Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

Καταρχάς δεν έχω κερδίσει αγώνα GT3 γενικότερα.. Υπάρχουν πολύ καλύτεροι οδηγοί από μένα και σε αυτούς τους server τρέχουν συνέχεια.. ;)

Κατα δευτερον σε 37' αγώνα, ναι hard επιλέγω και δεν τελειώνω με 97% wear for sure

Βασικά σε κάθε περίπτωση δεν έχω μεγαλύτερη φθορά από όσους βάζουν medium άσχετα αν είναι καλύτερη ή χειρότερη επιλογή.

Όσο χειρότερη επιλογή και να ήταν, εφόσον ήμουν εντός εύρους θερμοκρασίας έπρεπε να έχω μικρότερη φθορά από το medium compound ακόμα και αν ΟΛΟΙ τα οδηγήσατε αγγελικά και εμείς άτσαλα.. :)

Link to comment
Share on other sites

To λογικό όντως είναι ΕΣΥ με το ίδιο setup να έχεις μικρότερη φθορά με τα hard απ ό,τι με τα medium.

Δοκίμασε να κάνεις 20 γύρους με mediums. Μπορεί να τελειώσεις με 96% πχ. Πρέπει να βγεις όμως και 1-2 φορές από το δρόμο με τετακε όπως έγινε περίπου στο race γιατί σε αυτή την περίπτωση τα vmk (virtual kilometers, η πατέντα της kunos για τη φθορά των ελαστικών) αυξάνονται αρκετά.

 

Είναι εντελώς λανθασμένη επιλογή τα hard για αγώνα 40 λεπτών. Κάθε μέρα στο RD τέτοια races κάνουμε. Με meds στο τέλος είσαι με 97% και 30+ δευτερόλεπτα μπροστά από τον άτυχο που έχει απάτητα hard στο 99%. Βασικά πλέον κανείς δε βάζει hards σε αγώνα κάτω της 1 ώρας. Από τη 1 ώρα και πάνω το συζητάμε αν αξίζει να κάνεις 1 πιτστοπ για αλλαγή των mediums και ανεφοδιασμό ή να το πας σερί με hards.

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Medium ηταν η σωστη επιλογη για το combo. Επισης στα gt3 μεχρι 20-22 γυρους σε νορμαλ πιστες παλι βαζεις medium, θα ειχα κερδισει αγωνα 30 γυρων στη monza στο RD αν δεν εκανα βλακεια με το tc.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και ήταν medium η σωστή επιλογή αλλά κ εγώ για να μαντέψω ότι το 98% σε 8 γύρους που ήταν όλη την εβδομάδα, πέφτει 0,5% στους επόμενους 12, έπρεπε να είμαι mεdium.....

Έγινε επεξεργασία από VeRDeGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α! γι' αυτό δεν μπορούσα να σε πιάσω - είχα hard  :p

Πάντως εμένα κάπου προς το τέλος που τους έριξα μια ματιά μου φαίνεται λέγαν 99 μπροστά και 100 πίσω.

Χμμμ, άλλος ένας παράγοντας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To λογικό όντως είναι ΕΣΥ με το ίδιο setup να έχεις μικρότερη φθορά με τα hard απ ό,τι με τα medium.

Δοκίμασε να κάνεις 20 γύρους με mediums. Μπορεί να τελειώσεις με 96% πχ. Πρέπει να βγεις όμως και 1-2 φορές από το δρόμο με τετακε όπως έγινε περίπου στο race γιατί σε αυτή την περίπτωση τα vmk (virtual kilometers, η πατέντα της kunos για τη φθορά των ελαστικών) αυξάνονται αρκετά.

 

Είναι εντελώς λανθασμένη επιλογή τα hard για αγώνα 40 λεπτών. Κάθε μέρα στο RD τέτοια races κάνουμε. Με meds στο τέλος είσαι με 97% και 30+ δευτερόλεπτα μπροστά από τον άτυχο που έχει απάτητα hard στο 99%. Βασικά πλέον κανείς δε βάζει hards σε αγώνα κάτω της 1 ώρας. Από τη 1 ώρα και πάνω το συζητάμε αν αξίζει να κάνεις 1 πιτστοπ για αλλαγή των mediums και ανεφοδιασμό ή να το πας σερί με hards.

Α ώστε λοιπόν πριν τον αγώνα που έλεγα κι εγώ ο άσχετος θα πάω με hard  δεν είπες τίποτα από αυτά τα τόσο δεδομένα :p :p :p ,δεν πειράζει πλάκα κάνω είναι άλλωστε μέσα στο παιχνίδι τι στρατηγική θα επιλέξεις δεν είναι σωστό να απαιτείς από τον αντίπαλο να σε ξεστραβώσει :D ,πάντως εμένα μου δούλευαν άψογα μέχρι που σε στούκαρα δεν ξέρω αργότερα τι θα γινόταν γιατί δεν είχα app φορτωμένα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

H απάντηση για τα hards ήρθε. Άρα στο τέλος τους πέφτουν πιο κάτω από τα medium. Mystery solved!

vRcQo7y.jpg

Χαίρω πολύ. Εγώ δεν είπα οτι φταίνε οι θερμοκρασίες, το οδηγικό στυλ ή το blistering όσων επέλεξαν hard.

Η συζήτηση είναι αν αυτό είναι ρεαλιστικό...

Αν δηλαδή τα πραγματικά αγωνιστικά με hard slicks μπαίνουν νωρίτερα στα pits απ'οτι τα αγωνιστικά με medium........

Και μάλιστα στο τέλος της ζωής τους τα medium έχουν ΚΑΙ καλύτερη απόδοση.

Δε νομίζω.

Έγινε επεξεργασία από VeRDeGR
Link to comment
Share on other sites

H απάντηση για τα hards ήρθε. Άρα στο τέλος τους πέφτουν πιο κάτω από τα medium. Mystery solved!

 

vRcQo7y.jpg

Μα είναι απολύτως ξεκάθαρο οτι τα medium έχουν 5+ γύρους νωρίτερα απο τα hard με κατακόρυφη πτώση πρόσφυσης, πρίν καν τελειώσουν τα hard.

Δεν φάνηκε κάτι τέτοιο φυσικά..

Αν ήσασταν εσείς με τα Medium στο 95% στον γύρο 13-14 ενώ εμείς με τα hard στο 98% και μετά χάναμε 1% στο γύρο, και στο τέλος καταλήγαμε με 92% και εσείς με 94% θα ήταν λογικό..

Αυτό καταρρίπτει (φυσικά με φαντασμαγορικό τρόπο και πυροτεχνήματα) και την εμπειρία σου Ακη, ότι σε αγώνα μιας ώρας θα πήγαινες με hard και όχι medium..

Υπάρχει ξεκάθαρο λάθος.

Παλιά έτρεχα συστηματικά σε πραγματικές συνθήκες, το 2012 ήταν η τελευταία φορά που ξαναμπήκα για λίγο σε πίστα.

Το μόνο 100% σίγουρο είναι οτι κάποιος αλγόριθμος στο παιγνίδι δεν κάνει σωστά τη δουλειά του.

Είναι επίσης απολύτως βέβαιο, οτι μετά την κατακόρυφη πτώση απόδοσης του ελαστικού, αν παραμείνεις μέσα στην πίστα και συνεχίσεις, σε κάποια στιγμή θα έχεις ξανά κατακόρυφη αύξηση της πρόσφυσης για 2-3 γύρους πρίν πεταχτούν έξω τα λινά. (φυσικά όχι στα αρχικά επίπεδα)

Link to comment
Share on other sites

Το ποσο θα κρατησουν τα ελαστικα δεν ειναι θεμα μονο γομας ειναι και θερμοκρασιας οδοστροματος, πιεσης ελαστικων και γωνιας καμπερ, στις ρυθμισεις που βαλατε (26 βαθμους 94% grip) τα medium δουλευουν καλυτερα αν η θερμοκρασια ηταν υψηλοτερη τοτε θα ειχαν βρασει κανονικα. Σε κρυα πιστα με χαμηλο grip εννοειτε οτι τα hard δεν θα κρατησουν οσο τα medium.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , τί δεν καταλαβαίνετε?

Πάμε πάλι στο διάγραμμα :

post-46220-0-74312600-1433760532_thumb.j

Προσοχή : το distance ΔΕΝ είναι η απόσταση των 20 γύρων. Εϊναι η virtual απόσταση που ΘΑ καλύψει το κάθε λάστιχο ανάλογα με το πως θα οδηγεί ο καθένας.

πχ. η κόκκινη γραμμή, λογικά είναι περίπου η δικιά μου. Ο τρόπος οδήγησης, το grain, το blistering και ένα κάρο υπολογισμούς που δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα παρά μόνο πχ ο Αριστοτέλης, θα οδηγησει τον καθένα από εμάς σε μια συγκεκριμένη φθορά ελαστικών.

Τρανό παράδειγμα ο Άρης. Γιατί αυτός ήταν στο 99 και 100%? Γιατί κάποιοι στο 97%?

Ε λοιπόν , λόγω setup, τρόπου οδήγησης, πιέσεων και ένα κάρο άλλα *****, έφερε αυτό το αποτέλεσμα.

Αν πχ ο αγώνας είχε 25 γύρους, πολύ πιθανόν πχ εγώ να έπεφτα στο cliff και ξαφνικά να ήμουν στο 94% ή κ πολύ πιο κάτω,ενώ με τα hard ακόμα κύριοι στο 97%.

Κοινώς , το Assetto Corsa δεν είναι PCars. Αυτές οι διαφορές , ξεχωρίζουν τα alien που περνάνε ωρες ατελείωτες φτιάχνοντας setup και τρόπο οδήγησης και να κάνουν τρελούς χρόνους ακόμα και όταν οι άλλοι κάνουν πατινάζ.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

το hard ελαστικο κραταει πιο πολυ στην πραγματικη ζωη ειδικα στην f1 Κραταει περιπου 20+ γυρους απο τα τα primes (οπου primes συνηθως λενε τα soft/medium) Και ποτε δεν εχουν τοσο μεγαλο drop αλλα πιο gradual (τρανο παραδειγμα χτες που ο κιμις την ειδε  doriftoking  που εχασε 12 γυρους απο τα λαστιχα μεσα σε 5 δευτερα )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , τί δεν καταλαβαίνετε?

Πάμε πάλι στο διάγραμμα :

attachicon.gifvRcQo7y.jpg

Προσοχή : το distance ΔΕΝ είναι η απόσταση των 20 γύρων. Εϊναι η virtual απόσταση που ΘΑ καλύψει το κάθε λάστιχο ανάλογα με το πως θα οδηγεί ο καθένας.

πχ. η κόκκινη γραμμή, λογικά είναι περίπου η δικιά μου. Ο τρόπος οδήγησης, το grain, το blistering και ένα κάρο υπολογισμούς που δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα παρά μόνο πχ ο Αριστοτέλης, θα οδηγησει τον καθένα από εμάς σε μια συγκεκριμένη φθορά ελαστικών.

Τρανό παράδειγμα ο Άρης. Γιατί αυτός ήταν στο 99 και 100%? Γιατί κάποιοι στο 97%?

Ε λοιπόν , λόγω setup, τρόπου οδήγησης, πιέσεων και ένα κάρο άλλα *****, έφερε αυτό το αποτέλεσμα.

Αν πχ ο αγώνας είχε 25 γύρους, πολύ πιθανόν πχ εγώ να έπεφτα στο cliff και ξαφνικά να ήμουν στο 94% ή κ πολύ πιο κάτω,ενώ με τα hard ακόμα κύριοι στο 97%.

Κοινώς , το Assetto Corsa δεν είναι PCars. Αυτές οι διαφορές , ξεχωρίζουν τα alien που περνάνε ωρες ατελείωτες φτιάχνοντας setup και τρόπο οδήγησης και να κάνουν τρελούς χρόνους ακόμα και όταν οι άλλοι κάνουν πατινάζ.

Μη βάζεις παραμέτρους.. Θα μπερδευτούμε πάλι....

Για παράδειγμα, ο Ακης, με τον Alien τρόπο του, είχε στον 10 γύρο 98% και εγώ 100%

Με το στιλ του και το στιλ μου λοιπόν, με βάση τα δεδομένα του διαγράμματος, και την κατάσταση που βρισκόμασταν στον γύρο δέκα,

ποτέ δεν έπρεπε να πέσω κάτω απο τον Ακη εκτός αν έβγαινα συνέχεια έξω..

(Αμέσως μετά τη γραμμή σου, τα λάστιχα του Ακη έπρεπε να καταρρεύσουν.. Πράγμα που δεν συνέβη..)

Δεν ξέρω πως έχει το παιγνίδι την συνάρτηση φθοράς γόμας και πρόσφυσης, (πράγματα απολύτως διαφορετικά)

το μόνο που ξέρω είναι οτι ο αλγόριθμος είναι απολύτως λάθος όταν τα μαλακά σε βγάζουν πιο μακριά από τα σκληρά.. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη απλα τα παιδια ακουνε hard και νομιζουν οτι ντε και καλα θα κρατησει περισσοτερο το ελαστικο.

Ε, κάπως έτσι το είχα και εγώ στην αντίληψή μου, ότι δηλ. με τα hard θα πέσουν μεν οι χρόνοι μου αλλά θα γλιτώσω το πιτ στοπ... και ότι το θέμα είναι απλώς να βρεις τη χρυσή τομή (τι σε συμφέρει σε κάθε αγώνα)!

Τώρα ακούμε καινούργια πράγματα! :huh:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.