Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

Μιας και γίνετα θα την πω κι εγώ την μ......α μου: Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι ότι η κούνος μας έχει δώσει υπερβολικά πολλές επιλογές. Μου θυμίζει το λόγο που σταμάτησα να παίζω football manager, όταν έκαναν τόσες πολλές τις επιλογές στα tactics και τις προπονήσεις με αναρίθμητα options και sliders με άπειρες ενδιάμεσες ρυθμίσεις, κατήντησε κουραστικό.

Και να εξηγήσω: Το γκριπ σε κάθε πίστα είναι ΕΝΑ. Και θα έπρεπε να μεταβάλεται ΜΟΝΟ αν αλλάζουν οι καιρικές συνθήκες (θερμοκρασία οδοστρώματος, βροχή δεν παίζει) και αν στρώνεται λάστιχο από τα αυτοκίνητα που τρέχουν με ένα fixed τρόπο. Π.χ. το spa έχει καινούριο τάπητα αρα κρατάει καλά. Η nordschleife είναι παλιά άρα έχει μειωμένο γκριπ. Αν μας δίνεται η δυνατότητα να βάλουμε στο spa 90% grip, με 0% session transfer, tyre buildup 80% και θερμοκρασία οδοστρώματος 73c σε μια πίστα στα βουνά του βελγίου που βρέχει κάθε δεύτερη μέρα, το κάνουμε τουρλουμπούκι από μόνοι μας. Δεν ξέρω αν βγάζουν νόημα όσα είπα αλλά tl/dr: Μάλλον πρέπει να βάζουμε ένα στάνταρ μινιμουμ γκριπ για τους αγώνες του gathering 95-97% και για extra ρεαλισμό μια βόλτα από το accuweather για θερμοκρασία αέρα και μάλλον κανείς δεν θα γκρινιάζει.

Έγινε επεξεργασία από gchristod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης με cockpit camera forced. Δεν πιστεύω να τρέχει κανείς από το καπό του αυτοκινήτου του...

Διαφωνω και αν γινει κατι τετοιο , κουναω μαντηλι.Κανεις δε θα μου βαλει χερι στο πως επιλεγω να βλεπω το παιχνιδι.-

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιας και γίνετα θα την πω κι εγώ την μ......α μου: Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι ότι η κούνος μας έχει δώσει υπερβολικά πολλές επιλογές. Μου θυμίζει το λόγο που σταμάτησα να παίζω football manager, όταν έκαναν τόσες πολλές τις επιλογές στα tactics και τις προπονήσεις με αναρίθμητα options και sliders με άπειρες ενδιάμεσες ρυθμίσεις, κατήντησε κουραστικό.

Και να εξηγήσω: Το γκριπ σε κάθε πίστα είναι ΕΝΑ. Και θα έπρεπε να μεταβάλεται ΜΟΝΟ αν αλλάζουν οι καιρικές συνθήκες (θερμοκρασία οδοστρώματος, βροχή δεν παίζει) και αν στρώνεται λάστιχο από τα αυτοκίνητα που τρέχουν με ένα fixed τρόπο. Π.χ. το spa έχει καινούριο τάπητα αρα κρατάει καλά. Η nordschleife είναι παλιά άρα έχει μειωμένο γκριπ. Αν μας δίνεται η δυνατότητα να βάλουμε στο spa 90% grip, με 0% session transfer, tyre buildup 80% και θερμοκρασία οδοστρώματος 73c σε μια πίστα στα βουνά του βελγίου που βρέχει κάθε δεύτερη μέρα, το κάνουμε τουρλουμπούκι από μόνοι μας. Δεν ξέρω αν βγάζουν νόημα όσα είπα αλλά tl/dr: Μάλλον πρέπει να βάζουμε ένα στάνταρ μινιμουμ γκριπ για τους αγώνες του gathering 95-97% και για extra ρεαλισμό μια βόλτα από το accuweather για θερμοκρασία αέρα και μάλλον κανείς δεν θα γκρινιάζει.

 

To grip σε μια πίστα είναι χαωτικό. Είναι διαφορετικό σε κάθε t, και διαφορετικό σε κάθε σημείο.

 

Στο Assetto έχουμε πολύ basic μοντέλο . Λείπει η αγωνιστική γραμμή, λείπει η εξάρτηση από την θερμοκρασία κτλ

Στο Assetto , είναι ένα καθολικό grip, σε κομμάτια πίστας, το οποίο ανεβαίνει με την χρήση με γραμμικό τρόπο.

 

Στο gathering πάντα είχαμε γυρω στο 95%. Έβαλα 94% μιας και εκεί είναι το green.

 

Διαφωνω και αν γινει κατι τετοιο , κουναω μαντηλι.Κανεις δε θα μου βαλει χερι στο πως επιλεγω να βλεπω το παιχνιδι.-

 

Αν ήταν στο χέρι μου, θα το επέβαλα.

Link to comment
Share on other sites

To grip σε μια πίστα είναι χαωτικό. Είναι διαφορετικό σε κάθε t, και διαφορετικό σε κάθε σημείο.

Έτσι είναι, δεν αναφερόμουν στο τωρινό combo, άλλωστε τι 94 τι 95. Στο μυαλό μου έχω σtιγματισμένα τα γκριπ 90-91 όπως στο cup, που με gt2,slicks και full aero ήταν σαν την (παγωμένη) λίμνη των κύκνων. Καλό θα ήταν πάντως για το gatherings πάντα μιλώντας να μην πέφτουμε κάτω από το ψυχολογικό όριο του 95. Και λίγο παραπάνω βρε αδερφέ, τσάμπα είναι, δώσε γκριπ στο λαό [emoji14]

@gomar μόλις είδα το σχόλιο για cockpit view εσένα σκέφτηκα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν στο χερι σου , θα ετρεχες μονος σου.απλο

Χωρίς να είναι προσωπική επίθεση, δεν θεωρώ ότι νοείται κάποιος να λέει ότι παίζει sim και να είναι ξάπλα στο καπό ή να πετάει πίσω από το αμάξι.

Εννοείται πως θα έπρεπε να ήταν forced on.

 

Αλλιώς πάμε σε κάτι τέτοιο

DRI-754D-Coin-Op-4.jpg

Το ίδιο όπως το Gran Turismo με κάτι 3rd person view

 

gran-turismo-5-playstation-3-ps3-421.jpg

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα σας παρακαλώ μη με βάλετε να αλλάζω ταχύτητες με πονάει το αριστερό γόνατο από το σαφάρι της περασμένης Κυριακής άσε που τελευταίως μπερδεύω τα πόδια μου στο μύτη τακούνι φτέρνα αστράγαλος τεκνίκ! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λιάκο υπήρχε ένα τραγουδάκι που έλεγε πολύ μιλάς λίγο οδηγάς την τελευταία λέξη την άλλαξα γιατί θα την έκοβε η λογοκρισία!

Δεν καταλαβαινεις οτι δεν τρεχουμε επειδη μας εχει ζαλισει το φιλαρακι σου με τα 90% grip και τους ρεαλισμους του τυπου θα τρεξουμε με 17 βαθμους γτ ετσι λεει το δελτιο καιρου εκει, θα βαλουμε street λαστιχα γτ ειχε γινει σουσουρο με τα λαστιχα του topgear και αλλα τετοια...ρεαλιστικα . Ο ρεαλισμος της συμπεριφορας του αυτοκινητου δεν του αρκει πρεπει να πολλαπλασιαστεί η δυσκολια του και οι υπολοιποι να ξεσκονιζουμε τα τιμονια κυριακατικα μεχρι το επομενο κομπο. Αν θελετε να μαζευεστε 5-7 ατομα συνεχιστε ετσι πειτε το μας ομως να δουμε τι θα κανουμε οι αλλοι 10+ που υπαρχουν συν αυτους που ερχονται κατα καιρους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέτυχα τον  gomar στο δρόμο σήμερα

 

eGVvZm42MTI=_o_mr-bean---driving-on-roof

 

 

:lol:

 

 

Αυτή την Κυριακή θα μπορέσω να τρέξω μάλλον.. Κανονίστε να παρεξηγηθείτε μεταξύ σας και να μη μπει κανείς στο τέλος :p

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

@liakjim
Λαθος.Δε παιζω sim.Παιζω ενα παιχνιδι που μου αρεσει.Το αν ειναι sim η οχι μου ειναι αδιαφορο.
Αν εσυ θες να λες οτι παιζεις σιμ , πηγαινε αγορασε ειδικο sim cockpit με διαδρομες , triple screen , για να εχεις την αισθηση που θες και να εξομοιωνει το περισσοτερο δυνατον την πραγματικοτητα.Τι σε κανει να πιστευεις οτι γινεται "sim" παιζοντας incar και "arcade" εκτος ;

Αν ειναι δυνατον να συζηταμε και απο ποια καμερα θα παιζουμε.
Αλλα ξερω τι πρεπει να γινει.Να εφαρμοσουμε ολοι εναν κανονα :
Αγοραστε ολοι τιμονιερες με συμπλεκτη , σιφτερ , Βαλτε vdsly fastpath για λιγοτερο ping.Vsync off για να μην εχει input lag αλλιως δε θα παιξετε την Κυριακη με τα gamepad σας.

Το ιδιο πραγμα ειναι μονο που εδω θα πρεπει να βαλεις το χερι στην τσεπη.

Αλλα υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες.

 

@Ακη , εγω δε θα παιξω γιατι ειμαι cheater παιζοντας απο το καπο! Καλο παιχνιδι

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είναι προσωπική επίθεση, δεν θεωρώ ότι νοείται κάποιος να λέει ότι παίζει sim και να είναι ξάπλα στο καπό ή να πετάει πίσω από το αμάξι.

Εννοείται πως θα έπρεπε να ήταν forced on.

 

Αλλιώς πάμε σε κάτι τέτοιο

DRI-754D-Coin-Op-4.jpg

Το ίδιο όπως το Gran Turismo με κάτι 3rd person view

 

gran-turismo-5-playstation-3-ps3-421.jpg

αντε παλι ο μιστερ Π γαντια και κρανος φορας η τσαμπα παιζουμε τοσο καιρο? :bleh:

 

οταν κερδιζεις βγενεις ξυπολητος στον ωροπο και πανηγυριζεις  :hehe: κατι μου χουν πει τα καλοκαιρια οταν πηγενω στον καλομο εσυ εισαι?  :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινεις οτι δεν τρεχουμε επειδη μας εχει ζαλισει το φιλαρακι σου με τα 90% grip και τους ρεαλισμους του τυπου θα τρεξουμε με 17 βαθμους γτ ετσι λεει το δελτιο καιρου εκει, θα βαλουμε street λαστιχα γτ ειχε γινει σουσουρο με τα λαστιχα του topgear και αλλα τετοια...ρεαλιστικα . Ο ρεαλισμος της συμπεριφορας του αυτοκινητου δεν του αρκει πρεπει να πολλαπλασιαστεί η δυσκολια του και οι υπολοιποι να ξεσκονιζουμε τα τιμονια κυριακατικα μεχρι το επομενο κομπο. Αν θελετε να μαζευεστε 5-7 ατομα συνεχιστε ετσι πειτε το μας ομως να δουμε τι θα κανουμε οι αλλοι 10+ που υπαρχουν συν αυτους που ερχονται κατα καιρους.

Το κάνεις επίτηδες??? Λέγε.

αντε παλι ο μιστερ Π γαντια και κρανος φορας η τσαμπα παιζουμε τοσο καιρο? :bleh:

 

οταν κερδιζεις βγενεις ξυπολητος στον ωροπο και πανηγυριζεις  :hehe: κατι μου χουν πει τα καλοκαιρια οταν πηγενω στον καλομο εσυ εισαι?  :hehe:

Καλτσούλα!!! :p

 

Πέτυχα τον  gomar στο δρόμο σήμερα

 

eGVvZm42MTI=_o_mr-bean---driving-on-roof

 

 

:lol:

 

 

Αυτή την Κυριακή θα μπορέσω να τρέξω μάλλον.. Κανονίστε να παρεξηγηθείτε μεταξύ σας και να μη μπει κανείς στο τέλος :p

 

Μάλλον έτσι χαχαχαχα alfa.png

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

 

@Ακη , εγω δε θα παιξω γιατι ειμαι cheater παιζοντας απο το καπο! Καλο παιχνιδι

Δεν είσαι cheater, νουμπάς είσαι :p

Και για να μην παρεξηγηθώ, εγώ μαζί σου είμαι. Το κυριότερο στα gatherings είναι να μαζεύουμε κόσμο και όχι να διώχνουμε λες και είμαστε τίποτα περίεργοι. Το πιο hardcore θα το ζητήσουν μόνοι τους οι χρήστες με τον καιρό, όσο εξοικειώνονται ;)

(Και να μην το ζητήσουν, δεν τρέχει τίποτα)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας παρατας Δημητακη που καθεσε και του λες του παιδιου οτι θα του εβαζες forced την καμερα απο το cockpit γτ ετσι γουσταρεις εσυ?

Γιατι τρεχετε τα χειροκινητα με paddles γτ κοιτατε απο το καπο γτ βαλατε slick ενω ειναι road car. ΑΡΚΕΤΑ

Μιλα ρε Ακη καθομαι και μιλαω μονος μου.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι cheater, νουμπάς είσαι :p

Και για να μην παρεξηγηθώ, εγώ μαζί σου είμαι. Το κυριότερο στα gatherings είναι να μαζεύουμε κόσμο και όχι να διώχνουμε λες και είμαστε τίποτα περίεργοι. Το πιο hardcore θα το ζητήσουν μόνοι τους οι χρήστες με τον καιρό, όσο εξοικειώνονται ;)

(Και να μην το ζητήσουν, δεν τρέχει τίποτα)

Νουμπας ειμαι.Και incar να παιξω , παλι νουμπας θα ειμαι.

Οσο για το αλλο , αυτο προσπαθησα ο μλκς να κανω με ολη την καλη θεληση , αλλα μαλλον καποιοι το παραβλεπουν σοβαρα..

Μου ερχεται να αγορασω νεο σερβερ η να βρω ακρη να φτιαξω στον Ωκεανο και να παιζουμε χωρις περιεργους κανονες

Κριμα που δε θα παιξουμε μαζι την Κυριακη.-1 ατομο για τωρα.Ευχαριστημενοι ; :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειχα πει να μην γραψω γνωμη, αλλα αρχιζετε και το "χανετε" λιγο, οποτε ας πω και γω τη δικια μου μλκια...

 

Καταρχην, και οι "δυο πλευρες" εχουν το δικιο τους.

 

Μην πυροβολατε αυτον που βαζει combo, πυροβολειστε το ΠΑΙΧΝΙΔΙ.

 

Απο τη στιγμη που μας δινει αυτες τις επιλογες το ΠΑΙΧΝΙΔΙ, μπορει ο οποιοσδηποτε να χρησιμοποιησει απο αυτες οτι θελει.

Deal with it ή παμε για αλλο ΠΑΙΧΝΙΔΙ.

(πραγματικα πιστευω οτι κατι gt3 που αναφερονται, ειναι πιο τραγικες επιλογες.

σε ενα "δυσκολο" combo εχει και μια πιθανοτητα ο πιο "αρχαριος" να συναγωνιστει τον πιο εμπειρο και γρηγορο, γιατι θα κανει και αυτος πιο πολλα λαθη.

παιδια, σε εναν αγωνα gt3 μπορει να μη βγειτε εκτος πιστας αλλα κατι alien τυπου Ακη κλπ μονο στην εκκινηση θα τους δειτε και μετα αντε γεια)

 

@liakjim, τη λεξη ΠΑΙΧΝΙΔΙ δεν την εχω βαλει τυχαια με κεφαλαια.

Αφιερωμενο:

Man blames PlayStation for shoddy driving after causing thousands of pounds in damage

 

ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ειναι που σκοπο εχουν να μας κανουν να περναμε καλα με την παρεα μας. Αν καποιος νομιζει οτι μετα απο τον κυριακατικο αγωνα, μπορει να λαβει συμμετοχη σε κανονικο αγωνα αυτοκινητου, απλα ονειροβατει, επικινδυνα κιολας.

Οσο και να θελω να σε υπερασπιστω ρε παιδακιμου, δε μπορω γιατι το χανεις με το υφος σου.

 

Ιασονα τα λεμε την Κυριακη, οκ;

Έγινε επεξεργασία από wolves
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.