Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

Παιδιά, τα πράγματα είναι απλά, μην το πολυ-αναλύετε.

1. Ο πίσω πάντα έχει την ευθύνη για την καθαρή προσπέραση.

2. Ο μπροστά το μόνο που έχει να ανησυχεί είναι ότι έχει μόνο 1 κίνηση άμυνας (αλλαγή λωρίδας) και πως αν η μούρη του πίσω φτάσει τον πίσω άξονα του μπροστά ΜΕΧΡΙ το braking point της στροφής (και όχι μετά από divebombing στυλ Need for speed , GRID κλπ όπως βλέπω παραπάνω) τότε θα πρέπει να του αφήσει χώρο.

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο... Χτες κατά τη διάρκεια του αγώνα μπήκε ο @Orgios, και κάτι μας είπε που δεν πολύ κατάλαβα. Πρέπει να κάνουμε κάτι σχετικά με τον teamspeak server; Ή ρωτούσε για τον ποιον θα κάνουμε admin; Γιατί για το θέμα admin νομίζω ψηφίσαμε παμψηφεί τον @wolves, έτσι λύκε;  :)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω μπηκε για να ρωτησει ποιοι ειναι αυτοι που εχουν πληρωσει για το ts ωστε να τους δωσει δικαιωματα αντμιν.

Παντως το θεμα με τα 25slots στο ts ειναι λιγο fail. Xτες ειχαμε κοσμο και εκει και ιδρωσαμε για να χωρεσουμε ολοι, με αποτελεσμα καποιοι να μεινουν εξω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω ...εχει χασει τα φρενα  :)

Ποιός έχασε τα φρένα? επειδή όλοι φοβούνται στην πρώτη στροφή με κρύα λάστιχα να φρενάρουν αργά, αυτός που φρενάρει σωστά έχασε τα φρένα?

Αφού φτάνεις με μισογεμάτη τετάρτη στο σημείο, αντί για σκασμένη πέμπτη, θές 40 μέτρα να φρενάρεις.. Οχι 100!!!!

Αίσχος και ντροπή!!!

Οντως το μπλέ αυτοκινητάκι χώθηκε, αλλά αν δείς, δε όλη τη διάρκεια πήγαινε ευθεία, δεν άλλαξε κατεύθυνση..

Σε αντίθεση με το χρυσό αυτοκινητάκι, που αποφάσισε πάνω στα φρένα να αλλάξει πορεία...

(τα λέω αυτά, γιατί γνωρίζω και κάποιους κανόνες εκτός simulator... )

Μην παρεξηγείτε τα λεγόμενα μου.. Τα λέω με αυτό τον τρόπο για να προκαλώ αντιδράσεις και για να καταλήξουμε όλοι σε συμπεράσματα κοινώς αποδεκτά...

Το βίντεο που ποσταρίστηκε πριν,περιέχει τον ορισμό του divebomb. Αν το κάνουν αυτό ολοι,δε θα μείνει ούτε ένας προφυλακτήρας στη θέση του!

Ευχαριστώ... !!!

αφου θα σταματησει πανω μου στην καλυτερη η εγω στον αριστερα μου

 

για ξανα δες το video........

 

 

αν ο μπλε ειχε κρατησει τα φρενα ως ωφειλε δεν θα ειχε γινει τιποτα

Θα μου επιτρέψεις να σου τονίσω οτι το χρυσό αυτοκινητάκι εκκινεί απο δεξια..

Κατά την επιτάχυνση πηγαίνει αριστερά..

Μετά πηγαίνει ξανά δεξιά...

Μετά αποφασίζει να κινηθεί αριστερά

Και κατά το φρενάρισμα αποφασίζει να κινηθεί δεξιά ακόμα μια φορά..

Πόσες αλλαγέ πορείας δικαιούμαστε σε φυσιολογικές συνθήκες?

Επιπρόσθετα, αν παρατηρήσατε, δεν φύγαμε απο την πίστα επειδή ακουμπήσαμε τους καθρέπτες μας.. ;) Είμασταν άτυχοι απλά... ;)

Και για να σας χαλάσω λίγο τον μύθο του divebombing γιατί δεν τον καταλαβαίνω όπως τον λέτε...

https://drive.google.com/file/d/0B81zEBE8GoIlaTlSNUJKWDY1QmM/view?usp=sharing

Προσέξτε καλά, το αυτοκινητάκι Β δεν είναι ποτέ ίσα ή μπροστά απο το Α..

Οι κανονισμοί όμως ορίζουν οτι έχει την εσωτερική, και πρέπει να του δωθεί χώρος, άσχετα απο οτιδήποτε άλλο..

Τονίζω για να είμαι ξεκάθαρος..

Το μπλέ αυτοκινητάκι, ήταν δεξιά απο το χρυσό αυτοκινητάκι..

Δεν ήταν πίσω του για να βουτήξει στα φρένα.. είχε καθορισμένη θέση απο πρίν..

Το χρυσό αυτοκινητάκι στο φρενάρισμα άλλαξε γραμμή εκτός της αγωνιστικής, και πρίν απο το σημείο που θα έπρεπε για να στρίψει..

Κοιτάξτε και εδώ...

https://drive.google.com/file/d/0B81zEBE8GoIlamlxSjNueWVhVHc/view?usp=sharing

Ο Β βουτάει, δεν του φτάνει το φρένο και χτυπάει με τον Α...

Ποιός φταίει? ο Α !!!!!

(αυτά τα έβαλα για τους φίλους στον Α που μεταδίδουν αγώνες F1 και δεν έχουν την παραμικρή ιδέα ποιός φταίει σε ατύχημα και λένε ασυναρτισίες...)

Έγινε επεξεργασία από rapid_fast
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει να δει divebombing ας δει την φαση Κιμι-Βαλτερι στην Ρωσσια :p

 

Ακριβώς!

 

Το πρόβλημα όμως δεν είναι η απόσταση που φρενάρει από τον προπορευόμενο αλλά το γεγονός ότι δεν κινείται εφαπτομενικά με την ιδανική γραμμή. Τον πετυχαίνει με γωνία ενώ ο Bottas είναι κανονικά στη γραμμή του.  (όχι ότι του είχε πάρει τον χώρο...)

Έγινε επεξεργασία από thazio
Link to comment
Share on other sites

Ποιός έχασε τα φρένα? επειδή όλοι φοβούνται στην πρώτη στροφή με κρύα λάστιχα να φρενάρουν αργά, αυτός που φρενάρει σωστά έχασε τα φρένα?

Αφού φτάνεις με μισογεμάτη τετάρτη στο σημείο, αντί για σκασμένη πέμπτη, θές 40 μέτρα να φρενάρεις.. Οχι 100!!!!

Αίσχος και ντροπή!!!

Οντως το μπλέ αυτοκινητάκι χώθηκε, αλλά αν δείς, δε όλη τη διάρκεια πήγαινε ευθεία, δεν άλλαξε κατεύθυνση..

Σε αντίθεση με το χρυσό αυτοκινητάκι, που αποφάσισε πάνω στα φρένα να αλλάξει πορεία...

(τα λέω αυτά, γιατί γνωρίζω και κάποιους κανόνες εκτός simulator... )

Μην παρεξηγείτε τα λεγόμενα μου.. Τα λέω με αυτό τον τρόπο για να προκαλώ αντιδράσεις και για να καταλήξουμε όλοι σε συμπεράσματα κοινώς αποδεκτά...

Ευχαριστώ... !!!

Θα μου επιτρέψεις να σου τονίσω οτι το χρυσό αυτοκινητάκι εκκινεί απο δεξια..

Κατά την επιτάχυνση πηγαίνει αριστερά..

Μετά πηγαίνει ξανά δεξιά...

Μετά αποφασίζει να κινηθεί αριστερά

Και κατά το φρενάρισμα αποφασίζει να κινηθεί δεξιά ακόμα μια φορά..

Πόσες αλλαγέ πορείας δικαιούμαστε σε φυσιολογικές συνθήκες?

Επιπρόσθετα, αν παρατηρήσατε, δεν φύγαμε απο την πίστα επειδή ακουμπήσαμε τους καθρέπτες μας.. ;) Είμασταν άτυχοι απλά... ;)

Και για να σας χαλάσω λίγο τον μύθο του divebombing γιατί δεν τον καταλαβαίνω όπως τον λέτε...

https://drive.google.com/file/d/0B81zEBE8GoIlaTlSNUJKWDY1QmM/view?usp=sharing

Προσέξτε καλά, το αυτοκινητάκι Β δεν είναι ποτέ ίσα ή μπροστά απο το Α..

Οι κανονισμοί όμως ορίζουν οτι έχει την εσωτερική, και πρέπει να του δωθεί χώρος, άσχετα απο οτιδήποτε άλλο..

Τονίζω για να είμαι ξεκάθαρος..

Το μπλέ αυτοκινητάκι, ήταν δεξιά απο το χρυσό αυτοκινητάκι..

Δεν ήταν πίσω του για να βουτήξει στα φρένα.. είχε καθορισμένη θέση απο πρίν..

Το χρυσό αυτοκινητάκι στο φρενάρισμα άλλαξε γραμμή εκτός της αγωνιστικής, και πρίν απο το σημείο που θα έπρεπε για να στρίψει..

Κοιτάξτε και εδώ...

https://drive.google.com/file/d/0B81zEBE8GoIlamlxSjNueWVhVHc/view?usp=sharing

Ο Β βουτάει, δεν του φτάνει το φρένο και χτυπάει με τον Α...

Ποιός φταίει? ο Α !!!!!

(αυτά τα έβαλα για τους φίλους στον Α που μεταδίδουν αγώνες F1 και δεν έχουν την παραμικρή ιδέα ποιός φταίει σε ατύχημα και λένε ασυναρτισίες...)

ολα αυτα που λες γινονται αρκετα μπροστα σου πρεπει να εχει αποσταση τουλαχιστον 4-5 αυτοκινητα το χρυσο αυτοκινητο απο το μπλε(δεν τιθεται κανενα θεμα προσπερασης απο πλευρα σου εκει) και μιλαμε για  εκκινηση παντα και επιταχυνση(φυσικα δεν ειναι αποδεκτο αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα)...η στροφη που περνει μετεπειτα ειναι φυσικη ροη του δρομου και κλεινει στο απεξ (αυτη ειναι η γραμμη του πλεον η εξωτερικη ανηκει στα αλλα δυο αυτοκινητα)...λογικα επρεπε να το περιμενες εφοσον δεν εχεις παρει θεση βολης(δηλαδη να εισαι διπλα του η στον αξονα του) ωστε να τον αναγκασεις να παρει αλλη γραμμη η να φρεναρει αυτος, μιας και δεν χωρουσατε ολοι μαζι να στριψετε

 

οσο αφορα της εικονες που δειχνεις...στην πρωτη δειχνεις  δυο αυτοκινητα που κινουνται σε δυο διαφορετικες γραμμες και ο Α χωνετε σε μια γραμμη που δεν του ανηκει ...στο video που ειδες δεν μιλησε κανενας για τα αυτοκινητα που κινουνται σε αλλη γραμμη το μαυρο πχ...αλλα για το μπλε που οπως φαινεται χωνετε στην γραμμη του χρυσου με τον τροπο που αναφερα

Στην δευτερη δειχνεις δυο αυτοκινητα που ειναι σε αποσταση βολης δεν ξερω που ξεκινανε τα φρενα τους..παντως η αποσταση ειναι αρκετα μικρη απο το πρωτο εικονιδιο 

Nα ξκαθαρισω οτι δεν υπαρχουν προσωπικα με κανενα εγω δεν ηξερα καν ποιος ειναι ποιος

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ηταν η κινηση σας εκανε outbrake ολους.

Και να τζαρτζαριστεις λιγο με τον αλλο δεν εγινε τπτ δεν ειναι συγκρουση αυτο και γινεται σε ολους τους αγωνες.

Κανενας δεν φταιει αγωνιστικο συμβαν ειναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γτ ειναι απαραδεκτα; Αγωνα δεν κανουμε;

Μηπως να μπουμε σε σειρα και να τερματιζουμε οπως ξεκιναμε;

Επρεπε να ημουν εγω εκει να μην ανοιγε μυτη να δω μετα τι θα λεγατε αλλα ειμαι αργος γμτ.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω πως ο μπλε κάνει κάτι που δε μπορεις να το κάνεις κι εσυ... Ο καθένας μπορει να χωθει με αυτον τον τρόπο και να χαλάσει τον αγώνα των άλλων. Απαράδεκτο γιατί προσπαθούμε να κάνουμε καθαρους αγώνες. Αν αρχίσουν να οδηγούν όλοι έτσι, εγώ προσωπικά θα αποχωρήσω. Και δε νομίζω πως θα είμαι ο μόνος...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και κάνουμε αγώνες, αλλα νομίζω πως σε αυτου του στυλ που μαζευόμαστε κάθε Κυριακη, ο κυριος σκοπός είναι να περασουμε ευχάριστα και να περάςουν και οι άλλοι ευχάριςτα και οχι να κερδίσουμε. Νομίζω πως κυρίως για τη νικη και με πιο αυςτηρούς κανόνες υπαρχει το cup, στο οποίο δεν παίρνω μέρος συνειδητά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι... Μονο που 4 αυτοκινητα συγκρούστηκαν, οι υπόλοιποι απο πισω που ακολουθούσαν εχασαν χρονο, τα αυτοκίνητα που τράκαραν πιθανώς να πηγαιναν πιο αργά στη συνέχεια, και όλα αυτά στην 1η στροφή... Φυσικά δεν είναι θέμα να το συζητάμε άλλο, αρκει να καταλαβαινόμαστε και να είμαστε πιο προσεκτικοί την επόμενη φορά...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.