Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

Δεν τα κατάφερα δυστυχώς χτές το βράδυ να είμαι στο Nurbugring, το νέο combo θα μπεί το απόγευμα εκτός και αν με προλάβει ο άκης και setάρει το Server.

 

Δηλώστε συμμετοχές με συνδρομή στο http://www.thelab.gr/calendar/event/10-asseto-corsa-greek-gathering/

Link to comment
Share on other sites

ωωωχ ωχ επιτελους. ειναι το combo που εχω λιωσει, και εξαιτιας μου και ενος φιλου απο αγγλια που κοντραριζομασταν,εχει γινει το hottest στο RSR! εχω 324 laps και χρονο 1:45.687 προς το παρον. Ανυπομονω να δω setups και replay απο τους πιο γρηγορους εδω!

Link to comment
Share on other sites

Με το καινούργιο FOV , έσπασα τον χρόνο που είχα με την G27 αλλά τρέχοντας με το XBox 360 controller !!!

http://www.radiators-champ.com/RSRLiveTiming/index.php?page=laptime_improvement&trackId=2&carId=60&driverId=1956

 

 

Υ.Γ. Για να δούμε , θα έρθει το τροφοδοτικό μέχρι την Πέμπτη???

Estimated delivery : Wed. Dec. 10 - Tue. Dec. 16

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πολύ πρόσφατα, έτρεχα με FOV 48. 

Όμως είμαι σε 47'' οθόνη , σε 2m από τα μάτια μου (τηλεόραση + σαλόνι).

 

Έβαλα λοιπόν το FOV στο 34 και αμέσως βελτιωσα τους χρόνους μου. 

 

Στο RHM δεν άλλαξα κάτι , έχω "σηκώσει" τις ρυθμίσεις εδώ http://www.thelab.gr/topic/118904-assetto-corsa/page-80#entry2099455

Link to comment
Share on other sites

Yup, σε 10 γύρους μάλλον θα προλάβεις να αισθανθείς κάποια πτώση στους τελευταίους 2 γύρους, ενώ τα λάστιχα της MP4 θα είναι σαν καινούρια!

Τίποτα όμως που να κάνει διαφορά, λιγότερο από μισό δευτερόλεπτο. Μετά τους 14-15 γύρους είναι που γίνεται χαοτική η διαφορά!

 

Εξάλλου τι να ισορροπήσει? Κι εγώ και ο Άκης έχουμε 1:43 στο RSR με MP4, άλλοι έχουν 1:41....

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!!

 

Δεν είμαι αρμόδιος να σε διορθώσω αλλά νομίζω ότι ο τρόπος οδήγησής σου είναι λίγο άτσαλος. Γρήγορος μεν. 

 

Με λίγο πιο προσεκτικές γραμμές και πιο απέρριτο στυλ, σίγουρα θα κατεβάσεις 1.5 δευτ. 

 

Επίσης τί FOV έχεις? Και γιατί οδηγάς σαν την μάνα μου? (κολλητά στο παρμπρίζ??) χαχαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:p fov 22. το χω συνηθισει ξερω δε φαινονται πολλα αλλα με βολευει. προετοιμαζομαι για τις 2 ακομα οθονες :)

ειναι λιγο ατσαλο το λαπ οντως αλλα ειχα νευριασει πολυ με εκοβε το rsr στη μεση της πιστας σε μια αριστερη που παταγα το πρασινο λιγο εξω. ειχα κανει 2 γυρους στο 44 και οι 2 invalid, σκυλιασα και εκανα ενα valid :) κατεβαινει μισο τουλαχιστον ετσι οπως ειμαι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Στον προηγούμενο αγώνα τρέχαμε χωρίς penalties με αποτέλεσμα αρκετοί να πατάνε σε κάθε γύρο και με τα 4 λάστιχα εκτός των ορίων της πίστας όπως αυτή οριοθετείται από τη λευκή γραμμή.

post-60059-0-17527800-1417962060_thumb.j post-60059-0-77034400-1417962225_thumb.j

 

Θέλετε να παίζουμε έτσι ή προτιμάτε να τηρούμε τον κανόνα "όχι και τα 4 λάστιχα εκτός πίστας" ;

Εμένα δε με πειράζει, απλά ρωτάω για να ξέρω ποιες γραμμές να ακολουθώ :p

 

Στην Imola μερικά από τα επικίνδυνα σημεία είναι τα εξής:

post-60059-0-69112500-1417964170_thumb.jpost-60059-0-38625200-1417964176_thumb.jpost-60059-0-02332000-1417964182_thumb.jpost-60059-0-65790500-1417964187_thumb.j

 

Φυσικά στη συγκεκριμένη περίπτωση λόγω astroturf (η πράσινη επιφάνεια που γλιστράει), έτσι και αλλιώς δε συμφέρει να πατάμε εκτός..

Link to comment
Share on other sites

Settings:

Ώρα πίστας: 13:30μμ

Pro settings και επιτρέπονται τα auto-clutch, auto-blip για όσους δεν έχουν shifter

tyre blankets 

Penalties ON

100% grip, optimum track surface

100% fuel consumption

100% Damage

1x tyre wear

 

Penalties ON, οπότε βγαίνουμε/κόβουμε όσο επιτρέπει το AC?

Έγινε επεξεργασία από djkostas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Penalties ON, οπότε βγαίνουμε/κόβουμε όσο επιτρέπει το AC?

Αυτή είναι η πιο απλή και αποτελεσματική λύση.

 

Σε περίπτωση που τρέξουμε μελλοντικά με penalties off τι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Ωπς ναι μισή απάντηση έδωσα.  :rolleyes:

 

Για την περίπτωση που τρέξουμε με Penalties Off, αν και θα προτιμούσα να το αποφεύγουμε σε πίστες που επιτρέπουν το κόψιμο (της πίστας όχι από το άλλο), νομίζω το καλύτερο είναι να κρατάμε 2 λάστιχα εντός των άσπρων γραμμών.

Εκτός του ότι αποτρέπει την μετατροπή σε Farming simulator, είναι και το ευκολότερο να εξηγηθεί σε κάποιον νέο, όπως επίσης και στον εντοπισμό των παραβατών!

Link to comment
Share on other sites

Στον προηγούμενο αγώνα τρέχαμε χωρίς penalties με αποτέλεσμα αρκετοί να πατάνε σε κάθε γύρο και με τα 4 λάστιχα εκτός των ορίων της πίστας όπως αυτή οριοθετείται από τη λευκή γραμμή.

attachicon.gifred-line-nurb.jpg attachicon.gifred-line-nurb_2.jpg

 

Θέλετε να παίζουμε έτσι ή προτιμάτε να τηρούμε τον κανόνα "όχι και τα 4 λάστιχα εκτός πίστας" ;

Εμένα δε με πειράζει, απλά ρωτάω για να ξέρω ποιες γραμμές να ακολουθώ :p

 

Eίναι γεγονός πως έπρεπε να το ξεκαθαρίσουμε απο πρίν και κατά τη γνώμη μου είναι προτιμότερο ένα σύστημα penalties για να μην υπάρχουν αμφισβητήσεις ,πάντως στο συγκεκριμένο σημείο της  πίστας στους πραγματικούς αγώνες οι οδηγοί χρησιμοποιούν όλο το δρόμο.

Έγινε επεξεργασία από panosdimp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.