Jump to content



Αποτομη επανεκκινηση υπολογιστη


katadromeas

Recommended Posts

Καλησπερα! Εχω ενα προβλημα με τον υπολογιστη ο οποιος οταν μαλλον υπερφορτωνεται οπως πχ σε ενα βαρυ παιχνιδι κανει απο μονος του επανεκκινηση! Δεν ειμαι πολυ σχετικος με αυτα γι αυτο θα εκτιμουσα αν καποιος θα μπορουσε να με βοηθησει! :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

επίσης αν έχεις κάνει overclock κάρτα ή επεξεργαστή βγάλε τα και δες αν το κάνει πάλι.

Επίσης αν έχεις να καθαρίσεις το κουτί 4 χρόνια που θα έχει μέσα πιο πολύ σκόνη απο όση πούλησε ο Pablo Escobar στα νιάτα του παίζει και αυτό να ευθύνεται για τις θερμοκρασίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δηλαδή 40-60 βαθμοί ή 90+ απλά επειδή δίνει μέχρι 100 πχ λες οτι είσαι οκ?

Κοιτάς και cpu & gpu έτσι?

Μετά πάμε στις άλλες ερωτήσεις, αυθεντικό OS & εκάστοτε παιχνίδι, και αν στο κάνει σε κάποιο παιχνίδι συγκεκριμένα ή ακόμα και αν παίζεις bubble bubble.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δε κάνεις ένα στρες με το furmark στη κάρτα σου για κάνα 5λεπτο και να μας ενημερώσεις? (Το κάνεις αν έχει ανεμιστήρα για ψύξη αν δεν έχει δε το κάνεις το τεστ)

Και ΑΝ το περάσεις δε ρίχνεις και ένα intel burn test στον επεξεργαστή έχοντας απο δίπλα ανοικτο απο την αρχή των τεστ αυτό εδώ και να μας δώσεις φωτογραφία;

HWiNFO, HWiNFO32 & HWiNFO64 - Hardware Information and Analysis Tools

Καλώς όρισες στο TheLab.gr επι την ευκαιρία

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα κι ευχαριστω για το ενδιαφερον!!

Δεν πολυκαταλαβα τι ακριβως πρεπει να κανω με αυτα τα 2 προγραμματα αλλα τα κατεβασα και τα 2...εχει πανω η καρτα γραφικων ενα μικρο ανεμιστηρακι παντως!

Επεξεργαστη -> Intel® Core2 Duo E7500 2.93Ghz

Ραμ -> ξερω οτι εχω 2 απο 2gb αλλα δεν ξερω τιποτα παραπανω

Μητρικη -> Της ASUS το μοντελο P5KPL-AM SE

Καρτα γραφικων -> NVIDIA GeForce GT620

Το τροφοδοτικο και τους δισκους δεν ξερω πως μπορω να τους δω :/

Επισης πηγα να κανω αυτο που σου λενε τα windows κατι βαθμολογιες για το συστημα σου και ο υπολογιστης το ξαναπαθε...δεν ξερω αν σημαινει κατι αυτο αλλα γενικως μονο στα βαρια παιχνιδια το κανε μονο και τωρα 1η φορα σ αυτο...

Έγινε επεξεργασία από katadromeas
Link to comment
Share on other sites

Για να δεις το τροφοδοτικό, πρέπει να ανοίξεις το πλαϊνό του κουτιού σου, και να δεις τι γράφει πάνω.

Έχω την υποψία ότι σε προδίδει το τροφοδοτικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχεση που εχω 64 windows ετσι? Εκανα ενα φορματ και τα περασα αλλα ειχα δει οτι ταιριαζουν...

Αν μπορεις πες μου κανα καλο τροφοδοτικο σε καλη τιμη απλα να κανω την δουλεια μου χωρις να αντιμετωπιζω προβληματα... :...:

Υπαρχει περιπτωση να φταιει κατι αλλο?

Επισης θα δω αυριο το τροφοδοτικο και θα σας γραψω τι ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Αγορίνα ένα ένα και μη βιάζεσαι να αγοράσεις κάτι.

Πέρασες win 64άρια είπες. Τα προβλήματα τα είχες και πριν το φορματ ή μετά που έβαλες τα 64άρια?

Ανοιξε το πλαϊνό του υπολογιστή σου και τράβα μία φώτο να δούμε τι λέει το τροφοδοτικό σου πάνω.

Τα προγράμματα που σου είπα πιο πάνω είναι για να στρεσάρουν το σύστημά σου. Αυτό που έγινε όταν πήγες να βγάλεις τη βαθμολογία είναι λόγω στρεσαρίσματος εκείνη τη στιγμή. Ότι ήθελα δηλαδή να κάνεις με τα προγράμματα.

Απλά πρέπει να δούμε αν είναι όντως θέμα θερμοκρασιών (γι' αυτό σου είπα να έχεις το πρόγραμμα hwinfo ανοικτό για να καταγράφει) ή μπορεί να ευθύνεται κάτι άλλο με πρωτο ύποπτο το τροφοδοτικό σου.

Κλείνοντας να πω και κάτι ακόμα. Είπες κλείνει κάνοντας επανεκκίνηση. BSOD βλέπεις; Ή απλά κάνει επανεκκίνηση;

Αν δεν ξέρεις τι είναι η BSOD είναι μία μπλε οθόνη σφάλματος και τη βγάζει όταν κάτι πάει στραβά. Επειδή παίζει να μην έχεις ενεργοποιήσει κάτι δες αυτό και κάνε τα βήματα.

How To Disable the Automatic Restart on System Failure in Windows 7

Μετά πήγαινε c:\windows\minidumps

να δεις αν ο φάκελος υπάρχει και αν υπάρχει αν έχει αρχεία μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο ειναι DR-8460BTX (MAX 450W)

Αυτο που μου ειπες το χα κανει απο χθες γιατι εψαχνα στο google αλλα ο φακελος δεν υπαρχει...κατι διαβασα που πας στο event viewer και σου λεει τα προβληματα αλλα οπως ξαναειπα δεν τα ξερω καθολου αυτα...

Επισης μπλε οθονη μου βγαλε μονο χθες...οσες φορες μου εχει κλεισει δεν ειχε βγαλει μπλε οθονη...

Στο προγραμμα αυτο λεει καπου θερμοκρασιες? γιατι δεν μπορω να καταλαβω...εγω εχω το speedfan για να βλεπω τις θερμοκρασιες...

Έγινε επεξεργασία από katadromeas
Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό σου δεν ειναι και τόσο καλο....(DEER = σαπίλααααααα). Στο HW monitor, σου δείχνει τις τάσεις του τροφοδοτικού, μπορείς να ανεβάσεις ενα screenshot;

Έγινε επεξεργασία από constandinos
Link to comment
Share on other sites

οταν ανοίγει το HWinfo έχει κάτι κουτάκια απο κάπου και σε ένα sensors only.

Πάτα το και ανέβασε screenshot απο το οποίο το ΜΟΝΟ που δε κοιτάς είναι οι τάσεις του PSU :)

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω οτι οταν ανοιγει ο υπολογιστης η οθονη αναβοσβηνει για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα...δεν ξερω αν κι αυτο προερχεται απο το ιδιο προβλημα απλα σας το λεω γιατι δεν ξερω αν εχει σχεση...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.