Jump to content



gaming pc


dingo

Recommended Posts

Γεια σας είμαι καινούργιος στο thelab και θα ήθελα συμβουλές για να φτιάξω ένα gaming pc μέχρι 900ευρώ μάξιμουμ 1000 αλλά έχω είδη επιλέξει επεξεργαστή και κάρτα τα οποία είναι core i7 4790k και gigabyte windforce r9 280x το ξέρω είναι ακριβά απλά θέλω συμβουλή για τα υπόλοιπα να μου βγουν φθηνά! Έχω οθόνη hp 20''... :nerd:

Link to comment
Share on other sites

Type|Item|Price

:----|:----|:----

**CPU** | [intel Core i7-4790K 4.0GHz Quad-Core Processor](Intel Core i7-4790K 4.0GHz Quad-Core Processor (BX80646I74790K) - PCPartPicker) | $338.98 @ OutletPC

**Motherboard** | [Asus Z97-A ATX LGA1150 Motherboard](Asus Z97-A ATX LGA1150 Motherboard (Z97-A) - PCPartPicker) | $119.97 @ Amazon

**Memory** | [G.Skill Ares Series 8GB (2 x 4GB) DDR3-1600 Memory](G.Skill Ares Series 8GB (2 x 4GB) DDR3-1600 Memory (F3-1600C9D-8GAB) - PCPartPicker) | $79.99 @ Newegg

**Video Card** | [sapphire Radeon R9 280X 3GB Tri-X Video Card](Sapphire Radeon R9 280X 3GB Tri-X Video Card (100363-5L) - PCPartPicker) | $269.99 @ Newegg

**Case** | [Corsair 300R ATX Mid Tower Case](Corsair 300R ATX Mid Tower Case (300R) - PCPartPicker) | $47.99 @ Micro Center

**Power Supply** | [XFX 550W 80+ Bronze Certified ATX Power Supply](XFX 550W 80+ Bronze Certified ATX Power Supply (P1-550S-XXB9) - PCPartPicker) | $44.99 @ NCIX US

**Optical Drive** | [samsung SH-224DB/RSBS DVD/CD Writer](Samsung SH-224DB/RSBS DVD/CD Writer (SH-224DB/RSBS) - PCPartPicker) | $14.99 @ Amazon

| | **Total**

| Prices include shipping, taxes, and discounts when available | $916.90

Μην βλεπεις τιμες κτλ, ειναι απλα για καθοδηγηση, λιγο πολυ τα ιδια θα βγουν εδω, +10-20ε πανω σε μερικα πραγματα αλλα εκει γυρω, 900-1Κ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλωσήρθες. Kρίμα είναι να κάνεις τόσο καλό μηχάνημα και να παίζεις σε τέτοια οθόνη. Θα σου βγάλω ένα στα 1000 με καινούριο monitor μέσα. Tόσο ο επεξεργαστής που διάλεξες όσο και η κάρτα δεν είναι καλές επιλογές. Ο cpu γιατί δεν θα έχει καμιά διαφορά στο gaming με τον i5 ενώ θα στοιχίσει πολύ παραπάνω και η κάρτα γιατί η συγκεκριμένη σειρά βγήκε προβληματική γενικά και παίζεις με τις πιθανότητες. Μέχρι να το πάρεις μπορεί να πέσει κι άλλο η τιμή της GTX 770, έχει ήδη ανακοινωθεί η μείωση. Δες το παρακάτω από το eshop και με καλό monitor μαζί:

1092e_zpsde3cce9b.jpg~original

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λίστα αν και δεν είμαι καθόλου της nvidia γιατί είναι πολύ ακριβές και στην amd βρίσκεις ίδιες επιδόσεις σε χαμηλότερη τιμή! Για τον επεξεργαστή amd fx 9590 καμία γνώμη? αυτόν η τον i7?

Link to comment
Share on other sites

Κανέναν από τους δύο. Ο i5 που σου πρότεινα έχει επιδόσεις i7 στα games και προφανώς είναι καλύτερος από τον amd. Η 770 που σου πρότεινα έχει λίγο καλύτερες επιδόσεις γενικά από την 280Χ. Αν θέλεις να ρισκάρεις, πάρε 280Χ, τι να σου πω.

ΥΓ. Πάρε υπόψιν σου ότι έχω τόσο 280Χ όσο και i7. Για να σου λέω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο χαμηλός σε ghz ο i5;; Γιατί σε 1μισή χρόνο το πολύ θα θέλω άλλον επεξεργαστή, 3.3ghz σε σχέση με 4.0 είναι μεγάλη διαφορά αλλά και στην τιμή! Οπότε δεν προτείνεις την σειρά r9;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και πολλά χρόνια δεν παίζουν ρόλο τα GHz αλλά η αρχιτεκτονική. Αν έπαιζαν ρόλο τότε οι amd θα σκίζανε ενώ τώρα πιάνουν πάτο. Δεν έχει διαφορές στα games ο i5 από τον i7, τους είχα και τους δύο και στο βεβαιώνω Mάλιστα ο ένας ήταν i5 στα 3.3 και ο άλλος i7 στα 4.2. Όχι δεν προτείνω R9, έχω κάκιστη προσωπική εμπερία όπως και πάρα πολλοί. Ό,τι και να επιλέξεις, πάρε καλή οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ο Trexx εχει δικιο σε ολα, απλα δεν εγραξα τα ιδια γιατι ποτε δεν ακουτε και αγοραζετε αυτο που σας κολλησει στο μυαλο.

Επισης πανω στο θεμα, αυτο το σε "1.5 χρονο" που ακριβως το ακουσες? Και αν δεν αγοραζεις τον Κ να τον πας στα 4.5+ δεν εχει κανενα νοημα να τον αγορασεις.

Ο 4790Κ γενικα ειναι για αυτους που

1)Μοστρα να χαιρονται οτι πηραν το καλυτερο που μπορουσαν και να λενε στους φιλους τους.. αν και τωρα αυτο ειναι ο 5960Χ οποτε δεν μπορεις να το κανεις αυτο.

2)Σοβαρο video editing/audio κτλ, ο μονος λογος να παρεις αυτη την CPU

3)Ειχα 100ε παραπανω και ηθελα 8 virtual cpu τι να κανουμε τωρα (<--Εγω :D)

Επισης.

Προφανως μιας CPU στα 4Ghz, θα ειναι καλυτερη απο εναν στα 3.5Ghz γιατι απλα ετσι δουλεουν τα games αλλα

1)Η διαφορα ειναι λιγη στα games και δεν καλυπτει τα 110ε.

2)Ο 4690Κ παει στα 4.4 για πλακα με 50ε ψυκτρα. οποτε 220+40ε vs 330ε.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα games θα παιζει με άριστα settings προφανώς. Αυτό έλειπε να δώσεις τόσα λεφτά και να μην παίζεις τα πάντα πολύ καλά. Ούτε σε 3 χρόνια δεν θα χρειαστείς αλλαγή επεξεργαστή. Δεν σε βλέπω πάντως να σχολιάζεις αυτά που σου λέω για την οθόνη και φοβάμαι ότι θα την κάνεις την πατάτα...

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ο Trexx εχει δικιο σε ολα, απλα δεν εγραξα τα ιδια γιατι ποτε δεν ακουτε και αγοραζετε αυτο που σας κολλησει στο μυαλο.

Επισης πανω στο θεμα, αυτο το σε "1.5 χρονο" που ακριβως το ακουσες? Και αν δεν αγοραζεις τον Κ να τον πας στα 4.5+ δεν εχει κανενα νοημα να τον αγορασεις.

Ο 4790Κ γενικα ειναι για αυτους που

1)Μοστρα να χαιρονται οτι πηραν το καλυτερο που μπορουσαν και να λενε στους φιλους τους.. αν και τωρα αυτο ειναι ο 5960Χ οποτε δεν μπορεις να το κανεις αυτο.

2)Σοβαρο video editing/audio κτλ, ο μονος λογος να παρεις αυτη την CPU

3)Ειχα 100ε παραπανω και ηθελα 8 virtual cpu τι να κανουμε τωρα (<--Εγω :D)

Επισης.

Προφανως μιας CPU στα 4Ghz, θα ειναι καλυτερη απο εναν στα 3.5Ghz γιατι απλα ετσι δουλεουν τα games αλλα

1)Η διαφορα ειναι λιγη στα games και δεν καλυπτει τα 110ε.

2)Ο 4690Κ παει στα 4.4 για πλακα με 50ε ψυκτρα. οποτε 220+40ε vs 330ε.

Μάλλον Για τον 4690κ θα πάω όπως λες καλή η τιμή του αν και το χιλιάρικο με όλα αυτά δεν το γλυτώνω αν βάλω μέσα ψυκτρα και λογισμικό!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως οσο ειχα 1920χ1080 /60hz και με πολυ ανωτερη οθονη απο τη δικη σου με την 680 (ειναι η ιδια καρτα με την 770 ) επαιζα τα παντα max κι εχωνα σε μερικα games κι εξτρα απο sweetfx, και την αδυναμια της για "τα παντα ολα" τη βλεπω πια τωρα που αποκτησα οθοναρα 2560χ1440 (ναι οκ, εννωειται καπου θα ειχε ορια η ισχυς της )

Με τετοια οθονη η 280χ κι η 770 που προταθηκαν, ΥΠΕΡ-ΥΠΕΡ-ΥΠΕΡ καλυπτουν οποιαδηποτε αναγγη (ειναι ηδη overkill). Το να παρεις high end καρτα και να παιζεις σε αυτη την οθονη ειναι σα να παρεις μπαζουκα για να σκοτωνεις κατσαριδες.

Αν ειναι να δωσεις καποια στιγμη αλλο ενα χιλιαρικο για οθονη τοτε ναι, αξιζει να παρεις την καρτα που λες. Αν ειναι να κατσεις με αυτη που εχεις ή να πας σε παρεμφερη, η 770 ΠΑΡΑ-ειναι οτι καλυτερο μπορεις να εχεις

Link to comment
Share on other sites

Μα η οθόνη που έχω είναι full hd τι διαφορά έχουν 3 ίντσες;

οση 1440000 pixels απο 2073600

20' HD ουσιαστικα λες για 1600Χ900 αναλυση (αν μιλας για τετοια αναλυση τοτε η 770 ειναι κατι παραπανω απο overkill και χαραμιζεται. Η 290χ που θες ειναι απλα ποντιακο ανεκδοτο με τον τοτο)

οσο τωρα για τα μεγεθη,

το ιδιο βλεπεις τα "προβληματα" σε ενα κινητο 6 ιντσες 2960χ1440 και το ιδιο σε μια οθοναρα 27 ιντσες με την ιδια αναλυση?

3 ιντσες εξ αλλου ειναι τεραστιο μεγεθος... 3χ2.54= 7.62 cm ΔΙΑΓΩΝΙΑ!

.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.