λιγοστευουμε.

Δεν μπορει να γινει κατι για αυτο και μετα ενα σημειο ειναι και λογικο, αλλα δεν παυει να με στεναχωρει....

 

 

 

H Παρέα έχει μεγάλη σημασία.

Μόνος σου και στον παράδεισο...

 

Θυμάμαι ακόμα πόσο είχα ξενερώσει όταν είχαμε διαλυθεί στο lfs.

Εκεί ούτε καν άλλο sim δεν υπήρχε. Απλά κάποιοι θεώρησαν ότι ο mod που διαχειριζόταν την σελίδα είναι πολύ συγκεντρωτικός και παίρνει την δόξα των αγωνιζομένων και αυτό ήταν...

Άλλ'αντ'άλλων...

 

2η ομάδα οι μισοί απο δω, οι μισοί απο κει κινδύνευες να παρεξηγηθείς αν έμπαινες στον έναν ή στον άλλο σέρβερ. 

 

Το rf2 θα το δοκιμάσω σίγουρα με πλάγιο τρόπο.

Αν κρίνω ότι αξίζει να συνεισφέρω τον οβολό μου στο development θα το κάνω χωρίς κανέναν ενδοιασμό.

 

Αφού ρώτησα τους Πάνους και μου είπαν πως αξίζει λόγο βάθους τότε σίγουρα θα τα αξίζει το sim.

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, uhu said:

 

H Παρέα έχει μεγάλη σημασία.

Μόνος σου και στον παράδεισο...

 

Θυμάμαι ακόμα πόσο είχα ξενερώσει όταν είχαμε διαλυθεί στο lfs.

Εκεί ούτε καν άλλο sim δεν υπήρχε. Απλά κάποιοι θεώρησαν ότι ο mod που διαχειριζόταν την σελίδα είναι πολύ συγκεντρωτικός και παίρνει την δόξα των αγωνιζομένων και αυτό ήταν...

Άλλ'αντ'άλλων...

 

2η ομάδα οι μισοί απο δω, οι μισοί απο κει κινδύνευες να παρεξηγηθείς αν έμπαινες στον έναν ή στον άλλο σέρβερ. 

 

Το rf2 θα το δοκιμάσω σίγουρα με πλάγιο τρόπο.

Αν κρίνω ότι αξίζει να συνεισφέρω τον οβολό μου στο development θα το κάνω χωρίς κανέναν ενδοιασμό.

 

Αφού ρώτησα τους Πάνους και μου είπαν πως αξίζει λόγο βάθους τότε σίγουρα θα τα αξίζει το sim.

 

Όταν τρέχεις και πριν το τέλος τους τελευταίους 2 γύρους πιάσει βροχή...και ακόμη δεν έχει γίνει λίμνη η πίστα και δεν το καταλαβαίνεις...και μετά στον τελευταίο γύρο έγινε πιο βρεγμένο...και εκεί δεν προσέξεις και κανεις το λάθος...χάνεις τον αγώνα...

Ένταση...καταστάσεις που δεν βλέπεις σε κανένα άλλο sim...άσε που αλλάζει και όλο το FFB από στεγνό σε βρεγμένο...

Όταν είσαι μπροστά και στους τελευταίος 6 γύρους γίνει μεγάλο ατύχημα και βγαίνει το safety car...πάει η διαφορά που έκανες και σε φτάσανε όλοι...και σκέφτεσαι...να μπεις pit να αλλάξεις γρήγορα ελαστικά και μετά να πας τάπα ή να μείνεις μέσα και να φύγεις μετά το green flag πύραυλος...

Αυτά και άλλα πολλά ανήκουν στο hardcore και στο βάθος. Αν σου αρέσουν κάτι τέτοια θα το λατρέψεις, αν έρθεις για τα γραφικά μείνε AC ή τράβα Project Cars.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος akis_z80 έγραψε:

O @rapid_fast παράτησε το AC αν κατάλαβα καλά για το rf2. Και Κυριακή να κάναμε τα races δεν ξέρω αν θα εμφανιζόταν. O @panosdimp από την άλλη ακολούθησε τον rapid fast. Αν κατάλαβα λάθος διορθώστε με.

Παραθέτω για να μην αλλάξω τίποτα ,τη δημοσίευση που έκανα λίγες μέρες πριν:

 

Να εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι ,για μένα δεν συντρέχει κανένα θέμα στρατοπέδων συμπαθώ ιδιαίτερα τα παιδιά από το ασσέττο οι λόγοι που δεν δύναμαι όσο θα ήθελα να συμμετέχω είναι περισσότερο οι εξής:

1. Οι καθημερινές, από την αρχή νομίζω το ξέρετε πως δεν μου είναι εύκολο να συμμετέχω αυτές τις ώρες ,προσπάθησα να ψηφίσω και να ζορίσω τον εαυτό μου να το αποδεχθεί αλλά τελικά κατάλαβα πως δεν γίνεται μόλις μπαίνω στο σπίτι να τρέχω κατευθείαν στον υπολογιστή για να προλάβω να τρέξω, πρώτον γιατί είναι κακό παράδειγμα για την κόρη μου και δεύτερον γιατί δεν θέλω απλά να συμμετέχω ,θέλω να μπορώ να είμαι ανταγωνιστικός .

2. Ετρεξα για πολύ καιρό αυτοκίνητα που δεν γούσταρα,νομίζω όσο κανείς άλλος εδώ μέσα ,έχω κι εγώ ανάγκη για μιά αλλαγή με βάση τα γούστα μου

3. Γιατί ο καλύτερος φίλος μου εδώ μέσα θέλει να τρέχει rfactor περισσότερο απ΄ ότι assetto.

Mακάρι να υπήρχε τρόπος να συμμετέχουν και τα παιδιά από το ασσέττο εδώ στο ρου φου θα χαιρόμουν ιδιαίτερα αλλά πιστεύω πως μπλέκονται πολύ τα πράγματα και φαντάζει αδύνατον να τρέχουμε τα πάντα παντού οπότε μοιραία η επιλογή μας θα επηρεάσει θετικά η αρνητικά το sim γίγνεσθαι του thelab.

Από το ασσέττο πάντως δηλώνω και πάλι πως δεν θέλω να αποχωρήσω κυρίως για την παρέα που εκτιμώ.

 

To 2και το 3 δεν έχουν απόλυτη σημασία αφού οι αγώνες στο rf2 γίνονται κάθε 15 μέρες θα μπορούσα δηλαδή να συμμετέχω ανά 15 μέρες αν υποτεθεί πως δεν γινόταν αλλιώς που και πάλι θα το πάλευα να αλλάξει η ημέρα στο rf2.

Επειδή δεν μου αρέσουν όμως οι δραματοποιήσεις λέω και πάλι πως θα προσπαθήσω να συμμετέχω  όπως και νά ΄χει.

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, wolves said:

@akis_z80 δεν θα διαφωνησω. Αυτοκινητο σε πιστα δεν εχω οδηγησει.

Απλα ηθελα να δωσω περισσοτερη εμφαση σε αυτο που εγραψα, που δεν ειναι αλλο απο το θεμα οτι και μενα με εχει στεναχωρησει ιδιαιτερα, οτι οσο παμε και λιγοστευουμε.

Δεν μπορει να γινει κατι για αυτο και μετα ενα σημειο ειναι και λογικο, αλλα δεν παυει να με στεναχωρει....

 

 

Είναι καλοκαίρι. Τέτοια περίοδο κάθε χρονιά παρατηρείται το φαινόμενο της "αραίωσης" και είναι λογικό. Πάντως 15 άτομα μαζεύτηκαν την προηγούμενη εβδομάδα. Δεν τα λες λίγα. Θυμάμαι να έχω μπει race με 5 άτομα και να πέρασα τέλεια.

 

Ασχέτως του από πάνω, ο καθένας τρέχει εκεί που του αρέσει. Εμένα μου αρέσει το AC, simple as that. Αν υπάρχει και παρέα, ακόμα καλύτερα! Δε νομίζω να μπαίνει  κανείς στο σέρβερ από υποχρέωση! Επίσης είναι τελείως βλακώδες να προσπαθεί κανείς να "προσηλυτίσει" κάποιον που του αρέσει άλλο sim.

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως θα προσπαθήσω να τρέξω κ στα 2 καιρού διαθέσιμου επιτρέποντος.

 

Δεν υπάρχει ζήτημα επιλογής αφού έχω κάνει πράκτις για 12ωρο Σπα σε πίστα ρΦ2 που θύμιζε τον παππού του GPL,οπότε για μένα αυτό έρχεται δεύτερο.Το βασικότερο πρόβλημα που έχω περισσότερο στο ρΦ2 είναι το κοπάνημα της τιμονιέρας,μιας κ οι ώρες που κουμπώνω τιμόνι είναι ύστερες.

 

¨ΠΡΟΣΗΛΥΤΙΣΕΙ¨ ασυγχρώτηστε

 

Έγινε επεξεργασία από sosna
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος akis_z80 έγραψε:

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω ελαφρώς ως προς το ότι κανείς δεν μπαίνει από υποχρέωση στο σέρβερ. 

Νομίζω πως αυτό γίνεται και είναι καλό να γίνεται γιατί έτσι πετυχαίνουν και οι αγώνες αλλά και τα πρωταθλήματα για παράδειγμα τότε που κάναμε το cup του thazio νιώθαμε την υποχρέωση να συμμετέχουμε γιατί ο άνθρωπος είχε καταβάλει μεγάλη προσπάθεια να φτιάξει τα σκινς και να στήσει ένα καλό πρωτάθλημα.

Νομίζω πως μόνο καλό μπορεί να είναι αυτό. 

Για τον προσηλυτισμό θα πω , ο αναμαρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να κάνουμε κανένα light μινι CUP, μπας και ξαναθυμηθούμε το άθλημα;

 

Εμένα μου λείπουν οι στιγμές και οι συγκινήσεις από τους αγώνες, αλλά είναι ακόμα πιο δύσκολα να πάρω μέρος αυτό το διάστημα... 

 

Επίσης, επειδή βαριέμαι να βγαίνω πάντα στις τελευταίες θέσεις, πιστεύω πως στο επόμενο CUP ή πρωτάθλημα, ή ακόμα και στους φιλικούς αγώνες, καλό θα ήταν να είχαμε 2 races τη φορά: To 1ο race standing start και to 2o race rolling start με  reverse order, για να ανοίγει η διαφορά περισσότερα και να γίνεται πιο αμφίρροπο. 

 

Μήπως να βάλουμε και συμμετοχή στα CUPs  (π.χ. 10 ευρώ) για να το κάνουμε και πιο ενδιαφέρον, δίνοντας βραβεία (με κλήρωση) σε όσους συμμετείχαν, ανεξάρτητα από τη θέση που τερμάτισαν; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος akis_z80 έγραψε:

@panosdimp όταν παίρνεις μέρος σε cup που έχει υποχρεωτικούς αγώνες, εννοείται πως δεσμεύεσαι. Άλλο αυτό. Εγώ μιλάω για τα εβδομαδιαία meetings.

Να κάνω μια διευκρίνιση ,δεν σημαίνει πως κάποιος ντε και καλά πρέπει να τρέχει σε κάθε gathering ,μπορεί να θέλει να τρέξει αλλού όπως εσείς με τα cup  αυτό δεν είναι μεμπτό καθόλου.

Το θέμα είναι λίγο μπερδεμένο γιατί οι ανάγκες που καθορίζουν την "υποχρέωση " ποικίλουν γι αυτό και νομίζω πρέπει να το σταματήσω εδώ και να συμφωνήσω και μαζί σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Anthemius έγραψε:

Επίσης, επειδή βαριέμαι να βγαίνω πάντα στις τελευταίες θέσεις

Καποιος δεν πρεπει να ειναι και εκει;

Μην τρελενεστε μωρε με τις"τελευταιες θεσεις"

Εξαλλου οποιος χανει στους αγωνες κερδιζει αλλου

Spoiler

201603_0928_diedh_sm.jpg

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εγω εμπλεξα με το pc απο τις 16 του μηνα... no signal συνεχεια μεχρι το σαββατο το πρωι που τελικα βρηκα οτι ειχαν χαλασει οι προεκτασεις στο τροφοδοτικο... 

Ηθελα πολυ να ερθω γτ το combo ηταν καλο και με τις εξτρα λεπτομεριες των πιτ και 2χ tyre wear θα εδινε πολυ καλο αγωνα, το pc ειχε αλλη αποψη... τελος παντων.

@wolves Για τη σημετοχη εχω πει τι χρειαζετε μην λεω παλι τα ιδια γτ γινομαι κακος... τα βλεπεις και μονος σου στη μια πλευρα 4 ατομα στην αλλη 15...  καλη η ελευθερια αλλα πρεπει να υπαρχει μια βαση πανω στην οποια θα επιλεγονται τα πραγματα. Κοιτα combo που εβαλε ο ακης π.χ για να καταλαβεις τη λογικη του, αν δεν εχει δουλεια ο κοσμος θα μαζευτουν παλι καμια 15αρια ατομα. Μετα βεβαια ειναι και αυτο που λεει ο Ακης περι καλοκαιριου.

@Anthemius Ρε μαν σε χαλαγανε οι μαχες μας? Τι να πω και εγω που ειμαι πιο σταθερος απο τους τελευταιους αρκετα πιο αργος απο τους μπροστινους (βρηκα την αιτια και ξερω σε τι θελω βελτιωση αλλα δεν εχω χρονο, να σε καλα @GoMaR ) και τρεχω μονος μου οποτε μπαινω? 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

μην λεω παλι τα ιδια γτ γινομαι κακος

Ε προσπάθησε βρε παιδάκι μου κι εσύ να γίνεις και λίγο καλός παπαπαπα  τι κακός άνθρωπος έχεις καταντήσει:p:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος panosdimp έγραψε:

Ε προσπάθησε βρε παιδάκι μου κι εσύ να γίνεις και λίγο καλός παπαπαπα  τι κακός άνθρωπος έχεις καταντήσει:p:D

Οχι πανο εγω δεν μιλαω αλλο... απλα λεω καποιες παρατηρησεις που βλεπω αμα θελετε αναλογα με τις ορεξεις τα βλεπετε αμα δεν θελετε δεν πειραζει. 

Μην ξεχναμε οτι το gatherings το κανουμε 2 χρονια σχεδον ειναι λογικο αλλοι να βαρεθηκαν αλλοι να ξενερωσαν αλλοι να βρηκαν πιο σημαντικα πραγματα να κανουν κλπ. Γενικα μια φθορα θα υπαρχει. 

Αυτο με την απολυτη ελευθερια στην επιλογη combo ειναι δικοπο μαχαιρι γτ ναι μεν απο τη μια εχουμε ποικιλια αλλα απο την αλλη ολοι οι μετριοι-αργοι οδηγοι εφυγαν...

Δεν το λεω για να αλλαξει και να γινετε αλλιως το λεω γτ ειναι γεγονος. Αν θελει ο καθενας να τρεξει με το μοντελο της αφισας του (γενικα μιλαω) και αυτο ειναι δυστροπο ειναι φυσιολογικο για μενα το οτι θα εχουν ολοι δουλεια την ημερα του αγωνα. Απολυτα φυσιολογικο λοιπον να υπαρχουν αγωνες με λιγα ατομα και αγωνες με περισοτερα, βαλε και τη φθορα που εχει υποστει η ολη φαση... @wolves μη μου στεναχωριεσαι και εγω επαιζα WOW με 25mil κοσμο και τωρα εχει λιγοτερο απο 5 και που μαζευοσαστε 15 ατομα στον εδω server μετα απο 2 χρονια ειναι παρα πολυ καλα. Στο RD που ειναι ευρωπαικο εχει τα ιδια ατομα και αυτο μονο στα GT3.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.