Jump to content



Assetto Corsa Multiplayer Racing [Greek Gatherings]


akis_z80

Recommended Posts

[MENTION=21984]fatalara[/MENTION]

Σε είδα να έρχεσαι με χίλια απ τον καθρέφτη και αποφάσισα να μην προσπαθήσω να αμυνθώ αλλάζοντας γραμμή, έκατσα αριστερά για πάρω ποιό κοφτά την στροφή ποντάροντας οτι θα έχανες το φρενάρισμα.

Τελικά απ το replay δε φάνηκε να το έχασες, εμένα αντίθετα με ταλαιπωρούσαν τα φρένα γιατί 1η φορά έπαιζα χωρίς ABS...

Ωραία μάχη είχαμε πάντως, σε αυτούς τους 2-3 γύρους. :D

Link to comment
Share on other sites

@Aris Teidis Συζητηση κανω... Οτι και να εκανα εγω εκει αυτο που επαθες θα παθαινες ετσι και αλλιως απο τη στιγμη που ειχες αλλο αυτοκινητο μπροστα σου. Τη στιγμη του φρεναρισματος σου εχω δωσει οσο χωρο θες για να φρεναρεις, οσο πρωχωραμε στη στροφη και μπαινεις πισω μου επειδη ειμαστε κοντα χανεις την πιεση απο μπροστα και καταληγεις σε μπλοκαρισμα. Αν δεν ημουν εγω εκει θα φρεναρες μια χαρα αλλα απο τη στιγμη που εχεις αλλον μπροστα σου φευγεις απο τη λογικη του οριακου φρεναρισματος και περνας στη λογικη οτι δεν θα εχεις την απαραιτητη καθετη δυναμη και θα πεσεις πανω στον αλλο. Παρα πολλες προσπερασεις γινονται με αυτον τον οριακο τροπο σε πραγματικους αγωνες και υπαρχουν ενα σωρο βιντεο ολων των κατηγοριων, αν φρεναρες λιιιιγο νωριτερα ουτε γατα ουτε ζημια. Peace αγαπαμε ari teidi :hug:

Μπερδεύτηκα λίγο με τις απαντήσεις, κρατάω όμως το εξής (αφού το υποστηρίζει η πλειοψηφία) και θεωρώ ότι μπορώ να το εφαρμόζω και εγώ από εδώ και πέρα: άπαξ και προσπεράσω αντίπαλο μπορώ να αλλάξω λωρίδα (γραμμή) και να βρεθώ μπροστά του, εάν αυτό με βολεύει.:T:

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα λίγο με τις απαντήσεις, κρατάω όμως το εξής (αφού το υποστηρίζει η πλειοψηφία) και θεωρώ ότι μπορώ να το εφαρμόζω και εγώ από εδώ και πέρα: άπαξ και προσπεράσω αντίπαλο μπορώ να αλλάξω λωρίδα (γραμμή) και να βρεθώ μπροστά του, εάν αυτό με βολεύει.:T:

βλεπωντας το video λανθασμενα(κατα την γνωμη μου) ο fatalara αλλαξε την γραμμη του αμεσως μετα την προσπεραση.

Ο λογος ειναι η οτι δεν ειχε αποκτησει τετοια αποσταση απο το αυτοκινητο που περασε (δηλ εσενα) αλλα και αμεσως μετα πλακωθηκε στα φρενα μπροστα σου, λογο της στροφης που ερχοτανε

Επρεπε να μεινει στην γραμμη του και να στριψει εσωτερικα της στροφης.Το προσπερασμα το ειχε παρει ετσι κι αλλιως δεν θα τον περναγες σιγουρα, θα συναινουσες και λιγο αφου ηταν καθαρα μπροστα σου, ισως μονο μετα στην εξοδο της στροφης να εβγενες διπλα του λογο καλυτερης γραμμης που ειχες εσυ ..

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια μπορείς αν εισαι πριν το σημειο φρεναρίσματος, εχεις χώρο για να μπεις και εμπιστεύεσαι και τον απο πίσω οτι ξέρει τι κανει.

με το που τον περνας, μπενεις μπροστα και φρεναρεις αμεσως αν προσεξεις το video, σε σημειο που χανει το δικο του φρεναρισμα, ετσι φαινεται τουλαχιστον......δεν εχω ξεκαθαρη αποψη γι αυτο.Καλο θα ηταν τωρα που κανουμε αναλυση των συμβαντων να το δουμε και αυτο,να ξερουμε τι γινεται σε τετοια περιπτωση.

Οσο περισσοτερο βλεπω το video,απο την μια λεω ορθως επραξες, ειχε χωρο ο aris, απο την αλλη βλεπω το φρεναρισμα του ari και μπερδευομαι

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που βλεπεις τον αλλο να εχει ολοκληρο το αυτοκινητο μπροστα λιγο πριν τα φρενα ειναι σιγουρο οτι θα παει να παρει οσο χωρο μπορει για να μπει στη στροφη, ειναι δικη του, ακομα και αν δεν ημουν ολοκληρος μπροστα αλλα μονο το μισο εχω το δικαιωμα να τον παω καροτσακι στο πλαι χωρις να τον χτυπησω μεχρι οι ροδες του να βρουν την λευκη γραμμη. Απο τη στιγμη που ειμαι μπροστα και εχω χωρο αριστερα θα μπω αριστερα οσο με παιρνει, ο πισω ειναι υποχρεωνος να μου δωσει χωρο ειτε πηγαινοντας αριστερα οσο τον παιρνει στην περιπτωση που ειμαστε διπλα διπλα ειτε σηκωνωντας το ποδι απο το γκαζι-φρεναροντας νωριτερα οταν ειμαι μπροστα του. Το αν θα ειμαι εγω αριστερα η δεξια ειναι δικη μου επιλογη και εφοσον εχω χωρο θα παω για την ιδανικη θεση.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=65B7soLIbUk]Raikkonen overtakes Fisichella Belgium GP 2009. - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα πρεπει να σου δωσει χωρο στην ευθεια και οπως επραξε

στο video βεβαια δειχνει οτι ο raikkonen εχει περασει τον fisichella και ο 2oς πηγενει απο πισω του να παρει το slip stream, το προσπερασμα εχει γινει νωριτερα....τεσπα καπως ετσι ειναι τα πραγμτα ....Εγω πρoσωπικα δεν θυμαμαι να μου εχει τυχει τετοια περιπτωση και πως επραξα εκεινη την στιγμη.

ασχετο: το mercediko ωραιο ειναι ετσι? Αν μπερδευε και ο ηχος του περισσοτερο στα κατεβασματα, θα ηταν τελειο

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτή η F1 έχει καταστρέψει πολύ κόσμο...

Σχετικά με το περιστατικό, το περιέγραψε πολύ σωστά ο Άκης, οπότε δεν υπάρχει λόγος να επεκταθούμε.

Μιλώντας γενικά, η αλήθεια βρίσκεται κάπου μεταξύ των όσων είπαμε εγώ, ο D4rkst3EL και ο Πάνος.

Ναι μπορείς να ξαναγυρίσεις πίσω στην αγωνιστική γραμμή μετά από προσπέρασμα (προφανώς), αλλά μόνο όταν είσαι σίγουρος ότι ο άλλος θα έχει αρκετό χρόνο και χώρο να αντιδράσει.

Εμπειρικά θα έλεγα να είσαι τουλάχιστον μια καρότσα μπροστά.

Για να γίνει αυτό, το προσπέρασμα θα πρέπει να γίνει αρκετά πριν την επόμενη στροφή. Όταν είσαι κοντά στην στροφή, καλό είναι ο καθένας να κρατάει την θέση/γραμμή του, αλλιώς όποιο πρόβλημα προκύψει θα είναι δύσκολο να διασαφηνιστεί.

Προσπαθήστε να το δείτε και από τις 2 πλευρές.

Ο μπροστινός μπορεί να πεί "είμουν μπροστά, πρόβλημα του πισινού μου" (pun intended)

Ο πισινός θα πεί "μου πετάχτηκε ξαφνικά μπροστά μου, δεν πρόλαβα να αντιδράσω."

Στην ουσία κάτι αντίστοιχο του

.

tl;dr συμπέρασμα: Πάντα αφήνουμε χρόνο και χώρο στον άλλο να αντιδράσει, είτε προσπερνάμε, είτε κάνουμε άκρη για να μας προσπεράσει κάποιος ή ότι άλλο ξεχνάω!

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα λίγο με τις απαντήσεις, κρατάω όμως το εξής (αφού το υποστηρίζει η πλειοψηφία) και θεωρώ ότι μπορώ να το εφαρμόζω και εγώ από εδώ και πέρα: άπαξ και προσπεράσω αντίπαλο μπορώ να αλλάξω λωρίδα (γραμμή) και να βρεθώ μπροστά του, εάν αυτό με βολεύει.:T:

μα αμα επομενη στροφη ειναι δεξια και τον περνας απο αριστερα θα υπηρχε νοημα να κρατησεις την κακη γραμμη ?

στην μονη περιπτωση που δεν προσπερνας ειναι οταν ειστε στην στροφη και εσυ εχεις grip και τον περνας απο την εξωτερικη(η γενικα ειστε πλαι πλαι δεν εκβιαζεις να μπεις μπροστα για να κοψει εκτως φυσικα και αν προσπαθει να σε στειλει στην εξωτερικη με την υποστροφη του αλονσο style εκει κρατας γραμμη και τον αφηνεις να κανει οτι γουσταρει αυτος θα χασει :nuke: ) εκει περιμενεις μεχρι να βρεθειτε στην επομενη ευθεια για να περασεις μπροστα

αυτο εγινε 2 φορες στον δευτερο αγωνα αλλα δεν το πηραν πρεφα μαλλον στα replays :upside:

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω, αλφαβητική σειρά έχει ο @Billys !

Άντε [MENTION=4728]Billys[/MENTION] τράβα τον λαχνό, μήπως και προλάβουμε καμιά προπόνηση!

μα αμα επομενη στροφη ειναι δεξια και τον περνας απο αριστερα θα υπηρχε νοημα να κρατησεις την κακη γραμμη ?

στην μονη περιπτωση που δεν προσπερνας ειναι οταν ειστε στην στροφη και εσυ εχεις grip και τον περνας απο την εξωτερικη(η γενικα ειστε πλαι πλαι δεν εκβιαζεις να μπεις μπροστα για να κοψει εκτως φυσικα και αν προσπαθει να σε στειλει στην εξωτερικη με την υποστροφη του αλονσο style εκει κρατας γραμμη και τον αφηνεις να κανει οτι γουσταρει αυτος θα χασει :nuke: ) εκει περιμενεις μεχρι να βρεθειτε στην επομενη ευθεια για να περασεις μπροστα

αυτο εγινε 2 φορες στον δευτερο αγωνα αλλα δεν το πηραν πρεφα μαλλον στα replays :upside:

Θα κρατούσα την κακή γραμμή αν δεν αισθανόμουν σιγουριά να αλλάξω πορεία την τελευταία στιγμή και να καταστρέψω τον αγώνα μου αλλά και του αντιπάλου μου... κάλιο 5 και στο χέρι

Αχ αυτή η F1 έχει καταστρέψει πολύ κόσμο...

Σχετικά με το περιστατικό, το περιέγραψε πολύ σωστά ο Άκης, οπότε δεν υπάρχει λόγος να επεκταθούμε.

Μιλώντας γενικά, η αλήθεια βρίσκεται κάπου μεταξύ των όσων είπαμε εγώ, ο D4rkst3EL και ο Πάνος.

Ναι μπορείς να ξαναγυρίσεις πίσω στην αγωνιστική γραμμή μετά από προσπέρασμα (προφανώς), αλλά μόνο όταν είσαι σίγουρος ότι ο άλλος θα έχει αρκετό χρόνο και χώρο να αντιδράσει.

Εμπειρικά θα έλεγα να είσαι τουλάχιστον μια καρότσα μπροστά.

Για να γίνει αυτό, το προσπέρασμα θα πρέπει να γίνει αρκετά πριν την επόμενη στροφή. Όταν είσαι κοντά στην στροφή, καλό είναι ο καθένας να κρατάει την θέση/γραμμή του, αλλιώς όποιο πρόβλημα προκύψει θα είναι δύσκολο να διασαφηνιστεί.

Προσπαθήστε να το δείτε και από τις 2 πλευρές.

Ο μπροστινός μπορεί να πεί "είμουν μπροστά, πρόβλημα του πισινού μου" (pun intended)

Ο πισινός θα πεί "μου πετάχτηκε ξαφνικά μπροστά μου, δεν πρόλαβα να αντιδράσω."

Στην ουσία κάτι αντίστοιχο του

.

tl;dr συμπέρασμα: Πάντα αφήνουμε χρόνο και χώρο στον άλλο να αντιδράσει, είτε προσπερνάμε, είτε κάνουμε άκρη για να μας προσπεράσει κάποιος ή ότι άλλο ξεχνάω!

Πραγματικά το ύπεραναλύσαμε...

Νομίζω ότι η απάντησή σου τα λέει όλα, ο καθένας πράττει ανάλογα με την περίσταση και την αντίληψή του. Σημασία για μένα έχει (και ευχαριστώ όσους συμμετείχαν) που ξεκαθάρισα το γεγονός ότι δεν είναι αντικανονικό το "χώσιμο" μπροστά από τον αντίπαλο, στις συγκεκριμένες φάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν εχω ιδεα ρε σεις τι να βαλω γιατι δεν ξερω..αυτα που θα προτεινα ομως ειναι:

1ος αγωνας

Μercedes SLS AMG@Monza

Πως σας φαινεται?

και 2ο αγωνα αφηνουμε την Monza η να βαλω αλλη?

Έγινε επεξεργασία από Billys
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα μια πίστα και να μαστε καλά προπονημένοι. Παρα δύο και γιούρια. (Γνώμη μου)

Αν και μου φαίνεται είχε ξαναειπωθεί κάτι αντίστοιχο σε προηγούμενες σελ.

Πάντως κοντινούς χρόνους είδα και στα υπόλοιπα roadcars (MP4, 458) στο RSR. Αν θες τα βάζεις και αυτά.

Έγινε επεξεργασία από D4rkst3EL
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα μια πίστα και να μαστε καλά προπονημένοι. Παρα δύο και γιούρια. (Γνώμη μου)

Αν και μου φαίνεται είχε ξαναειπωθεί κάτι αντίστοιχο σε προηγούμενες σελ.

Πάντως κοντινούς χρόνους είδα και στα υπόλοιπα roadcars (MP4, 458) στο RSR. Αν θες τα βάζεις και αυτά.

Καλυτερα μια πιστα και γω αυτο λεω.

Ναι βεβαια να μπουν και τα υπολοιπα , γιατι οχι.

Αρα mp4,458,sls amg@monza.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.