Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

Ααααα @wolves θα τα χαλάσουμε !!!!!!!!!

 

Τόσο καιρό παραπονιόμαστε για την μη δυνατοτητα αλλαγής καιρού κ τώρα που μπορούμε γκρινιάζετε????

Ίσως έχεις λάθος ρυθμισμένο monitor και δεν βλέπεις καλά.

 

Λοιπόν , διάβασα ότι το grip αλλάζει φυσικά με την θερμοκρασία του οδοστρώματος και αυτό από τον καιρό!!!

 

πχ άλλη (μεγαλύτερη) θερμοκρασία οδοστρώματος θα έχεις με ήλιο και αέρα στους 26C

και άλλη με συννεφιά και αέρα στους 26C!!!

 

Νομίζω αυξάνει ακόμα περισσότερο τον ρεαλισμό πχ θες ίσως άλλο setup , ίσως χαμηλότερες πιέσεις σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες!!!

 

 

Πρόταση :

 

Δεν ξέρω πόσο φόρτο θα δώσει σε Άκη / Πάνο στο στήσιμο του server, αλλά ίσως αξίζει να δοκιμάσουμε αυτό

 

Είναι ένα προγραμματάκι σε Matlab που αλλάζει τον καιρό του παιχνιδιού με info από τον πραγματικό καιρό της πίστας.

 

Σε κάθε περίπτωση η αλλαγή των καιρικών συνθηκών είναι για μένα απολύτως θεμιτή.

Ισχυει αυτο με το grip.Το εχω διαπιστωσει και εγω ο ιδιος.Οι χρονοι δεν ειναι ιδιοι αν το air temp ειναι χαμηλο..Βεβαια χαμηλωνω psi αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει αν ειμαι πιο γρηγορος η το ιδιο.

 

το μονιτορ μια χαρα ειναι, η συγκεκριμενη υλοποιηση της συννεφιας σε αυτη την πιστα με κουραζει...

η "αρκετα" σκοτεινη πιστα σε αντιθεση με τον σχεδον "ασπρο" ουρανο μου βγαζει τα ματια...

και στο κεντρο της "ασπριλας" το virual mirror στο οποιο λογω αυτης της αντιθεσης αν εχεις πισω μαυρο αυτοκινητο ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΜΕΝΑ ΦΩΤΑ, εναν βαθμο μυωπιας θα τον ανεβασεις μεχρι το τελος του αγωνα :p

δεν ξερω, μπορει να φταιει και οτι ειμαι ηδη γκαβο και με ενοχλει περισσοτερο.......

Ισχυει και αυτο.Ο ουρανος ειναι πολυ πιο φωτεινος(χαμηλο dynamic range) και δε μπορεις να ξεχωρισεις μαυρο αμαξι πισω η που ειναι τα Braking points η την ιδια την στροφη.Βεβαια δεν αποτελει τοσο προβλημα γιατι πηγαινεις τυφλα την πιστα απο ενα σημειο και μετα :p

Μια λυση ειναι να σηκωσεις το exposure (page up button 160-170%) να καψεις τον ουρανο αλλα η ασφαλτος θα φωτισει αρκετα.

Μου αρεσει και εμενα η αλλαγη του καιρου και μεσα στον αγωνα.Δε μου αρεσει που εχει μονο ενα ειδος συννεφιας.Αλλα ολα σιγα σιγα θα γινουν.

Και ειδικα αν αρχισει και η βροχη , θα γινει ακομα πιο ρεαλιστικο αλλα και δυσκολοτερο βεβαια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ GoMaR

Νομίζω πως δεν πρέπει να χεις πρόβλημα με το να μπεις στο σέρβερ οποιαδήποτε στιγμή ακόμη και στο race γιατί απ΄ ότι είδα ο Ακης έχει βάλει τη ρύθμιση free join για κοίταξέ το .

@

Για δοκίμασε τώρα σ΄αρέσει ο καιρός?

Είναι γεγονός πως είναι πολύ δύσκολο να αποδοθούν αυτές οι συνθήκες σε ένα τέτοιο παιχνίδι η μάλλον για να το τοποθετήσω σωστά η ομορφιά απαιτεί θυσίες ενεργοβόρες.

Μπορούμε νομίζω να παίξουμε με τις θερμοκρασίες περιβάλλοντος και οδοστρώματος αλλά και με το εύρος των μεταβολών αυτών χωρίς να βάλουμε απαραίτητα συννεφιά ,το βλέπουμε και πάλι ότι πει η κοινότητα και αυτοί που ασχολούνται περισσότερο και μπορούν να μας τα εξηγήσουν.

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ GoMaR

Νομίζω πως δεν πρέπει να χεις πρόβλημα με το να μπεις στο σέρβερ οποιαδήποτε στιγμή ακόμη και στο race γιατί απ΄ ότι είδα ο Ακης έχει βάλει τη ρύθμιση free join για κοίταξέ το .

απο χθες ειναι ετοιμο και ο σερβερ ηταν μονιμα 18/18 :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@

Για δοκίμασε τώρα σ΄αρέσει ο καιρός?

@panosdimp, :T:

 

(το οτι προτιμω λιακαδα, δε σημαινει οτι πρεπει να το υποστειτε και σεις, ετσι;

οτι ρυθμιση προτιμα η παρεα θα την υποστω και θα την στηριξω, οποτε μην το κουραζετε αδικα, βαλτε οτι θελετε...

απλα περισσοτερο παρατηρηση εκανα για την υλοποιηση του θεματος συννεφια που την θεωρω λιγο fail, στη συγκεκριμενη πιστα, σε αλλη δε θυμαμαι να ειχα θεμα)

Link to comment
Share on other sites

ενα βιντεο απο τον καλυτερο μου χρονο μεχρι τωρα.
Ναι +1.7 δευτερολεπτα πιο αργος απο το WR , αλλα δε με νοιαζει :p
Προσπαθησα για καλυτερο αλλα δε τα καταφερα..

Χαρειτε το βιντεο χωρις καλη ποιοτητα και χωρις ηχο (εκανα χαζομαρα με τα codecs-3Das σου λενε μετα...χαχα)

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος gomar, πιστεύω ότι έπεφτες και στο ξέρο 2.04 να ήσουν πιο σταθερός στις πρώτες στροφές. Επίσης, όπως σου έλεγα εχθές, στη μέση της πίστας στο s-ακι στριβεις με 4η και μετά με 3ες, ενώ εγώ έκοψα και άλλο, οπότε ίσως φτάσω και στο 2.06 εγώ, που σε σχέση με το 2.17 που ξεκίνησα είναι μια βελτίωση...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και σκοπός είναι να αναδείξουμε ποιός πραγματικά φτιάχνει γρήγορα αυτοκίνητα, και ποιός κατασκευάζει αυτοκίνητα μάρκετινγκ...

 

 

Ελπιζω να αστειευεσαι... :)  :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το combo είναι τέλειο! Το Toyota είναι τόσο σταθερό που μπορεί να φαίνεται βαρετό στους έμπειρους, αλλά για εμάς τους αρχάριους είναι καταπληκτικό το να μη βγαίνουμε εκτός πίστας και να μη μας σπάει τα νεύρα το Assetto Corsa! :-). Επίσης η πίστα μου άρεσε πολύ και την θεωρώ αρκετά εύκολη.
 
Τελικά ο καλύτερος τρόπος να βελτιώσεις τους χρόνους σου δεν είναι το practice, αλλά να βλέπεις πως οδηγούν οι άλλοι... Ενώ είχα κολλήσει στο 2.09, παρακολουθώντας και μόνο κανά 2 φορές το βίντεο του Gomar και με την πρώτη κατάφερα να πέσω στο 2.06.9 κάνοντας συνεχόμενο personal record σε hotlap, με το default setup!
 
Παραθέτω το βίντεο με τα δύο συνεχόμενα p.r. (και με ήχο παρακαλώ!). Δεν ξέρω αν θα το χαρείτε,  μπορεί να είμαι 2 secs πίσω από τον Gomar που είναι 2 secs πίσω από το WR, εγώ πάντως το χάρηκα :-). Thanks δάσκαλε Gomar!

 

Έγινε επεξεργασία από tanthopo
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο!! Καλα ο ηχος ειναι φοβερος! :p οπως και το καπο! Να γιατι κατεβασες χρονους! :hehe:

Λοιπον στο 3:37 να εισαι πιο ανοιχτα στην γραμμη σου και μετα να κλεινεις ωστε να παιρνεις την στροφη με 4η και να εχεις περιπου 118-120χμω (03:40 που απο οτι βλεπω εισαι στα 105χλω)
 

Το ιδιο και στο 3:45.
Δες παλι λιγο το βιντεο μου και θα καταλαβεις τι εννοω
Παντως οσο και να προσπαθησα , ξανα εκανα τον ιδιο χρονο.Παρακατω δε μπορω να το παω.Πρεπει και εγω να δω πιο γρηγορους!
Ακηηηηη :p

Εγω εχω μαζεψει τα παντα , αυριο φευγω πρωι πρωι.Εχω παρει τιμονιερα βεβαια αλλα δεν θα εχω ιντερνετ (wifi) δυστηχως.
3G μονο και αυτο με δυσκολια.Οποτε οοοταν δε θα ειμαι παραλια να παιζω ρακετες , θα ριξω κανα γυρο :p

Οποτε δε θα παιξω το συγκεκριμενο combo γμτ μου! Οταν γυρισω θα ξανα μπει! :p

Καλο καλοκαιρι να εχετε και να περασετε ομορφα οπου και αν πατε :D

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Είπα να κάνω κανέναν αγώνα αφου δεν βρίσκω κανέναν Online και έκανα με το GTR μια πίστα που έχει...Πολύ εύκολα φεύγει απο τον δρόμο το άτιμο...

Σε φοβηθηκε το ματι μου.

Ριξε και μια ματια σε αυτα που παραθετω πριν μπεις στον σερβερ:

 

Kανόνες αγωνιστικής συμπεριφοράς

και

Έγινε επεξεργασία από wolves
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με φώναξε κανείς; attachicon.gifak-gt86-zandvoort-203616.zip

Πως πας έτσι χριστιανέ μου είναι να σου δώσουμε εσένα πούλμαν να μας πάς εκδρομή !

Εχω να προτείνω κάτι που είμαι σίγουρος πως περνάει από το μυαλό όλων των thelabisti, να του δώσουμε alfa romeo την Κυριακή και να του βάλουμε στο πορτμπαγκάζ και μόνο στο πορτμπαγκάζ 10 ξαναλέω 10 τσουβάλια τσιμέντο .

29 κατασκευαστές πλυντηρίων προτείνουν τσιμέντο ηρακλής της μεγάλης πολυεθνικής lafarge, ούτε αυτό είναι πια ελληνικό εδώ και χρόνια.

Είμαι περίεργος πόσο κάνεις με μια άλφα?

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.