Jump to content



SSD για laptop ~200 ευρώ;


Recommended Posts

μου ήρθε το πακετάκι επιτέλους, ευχάριστη έκπληξη επίσης η άδεια για το Acronis True Image HD :T:

(το είχα διαβάσει σε review, άλλα δεν ήξερα αν ισχύει ακόμη γιατί δεν το αναφέρουν πουθενά στα package contents :tw: )

από βδομάδα θα τον κουμπώσω και θα επανέλθω με εντυπώσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εντάξει παίδες, σαν να πήρα καινούργιο laptop :yes2:

πλέον του μιλάω και μου μιλάει. Πάω το ποντίκι πάνω από Word, Excel κτλ και μου λέει "άσε Θανάση, στα φορτώνω πριν κάνεις κλικ" :D

Και το True Image HD εννοείται μεγάλο bonus, ειδικά για κάποιον που έχει απενεργοποιήσει το System Restore των Windows.

Προσωπικά με τα 340 GB ελεύθερα, αφού έχω εγκαταστήσει τα πάντα όλα και έχω μεταφέρει το αρχεία μου (μουσική, έγγραφα, downloads κτλ) από το desktop, έχω αφήσει και το system restore ανοιχτό :dirol:

post-9567-1416078827,0918_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οι controllers και τα nand δεν είχαν εξελιχτεί τόσο, ώστε να έχουν μακροζωία οι ssd και κάναμε 1000 πειράγματα για να μην ταλαιπωρούνται. Πλέον ένας ssd βγάζει 10 χρόνια άνετα (εκτός και αν τον λιώνεις 24/7) και δεν χρειάζεται να ασχολείσαι. Το provisioning (το να αφήνεις 10% της χωρητικότητας unpartioned στο τέλος) δεν είναι πλέον αναγκαίο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον ίδιο SSD και έκανα δοκιμές μετά από προτροπή του [MENTION=51]jax7480[/MENTION] και είδα πτώση των επιδόσεων μόλις περάσεις το 90% σε δεσμευμένο χώρο. Υπολογίζεις 20-40% κάτω σε επιδόσεις μόλις ξεπεράσεις το 90%.

Link to comment
Share on other sites

4 απλές ρυθμίσεις που βοηθούν τη μακροζωία του SSD σου (αν έχεις windows):

Απενεργοποιείς:

1. Το αυτόματο defrag

2. Το superfetch service

3. Το Windows search service

4. Το hibernation (αν δε το χρησιμοποιείς)

Σε 1 laptop με αρκετή μνήμη και μόνο 1 δίσκο (SSD) απενεργοποίησα και το paging file χωρίς να αντιμετωπίσω προβλήματα στη λειτουργία 1 χρόνο τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Aν είσαι από αυτούς που κατεβάζουν ό,τι βρουν και πετάνε μέσα οπουδήποτε το οτιδήποτε με αποτέλεσμα σε 3-4 μήνες να τον έχεις 90% full τότε κάνε το provisioning με unpartitioned space. Αν είσαι από αυτούς που προσέχουν τι έχουν μέσα, και δεν αφήνουν το δίσκο να γεμίσει τότε δεν χρειάζεται. Μάντεψε σε τι τύπο χρήστη ανήκω :p

Link to comment
Share on other sites

Aν είσαι από αυτούς που κατεβάζουν ό,τι βρουν και πετάνε μέσα οπουδήποτε το οτιδήποτε με αποτέλεσμα σε 3-4 μήνες να τον έχεις 90% full τότε κάνε το provisioning με unpartitioned space. Αν είσαι από αυτούς που προσέχουν τι έχουν μέσα, και δεν αφήνουν το δίσκο να γεμίσει τότε δεν χρειάζεται. Μάντεψε σε τι τύπο χρήστη ανήκω :p

:hehe:

δεν νομίζω να τον γεμίσω, ειδικά στο laptop

άλλα γενικά, και να μην τον γεμίσεις, βοηθάει να ξεχωρίσεις το 10% ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.