Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

με ολο το θάρρος Δημήτρη, δεν έχει καμμία θέση το μήνυμα σου εδώ.

και προσωπικά εχω βαρεθεί να διαβάζω συνέχεια Πόσο Καλό είναι και Πόσο μλκια είναι το ένα παιχνίδι στα αντίστοιχα θέματα.Επιτέλους βρε παιδιά.παίζουμε αυτο που μας αρέσει χωρίς να πρέπει να δημιουργούνται στρατόπεδα όπως ios android.

και δε θέλω να αναφερθώ ποιος το ξεκινάει ολο αυτο...Όλοι γνωρίζουμε.

άλλο το πείραγμα και άλλο το σοβαρό!

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μη με στεναχωρείτε πρωινιάτικα βρε παιδιά ο ένας σκέπτεται φωναχτά και καλά κάνει, δεν νομίζω να υπάρχουν περιορισμοί και κανόνες σ αυτά κι ο άλλος είναι εύθικτος ως άλλος αντιπρόσωπος η μεγαλομέτοχος .:p:p:D

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, panosdimp said:

ως άλλος αντιπρόσωπος η μεγαλομέτοχος .:p:p:D

Παναγιώτη, με όλο τον σεβασμό που σου έχω, το σχόλιο σου είναι πέρα για πέρα καυστικό και προκλητικότατο!

Ο μόνος λόγος που δεν επεκτείνομαι απεριόριστα είναι πως και χθες με παρέσυρες σε σύγκριση μεταξύ των 2 στο topic του rF2, κάτι που προσπαθούσα να αποφύγω.

 

@liakjim Το combo που εσύ βρίσκεις βαρετό, κάποιος το επέλεξε γιατί του αρέσει, αν δεν μπορείς να το σεβαστείς αυτό χωρίς να τον προσβάλεις ... Join it, or skip it ...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, djkostas said:

Παναγιώτη, με όλο τον σεβασμό που σου έχω, το σχόλιο σου είναι πέρα για πέρα καυστικό και προκλητικότατο!

Εχεις απόλυτο δίκιο με τον Ιάσονα όμως  δεν έχουμε προβλήματα τέτοια γιατί γνωρίζουμε και οι δυό πως υπάρχει αλληλοεκτίμηση και τα σχόλια προσβλέπουν μόνο στο πείραγμα και όχι στην προσβολή ,αν κάποιος δεν ξέρει τη σχέση μπορεί να παρεξηγήσει το ύφος :)(έβαλα ένα κάρο εμότικονς για τους μη γνωρίζοντες τη σχέση)

Tώρα αν σε παρέσυρα σου ζητώ ταπεινά συγνώμη .:p:)

14 minutes ago, djkostas said:

@liakjim Το combo που εσύ βρίσκεις βαρετό, κάποιος το επέλεξε γιατί του αρέσει, αν δεν μπορείς να το σεβαστείς αυτό χωρίς να τον προσβάλεις ... Join it, or skip it ...

Ελάτε βρε τέτοια σχόλια έχουν γίνει για όλα τα κόμπο και από όλους ακόμα και ο Κώστας wolves που είναι από τους ευγενικότερους και πιο εύστοχους στις κρίσεις του σχολίασε το κόμπο που είχε μπει πριν και απ΄ ότι είδες έσπευσα και το αντικατέστησα ,αυτά έχει η Δημοκρατία μη μένουμε σ αυτά.

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επ' ουδενί δεν ήταν ο σκοπός μου , να προκαλέσω flame, όπως είπε ο Παναγιώτης απλά σκέφτηκα "φωναχτά" .

 

Αλλά είναι αλήθεια. Μπήκα στον server κ έκανα μερικούς γύρους , στο χαλαρό. Θες το downforce του αυτοκινήτου ή κάτι άλλο, δεν ξέρω, πάντως δεν έβγαινε από το μυαλό μου.

Καταρχάς, παρόλο που έχω φάει τα λυσσακά μου  με χιλιάδες ρυθμίσεις, είμαι πχ σίγουρος ότι δεν έχω clipping κτλ αλλά δεν παύει το γεγονός το FFB να μη με ικανοποιεί.

Χθες πχ σε στροφές με υψηλό φορτίο, το τιμόνι ήταν σπογγώδες, σαν να έχω συνεχές ελατήριο, το αμάξι έπεφτε σε λακουβίτσες, τις οποίες δεν ένιωσα ποτέ.

Μάλιστα έκανα και δοκιμές, όπου έφερα τα πάντα στο μηδέν (damping , effects κτλ), αλλά δεν ήταν αυτό. Ίσα ίσα που χειροτέρεψε κιόλας, μιας και οι ρυθμίσεις που είχα αρχικά ήταν οι καλύτερες.

Δεν ξέρω για steering rack forces, Στέφανους κτλ αλλά το μυαλό μου δεν μπορεί να αποφύγει την σύγκριση.

Αν πας στο rF2 σε μια παρόμοια περίπτωση, θα νιώσεις τα πάντα, παρόλο που έχει 1-2 ρυθμίσεις, το τιμόνι μεταμορφώνεται , αποκτά ζωή, νιώθεις ότι κάθεσαι μέσα. Αυτό δεν σημαίνει ότι παύω να αγαπώ Assetto αλλά νομίζω ότι με καλόμαθε το δίπλα sim , σε σημείο που να έχει απωλεσθεί μέρος της μαγείας που ένιωθα, η οποία κακά τα ψέματα, όταν είσαι σε έναν καναπέ , περιμένεις το FFB να σου την δώσει. Δεν έχεις κάτι άλλο.

 

Μακάρι το 1.5 να μου φέρει πίσω ένα ή όλο το ποσοστό αυτής.  

 

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, liakjim said:

Αν πας στο rF2 σε μια παρόμοια περίπτωση, θα νιώσεις τα πάντα, παρόλο που έχει 1-2 ρυθμίσεις, το τιμόνι μεταμορφώνεται , αποκτά ζωή, νιώθεις ότι κάθεσαι μέσα. Αυτό δεν σημαίνει ότι παύω να αγαπώ Assetto αλλά νομίζω ότι με καλόμαθε το δίπλα sim , σε σημείο που να έχει απωλεσθεί μέρος της μαγείας που ένιωθα, η οποία κακά τα ψέματα, όταν είσαι σε έναν καναπέ , περιμένεις το FFB να σου την δώσει.

Γενικά μιλάω!! Ναι μπορεί το rf2 να θεωρείται καλύτερο simulator από το AC σε γενικές γραμμές αλλα και τα 2 έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Ο μόνος τρόπος για να συγκρίνεις δύο διαφορετικά sim είναι να πάρεις ίδιο αυτοκίνητο, να το βάλεις στην ίδια πίστα και να το δώσεις σε κάποιον που δεν έχει ξαναοδηγήσει ποτέ με τιμονιέρα σε υπολογιστή. Μόνο έτσι μπορεί να γίνει η σύγκριση. Αλλιώς το μόνο που κάνουμε είναι να λέμε καθαρά προσωπικές απόψεις!!! 

 

Αν θέλετε να τεστάρετε το ffb του AC πάρτε το KTM και πάντε στην Lake Louis (πολύ όμορφη διαδρομή και πολύ καλή υλοποίηση) για να δείτε αν και κατά πόσο έχει ffb το AC.

Μας είχαν βγει τα χέρια με το @GoMaRι τις προάλλες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επ' ουδενί δεν ήταν ο σκοπός μου , να προκαλέσω flame, όπως είπε ο Παναγιώτης απλά σκέφτηκα "φωναχτά" .

 

Αλλά είναι αλήθεια. Μπήκα στον server κ έκανα μερικούς γύρους , στο χαλαρό. Θες το downforce του αυτοκινήτου ή κάτι άλλο, δεν ξέρω, πάντως δεν έβγαινε από το μυαλό μου.

Καταρχάς, παρόλο που έχω φάει τα λυσσακά μου  με χιλιάδες ρυθμίσεις, είμαι πχ σίγουρος ότι δεν έχω clipping κτλ αλλά δεν παύει το γεγονός το FFB να μη με ικανοποιεί.

Χθες πχ σε στροφές με υψηλό φορτίο, το τιμόνι ήταν σπογγώδες, σαν να έχω συνεχές ελατήριο, το αμάξι έπεφτε σε λακουβίτσες, τις οποίες δεν ένιωσα ποτέ.

Μάλιστα έκανα και δοκιμές, όπου έφερα τα πάντα στο μηδέν (damping , effects κτλ), αλλά δεν ήταν αυτό. Ίσα ίσα που χειροτέρεψε κιόλας, μιας και οι ρυθμίσεις που είχα αρχικά ήταν οι καλύτερες.

Δεν ξέρω για steering rack forces, Στέφανους κτλ αλλά το μυαλό μου δεν μπορεί να αποφύγει την σύγκριση.

Αν πας στο rF2 σε μια παρόμοια περίπτωση, θα νιώσεις τα πάντα, παρόλο που έχει 1-2 ρυθμίσεις, το τιμόνι μεταμορφώνεται , αποκτά ζωή, νιώθεις ότι κάθεσαι μέσα. Αυτό δεν σημαίνει ότι παύω να αγαπώ Assetto αλλά νομίζω ότι με καλόμαθε το δίπλα sim , σε σημείο που να έχει απωλεσθεί μέρος της μαγείας που ένιωθα, η οποία κακά τα ψέματα, όταν είσαι σε έναν καναπέ , περιμένεις το FFB να σου την δώσει. Δεν έχεις κάτι άλλο.

 

Μακάρι το 1.5 να μου φέρει πίσω ένα ή όλο το ποσοστό αυτής.  

 

Από σήμερα σε θεωρώ Δάσκαλο μου !

Τα είπες όλα μέσα σε ένα post

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μιλάω!! Ναι μπορεί το rf2 να θεωρείται καλύτερο simulator από το AC σε γενικές γραμμές αλλα και τα 2 έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Ο μόνος τρόπος για να συγκρίνεις δύο διαφορετικά sim είναι να πάρεις ίδιο αυτοκίνητο, να το βάλεις στην ίδια πίστα και να το δώσεις σε κάποιον που δεν έχει ξαναοδηγήσει ποτέ με τιμονιέρα σε υπολογιστή. Μόνο έτσι μπορεί να γίνει η σύγκριση. Αλλιώς το μόνο που κάνουμε είναι να λέμε καθαρά προσωπικές απόψεις!!! 

 

Αν θέλετε να τεστάρετε το ffb του AC πάρτε το KTM και πάντε στην Lake Louis (πολύ όμορφη διαδρομή και πολύ καλή υλοποίηση) για να δείτε αν και κατά πόσο έχει ffb το AC.

Μας είχαν βγει τα χέρια με το @GoMaRι τις προάλλες.

Κ όμως, δεν θέλω κάποιον ξένο, να δω πως θα νιώσει, θέλω να νιώσω εγώ. Και ξέρω πολύ καλά πως είναι.

Τεσπα αρκετά με τα εκτός θέματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα λοιπον.

Καταρχην δε θεωρω οτι ηταν καθαρα δικη μου επιλογη το combo. Mια προταση εκανα, δεν ειχα ετσι και αλλιως, εγω το δικαιωμα επιλογης....

 

Αποφασιστηκε οτι δεν θα εμπαινε "επισημο" combo λογω τριημερου, απλα κατι για να τρεχει στον σερβερ για οσους δε θα εφευγαν.

Ε ρεπαιδιμου, το combo που μπηκε (ford-spa), οσο καλο και ηταν, ειχε σαν αποτελεσμα καθε βραδυ να τρεχω μονος μου στον σερβερ σε αδεια πιστα, και δεν ειναι και καμια μικρουλα η spa, αμα την τρεχεις μονος κατανταει μαρτυριο μετα απο λιγο....

Αν δειτε τα στατς του σερβερ, καμια 15αρια να μπηκαν ολοι κιολοι ολες τις μερες, και οι 10 απο αυτους εφυγαν βριζοντας :hehe:.

Εδω καλα καλα δεν μπηκαν αυτοι που το επελεξαν (παρτε μια καρφακλα ΝΑ, για να εχετε :p )

 

Για αυτο εκανα μια προταση για αλλαγη του combo και προτεινα να μπει ενα, το τονιζω παλι αυτο, ΕΥΚΟΛΟ, ωστε να μπει κοσμος, μπας και τρεξουμε κανα αγωνα. Και πραγματι, ο σερβερ, τα στατς μαρτυρας, γεμισε.

Οντως Δημητρη στη χτεσινη φαση που σας πετυχα με τον Πανο, τρεχοντας 4 ατομα μονο, ηταν βαρετα μετα απο λιγο, αλλα μπορω να πω οτι οταν ηταν γεματος τις προηγουμενες ωρες φχαριστηθηκα αρκετους αγωνες (οταν δεν πεφταμε πανω σε βλαμμενους που στουκαραν)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, liakjim said:

Επ' ουδενί δεν ήταν ο σκοπός μου , να προκαλέσω flame, όπως είπε ο Παναγιώτης απλά σκέφτηκα "φωναχτά" .

 

Αλλά είναι αλήθεια. Μπήκα στον server κ έκανα μερικούς γύρους , στο χαλαρό. Θες το downforce του αυτοκινήτου ή κάτι άλλο, δεν ξέρω, πάντως δεν έβγαινε από το μυαλό μου.

Καταρχάς, παρόλο που έχω φάει τα λυσσακά μου  με χιλιάδες ρυθμίσεις, είμαι πχ σίγουρος ότι δεν έχω clipping κτλ αλλά δεν παύει το γεγονός το FFB να μη με ικανοποιεί.

Χθες πχ σε στροφές με υψηλό φορτίο, το τιμόνι ήταν σπογγώδες, σαν να έχω συνεχές ελατήριο, το αμάξι έπεφτε σε λακουβίτσες, τις οποίες δεν ένιωσα ποτέ.

Μάλιστα έκανα και δοκιμές, όπου έφερα τα πάντα στο μηδέν (damping , effects κτλ), αλλά δεν ήταν αυτό. Ίσα ίσα που χειροτέρεψε κιόλας, μιας και οι ρυθμίσεις που είχα αρχικά ήταν οι καλύτερες.

Δεν ξέρω για steering rack forces, Στέφανους κτλ αλλά το μυαλό μου δεν μπορεί να αποφύγει την σύγκριση.

Αν πας στο rF2 σε μια παρόμοια περίπτωση, θα νιώσεις τα πάντα, παρόλο που έχει 1-2 ρυθμίσεις, το τιμόνι μεταμορφώνεται , αποκτά ζωή, νιώθεις ότι κάθεσαι μέσα. Αυτό δεν σημαίνει ότι παύω να αγαπώ Assetto αλλά νομίζω ότι με καλόμαθε το δίπλα sim , σε σημείο που να έχει απωλεσθεί μέρος της μαγείας που ένιωθα, η οποία κακά τα ψέματα, όταν είσαι σε έναν καναπέ , περιμένεις το FFB να σου την δώσει. Δεν έχεις κάτι άλλο.

 

Μακάρι το 1.5 να μου φέρει πίσω ένα ή όλο το ποσοστό αυτής.  

 

Αφού έχεις 100% damping....

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, wolves said:

Στο θεμα λοιπον.

Καταρχην δε θεωρω οτι ηταν καθαρα δικη μου επιλογη το combo. Mια προταση εκανα, δεν ειχα ετσι και αλλιως, εγω το δικαιωμα επιλογης....

...

Κώστα δεν έχει να κάνει με το combo ως επιλογή αλλά πιο πολύ πως το Assetto σου δίνει info μέσω του FFB κ ειδικά σε αμάξια υψηλού downforce κ όταν απαιτείται μικροδιόρθωση ή μικροαλλαγή στο Loading λόγω bump .

Δεν ξέρω τι νιώθει πχ ο Άκης ή ο Στέλιος με τα 20NM τιμόνια ή τα Fanatec κτλ. Μόνο την G27 ξέρω.

 

Από ότι φαίνεται δεν είμαι ο μόνος , αποσπάσματα από το forum (ναι κάποιοι έχουν attitude αλλά δεν φταίω):

 

"I tested many cars and tracks on both G25 and T300 GTE and it's the same issue - laggy and spongy feedback (especially when changing direction) which makes driving with a stronger FFB setting impossible"

 

"I've come to this opinion too since trying Automobilista in which I get a hard and responsive feel (after a bit of messing with .ini files). rF2 has awesome FFB too...as did nkpro.
I love AC, but I'm with you regarding the spongy feel. I like to drive F1 type cars and the current FFB just doesn't suit them...at least not to my mind. "

 

"With these minimal settings, on my G27, you can feel no drop in force in an understeer condition. Also, as noted earlier you cannot feel a drop in Self Aligning Torque during oversteer.
I want to elaborate on the oversteer condition a little more. It wouldn't be too bad if it was just that there was no drop in SAT. However, it is worse. When you attempt to countersteer, the wheel is completely damped; damn near like the tires are in quick sand. So it feels like the car/tires are fighting your countersteer, which--as far as I understand--should never happen."

 

Αυτά είναι πολύ έκδηλα σε combo όπως αυτό με τις γρήγορες καμπές. Σπογγώδης αίσθηση, συνεχής αντίσταση από ελατήριο, μηδέν πληροφορία στα bumps υπό φορτίο, έλλειψη πληροφορίας στο understeer (μόνο με το enhanced αλλά μετά είναι πάρα πολύ), πόλεμος στο ανάποδο, damped αίσθηση.

Όλα αυτά απλά απουσιάζουν από το rF2 ως προβλήματα, κάνοντάς το σαφώς ανωτερο σε FFB.

 

Άρα δεν γκρίνιαξα για την επιλογή , αλλά για το αίσθημα που αυτό σου δίνει , λόγω ακριβώς την λειτουργίας του Assetto.
Μάλλον για αυτό προτιμώ road cars , με χαμηλό grip, εκεί όλα αυτά είναι λιγότερο εμφανή.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Είμαστε είδος αυτοκαταστροφικό και το λέω κάνοντας αυτοκριτική μη παραξηγηθώ,συγνώμη αν έκανα κάποιον να αισθανθεί άσχημα .

Να μου ζητήσεις ταπεινά συγνώμη γιατί μετά από όλα αυτά αισθάνομαι άσχημα και δεν μπορώ να αποδώσω στο 100% των δυνατοτήτων μου στην οδήγηση !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με την g27 μια χαρά απολαμβάνω κ τα δύο,το καθένα με τα δικά του συν κ πλην.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σώνει κ καλά το κατώτερο ή ανώτερο πρέπει να χρησιμοποιηθεί/οδηγηθεί από όλους γενόμενο καθολικά αποδεκτό.

 

Κ τι είστε εσείς στην τελική που θα μου πείτε ποιό σίμ είναι καλύτερο γατάκια.Εγώ για εμένα με εμένα ξέρω καλύτερα. :hehe::kiss2:

 

Οπότε συνεχίστε την αέναη αδιέξοδη συζήτηση με το οπαδικό.

 

Αν το γρασίδι είναι πιο πράσινο μετακινηθείτε στη δίπλα γειτονιά,είναι ανάγκη να μαλώνετε?

 

Αυτό το Ομπυλιακός Παθηναικός δεν το βαρεθήκατε?

 

Ας κάνουμε συζητησούλα να πούμε τι μας αρέσει κ τι όχι - μαζί με καμιά τρολιά μη ξεχνιόμαστε για να γελάσουμε= αλλά μέχρι εκεί πιστεύω.

 

Ο κάπτεν τρόλλ φλέιμ μίλησε. :hehe:

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.