Jump to content



Πρόβλημα με πληκτρολογιο/ποντικι


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Να σας ρωτήσω κατι. Εχω ενα πρόβλημα που μου το κανει για 2η φορά μεσα σε ενα χρόνο. Ανοιξα τον υπολογιστή και δεν μου αναγνώριζε το πληκτρολογιο και το ποντίκι, και γενικά καμια απο τις 2 USB που ειναι αυτά συνδεδεμένα, και τις έδειχνε σαν άγνωστη συσκευή. Μου το ειχε κανει και πριν 1 χρονο, και τελικά διορθώθηκε με ενα reset του BIOS. Το ιδιο εγινε και σήμερα το πρωι. Με ενα reset έστρωσαν όλα. Τι μπορει να φταιει και το κανει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

bios update έκανες?

στο κάνει σε όλες τις usb?

σε άλλο pc τα δοκίμασες?

νέους chipset drivers τσεκαρες μήπως έχεις η μητρική σου?

drivers για το πληκτρολόγιο/ποντίκι έχεις περασμένους?

μήπως στο κάνει ύστερα απο διακοπή ρεύματος?

και τις 2 φορές στο έκανε με την ίδια εγκατάσταση windows?

έχεις παρατηρήσει ποτέ να στο κάνει ενώ λειτουργεί το pc? πχ να χάνει και ξαναβρίσκει την επαφή απευθείας?

κάνε update τα πάντα απο chipset, bios, drivers Ποντίκι και πληκτρολόγιο και βάλτα σε άλλες θύρες usb και δες πως πάει.

Link to comment
Share on other sites

bios update έκανες?

στο κάνει σε όλες τις usb?

σε άλλο pc τα δοκίμασες?

νέους chipset drivers τσεκαρες μήπως έχεις η μητρική σου?

drivers για το πληκτρολόγιο/ποντίκι έχεις περασμένους?

μήπως στο κάνει ύστερα απο διακοπή ρεύματος?

και τις 2 φορές στο έκανε με την ίδια εγκατάσταση windows?

έχεις παρατηρήσει ποτέ να στο κάνει ενώ λειτουργεί το pc? πχ να χάνει και ξαναβρίσκει την επαφή απευθείας?

κάνε update τα πάντα απο chipset, bios, drivers Ποντίκι και πληκτρολόγιο και βάλτα σε άλλες θύρες usb και δες πως πάει.

Το κανει μονο σε 2 συγκεκριμενες USB. Το θεμα ειναι βγαζει με θαυμαστικό τις συγκεκριμένες USB, μετα απο BIOS Reset ολα λειτουργουν κομπλέ.

[EDIT]: Το μονο που μου κανει καμια φορά ειναι να μην λειτουργεί το ποντικι και να πρεπει να το βαλω και να το βγάλω απο την USB. Αλλά αυτο μου το κανει σε οποιαδήποτε USB, ακομα και του κουτιού οποτε υποθέτω οτι ειναι προβλημα του ποντικιού.

Έγινε επεξεργασία από wesker
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και θέμα των usb θυρών αλλά πρέπει να αυξηθεί η συχνότητα που το κάνει. Τώρα για πειραματισμό αν μπορείς να πάρεις μια pci σε usb κάρτα και να δοκιμάσεις και εκεί; Δες αν αξίζει να το κάνεις και οικονομικά (αν θυμάμαι γύρω στα 10 ευρώ κάνει μια τέτοια κάρτα) και από τη συχνότητα που εμφανίζεται το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι οι μπροστά θύρες που σου κάνουν το θέμα μπορει να ειναι χιλια δυό ...

Μαλλον hardware.

Εγω θυμάμαι παλια ,ολο και κάποιος είχε θέμα ,μια ζωη θυμάμαι να μου λενε οι geeks της εποχής να χρησιμοποιώ τις πίσω θύρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανερχομαι μετα απο τοσο καιρο δοκιμων. Λοιπον εχουμε νεοτερα. Το προβλημα μου το κανει μονο με το κουμπακι UEFI της καρτας γραφικων στο on. Οποτε το κοιταω για BIOS Update. ΟΜΩΣ....δοκιμασα να κανω BIOS update στην μητρική αλλά με την έκδοση 3χχχ της Asus δεν ολοκληρωνει το update καν. Ξεκιναει το update, κανει restart, και οταν παει να κανει post μαυριζει η οθονη, και εχω error 55 στο Debug Screen της Μaximus. Eκτος αν η σειρα 3χχχ δεν δουλευει με i7 2600K και θελει καποιον απο τους νεοτερους για να τρεξει....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.